dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie Uziom fundamentowy

    Cześć.
    Kolejne pytanie o elektrykę, jeszcze przed wbiciem łopaty.
    Kwestia uziomu fundamentowego.

    Z tego co wyczytałem, wykonuje się go za pomocą bednarki ułożonej pomiędzy zbrojeniem ław fundamentowych po obrysach budynku (później zalany betonem/ławą). W każdym narożniku bednarka łączona z kolejną sztuką bednarki specjalnym łącznikiem.

    Pytania jakie mi sie nasuwają:
    1. Na niektórych zdjęciach z budowy, widać że co niektórzy przykręcają tylko "wąsy" z bednarki do zbrojenia i wyprowadzają je do góry na każdym narożniku oraz do ktołowni. Czy to jest właściwe wykonanie?Czy u kogoś elektryk wykonał taki uziom?
    2. Czy można ułożyć bednarkę, że tak powiem na boku (cieńszym boku) aby wyeliminować łączenia na każdym narożniku i położyć bednarkę w jednym kawałku na całym obwodzie poprostu ją zaginając (co nie jest możliwe na płasko), łącząc jedynie początek z końcem?
    3. Podobno nie ma sensu układania w fundamentach stali ocynkowej, gdyż zachodzi proces korozji galwanicznej. Czy też kładliście bednarkę nieocynkowaną? Może w takim przypadku tylko "wąsy" wyprowadzone ponad grunt wykonać ze stali ocynkowanej?
    4. Czy to w ogóle ma sens? Wiele osób w ogóle nie wykonuje instalacji odgromowej... Nie jest to wymagane przez przepisy budowlane.
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  2. #2
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 22-07-2018 o 09:14
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Ad 1
    Nie jest to właściwe wykonanie, owszem przynosi oszczędności z uwagi na znacznie mniej materiału użytego w postaci krążka bednarki, ale ten materiał zastępują pręty zbrojeniowe, które pełnią rolę w tym momencie nie tylko konstrukcyjną ale także elektryczną ulegając powolnemu procesowi korozji. Niewielki prąd przepływający przez pręty niszczy ich strukturę. Proces trwa bardzo długo kilkanaście kilkadziesiąt lat, może być tak długi że mury budynku się rozpadną a ława nadal będzie w miarę solidna, można się tym przejmować albo i nie.
    Ad 2.
    Można ułożyć tzn w sumie powinno się ułożyć bednarkę taśmową na sztorc tak żeby nie wykonywać łączeń, jednak ułożenie bednarki w taki sposób jest niezwykle trudne do wykonania na budowie ... po prostu nie wciśniesz jej w obwód zbrojenia w całości bo jest sztywna, zbrojenie ciężkie, miejsca niewiele. Ja ciąłem na odcinki od narożnika do narożnika i spawałem, łączniki można zastosować jako dodatek. Po jakimś czasie w miejscu styku powstanie korozja i styk zaniknie, spaw zapewnia lepszy kontakt. Spawanie na zakładkę min 3 razy szerokość taśmy, czy jak tam pisano 10 cm spawu z obu stron.
    Ad 3.
    Nie ma potrzeby stosowania bednarki ocynkowanej, może to być bednarka czarna. Z uwagi na to że ciężko ją kupić (no ja nie miałem gdzie), to po prostu stosuje się ocynk. Drożej, ale wcale nie lepiej. Ocynk i tak po jakimś czasie ulegnie degradacji. To co na wierzchu w ocynku.
    Ad 4.
    Instalacji odgromowej nie musisz mieć jeśli to budynek jednorodzinny ... przepisy mówią o budownictwie wielorodzinnym i użyteczności publicznej ... albo jakoś tak . Ale bednarkę wykonaj tak by mieć wyprowadzone minimum dwa zwody po narożnikach dla podpięcia się instalacją odgromową. Kto wie może jeśli nie teraz to może będziesz chciał ją wykonać za jakiś czas. Koszt wzrasta niewiele. Nie pamiętam dokładnie szczegółów ale wykonanie uziomu dla wewnętrznej instalacji elektrycznej, a uziomu dla odgromówki różni się. Inaczej liczy się pętle i długości.

    Tak czy owak bednarka/uziom był tutaj opisywany wiele razy, ale zawsze są inne zdania, każdy ma swoje, nie ma jednolitości, tak żeby było perfekcyjne wykonane. Najgorsze jest to że nawet "elektrycy fachowcy" niewiele wiedzą na ten temat i jak zlecisz jakiemuś to i tak gwarancji nie ma że to będzie wykonane prawidłowo na tyle by nie zrobiło Ci krzywdy podczas użytkowania. Brzmi dziwnie ale niestety uziom w domowej instalacji elektrycznej jest podstawą ... niewłaściwie wykonany, nie sprawdzony (nie pomierzony) jest nie zabezpieczeniem a zagrożeniem. To jak hamulec główny w aucie ... jest, więc każdy mu ufa bezgranicznie ale jak nie zadziała to masz katastrofę. To samo z uziomem.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.
    Kemotxb, co do
    ad.1 Tutaj nie jestem przkonany co do Twojej argumentacji. Przecież bednarkę i tak musimy przymocować do prętów zalanych w ławach, więc konstrukcja również będzie przewodnikiem dla ładunków elektrycznych.
    ad2. Nie pomyślałem o tym. Racja. Chyba że można to zrobić po obwodzie wewnętrznym lub zewnętrznym zbrojenia, nie koniecznie wewnątrz zbrojenia.

    Dodatkowo przyszedł mi teraz do głowy jeszcze jeden temat.
    Co w przypadku, gdyby fundamenty były wylewane na folię budowlaną? Nie wiem jak to będzie, ale może się okazać że będą np. tylko rowy pod ławy bez deskowania, w te rowy folia i pręty zalane betonem. Taka folia w tym przypadku byłaby izolatorem od gruntu. wiadomo, nie będzie to szczelne w 100%, jednak przepływ ładunków elektrycznych w dół od ławy do gleby będzie utrudniony jeśli nie niemożliwy.

    Co do informacji od Elpapiotr, po przeczytaniu 1 punktu, już wiem że jednak bednarka musi być. Czyli uziom fundamentowy sztuczny.
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  5. #5

    Domyślnie

    No i tutaj zaczyna się polemika co do tego czy bednarka ma być przymocowana do prętów zbrojeniowych. Przeczytaj Musiała dokładnie. Ja to tak rozumiałem że to bednarka ma pełnić funkcję a nie pręty i nie łączy się w żadnym miejscu bednarki z prętami. Układa się ją na podkładkach np betonowych i opiera o strzemiona tak by była nad nimi i nie stykała się elektrycznie. Da się to wykonać, chociaż nie jest to łatwe. Nie wiem jak jest lepiej i jak powinno być bo tak jak mówię zdania podzielone. Bednarka ma być wewnątrz zbrojenia w niższym punkcie tzn bliżej gruntu. Co do folii to owszem będzie przeszkadzała w prawidłowym działaniu uziomu, zapewne jego parametry będą gorsze niż bez folii. Jak duża będzie to zmiana ... nie wiem. Może być kosmetyczna. Ja bym lał beton w szalunek bez folii.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rabarbar1
    Przecież bednarkę i tak musimy przymocować do prętów zalanych w ławach, więc konstrukcja również będzie przewodnikiem dla ładunków elektrycznych.
    Nie musimy.
    Cytat Napisał rabarbar1
    Taka folia w tym przypadku byłaby izolatorem od gruntu. wiadomo, nie będzie to szczelne w 100%, jednak przepływ ładunków elektrycznych w dół od ławy do gleby będzie utrudniony jeśli nie niemożliwy.
    Proszę przeczytać cały artykuł wskazany przeze mnie, łącznie z p. 4, dopiero pytać.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    No i tutaj zaczyna się polemika co do tego czy bednarka ma być przymocowana do prętów zbrojeniowych.
    Polemikę szybko kończy minister:
    § 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.

  8. #8

    Domyślnie

    Kolega powinien dodać -
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    albo konkretnie -
    Dz. U. 2002 Nr 75 poz. 690 (z późniejszymi zmianami)
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    No i tutaj zaczyna się polemika co do tego czy bednarka ma być przymocowana do prętów zbrojeniowych. Przeczytaj Musiała dokładnie. Ja to tak rozumiałem że to bednarka ma pełnić funkcję a nie pręty i nie łączy się w żadnym miejscu bednarki z prętami. Układa się ją na podkładkach np betonowych i opiera o strzemiona tak by była nad nimi i nie stykała się elektrycznie. Da się to wykonać, chociaż nie jest to łatwe. Nie wiem jak jest lepiej i jak powinno być bo tak jak mówię zdania podzielone. Bednarka ma być wewnątrz zbrojenia w niższym punkcie tzn bliżej gruntu. Co do folii to owszem będzie przeszkadzała w prawidłowym działaniu uziomu, zapewne jego parametry będą gorsze niż bez folii. Jak duża będzie to zmiana ... nie wiem. Może być kosmetyczna. Ja bym lał beton w szalunek bez folii.
    Kemot przestań te bzdury wypisywać. Jak byk napisane żeby łączyć ze zbrojeniem a Ty odsyłasz do dokładnego czytania. Już nawet nie będę komentował tego że połączenie bednarki z prętami zniszczy ich strukturę...

    Autor wątku niech zrobi wg opracowania Musiała i będzie dobrze. Nie słuchaj porad znawców internetowych.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Przeczytałem lekturę i faktycznie wszystko wydaje się być jasne, poza jednym szczegółem.
    Jak dla mnie nie jest dobrze wyjasniona kwestia wykonania uziemienia w przypadku wykonania izolacji z folii pod wylewkę.
    Będę się tym martwił, jak faktycznie zostanie położona folia.
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał rabarbar1
    Przeczytałem lekturę i faktycznie wszystko wydaje się być jasne, poza jednym szczegółem.
    Jak dla mnie nie jest dobrze wyjasniona kwestia wykonania uziemienia w przypadku wykonania izolacji z folii pod wylewkę.
    Będę się tym martwił, jak faktycznie zostanie położona folia.
    Kolego, to nie jest Twoje zmartwienie.
    To zmartwienie projektanta i kierownika robót, którzy powinni wziąć to pod uwagę.
    Podpowiedź w dalszym ciągu znajduje się na stronie 23 opracowania doktora Musiała :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Termoizolacja.jpg
Wyświetleń:	163
Rozmiar:	74,2 KB
ID:	416612
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał rabarbar1 Zobacz post
    Przeczytałem lekturę i faktycznie wszystko wydaje się być jasne, poza jednym szczegółem.
    Jak dla mnie nie jest dobrze wyjasniona kwestia wykonania uziemienia w przypadku wykonania izolacji z folii pod wylewkę.
    Będę się tym martwił, jak faktycznie zostanie położona folia.
    Po co Ci ta folia pod ławami? Dajesz normalnie beton podkładowy i tyle. Mi też wykonawca chciał nie wiedzieć w jakim celu dysperbitem chudziaka pod ławami smarować ale nie pozwoliłem.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Może być folia bo mam glinę. Jeśli napada deszcz przed wylaniem ław, to trzeba będzie to wybierać i pogłębiać.
    Stąd pomysł z folią. Jak będzie zobaczymy po wykonaniu fundamentów.
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  14. #14

    Domyślnie

    W ogóle to jest zgodne ze sztuką, dawanie jakiś foli pod ławy? Co innego jak ktoś stawia dom na płycie fundamentowej. Tutaj mamy całkowite odcięcie od gruntu poprzez folie i XPS'a, ale ławy? Przecież i tak będzie izolacja pozioma, zgrzewana papa, czy co tam teraz się daje.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    U mnie wykonawca wyłożył folią szalunki pod ławy, nie w celu izolacji a z dwóch innych powodów:
    - szalunki do ponownego wykorzystania, nie trzeba było ich czyścić
    - woda z betonu nie ucieka tak szybko, co ogranicza pękanie
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rabarbar1

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Posty
    139
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    U mnie wykonawca wyłożył folią szalunki pod ławy, nie w celu izolacji a z dwóch innych powodów:
    - szalunki do ponownego wykorzystania, nie trzeba było ich czyścić
    - woda z betonu nie ucieka tak szybko, co ogranicza pękanie
    Czyli izolacja. Od gruntu. To samo mam na myśli, tylko inny powód. W moim przypadku 8chrona gliny przed wodą deszczową. Aby się nie zrobiło błoto i nie zmieszało z wylewką. To wszystko.
    Dziennik budowy
    Parterówka IBIS2 lustrzany, 119m2 użytkowej+34m2 garażu w bryle (nieogrzewany). Ławy fundamentowe, Porotherm PW25 szlifowany na piankę. Termoizolacja: Styropian: 20cm elewacja, 15 podłoga, strop - 40cm wełny 0.039. Pompa ciepła Buderus WLW 196i-ar ODU-6i+szafa IzziFast+moduł internetowy+sterownik pokojowy rc100h, bez dodatkowego bufora. Rekuperacja Thesla Green AirPack4 300 Enthalpy+Air++, PV 7.2 kW+Fronius 7 symo.

  17. #17

    Domyślnie

    Czy w przypadku kiedy mam dom podpiwniczony a nie dałem w ławach piwnicy uziomu mogę to zrobić teraz stawiając ławy garażu w dylatacji z budynkiem? Tylko że ławy nie są zamknięte obwodowo. Ławy wylewane na glinę, boki ofoliowane. Ale słupy schodzące niżej będą na chudziaku.


  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Czy w przypadku kiedy mam dom podpiwniczony a nie dałem w ławach piwnicy uziomu mogę to zrobić teraz stawiając ławy garażu w dylatacji z budynkiem? Tylko że ławy nie są zamknięte obwodowo. Ławy wylewane na glinę, boki ofoliowane. Ale słupy schodzące niżej będą na chudziaku.
    witam.
    Nie mogę pojąć jednej rzeczy.
    Budujecie, kombinujecie, tylko gdzie są :
    - projektant
    - kierownik budowy ?
    Samowola budowlana i "róbta co chceta" czy jak ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #19

    Domyślnie

    Kierownik jest od początku i nie przewidział uziomu w ławach. Zapewne wiesz że są różni kierownicy

  20. #20

    Domyślnie

    Chociaż jak sobie przypomnę gdy pytałem go o bednarke powiedział że można dać. Elektrykę miał nam kłaść elektryk z rodziny, po konsultacjach z innym elektrykiem powiedział że nie potrzeba bednarki bo uziom jest już w skrzynce przy drodze. Stąd też moje pytanie czy teraz można to ratować bednarka w ławach garażu czy lepiej zrobić otok po zasypaniu fundamentów

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony