dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Potrzebna pomoc w wyborze kotła.

    Witam Serdecznie.
    Nosze się z zamiarem zakupu pieca na ekogroszek. Potrzebowałbym w tej materii pomocy. Mianowicie w tym jakiej mocy wybrać piec oraz z jakim podajnikiem
    Zaczynając od początku mam domek wolnostojący do 200m2. Jest to stare budownictwo z końca lat 70. Jednakże w domku wymieniłem w zeszłym roku wszystkie okna na nowe. Dodatkowo dom został ocieplony styropianem 10cm, zaś na dachu jest styropapa 20 cm. No i teraz pytanie do znawców tematu jakiej mocy piec na ekogroszek jest mi potrzebny. Oczywiście piec ma grzać też CWU do 200 litrów. Doradcy w sklepie proponują mi 25kw czy to wystarczy?
    Druga kwestia w co lepiej zainwestować w podajnik tłokowy czy podajnik ślimakowy w pełni żeliwny? Z góry dzięki za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Wejdź na stronę http://cieplowlasciwie.pl/, nanieś dane swojego domu... dowiesz się jakiej mocy kotła potrzeba !
    Wygoogluj kotły na ekogroszek 5 klasy i wybierz takiego, który Ci odpowiada... Najlepiej skontaktuj z Karoka65 lub Jarecki79

    https://forum.muratordom.pl/showthre...na-eko-groszek
    http://karoka.eu/
    Ostatnio edytowane przez Alessandro ; 24-07-2018 o 10:22

  3. #3

    Domyślnie

    Wow jestem w szoku ta stronka pokazuje mi, że w zupełności wystarczy mi piec 15-17kw, kiedy wszędzie mówiono mi, żeby kupić piec 25kw. No to teraz mam już zupełny mętlik w głowie.

  4. #4
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Bo większość sprzedawców pier**li weź pan większy bo chce więcej zarobić.
    A potem się męczysz,bo spalasz o 5 ton węgla za dużo,masz tony sadzy w komimie i kotle ,niedopala ci węgla.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Hazielus słuchaj kolego, rodzice mają podobnie ocieplone 244m2 i Defro Sigma 16KW nigdy nie poszła powyżej 80% mocy (akurat bez CWU) a trzeba zaznaczyć że te kotły mają ze 30% zapasu. Więc ja ze swojej strony polecam ten kocioł ale wiem że ludzie chwalą też Skampa od Jareckiego.
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Kolego Hazielus na takich domach a nawet i większych mam pracujące kotły 12kW
    Wiem że narobili Ci już stracha i jak weźmiesz nawet 15-tkę to w kolano mocno sobie nie strzelisz ale 25kW to jak mtdeusz pisze
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hazielus Zobacz post
    Wow jestem w szoku ta stronka pokazuje mi, że w zupełności wystarczy mi piec 15-17kw, kiedy wszędzie mówiono mi, żeby kupić piec 25kw. No to teraz mam już zupełny mętlik w głowie.
    Tak mi się wydaje że i 12 byłby ok. Ja mam 10kW a średnia moc kotła styczeń luty to 2kW. Jednak dom mniejszy i lepiej ocieplony.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mobilek25

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Ciechanów
    Kod pocztowy
    06-400
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam
    Rozglądam się za kotłem do nowego domu .Dom 140 m2 powierzchni użytkowej.Sciany beton komórkowy 25 plus styropian 15 grafit ,posadzki styropian eps 10,strych wełna 30,okna 3-szybowe.Zainteresował mni kocioł na pellet firmy edilkami laguna p12 ,tylko nie jestem pewien czy 12kw obsłuży taka powierzchnie.Może macie jakieś inne propozycje?W okolicy mam jeszcze dostęp do kotłów pereko ksp spark 14,lazar,biawar ,kozlusan lidia compact .

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    12000 / 140 = 85,7 (Wat na 1m2 domu)

    Nie mam dobrych wieści!
    Spierdoliłeś tę chałupę!
    Durszlak a nie dom posiadasz...
    W dobrze zbudowanym domu W MROZY potrzeba około 33-35W/m2

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    12000 / 140 = 85,7 (Wat na 1m2 domu)

    Nie mam dobrych wieści!
    Spierdoliłeś tę chałupę!
    Durszlak a nie dom posiadasz...
    W dobrze zbudowanym domu W MROZY potrzeba około 33-35W/m2

    Adam M.
    Ja tez mam chałupe 140m2 uzytkowej, co nie zmienia faktu, ze do ogrzania jest ponad 200m2, a całkowitej netto jest 252m2, odliczając kotłownie i przyległe pomieszczenie gospodarcze , to do ogrzania mam ok. 232m2, ale jako, ze kotłownia sama sie bedzie ogrzewac od pieca, a pom gospodarcze jest oddzielne od kotłowni tylko przejsciem bez drzwi, wychodzi mi na to, ze bede ogrzewał całe 252m2.

    To tak odnosnie powierzchni uzytkowej.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 07-08-2018 o 19:07


  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał mobilek25 Zobacz post
    Witam
    Rozglądam się za kotłem do nowego domu .Dom 140 m2 powierzchni użytkowej.Sciany beton komórkowy 25 plus styropian 15 grafit ,posadzki styropian eps 10,strych wełna 30,okna 3-szybowe.Zainteresował mni kocioł na pellet firmy edilkami laguna p12 ,tylko nie jestem pewien czy 12kw obsłuży taka powierzchnie.Może macie jakieś inne propozycje?W okolicy mam jeszcze dostęp do kotłów pereko ksp spark 14,lazar,biawar ,kozlusan lidia compact .
    @ mobilek25

    12kW to jest dużo za dużo
    Policz tu http://cieplowlasciwie.pl/

    Sugerowałbym inne ogrzewanie niż węglowe
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 07-08-2018 o 20:30
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał mobilek25 Zobacz post
    Witam
    Rozglądam się za kotłem do nowego domu .Dom 140 m2 powierzchni użytkowej.Sciany beton komórkowy 25 plus styropian 15 grafit ,posadzki styropian eps 10,strych wełna 30,okna 3-szybowe.Zainteresował mni kocioł na pellet firmy edilkami laguna p12 ,tylko nie jestem pewien czy 12kw obsłuży taka powierzchnie.Może macie jakieś inne propozycje?W okolicy mam jeszcze dostęp do kotłów pereko ksp spark 14,lazar,biawar ,kozlusan lidia compact .
    On szuka kotla peletowego. Kolego te Edilkamin Laguna P 12KW nie wiem czy jeszcze znajdziesz bo zaczęli bić tylko 18KW z racji tego ze oba kotły różnią się tylko softem, zresztą to samo mają LudIe i Redy. Laguna to najlepszy wybór, najmniej obslugowy kocioł. Jeśli masz taką możliwość, bierz spokojnie. Moduluje od 3KW, sam sie czysci, jest cichutki no i ładny

    https://youtu.be/VFR3zhRCPRg

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mobilek25

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Ciechanów
    Kod pocztowy
    06-400
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    12000 / 140 = 85,7 (Wat na 1m2 domu)

    Nie mam dobrych wieści!
    Spierdoliłeś tę chałupę!
    Durszlak a nie dom posiadasz...
    W dobrze zbudowanym domu W MROZY potrzeba około 33-35W/m2

    Adam M.
    Podane ocieplenie budynku jest jeszcze w planach.Prace zaczne we wrześniu . Mógłbyś przybliżyć bardziej stwierdzenie ,że "spierdolilem " chalupe.Co byś poprawił w kwestii ocieplenia?

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mobilek25

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Ciechanów
    Kod pocztowy
    06-400
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    On szuka kotla peletowego. Kolego te Edilkamin Laguna P 12KW nie wiem czy jeszcze znajdziesz bo zaczęli bić tylko 18KW z racji tego ze oba kotły różnią się tylko softem, zresztą to samo mają LudIe i Redy. Laguna to najlepszy wybór, najmniej obslugowy kocioł. Jeśli masz taką możliwość, bierz spokojnie. Moduluje od 3KW, sam sie czysci, jest cichutki no i ładny

    https://youtu.be/VFR3zhRCPRg
    Dzięki eliks
    Wiem ,że laguna to super sprzęt no i kosztuje. A co byś powiedział o Lidi?mam lokalnego dystrybutora tego kotła.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    Moduluje od 3KW, sam sie czysci, jest cichutki no i ładny
    Eliks już Ci pisałem, najpierw przepal choć jeden sezon a później porozmawiamy o tej modulacji, samo się czyści itp, ok?
    Nie znam kotła na paliwo stałe którego nie trzeba czyścić bo różnica jest taka że czyszczenie jest tylko bardziej albo mniej upierdliwe a czyścić trzeba każdy.
    Podpisał bym się pod tym co napisał kolega kalibob: "Sugerowałbym inne ogrzewanie niż węglowe" czy nawet pelletowe.
    Pomimo tego czym sam się zajmuję.
    To samo czyszczenie może mieć różne podteksty i wabiąco wygląda we wpisach sprzedawców.
    Czego dotyczy?
    Czy palnik sam się czyści? czy wymiennik sam się czyści? czy co samo się czyści?
    Już po zagłębieniu się bardziej w dyskusji okazało się że pełna automatyka tych cudów techniki to tylko pompka obiegowa ale jak zabrzmiało to na forum w ustach sprzedawcy
    Pełna automatyka !!! bardzo marna ta pełna automatyka ale kilku łyknęło to jak pelikany.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mobilek25 Zobacz post
    Podane ocieplenie budynku jest jeszcze w planach.Prace zaczne we wrześniu . Mógłbyś przybliżyć bardziej stwierdzenie ,że "spierdolilem " chalupe.Co byś poprawił w kwestii ocieplenia?
    Tak na szybko, zastosowałbym co najmniej 20 cm styropianu 031 eps80 na gruncie, opis styropian eps nic nie mówi, kazdy styropian ma jakis eps (miara twardosci styropianu), wm z rekuperacją, okna o wsp. Uw co najmniej 0,8 w miar mozliwosci duzo fixów, na scianę co najmniej 20 cm styrop grafit (031)

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał mobilek25 Zobacz post
    Dzięki eliks
    Wiem ,że laguna to super sprzęt no i kosztuje. A co byś powiedział o Lidi?mam lokalnego dystrybutora tego kotła.
    Można zainstalować kocioł polskiego producenta, który posiada palnik samoczyszczący a wyczyszczenie wymiennika polega na 3 czy 4 ruchach jedną dźwignią z boku kotła bez zatrzymywania go w pracy, otwierania drzwiczek czy innych rzeczy. Pełny dostęp do wszystkich ustawień z komputera czy nawet telefonu z każdego miejsca naszego globu.
    To jest super maszyna.
    Ja z mojego doświadczenia powiem Ci tylko że 12kW to za duży kocioł co by Ci nie bazgrali o modulacjach i odpuść sobie jakikolwiek kocioł.
    Asolt to bardziej kumaty facet w tych sprawach ale jam Ci mogę napisać że większość sezonu będziesz potrzebował między 2 a 3kW a w siarczyste mrozy może 5 do 6 max.
    Pytam zatem po uj Ci tam jakiś kocioł?
    Żeby było śmieszniej pisze do Ciebie gostek który sprzedaje kotły CO
    Nie zastanawia Cię to?
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    asolt był szybszy...


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Karoka, kolega się pytał o konkretne modele kotłów a ty jako handlarz przekonaj go do innego. Laguna to model z automatycznym czyszczeniem palnika, wymiennika i automatycznym odpopielaniem ale to już kolega raczej wie.
    Co do Lidii to trochę to inaczej wygląda kwestia obsługi samego kotła ale to już pewnie wiesz. Tam pociągnąć, tu podnieść potem odkręcić itd. itd.
    Po ociepleniu radził bym jednak zrobić profesjonalne OZC, na pewno Asolt Ci w tym pomoże. Wtedy będziesz wiedział dokładnie co w trawie piszczy i czy paliwo stałe to dobry wybór do Twojego domu.
    Ostatnio edytowane przez eliks ; 07-08-2018 o 23:28

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    K..
    Po ociepleniu radził bym jednak zrobić profesjonalne OZC, na pewno Asolt Ci w tym pomoże. Wtedy będziesz wiedział dokładnie co w trawie piszczy i czy paliwo stałe to dobry wybór do Twojego domu.
    Przy takim, a tym bardziej przy lepszym ociepleniu paliwo stałe to nie jest dobry wybór, powiedziałbym nawet ze zły.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony