dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Pęknięcie ściany fundamentowej !

    Witam wszystkich !

    Pękła mi ściana fundamentowa. Mały domek, parterowy z poddaszem użytkowym. Teren wykopu glina i drobny wapień płytkowy. Materiał wybrany do spodu ławy, później ręcznie kilofem wybranie pod chudziaka 10-15cm (chudziak B25, mała różnica w cenie z B15). Ława lana do szalunku 60cm x 30cm i 50cm x 30cm, zbrojona czterema prętami fi-12 i strzemiona fi-6 co 25 cm, zawibrowana. Bloczki porządne B20, zaprawa 3 do 1 plus plastyfikator.
    Pęknięcie nastąpiło w dwóch miejscach, jedno przemurowałem na nowo i nie ma śladu. Drugie identyczne, bardzo cienkie, ciężko wsadzić paznokieć. Pęknięcie idzie od ławy, fuga-bloczek-fuga-bloczek. Dodam tylko, że ława pod pęknięciami jest calutka. Docelowo ściana miała być wysoka na 8 warstw bloczków, gdzieś około 112 cm. Skończyłem murować 6-tą warstwę. Kierownik budowy mówi żeby stawiać wieniec 25x25. Poniżej wklejam zdjęcie.

    Czy takie pęknięcia są groźne?? Czy po wylaniu wieńca można dalej stawiać budynek??? Czy możliwe, że są to pęknięcia temperaturowe (wszystkie ściany podczas upału nie są osłonięte od słońca).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20180710-WA0001.jpg
Wyświetleń:	451
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	416743

  2. #2

    Domyślnie

    Przy tak wysokich fundamentach budowanych z bloczków sensowny wydaje się wieniec ( ale dobrze by był zakotwiony w ławie ).
    Skonsultuj z projektantem i kierownikiem budowy ( oni ponoszą odpowiedzialność - także prawną ) a nie użytkownicy forum.

  3. #3

    Domyślnie

    Takie pekniecia zdarzają sie , Wieniec załatwia sprawę o ile faktycznie ława nie jest peknięta.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    młotek

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Czy to pęknięcie jest na całej wysokości ściany fund. tak samo szerokie? Miałeś dwa pęknięcia na całym budynku czy na jednej ścianie?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał młotek Zobacz post
    Czy to pęknięcie jest na całej wysokości ściany fund. tak samo szerokie? Miałeś dwa pęknięcia na całym budynku czy na jednej ścianie?
    Pęknięcie jest na całej wysokości ściany, jest tak samo szerokie, bardziej przypomina rysę. Były dwa, nad dwoma różnymi ławami.

  6. #6

    Domyślnie

    Masz pęknięcie na nie obciążonym fundamencie, pięć warstw to nie jest dużo i wieniec z teoretycznego punktu widzenia nie jest konieczny, ale wg mnie na każdej murowanej ścianie fundamentowej powinien ją kończyć, poza tym ściana pękła wzdłuż spoiny i przy okazji podzieliła bloczek. Fundament stał przez zimę ?? Ubijałeś albo zasypywałeś coś w pobliżu ?? może kopara przejechała po bloczkach ? Pękająca samoczynnie ściana z takich bloczków i to bez obciążenia to chyba mało prawdopodobne. Coś musiało na nią zadziałać.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  7. #7

    Domyślnie

    Ścianę fundamentową zacząłem murować w połowie czerwca tego roku. Nic nie było zasypywane oraz ubijane. Nic po tym nie jeździło. Czy to możliwe żeby ława sama się ugieła???

  8. #8

    Domyślnie

    Żeby złamać taki bloczek potrzeba dużej siły, a taka siła nie powinna wystąpić w nieobciążonym fundamencie. Jeśli faktycznie pękło samo, bez siły zewnętrznej to ława musiała opaść w dół (albo unieść się w górę), a to już problem. Tak czy owak niech obejrzy to KB.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  9. #9

    Domyślnie

    KB będzie najwcześniej w poniedziałek. Może coś nie tak jest z bloczkami, chociaż jak je przecinałem to sporo jest w nich kruszywa.

  10. #10

    Domyślnie

    To skurcz spowodował pęknięcie, tak jak żelbet potrafi rozciągnąć to i beton także.To się zdarza w fundamentach jak i ścianach. kombinowanie z ławami zbyt daleko wybiega w pesymizm , coś pod granicę fantastyki

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    młotek

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Tak jak mówisz Andrzej.
    Ściana ma co najmniej 8 metrów pewnie dlug.
    Naprężenia od skurczu albo temperaturowe.
    Dobrą praktyką jest wmurowanie pręta żebrowanego fi 6 w warstwach co 50 cm w przypadku ścian fund.
    A potem wieniec potrzebny i tak do robót zasypkowych

  12. #12

    Domyślnie

    Skurcz ma zerwać spoinę a nie bloczek, z resztą co się tam miało skurczyć i pociągnąć skoro nie jest to monolit ?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  13. #13

    Domyślnie

    Zaprawa robiona jest dużo mocniejsza niż z brana z betoniarni . Więc prawdopodobnie zaprawa na tyle mocno spaja się z bloczkiem że beton pęknie a nie zerwie zaprawy w poziomie. Miałem takie pęknięcia u siebie na budowach, a że sprawdzałem swego czasu czy to fundament osiadał na długości domu i wyszło że nie zmienił położenia to winny jest skurcz

  14. #14

    Domyślnie

    Rysa przypomina wyglądem pęknięcie skurczowe wzdłuż ściany. Jeśli masz tak mocne spoiny ... mocniejsze niż bloczek to daj receptę, przydałaby mi się.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    młotek

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Skurcz ma zerwać spoinę a nie bloczek, z resztą co się tam miało skurczyć i pociągnąć skoro nie jest to monolit ?
    Przyczyny pęknięcia mogą być również w ławie.
    To gorszy wariant.
    Rysa jednorodna, jak tutaj świadczy o możliwym skurczu technologicznym albo temperaturowym.
    Jak wiesz pewnie Kemotxb podczas procesów chemicznych wiązania gipsu następuje pęcznienie. Z cementem jest odwrotnie. Wiązanie cementu i wysychania wody z zaprawy powoduje skurcz.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    młotek

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    302
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Rysa przypomina wyglądem pęknięcie skurczowe wzdłuż ściany. Jeśli masz tak mocne spoiny ... mocniejsze niż bloczek to daj receptę, przydałaby mi się.
    Recepta.
    Cement portlandzki 52,5 R , robimy zaprawę normową.
    Wytrzymałość takiej zaprawy na ściskanie po 28 dniach wynosi zawsze powyżej 52,5 MPa
    Za mocna?
    Wez cement portlandzki 32,5 R ( portlandzkiego o niższej klasie juz nie ma)
    Zrób zaprawe normową i po 28 dniach wytrzymałość minimalna to 32,5 MPa.
    Zaprawy cementowe zawsze robimy mieszając cement ,wode i piasek.
    Cała reszta to dodatki i domieszki.
    Dotyczy to również zaprawy normowej.
    Jaki piasek?
    Zgodny z normą PN EN 196-1, lub jak ktoś bardziej ufa niemieckim DIN EN 196-1
    Proporcje?
    Wagowo cement, piasek, woda: 1:3:0.5
    To nie jest moja recepta.
    Poszukaj w Google
    Tutaj poniżej jest przykład cementowo-wapienna M20
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180729_073854.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	11,1 KB
ID:	416858  
    Ostatnio edytowane przez młotek ; 29-07-2018 o 06:50

  17. #17

    Domyślnie

    Dziękuję Wam wszystkim za pomoc !

    Ściany fundamentowe są rzeczywiście krótki max. dl. to 8m
    Dla świętego spokoju zrobię na pewno wieniec zbrojony 4 prętami fi-12mm. Myślę, że taka konstrukcja będzie nie do ruszenia. Zastanawiam się tylko jaki beton zamówić na ten wieniec? Ława jest z betonu B25, bloczki niby z B20.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał T-omek Zobacz post
    Witam wszystkich !

    Pękła mi ściana fundamentowa. Mały domek, parterowy z poddaszem użytkowym. Teren wykopu glina i drobny wapień płytkowy. Materiał wybrany do spodu ławy, później ręcznie kilofem wybranie pod chudziaka 10-15cm (chudziak B25, mała różnica w cenie z B15). Ława lana do szalunku 60cm x 30cm i 50cm x 30cm, zbrojona czterema prętami fi-12 i strzemiona fi-6 co 25 cm, zawibrowana. Bloczki porządne B20, zaprawa 3 do 1 plus plastyfikator.
    Pęknięcie nastąpiło w dwóch miejscach, jedno przemurowałem na nowo i nie ma śladu. Drugie identyczne, bardzo cienkie, ciężko wsadzić paznokieć. Pęknięcie idzie od ławy, fuga-bloczek-fuga-bloczek. Dodam tylko, że ława pod pęknięciami jest calutka. Docelowo ściana miała być wysoka na 8 warstw bloczków, gdzieś około 112 cm. Skończyłem murować 6-tą warstwę. Kierownik budowy mówi żeby stawiać wieniec 25x25. Poniżej wklejam zdjęcie.

    Czy takie pęknięcia są groźne?? Czy po wylaniu wieńca można dalej stawiać budynek??? Czy możliwe, że są to pęknięcia temperaturowe (wszystkie ściany podczas upału nie są osłonięte od słońca).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG-20180710-WA0001.jpg
Wyświetleń:	451
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	416743
    Witam, jestem nowy na forum. By nie rozpoczynać nowego wątka chciałbym opisać swój problem.
    Na mojej budowie został wymurowany taras z bloczka betonowgo ( tzw. murek oporowy) który zostanie uzupełniony na wiosnę ziemią a w następstwie położona kostka. W ostatnich dniach zauważyłem pęknięcie na spoinie, które przechodzi przez całą wysokość. Powód został zlokalizowany: zbyt małe przesunięcie poszczególnych warstw podczas murowania stąd pęknięcie jest prawie w linii pionowej. Zdaję sobie sprawę że zostało to zrobione niezgodnie ze sztuką jednak chciałbym prosić o radę czy jest sens przejmować się tym pęknięciem ? Czy jest szansa że murek się rozpadnie ?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał dav3 Zobacz post
    Witam, jestem nowy na forum. By nie rozpoczynać nowego wątka chciałbym opisać swój problem.
    Na mojej budowie został wymurowany taras z bloczka betonowgo ( tzw. murek oporowy) który zostanie uzupełniony na wiosnę ziemią a w następstwie położona kostka. W ostatnich dniach zauważyłem pęknięcie na spoinie, które przechodzi przez całą wysokość. Powód został zlokalizowany: zbyt małe przesunięcie poszczególnych warstw podczas murowania stąd pęknięcie jest prawie w linii pionowej. Zdaję sobie sprawę że zostało to zrobione niezgodnie ze sztuką jednak chciałbym prosić o radę czy jest sens przejmować się tym pęknięciem ? Czy jest szansa że murek się rozpadnie ?
    Pytanie podstawowe to wysokość tego murku oporowego, a dokładniej różnica wysokości tarasu i otoczenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony