dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1

    Domyślnie Gaz czy fotowoltaika?

    Witam po dłuuugiej przerwie...
    Naczytałem się już tyle że wymiękam i nie wiem co zrobić. Im wiecej czytam tym mniej wiem...
    Zatem postanowiłem zwrócić się do szanownego kręgu posiadaczy ogniw o poradę.
    Pewnie było itd... ale może znajdzie się ktoś kto bez nerwów i rzeczowo doradzi jak W MOJEJ SYTUACJI będzie najlepiej.
    Wybudowałem sobie 10 lat temu dom na naszym wybrzeżu środkowym.
    Do ogrzewania zastosowałem kominek z płaszczem wodnym który sprawdza się i spokojnie daje radę ogrzewać i dom i CWU w sezonie grzewczym.
    W okresie letnim CWU mamy z 300 l zasobnika połączonego z zestawem solarnym 30 rur próżniowych.
    Świadomie pomimo tego że mam gotowy komin gazowy zrezygnowaliśmy z przyłącza gazu na rzecz solarów.
    Podobnie jak kominek system sprawdził się i jesteśmy z tego zadowoleni.
    Ale stajemy się starsi i wygodniejsi i nie chce nam się drzewa targać co rok. Chcemy też trochę pojeździć sobie w sezonie zimowym szukam rozsądnego rozwiązania dla ogrzewania domu.
    No i stanąłem przed dylematem: gaz czy fotoogniwa?
    Jedno i drugie za gotówkę. Tak czy inaczej "naście" tysi muszę wybulić.
    Część dachu jest zajęta przez solary ale jeszcze trochę zostało
    Myślałem o pompie ciepła ale rachunki za prąd mnie odstraszały.
    Może zamontować fotogniwa i przerobić system CO tak aby grzać prądem wodę w obiegu CO zimą?
    Umowę na gaz co prawda już podpisałem ale jeszcze skrzynki nie mam więc może to ostatnia szansa na zmianę?
    Jak podłączę gaz to z kolei solary są bez sensu....
    Solary zimą za przeproszeniem g...o dają. A jak ogniwa?
    Jakoś nie chcę być zależny od Putina....

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    PV w zimie produkują max 10% swojej mocy. Zatem jedynie nadprodukcja w miesiące letnie i zasady Prosumenta (odzyskanie 80% odprowadzonej energii) powodują, że PV w Polsce ma sens. Czyli samą energią słoneczną w zimie domu nie zagrzejesz.
    Ale czy jest to tańsze niż gaz?
    Wybrałem gaz do ogrzewania CO+woda, oraz PV do woda i zapotrzebowanie użytkowe domu. Jednak PV bez dopłat, albo robione samodzielnie ma wątpliwą opłacalność
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie...
    Analizując z grubsza to zestawienie wychodzi że fotoogniwa są bez sensu a turbinka już a jakże...
    https://www.meteoblue.com/pl/pogoda/...polska_3095795
    Zresztą nie na darmo okolica nocną porą mieni się światełkami wiatraków dookoła.
    Puki co zostało wolne od strony morza ale o ile wiem to już są plany postawienia wiatraków również tam
    Jakie są zasady oddawania energii do sieci? Czy produkując z turbiny będę mógł jak wy "fotowoltaicy" oddawać a potem odbierać 80% energii?
    Czy dużo i ciężkie do przejścia są formalności?
    Ile kosztuje osprzęt potrzebny do tego?
    Bo rozumiem że w takim układzie gdzie Wy macie fotogniwa jak miałbym turbinę a reszta chyba taka sama?
    Hm... Jakiś regulator prądu chyba potrzebuję jeszcze bo foto daje stałe napięcie a turbina zmienne zależne od obrotów?
    Maszt do 6 m kiedyś można było postawić bez zezwolenia a teraz?
    Im dalej w las tym więcej drzew....
    Że interesu na tym nie zrobię to wiadomo ale frajda by była
    Dzięki za poradę

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ojtam17
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    18

    Domyślnie

    Gaz

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zezol

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam.Powtorze to co tutaj wielokrotnie Wielcy tego fofum proponowali.;ocieplic ,ocieplic; poznać zapotrzebowanie domku na ciepełeko i wtedy zdecydowac o sposobie ogrzewania .Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Gaz.

  7. #7

    Smile

    Ok. dzięki za odpowiedzi.
    Wychodzi że gaz jednak tak czy inaczej podłączamy. Niech się Miszka cieszy...
    A co do wypowiedzi kolegi

    Cytat Napisał zezol Zobacz post
    Witam.Powtorze to co tutaj wielokrotnie Wielcy tego fofum proponowali.;ocieplic ,ocieplic; poznać zapotrzebowanie domku na ciepełeko i wtedy zdecydowac o sposobie ogrzewania .Pozdrawiam
    Odpozdrawiam i informuję że mieszkam już "trochę", ociepliłem zgodnie z tym co "wielcy" radzili, znam zapotrzebowanie domku a jeszcze bardziej swoje na ciepełko
    Aczkolwiek wybór sposobu ogrzewania jest naprawdę indywidualną i zależna od wielu innych czynników rzeczą
    Mało tego jak widać na moim przykładzie zmienia się w trakcie życia....
    Dziękuję!
    P.S. Ale ta turbinka mi się kurna tak podoba....

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zezol

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubin
    Kod pocztowy
    59-300
    Posty
    19

    Domyślnie

    Witam.Rzecz ujmę tak..Mały domek w okolicach Lubina Gazu nie ma i nie będzie.Pieco- kuchnia połączona z c.o.-przyda się ,gdyby się kiedyś zachciało rosołu ze swojej kury -.Solary 40 rur ,wody od wiosny do jesieni full.Fotowoltaika na dachu ponad 4 kw./do rozbudowy/We wrześniu montowana będzie pompa ciepła aby mniej oddawać zielonej energii..Przy tych inwestycjach nie ma mowy o zwrocie poniesionych kosztów .Tym bardziej że przepisy nie są jasne,a prawo nie jest stabilne.Energetycy np Tauron nie bilansuje między fazowo w czasie rzeczywistym,co nie jest w porządku,ale to pikuś,bo kto zgadnie co nasi władcy wymyślą ,jakie kazusy i zarządzenia.Niby 15 lat powinni przyjmować nadwyżkę zielonej energii,ale co później-kto wie. Może powiedzą;nie spełniasz warunków ,albo co bądź i co wtedy-droga akumulacja .Oczywiście jak ten sprzęt tyle wytrzyma.Ale czujemy się eko..Fajne by było takie śmigiełko.Pomyślnych wiatrów..Pozdrawiam

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Wiatraczek ma tę przewagę nad PV, że czy zima czy lato, dzień czy noc, może się kręcić, natomiast jeżeli nie masz pewności, ze na drodze wiatru nikt nie postawi domu to nie masz pewności, że wiatraczek będzie się kręcił z taką samą ochotą jak na początku. Duża działka na górce = ok, płasko a w okolicy 100m, inne działki budowlane na sprzedaż, wtedy NIE.

    Odnośnie tematu i pytania głównego. Gaz do ogrzewania a inne wiatraki czy PV jako dodatek.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  10. #10

    Domyślnie

    Ok. Sprawa jasna.
    Wiatrak z tego co policzyłem to i tak min. 6 lat czas zwrotu.
    A o dopłatach można zapomnieć puki co.
    Myślę że można zamknąć temat.
    A przy okazji to wyklikałem że mogę dostać dopłatę do zakupu i montażu gazu jeśli ZLIKWIDUJĘ całkowicie możliwość ogrzewania kominkiem.
    Aż tak naiwny to nie jestem...

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawelromanski85

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-018
    Posty
    14

    Domyślnie

    ja fotowoltaikę założyłem do opłat za normalne używanie + boiler a dom ogrzewam gazem

  12. #12

    Domyślnie

    Gaz.
    Jestem dziwny - nie lubię, jak mi podają na tacy przeżutą papkę.

  13. #13

    Domyślnie

    Uuuusssfff - czuję jak pachnie..
    Tylko gaz!

  14. #14

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    PC + pV ?
    Popieram. Na dzień dzisiejszy to chyba optymalne rozwiązanie.

    Ale Kolega @12marek nad tym zastanawiał się 2 lata temu. I chyba już dawno grzeje gazem. Jeśli się wypowie, to będziemy wiedzieli co i jak.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Gaz to przeżytek. Najlepiej PC i PV
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Popieram. Na dzień dzisiejszy to chyba optymalne rozwiązanie.
    Wykażesz na liczbach, że warto te 20-30k zł wydać na PC i wodną podłogówkę niż na PV+kable? Z uwzględnieniem kosztów serwisu i napraw PC i wymiany co kilkanaście lat (albo drogiej naprawy)?

  18. #18

    Domyślnie

    Wykażesz Kaizen że kablami schłodzisz dom ? Ja dziś mam w domu 22C ( na zewnątrz było 32 C ), a klimy ani kabli nie mam.
    PC i PV.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wykażesz na liczbach, że warto te 20-30k zł wydać na PC i wodną podłogówkę niż na PV+kable? Z uwzględnieniem kosztów serwisu i napraw PC i wymiany co kilkanaście lat (albo drogiej naprawy)?
    Nie, nie podejmuję się, bo z Tobą nie wygram.
    To jest moje zdanie i je popieram.

    W moim otoczeniu ostatnio kupiono C350E z bajerami. Na tym da się przejechać bez przechodzenia na PB około 20 km. Do tego trochę kosztuje..
    Pewnie taniej by się jeździło Golfem TDI. A i serwis VW znacznie tańszy.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nie, nie podejmuję się, bo z Tobą nie wygram.
    To matematyka, a nie zapasy. Ziemia jest płaska, bo takie masz zdanie? Czy masz na to jakieś argumenty, dowody?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony