dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Technik architektury krajobrazu - działalność

    Dzień dobry.

    W październiku b.r zaczynam drugi rok studiów o kierunku architektura krajobrazu. Ukończyłam technikum o tym samym kierunku. Chciałam zapytać czy tak naprawę potrzebny jest inżynier, a nawet magister by odnaleźć swoje miejsce w tej branży? Od kilku lat marzę o własnej firmie, ale opowiadano nam, że trzeba skończyć studia, aby coś osiągnąć. Studia trochę odbiegły od moich oczekiwań i zamiast skupiać uwagę na tereny zielone i szatę roślinną, czułam się jakbym studiował malarstwo. Od osób trzecich, które ukończyły inżyniera dowiedziałam się, że trzeba uciekać i nie marnować życia na uczelni tylko działać. Kocham to co robię i dlatego już pomału chciałabym stawiać samodzielne kroki w kierunku swojej własnej działalności. Studiuje dziennie, więc w grę wchodzi tylko rzucenie studiów jeśli naprawdę nie są one potrzebne. Czy to prawda by prowadzić biuro trzeba mieć uprawnienia wydane przez uczelnie? Dodam, że w technikum uzyskałam obie kwalifikacje ( RL. 21 Projektowanie, urządzanie i pielęgnacja roślinnych obiektów architektury krajobraz oraz RL.22 Organizacja prac związanych z budową oraz konserwacją obiektów małej architektury krajobrazu ). Czy status Technik architektury krajobrazu upoważnia do posiadania firmy?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - każdy, bez względu na posiadane uprawnienia może w Polsce założyć dowolną firmę. Ja spotykam się z sytuacją, w której przykładowo 50% "pracowni architektonicznych" jest prowadzona przez osoby nie posiadające wymaganego wykształcenia, nie mające doświadczenia zawodowego, bez uprawnień budowlanych do projektowania, itd ... ale mogące założyć " pracownię architektury " , zatrudnić podwykonawców z uprawnieniami i "konkurencyjnie" " działać na rynku ". A " rynek " i tak zweryfikuje wcześniej, czy później te działania i to bardzo szybko !
    - jeśli mógłbym cokolwiek doradzić : skończ studia, zdobądź praktyczne doświadczenie zawodowe, w trzeciej kolejności firma / działalność gospodarcza.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    skończ studia, zdobądź praktyczne doświadczenie zawodowe, w trzeciej kolejności firma / działalność gospodarcza.
    Święte słowa!
    Pozdrawiam
    Katka

  4. #4

    Domyślnie

    nie wiem jak jest w architekturze, ale mówię z własnego doświadczenia w branży IT, poszedłem na zaoczne studia + do pracy na staż po stażu mnie przyjęli pokręciłem się u nich rok i odszedłem do innej firmy gdzie były szanse rozwoju, gdzie zaliczyłem 3 awanse i jakoś dalej poszło w wieku kiedy kończy się mgr czyli te ~~ 26 lat miałem już 3-4 średnie krajowe co miesiąc, a tak musiałbym zaczynać od nowa od podstawowej pensji ... oczywiście są i tacy którzy na start dostają te 2-3 średnie krajowe, ale to muszą być bardzo kumaci ludzie, którzy sami się dokształcali i robili jakieś praktyki/staże na studiach, albo mają kontakty tak czy siak patrząc z perspektywy czasu jestem zadowolony z podjętych decyzji.

    co do moich studiów inż. "informatyki" na wyższej warszawskiej szkole ds. nic nie robienia dla samego papierku - nic sie nie nauczyłem
    mgr. UW wydział zarządzania j.w. nie wiele wyniosłem z tych studiów 75% programu to śmieci i "zapchaj dziury"

    dla przykładu kuzyn skończył dzienną PW na wydziale informatyki również do dziś żałuje, że nie zrobił tak jak ja mimo, obecnie też nie zarabia mało ale żałuje 6 straconych lat studiów

    radziłbym ci o ile jest sens i możliwość? przepisać się na zaoczne studia, idź na staż na te 6msc-12msc zdobądź doświadczenie, a w międzyczasie rób może coś dorywczo za małe pieniądze, tak żeby zdobyć doświadczenie i kontakty a potem przejdz na własną działalność jak sam zauważyłaś oczekiwania vs realia studiów mocno się minęły...

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    miałem okazję obserwować jak wygląda nabór do Pracowni Architektonicznej zatrudniającej 5 - 15 osób. Na stole ( przykładowo ) 200 CV / Portfolio.
    weryfikacja 1 - skończone studia : TAK/NIE
    weryfikacja 2 - studia dzienne / zaoczne
    weryfikacja 3 - jaka uczelnia ? Politechnika / inne szkoły, szkółki
    weryfikacja 4 - umiejętność pracy w CAD i na jakim oprogramowaniu
    weryfikacja 5 - doświadczenie zawodowe kiedy i gdzie
    ... i z 200CV zrobiło się 5CV
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #6

    Domyślnie

    no to musieli grubo płacić jak takie wymagania nie wiem nie znam działki, w IT szkoła coraz częściej schodzi na drugi plan.

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi.


    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony