dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Question Którą hydroizolację wybrać?

    Panowie, rozpocząłem budowę częściowo podpiwniczonego domu, zależy mi na dobrej izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej, gdyż grunty na których buduję to glina i iły pylaste (według badań geotechnicznych wód gruntowych nie ma, ale kto wie co będzie za kilka lat). W piwnicy będą pomieszczenia rekreacyjne więc nie może być tam wody ani wilgoci.

    Ściany piwnic wykonane będą jako ściany monolityczne betonowe ( W8 ).

    Dom będzie stał na płycie fundamentowej (część nie podpiwniczona będzie na ławach połączonych płytą schodkową),.
    Konstruktor płytę fundamentową zaprojektował tak:


    Warstwy podłogowe:
    1. Fundamentowa płyta żelbetowa (beton B20 - w projekcie, a będzie W8 ) grubości 25cm
    2. Folia PE
    3. Styropian XPS 10cm
    4. Podbetonka z chudego betonu B10 (C10/12)
    5. Pospółka żwirowo-piaskowa o ls > 0,95 i grubości min. 40 cm
    6. Geowłóknina

    Wykonawca twierdzi, że hydroizolacja dopiero na płytę fundamentową będzie położona i wywinięta na ściany.

    PYTANIE 1:
    Czy nad chudziakiem nie powinno być jakieś solidne zabezpieczenie przeciwwodne/przeciwwilgociowe? Sama folia PE (jedna warstwa) to chyba biedne zabezpieczenie? Ja myślałem o co najmniej dwóch warstwach folii PE lub zamiast niej (nie wiem jaka jest różnica w kosztach) folii EPDM.

    PYTANIE 2:
    Czy hydroizolację można rozpocząć NA płycie dennej (jak sugeruje wykonawca), czy należy zabezpieczyć płytę fundamentową przed wodą (jak rozumiem przy betonie W8 podciąganie kapilarne wody nie grozi)?

    Kontaktowałem się z firmami wykonującymi hydroizolację, dość sensownie przedstawił to facet z firmy Remmers, przedstawił dwie propozycje (koszty pewnie ogromne, ale jak mam zapłacić mało i mieć saunę w piwnicy to wolę zapłacić - to nie znaczy, że przepłacić)

    PYTANIE 3:
    Którą opcję należałoby wybrać w moim przypadku i czy wszystkie niżej wymienione produkty są niezbędne?

    Opcja1


    Opcja2


    W moim przypadku (płyta denna + ściany monolityczne) powinna być teoretycznie wybrana opcja pierwsza. Druga natomiast "na oko" wygląda na tańszą, ale nie wiem czy ma zastosowanie przy ścianach monolitycznych, a nie murowanych.

    Cenowo wyglądałoby to tak:
    1. Kiesol- środek do gruntowania wilgotnych podłoży
    Zużycie; ok. .0,1kg/m2
    Cena zakupu netto: 15,17zl/kg, opak. 30kg
    2. Dichtschlamme/ WP DS.- mineralny szlam uszczelniający
    Zużycie : ok. 2kg/m2 na jedna warstwę.
    Cena zakupu netto: 4,32zł/kg, opak. 25kg
    3. Dichspachtel/WP DS. Lewell- szpachlówka uszczelniająca do wykonywania wyokrąglenia.
    Zużycie: ok. 1,7kg/mb do wykonania wyokrąglenia
    Cena zakupu netto: 4,40zł/kg, opak. 25kg
    4. MB2K- szybkosprawna hybrydowa izolacja przeciwwodna
    Zużycie: ok.4,0kg/m2
    Cena zakupu netto: 3,78zł/kg, przy jednorazowym zakupie min. 1pal. =18x25kg
    5. PBD1K- jednoskładnikowa bitumiczna izolacja przeciwwodna o właściwościach paraizolacyjnych
    Zużycie: ok. 5,5kg/m2
    Cena zakupu netto: 7,95zł/kg, przy jednorazowym zakupie min. 1pal.=18x25kg

    PYTANIE 4:
    Wykonawca chce zastosować drenaż opaskowy co przy glinie jest moim zdaniem kiepskim pomysłem, bo będzie się ściągało wodę w pobliże fundamentów i ciągle trzeba będzie ją odprowadzać. Jednak on twierdzi, że piwnica zostanie zasypana gruntem rodzimym (humus osobno został zebrany) i utwardzony.
    Czy drenaż w takim wypadku jest dobrym pomysłem? A jeśli tak to może do samej góry obsypać go żwirem? Lub zrezygnować z niego i zasypać faktycznie gruntem rodzimym (gliną)?

  2. #2

    Domyślnie

    Dzisiaj wylali chudziaka.
    Panowie czy możecie mi powiedzieć czy tak nierówny chudziak jest zrobiony zgodnie "ze sztuką"? Bo gdzie niegdzie stoi woda, nie jest to dobrze wyrównane. Czy jak pójdzie na to 10cm XPS, a nie hydroizolacja, to nie ma znaczenia, że nie jest równa powierzchnia (o krawędzie się nie czepiam, bo wystają sporo poza miejsce dla płyty fundamentowej0)?






  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^^
    jak chcesz na to robic hydroizolację to kiepsko, zreszta podejscie w tym kraju do chudziaka jest słabe a własciwie marne wszyscy maja go w dupie , trzeba było wynajać ekipe od posadzek albo zaplacić kilkaset złotych wiecej za beton samorozlewny, ekipa od posdzaek bierze około 29 zl za m2 za 8 cm grubości i masz rowno jak stol , czylo dla 100 m2 to jest 2900 PLN , za chudziaka płacisz mniej wiecej 1900 pln za 10 cm grubosci plus robocizna z 1000 ? nawet jak bedzie z 500 to wychodzi 2400 a robota spartolona.... a wystarczyło by przynajmniej zacieraczke wziąć....

  4. #4

    Domyślnie

    Na to będzie wchodził styrodur XPS 10cm, wykonawca twierdzi, że docisk całego domu i płyty fundamentowej zrówna ze sobą chudziaka i styrodur, pytanie czy faktycznie tak jest... więc chydoizolacji na chudziaka nie będę dawał tylko na styrodur.

    Dodam tylko (nie wiem czy w przypadku kiedy nie jest równo, to lepiej czy gorzej, ale ten 'chudziak' był z C16/C20, a nie C12/15 jak to się przy chudziakach stosuje.

    Z tego co widziałem jak robią to profesjonalne ekipy, w przypadku 'białej wanny' pomiędzy 'chudziaka'/XPS, a płytę fundamentową daje się tylko folię (bez dodatkowej hydroizolacji jak masy KMB czy szlamy) i na styku płyty-ścian taśmę uszczelniającą
    http://www.bestindevelopment.pl/unca...e-biala-wanna/

    Mój wykonawca chce zrobić tak samo, dopiero na ściany piwnic będzie nakładał podkład i masy KMB. Pytanie czy nie powinna być jeszcze na tą folię nałożona jakaś hydroizolacja pozioma... z tego co widzę, to każdy niestety mówi co innego.
    Ostatnio edytowane przez bartek04 ; 10-08-2018 o 09:32

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartek04 Zobacz post
    Pytanie czy nie powinna być jeszcze na tą folię nałożona jakaś hydroizolacja pozioma... z tego co widzę, to każdy niestety mówi co innego.
    Nie na folię tylko na beton podkładowy, który nazywasz chudziakiem.

  6. #6

    Domyślnie

    W przypadku takiego chudziaka to ciężko będzie zastosować skuteczną hydroizolację. Czy aby na pewno w przypadku stosowania XPS pomiędzy beton podkłądowy, a płytę, hydroizolacja ma być pod, a nie nad polistyrenem XPS?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomek@gmail
    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Orzesze
    Posty
    120

    Domyślnie

    U mnie piwnica też w systemie szczelnej wanny, ale troszeczkę inaczej wykonana mianowicie:
    - chudziak 10cm B16
    - papa termozgrzewalna
    - płyta żelbet 30cm B25W8
    Taka "konstrukcja" jest już w sobie szczelna, ale dodatkowo można dołożyć pape pod ściany wewnętrzne i folie pod styro EPS

    Jeśli wylewasz ściany również betonowe W8 i nie są wylewane w tym samym procesie technologicznym (w tym samym etapie wylewania) co ściany to warto zainwestować w folie którą zatapiasz w polowie w płyte a połowę w ścianę (u mnie była to taśma uszczelniająca do przerw roboczych typ AA 200)


    Drenaż u mnie też jest i zasypane będzie od dołu 40cm żwirem - reszta będzie zasypana humusem.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek@gmail Zobacz post
    U mnie piwnica też w systemie szczelnej wanny, ale troszeczkę inaczej wykonana mianowicie:
    - chudziak 10cm B16
    - papa termozgrzewalna
    - płyta żelbet 30cm B25W8
    Taka "konstrukcja" jest już w sobie szczelna, ale dodatkowo można dołożyć pape pod ściany wewnętrzne i folie pod styro EPS

    Jeśli wylewasz ściany również betonowe W8 i nie są wylewane w tym samym procesie technologicznym (w tym samym etapie wylewania) co ściany to warto zainwestować w folie którą zatapiasz w polowie w płyte a połowę w ścianę (u mnie była to taśma uszczelniająca do przerw roboczych typ AA 200)


    Drenaż u mnie też jest i zasypane będzie od dołu 40cm żwirem - reszta będzie zasypana humusem.
    Z jakiego względu zasypujesz humusem, teoretycznie grunt rodzimy (w moim przypadku glina), lepiej zapobiega przenikaniu wody, co teoretycznie wydaje się lepszą opcją, gdyż woda powierzchniowa spłynie dalej, chyba, że wychodzimy z założenia, że glina jak już nasiąknie wodą to nie chce jej oddać i będzie wilgoć przy fundamentach?

    Zastanawiam się też jak zgrzewać folię na XPS by go nie uszkodzić...
    Ostatnio edytowane przez bartek04 ; 14-08-2018 o 19:47

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomek@gmail
    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Orzesze
    Posty
    120

    Domyślnie

    Obojętnie czym zasypiesz (w teorii chyba najlepiej żwirem i potem piaskiem), i tak trochę czasu minie zanim woda sama sobie kanaliki stworzy by spływać do drenażu.

    Jaką folię chcesz zgrzewać na XPS ?
    Kubełkowej się nie zgrzewa tylko przypina do XPS gwoździkami do tego lub po prostu zwykłymi wkrętami w ocynku do drewna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony