dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie wentylacja i oczyszczanie powietrza w mieszkaniu

    Witam,

    Mieszkam w Krakowie gdzie chyba wszystkim wiadoma jest jakość powietrza.
    Wolno stojący oczyszczacz powietrza "mieli" powietrze które w nim już jest ja natomiast chciałbym aby powietrze nawiewane do mieszkania przechodziło przez filtr co najmniej F7.

    Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami:

    Pierwszy z nich to nawietrzak z termostatem np. VELCO VT-100 VENT
    http://www.vilpe.com/pl/produkty/kra...yj-ventil.html

    Drugie to "rekuperator" ścienny : np. MENV180 Marley lub Aventa HRV 100 i podobne.

    Tylko w moim przypadku największa powierzchnie filtracji zapewni nawietrzak Velco, ewentualna wymiana filtrów chyba również będzie najtańsza ( można je samemu zrobić)
    Na montaż standardowego rekuperatora nie mogę sobie pozwolić, brak miejsca i wysokość pomieszczeń. Mieszkanie ma 3x pokoje 70m2 i w każdym z nich planuje zamontować dodatkowy nawiew.

    Proszę o poradę bo sezon grzewczy nadciąga Może ktoś z was rozważał podobne rozwiązania.

  2. #2
    Banned
    cyber455

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-016
    Posty
    16

    Domyślnie

    Sam akurat mieszkam w Warszawie i rzeczywiście problem ze smogiem w naszym mieście jest duży. Jeszcze nie ma sezonu grzewczego a już czuć, taki charakterystyczny zapach smogu. Czy oczyszczacz mieszkaniowy to dobra opcja?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał cyber455 Zobacz post
    Czy oczyszczacz mieszkaniowy to dobra opcja?
    Moim zdaniem dobra opcja, jednak trochę miejsca zajmuje i jeśli chcesz mieć tylko jeden to trzeba przenosić z pomieszczenia do pomieszczenia co jakiś czas (kilka godzin).
    Z praktycznych rzeczy to ja kupiłem Philipsa za około 1500zł, wybrałem model bez nawilżacza.
    Używałem na razie 1 sezon grzewczy i na razie nie musiałem wymienić filtra, ale kilka razy należało go wyczyścić.
    Oczyszczacz jest cichy i dobrze działa tryb auto.
    Wiem, że są tańsze modele np xiaomi, ale wg testów jakie widziałem tryb auto nie działa tam zbyt sprawnie, ale gdy używa się trybu ręcznego skutecznie oczyszczają powietrze.

  4. #4
    Banned
    ilion

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Warszawa/Gdańsk/Poznań
    Kod pocztowy
    30-004
    Posty
    38

    Domyślnie

    Na rynku jest dosyć duży wybór oczyszczaczy powietrza. Ja tylko zwrócę uwagę na cechy jakie powinien posiadać, aby dobrze pełnił funkcję. Dobrej klasy oczyszczacz powietrz powinien nie tylko filtrować, ale utrzymywać również wilgotność na odpowiednim poziomie. Kolejna sprawa, to głośność pracy -jeżeli chce się spać w tym samym pomieszczeniu w którym będzie funkcjonował oczyszczacz powietrza, wówczas warunkiem koniecznym jest to, aby był cichy. Proponuję sprawdzić jeszcze oczyszczacze powietrza od ALFDA np model ALFDA ALR300 Comfort, który oprócz standardowego wyłapywania kuchu, włosy, sierść zwierząt, jest w stanie przy pomocy filtra HEPA wyłapywać nawet te najmniejsze i najbardziej szkodliwe pyły PM2,5 oraz PM10. Przy czym najbardziej szkodliwe są PM2,5 których pod dostatkiem jest w smogu który występuje w okresach zimowych w większości polskich miast.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał ilion Zobacz post
    Dobrej klasy oczyszczacz powietrz powinien nie tylko filtrować, ale utrzymywać również wilgotność na odpowiednim poziomie.
    Moim zdaniem jak ktoś chce mieć porządny nawilżacz to powinien kupić porządny nawilżacz, rozwiązania 2w1 proponuję tylko tym, którzy chcą zaoszczędzić.

    Cytat Napisał ilion Zobacz post
    Kolejna sprawa, to głośność pracy -jeżeli chce się spać w tym samym pomieszczeniu w którym będzie funkcjonował oczyszczacz powietrza, wówczas warunkiem koniecznym jest to, aby był cichy
    Trudno się tutaj zgodzić - co mi da, że będzie cichy jak przez to będzie się utrzymywało długo wysokie stężenie szkodliwych substancji.
    Tak jak pisałem wyżej oczyszczacz powinien mieć sprawny tryb auto, gdzie w razie wykrycia zwiększonego stężenia włączy się na wyższy tryb pracy i szybko oczyści powietrze, po czym przejdzie w tryb cichy - na co komu cichy oczyszczacz jak ma spać całą noc w smogu ...

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albreht

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-107
    Posty
    39

    Domyślnie

    Niby można kupić rozdzielnie nawilżacz i oczyszczacz powietrza, pytanie tylko czy jest sens niepotrzebnego mnożenia sprzętów domowych. Zwłaszcza, że oczyszczacze z nawilżaczem, czyli 2 w 1 dobrze spełniają swoją funkcję, bo podnoszą zarówno wilgotność powietrza oraz oczyszczają powietrze z tych wszystkich szkodliwych zawiesin, drobin itd.
    Akurat pod tym względem oczyszczacze od ALFDA spisują się bardzo dobrze. To co jest też ich plusem, to fakt, że posiadają czujniki jakości powietrza - co nie jest bez znaczenia.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Stefcja

    Zarejestrowany
    Apr 2019
    Skąd
    Inowrocław
    Kod pocztowy
    88-100
    Posty
    6

    Domyślnie

    Prawda, lepiej wybrać oczyszczacz z wbudowanym nawilżaczem. Moja córka ma alergię i musiałam z mężem wyłożyć troszkę pieniędzy. Zdecydowaliśmy się na oczyszczacz moderowano i jesteśmy zadowoleni. Potrafi pracować w trybie automatycznym czyli jak ktoś wyżej wspomniał automatycznie wyczuwa czy ma pracować bardziej intensywnie czy nie. Sporo ma takich fajnych bajerów i do tego tryb nocny (jestem strasznie wyczulona na wszelkie hałasy gdy śpię)
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 17-07-2019 o 16:11 Powód: Lokowanie produktu.

  8. #8
    Banned
    ŁukaszGila

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    5

    Domyślnie

    Ja mieszkam w Beskidach, gdzie jakość powietrza ostatniej zimy była tragiczna. Dlatego jako ze się teraz będę przeprowadzać to stwierdziłem że moje następne mieszkanie musi mieć dobry wentylator. Będę się przeprowadzał do Jaworza na nowoczesne osiedle, gdzie w każdym mieszkaniu ma być wentylator co mam nadzieję że zmniejszy mój problem ze smogiem w domu. Moglibyście mi powiedzieć czy przy nowym budownictwie jak w Jaworze z wentylatorem jest szansa że będę miał powietrze dobrej jakości w domu?
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 08-05-2019 o 12:05 Powód: Reklamy są niezgodne z regulaminem forum

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁukaszGila Zobacz post
    Moglibyście mi powiedzieć czy przy nowym budownictwie jak w Akacjowa Apartamenty Jaworze z wentylatorem jest szansa że będę miał powietrze dobrej jakości w domu?
    Na pewno nie - powietrze będzie bardziej "mieszane" ale na pewno nie będzie czystsze jeśli nie będzie filtrów tego nawiewanego.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10

    Domyślnie Zawartość pyłów zawieszonych przed i za GWC

    13lutego 2018r. w Rybniku wykonano badania powietrza na zawartości smogu. Zawartość pyłów zawieszonych w powietrzu przed Żwirowym Gruntowym Wymiennikiem Ciepła - ŻGWC wynosiła ~230 μ/m³ a po przejściu przez ŻGWC wynosiła 56μ/m³.
    Tu jest link do tych badań: Badania na zawartość smogu przed i za ŻGWC:
    http://www.taniaklima.pl/files/smog-przed-i-za-gwc.pdf
    na zawartość zanieczyszczeń biologicznych:
    http://taniaklima.pl/files/DFN2006_P..._B_Szponar.pps
    Pomysleć że można przynajmniej w własnym domu żyć bez smrodu i alergenów
    Pozdrawiam
    Witek

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Zawartość pyłów zawieszonych w powietrzu przed Żwirowym Gruntowym Wymiennikiem Ciepła - ŻGWC wynosiła ~230 μ/m³ a po przejściu przez ŻGWC wynosiła 56μ/m³.
    Wolałbym te specjały wyłapywać filtrem i wyrzucać wkłady, niż gromadzić je i dekadami przepuszczać powietrze, którym oddycham przez ten powiększający się ciągle śmietnik, którego nie można wyczyścić.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wolałbym te specjały wyłapywać filtrem i wyrzucać wkłady, niż gromadzić je i dekadami przepuszczać powietrze, którym oddycham przez ten powiększający się ciągle śmietnik, którego nie można wyczyścić.
    Ten "śmietnik" sam się czyści: Inna nazwa żwirowego GWC to Samoczyszczący Filtr Żwirowy - jest bezobsługowy, nie trzeba "chodzić koło niego" myśleć o nim KUPOWAĆ filtry lub samemu je wykonać - trzeba mieć smykałkę majsterkowicza. Nikomu tego nie zabraniam jak to lubi to niech to robi.
    Biologiczne badania powietrza przed i za GWC były wykonane po 13 latach ciągłej pracy wymiennika. Gdyby nie był samoczyszczący to parametry powietrza na wylocie byłyby gorsze na wylocie niż na wlocie - jest akurat odwrotnie i to jest sukces żwirowego GWC.
    http://taniaklima.pl/files/DFN2006_P..._B_Szponar.pps
    Zdaję sobie sprawę że wykonanie wymiennika na końcowym etapie budowy domu lub Fanów którzy już mieszkają jest trudne i odradzam im jego budowę - taniej, lepiej żeby wymieniali filtry o których piszecie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Ten "śmietnik" sam się czyści:
    Masz taki patent na kosz na śmieci i kibelek? Fizycy przecierają oczy ze zdumienia.
    Marketing może sobie nazywać to, co sprzedaje jak chce - prawa zachowania masy nie zmieni. Co wleci to albo zostanie, albo wyleci. Czy może ten śmietnik przechodzi jakieś reakcje chemiczne i zamienia się w gaz i leci wraz z powietrzem do domu? Jakie to reakcje i co jest ich produktem?

  14. #14

    Domyślnie Zawartość alergenów i pyłów zawieszonych przed i za GWC

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co wleci to albo zostanie, albo wyleci.
    Jesteś tu OLIMPEM FORUM i wiesz co pisałem na temat samoczyszczących własności Żwirowego GWC.
    Przypomnę, powtórzę:
    Wiosną, latem, jesienią są dni kiedy powietrze zawiera 100% wilgotności (deszcz, mgła) wtedy powietrze wpada na zimny żwir (temp. +/- 10C) i następuje tzw pkt rosy i wilgoć skrapla się na żwirze.
    Woda płynie po żwirze i spłukuje zanieczyszczenia z powierzchni żwiru. Woda z zanieczyszczeniami wsiąka do gruntu rodzimego a żwir dzięki temu jest czysty.
    Dlatego badania biologiczne po 13 latach pracy GWC wg mojej oceny i przeprowadzonych badań są tak rewelacyjne.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Woda płynie po żwirze i spłukuje zanieczyszczenia z powierzchni żwiru.
    Jakoś nawet ulewny deszcz nie czyści kamieni i kostki. Dopiero myjka ciśnieniowa jest w stanie oderwać syf - a i to nie zawsze wszystko.

    A nawet jeżeli coś spłucze, to gdzie to znika? Przepuszcza te breję geowłóknina?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ...Czy może ten śmietnik przechodzi jakieś reakcje chemiczne i zamienia się w gaz i leci wraz z powietrzem do domu? , ...oderwać syf..., ....breję..., .....śmietnik..., ....śmieci i kibelek...,
    Czytam teksty i płakać mi się chce. W linkach j/w są wyniki badań powietrza przed i za ŻGWC. Wykonane przez Naukowca Polskiej Akademii Nauk, a tu jak katarynka jedno i to samo.

    Z drugiej strony dziękuję za polemikę - dzięki niej mogę udowodnić, że żwirowy GWC jest świetnym urządzeniem, które nie tylko potrafi czyścić powietrze z alergenów, grzybów, pyłów zawieszonych i zapachu spalenizny. Potrafi też zagrzać powietrze z temp. -20C do 0C i rekuperator dogrzewa do temp pokojowej. Latem klimatyzuje cały budynek.
    Zainteresowanych zapraszam do innych tematów, gdzie jest to szczegółowo opisane.
    Jeszcze raz Ci dziękuję i pozdrawiam
    Witek

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał witek_myslowice Zobacz post
    Czytam teksty i płakać mi się chce. W linkach j/w są wyniki badań powietrza przed i za ŻGWC. Wykonane przez Naukowca Polskiej Akademii Nauk, a tu jak katarynka jedno i to samo.
    W badaniach jest tylko, że zatrzymuje PMy - i tu zgoda. Chociaż ciekawe, że w tabelce kolumna total nie równa się PM10. Dziwny też skład PMów - prawie wszystko to pm1. Bo PM10 zawiera wszystkie drobniejsze frakcje. Do tego sprawność filtracyjna jest marna wg tej tabelki. Filtr f9 dla porównania zatrzymuje co najmniej 95%.
    Mi wystarcz M5 zatrzymujący 75%. Zapełniony wyrzucasz do śmietnika. Widzisz, jaki to syf, śmietnik (po zamoczeniu breja) i faktycznie chce się płakać. Zdecydowanie lepiej wyrzucić to do śmieci, niż trzymać w systemie wentylacyjnym. Wystarczy sobie pooglądać ten wątek

    W badaniu nie ma informacji, co tam dalej się dzieje oraz jak jeszcze (poza PMami) różni się skład powietrza przed i za GWC.

    No i na deser - jakoś zawsze mam wątpliwości co do badań korzystnych dla firmy płacącej za nie. A tu mamy:
    7. Nazwa i adres Zlecenioduwcy:taniaklima.pl,4l -408 Mysłowice,ul. Graniczna 49j

    Dla przykładu porównane są różne próbki powietrza - patrz na godziny z wydruku. Nie jest badane dwoma urządzeniami w tym samym czasie (a tak sugeruje tabela zestawiająca dane) powietrze przed i za wymiennikiem. To łatwo zmanipulować - nawet bez wiedzy naukowców manipulując czerpnią.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-05-2019 o 09:27

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Gdy filtr F9 w mojej WM osiągnie skuteczność żwirowego to go wymieniam.

  19. #19

    Domyślnie Oczyszczacz w mieście

    Jeżeli mieszkasz w mieście to jest duża szansa, że masz słabej jakości powietrze. Niestety Polskie miasta są w czołówce najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Na oficjalnej stornie Inspekcji Ochrony Środowiska, codziennie są udpadtowane dane i wygląda to kiepsko.
    U nas w Krakowie jest w ogóle dramat a zwłaszcza jesienią i zimą. Tak jak już wielu pisało, jak zamontujesz oczyszczacz to zobaczysz różnice. Zalety oczyszczacza to nie tylko usuwanie smogu, usuwa też różne drobnoustroje i alergeny. Dobry oczyszczacz z dobrym filtrem zaczyna się już od jakiś 800PLN ale trzeba dobrać do wielkości pomieszczenia itp. Ważne tez żeby sprzęt miał jak najlepsze filtry. Tu jest dobra, angielska marka i można poczytać jaki sprzęt dobrać.

    Plus tak jak pisali inni. Wszyscy powinniśmy się też starać o ogólne zmniejszenie smogu w miastach. My samochód używamy tylko na dalsze wypady. Na co dzień rower albo komunikacja miejska.
    Pozdrowienia
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 11-07-2022 o 11:24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony