dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 32
  1. #1

    Domyślnie Więźba suszona

    Chcieliśmy z żoną uniknąć ryzyka robali i gnijących desek, więc zdecydowaliśmy się zainwestować w suszoną więźbę. Przeciętna cena za kubik mokrej w okolicy to 800 zł netto. Znalazłem jeden jedyny skład, który oferuje suszoną, ale nie struganą za 950 zł. KVH to cena jak dla mnie zaporowa. Moja więźba to 13m3.

    Niestety, pomimo wydanych pieniędzy więźba przyszła słabej jakości. Wiele elementów się przy suszeniu poskręcało, jest wiele sęków, na niektórych brakuje krawędzi, bo było cięte do samej kory. Nie wiem też na ile faktycznie jest wysuszona, bo zarówno dekarz, jak i kierownik budowy mówią, że tylko trochę. Da się to jakoś zmierzyć? Mam od składu dostać certyfikat, że to niby 15% wilgotności.

    Właściciel składu zarzeka się, że on kupuje z dobrego tartaku dobrą jakość. Zobaczcie sami i oceńcie ile jest warta.



  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cena mówi wszystko. Musi być tandeta, bo przez sam skurcz znika kilkanaście procent objętości. A gdzie koszt suszenia?
    Sprawdzałeś, czy faktycznie sucha?

  3. #3

    Domyślnie

    Jak już suszyć, to później trzeba strugać, bo po suszeniu drewno powykręca. Suszenie suszeniu też nie równe. Cena wskazuje na to, że to suszenie chyba pod gołym niebem a nie w komorze. Jak chcesz zabić ewentualne robactwo, to trzeba suszyć w suszarni do wysokich temperatur.
    Byle jaki tartak zwykle nie ma odpowiedniej długości komór do tego. W mojej okolicy tylko jeden miał odpowiedni sprzęt. Też na początku chciałem zamówić suszone i strugane drewno, ale biorąc pod uwagę cenę i powyższe wygibasy, wziąłem tradycyjnie mokrą, suszyłem we własnym zakresie i przed montażem przejechałem wszytko 2x impregnatem.

    W Twoim przypadku doświadczony cieśla powinien odrzucić zbyt sękate krokwie (jak na pierwszym zdjęciu). Lekko krzywe jeszcze można przy montażu naciągnąć pasem.

  4. #4

    Domyślnie

    Mnie się wydaje że najlepiej schnie drewno złożone w całość. Oczywiście zaimpregnowane wcześniej. Konstrukcja złożona w całość, poskładana, poprzybijana, wysycha bardzo dobrze i sama się układa. Nie ma co składować drewna i go suszyć bo się powykręca, pokrzywi, traci wymiar. Poza tym projektowo wymiary elementów więźby są przewymiarowane, nie przejmuj się sękami, czy brakiem krawędzi. Jedynie korę trzeba usunąć jak najszybciej, bo w niej może być robal. Świeże drewno przyciąga robale zapachem, ale wystarczy trochę impregnatu i już go nie chwycą.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5

    Domyślnie

    @Kaizen, dlaczego cena mówi wszystko? Przecież 1168zł brutto za kubik to chyba nie są śmieciowe pieniądze.
    Co do sprawdzania czy suche, to w poście właśnie pytałem czy da się to jakoś zrobić. Przy zamówieniu mówili, że będzie suszone w komorach.
    @Kemotxb, wcześniej też myślałem, że dam jej schnąć na dachu, ale dużo się naoglądałem problemów z robalami u sąsiada i chciałem sobie tego zaoszczędzić.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    @Kaizen, dlaczego cena mówi wszystko? Przecież 1168zł brutto za kubik to chyba nie są śmieciowe pieniądze.
    Co do sprawdzania czy suche, to w poście właśnie pytałem czy da się to jakoś zrobić. Przy zamówieniu mówili, że będzie suszone w komorach.
    150zl za suszenie, jak uwzględnisz, że płacisz za m3 a kilkanascie % odparowuje, to jest tanio (chyba, ze płaciłeś za m3 mokrego i zmniejszenie objetosci to Twoja strata).
    Wilgotność drewna mierzysz wilgotnosciomierzem do drewna.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arturo13

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    213

    Domyślnie

    Ja za suszone komorowo, strugane czterostronnie płaciłem 1600zł. Także różnica jest patrząc na Twoją cenę

  8. #8

    Domyślnie

    1600 zł za m3 gdzie autor ma 13 m3 to kwota robi się spora ... prawie 21 tys zł. Ale to wszystko podrożało. Chcąc zrobić dach taki 250 mkw trzeba zapłacić jak za dobry samochód. Ceramika, pełne deskowanie, papa w dwóch warstwach, więźba, kontrłaty, obróbka komina, robocizna ... 70 tys jak nic. A gdzie reszta domu?
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Może poprostu różnica w cenie więźby mokrej jak i suszonej jest spoa ze względu na region? Ja umawiałem się na więźbę suszoną 900zł netto / m3. Prawda, że nie była tak wyusozna jak być powinna, bo zdażały się elementy 17%, ale i 25, 26%, co chyba i tak jest niezłą wartością. Ekipa oceniła, że drewno bardzo ładne, na moje oko tez bez zastrzezeń, chociaż ja się nie znam i nie mam porównania.

    Ostatecznie to nie wiem jak to się stało, ale zapłaciłem mniej. Płatne było przy odbiorze i kierowca za 10,5m3 wziął 9700zł, a miało wyjść około 2500..także tartak polecam

    A teraz może głupie pytanie, ale jak wyglada drewno czterostronnie strugane, jak to poznać? Na moją głowe jak jest płaskie ze wszystkich stron to jest strugane
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  10. #10

    Domyślnie

    @Kaizen, odparowuje kilkanaście procent masy, a nie objętości, więc chyba po wyschnięciu kubików ubywa raczej niewiele. Tak czy inaczej deski przecież najpierw zostały wycięte, potem zaimpregnowane, a potem wysuszone (przynajmniej tak twierdzą). Da się gdzieś wypożyczyć taki wilgotnościomierz?

    Co do strugania, to przecież pisałem, że nie była strugana. Za kubik KVH też bym zapłacił 1600 zł, ale to dla mnie za dużo.

    @Robaczywy, strugana to szlifowana, czyli bez takich surowych włosków na powierzchni. Dzięki temu m.in. ogień trudniej chwyta drewno.

  11. #11

    Domyślnie

    Wilgotnościomierz można kupić za 200 zł, albo taniej jak wolisz.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    bo zdażały się elementy 17%, ale i 25, 26%, co chyba i tak jest niezłą wartością.
    Jak zapłacileś za suszone, to słabo.


    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    A teraz może głupie pytanie, ale jak wyglada drewno czterostronnie strugane, jak to poznać? Na moją głowe jak jest płaskie ze wszystkich stron to jest strugane
    Jest gładkie i równe (nie łódkuje, nie jest skręcone). Trzyma kąty i linie proste. Tak przy suszeniu jak i struganiu drewna ubywa. Wiec płacisz drożej nie tylko za usługę, ale też za surowiec, bo do wyprodukowania drewna suszonego, struganego zużyto ze 130% drewna mokrego (albo i wiecej jak powykręcało). Za to impregnacja takiego drewna jest zbędna.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    @Kaizen, odparowuje kilkanaście procent masy, a nie objętości
    Objętosci. Sosna - 12,4%
    Ja na podsusznej murłacie 14cm dokręciłem nakretki po roku o jakiś centymetr.

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    Tak czy inaczej deski przecież najpierw zostały wycięte, potem zaimpregnowane, a potem wysuszone (przynajmniej tak twierdzą). Da się gdzieś wypożyczyć taki wilgotnościomierz?
    Dziwne. Mi w składzie twierdzili, że jak zamawiam wcześniej więźbę, to tną i schnie. Dopiero przed samą dostawą impregnuja, bo wtedy w drewnie jest miejsce, żeby wchłonęło impregnat. I podobnie zaznawal kierbud.
    A że porządnie suszone drewno nie potrzebuje impregnacji, to nie ma sensu go potem moczyć.

    O wilgotnoŚciomierz pytaj parkieciarzy - to ich podstawowe narzedzie pracy.

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    @Robaczywy, strugana to szlifowana, czyli bez takich surowych włosków na powierzchni. Dzięki temu m.in. ogień trudniej chwyta drewno.
    Szlifowanie wygladza tylko (za to dokladniej) struganie robi ze śmigieł i łódek prostopadłosciany. Potrafi przy tym zniknąć sporo materiału. Nie ma zadr, ale nie jest tak gładkie, jak po szlifowanuu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-08-2018 o 13:08

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arturo13

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    213

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Szlifowanie wygladza tylko (za to dokladniej) struganie robi ze śmigieł i łódek prostopadłosciany. Potrafi przy tym zniknąć sporo materiału. Nie ma zadr, ale nie jest tak gładkie, jak po szlifowanuu.
    No tak to mniej więcej wygląda. Moje drewno po struganiu było gładziutkie, ale nie na tyle żeby mnie zadowoliło. Gładziłem ręcznie dodatkowo

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    Przecież 1168zł brutto za kubik to chyba nie są śmieciowe pieniądze.
    Ja też planuję brać suszone, ale nie jest łatwo takie dostać.
    Ty gdzie zamawiałeś?

    Cytat Napisał arturo13 Zobacz post
    Ja za suszone komorowo, strugane czterostronnie płaciłem 1600zł. Także różnica jest patrząc na Twoją cenę
    Podaj tartak, w którym kupowałeś. Jesteś ogólnie zadowolony z jakości drewna?
    Dzięki za info.

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Ja umawiałem się na więźbę suszoną 900zł netto / m3. Prawda, że nie była tak wyusozna jak być powinna, bo zdażały się elementy 17%, ale i 25, 26%, co chyba i tak jest niezłą wartością. Ekipa oceniła, że drewno bardzo ładne, na moje oko tez bez zastrzezeń, chociaż ja się nie znam i nie mam porównania.
    Gdzie kupowałeś?

  16. #16

    Domyślnie

    Czy taki wilgotnościomierz jest wart kupienia? Cena niska, ale Stihl, to chyba nie jest firma pierwsza z brzegu?
    https://www.e-drwal.com/wilgotnoscio...drewna-id-1202

  17. #17

    Domyślnie

    Ja zamawiałem we Wrocławskim składzie Drewnohurt, a oni sprowadzili gotowe z Bieszczad, z Dankrosu. Jak wygląda, to widzisz na obrazku.

    Jeśli chodzi o drewno suszone i strugane z okolic Wrocławia, to polecam Ekodrewno z Kryniczna, k.Trzebnicy lub Centrum Drewna Wrocław, ale tylko jeśli odpowiada Ci cena 1600 netto za kubik.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Szlifowanie wygladza tylko (za to dokladniej) struganie robi ze śmigieł i łódek prostopadłosciany. Potrafi przy tym zniknąć sporo materiału. Nie ma zadr, ale nie jest tak gładkie, jak po szlifowanuu.
    Eeee to chyba tylko teoria, moje certyfikowane strugane i suszone komorowo było w wielu przypadkach niezle krzywe a i kilka skręconych belek też było. Pare belek nie mieściło sie w normach i mogłem je reklamować, skład wymieniłby w ciągu tygodnia ale ja nie miałem tego tygodnia więc najgosze poszły na małe odcinki i też sie zużyło.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    Jeśli chodzi o drewno suszone i strugane z okolic Wrocławia, to polecam Ekodrewno z Kryniczna, k.Trzebnicy lub Centrum Drewna Wrocław, ale tylko jeśli odpowiada Ci cena 1600 netto za kubik.
    To za daleko. Ja jestem z podkarpackiego i też będę potrzebował ok. 13m3.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja kupowałem w Tartaku Jasienica z Myślenic,
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony