dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 20
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 399
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie Domek na bagnie

    Witam,
    Na forum samorobów zaglądam już z hakiem 3 lata ale nie miałem śmiałości coby się zalogować albo i udzielać.
    Oglądając Wasze wątki mnóstwo ciekawych informacji udało mi się uzyskać, uniknąć błędów czy zastosować ciekawe rozwiązania.

    Koniec końców pomyślałem że powinienem się podzielić i moimi doświadczeniami bo może ktoś skorzysta tak jak i my skorzystaliśmy.

    W tej chwili jesteśmy już przed wykończeniówką, zajęło nam to trzy lata, długo ale właściwie poza murami, dachem i oknami wszystko robimy sami lub z pomocnikami.

    Nasz domek docelowo ma wyglądać tak:

    Front:



    Widok od sadu



    Widok od warzywniaka




    Część mieszkalna 150m2, część gospodarcza 100m2 (garaż, kotłownia, kuchnia letnia). Zawsze chcieliśmy kupić gospodarstwo poniemieckie do remontu ale nic sensownego nie udało się znaleźć więc postanowiliśmy sobie takie wybudować

    Jeśli bylibyście zainteresowani naszymi "przygodami" to coś możemy wrzucić bo wszystko dobrze udokumentowane, tylko nie wiem czy wrzucając chronologicznie nie zaspamujemy całego forum

  2. #2

    Domyślnie

    Witamy
    Niezłe "gospodarstwo" wyszło
    Śmiało śmiało wrzucać, opisywać....

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Co budowa to inne problemy, inne pomysły. Dziel się swoimi doświadczeniami. Dzięki temu kolejne pokolenia samorobów będą mogły czerpać z wiedzy poprzedników. Kawał domu o ciekawym kształcie. Na pewno będzie co czytać. Czekamy

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ojtam17
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    18

    Domyślnie

    Powodzenia przy budowie

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    No więc nasze bagno w dniu zakupu wyglądało tak:



    Ciężka gloniasta gleba z zastoinami wody które właściwie wogóle nie odparowywały ze względu na roślinność bagienną

    Przed zakupem zrobiliśmy badania geotechniczne żeby uniknąc niespodzianek, do 1,1m glina zwięzła, poniżej wody gruntowe i piaski gliniaste, zwierciadło wód gruntowych napięte, po otworze podnosi sie do -0.6.

    Po zakupie bagno wykosiliśmy i ogrodziliśmy:





    oraz uzbroiliśmy w najważniejsze elementy placu budowy




  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Na pierwszy ogień poszła rekultywacja terenu wszędzie gdzie się da i osuszanie w miarę możliwości:



    Oraz warzywniak



    Pierwsza lekcja, to ziemia nie uprawiana przez dwadzieścia lat i przerośnięta perzem do głębokości 30cm jest pozbawiona właściwie jakichkolwiek składników odżywczych dla roślin... więc jedyne skuteczne uprawy to skrzynki na początku


  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Plan był również taki by wszędzie gdzie się tylko da rozpocząć już nasadzenia, które zawsze można przesadzić w miarę zmiany planów a po wprowadzce będą już podrośnięte rośliny zamiast pustego pola:

    Pierwsze drzewka:



    borówki



    truskawki



    oraz tymczasowy zbiornik wody 2m3 żeby było czym podlewać w czasie suszy potencjalnej:


  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Kolejnym elementem ważnym była droga. Musieliśmy wykonać ponad 100mb utwardzonej drogi bo na naszym bagnie topił się nawet traktor 4x4...



    40cm gruzu i na wierzch kliniec niesort


  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Potem przyszła pora na porządne zdrenowanie działki, 125mb drenu dookoła, 10m3 żwiru i 5m3 piachu. Na dzisiaj sprawuje się rewelacyjnie. O bagnie zapomnieliśmy. Problem jedyny że nie mamy naturalnego otpływu i przy przekroczeniu zdolności retencyjnych trzeba pompować w pole ale to pójdzei na automatyce docelowo.



    Do tej pory mnie plecy bolą jak na to patrzę

    Przy okazji drenażu puściłem wodę do okoła działki z trzema punktami poboru, pod krany czy automatyczne nawadnianie:



    i czwarta z kolei rekultywacja...


  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Najlepsza inwestycja na naszej budowie:



    I wreszcie roślinnosć niebagienna





    I pierwsze kąty proste i poziomy na naszych wądołach - warzywniaczek


  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Po pół roku, projekt się zaprojektował, przyszło pozwolenie i przyszedł czas na zdjęcie humusu i wytyczenie fundamentów:





    wykopki w 35st w cieniu:



    Ułożenie zbrojenia i zalanie:



    zdążyliśmy tuż przed deszczem. Gdyby zalało nam te wykopy to pozamiatane co najmniej na rok, bo ani gruszka by nie wjechała ani nie dało by się po tym mokrym glińsku chodzić

  12. #12

    Domyślnie

    Bardzo ciekawy projekt Będzie co czytać Dziel się doświadczeniami bo to jest najważniejsze. Zawsze się coś przyda Po początku relacji widać że będzie dobrze, czekamy na więcej
    Z281 własnymi siłami czyli walczę o nasze miejsce

    Parterówka na płycie, 10cm XPS pod i 10cm EPS nad, silikat 24cm+20cm grafitu, 35cm celulozy w stropie.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Udało się zorganizować ekipę murarzy na ściany fundamentowe. Mi ochota na samodzielne murowanie przeszła jak podniosłem jeden bloczek i policzyłem ile ich mam do wymurowania. Szczerze podziwiam ale nie zazdroszczę tym co się sami podjęli.



    oczywiście izolacje już robiłem sam:



    koparkowy obsypał i przy okazji rozplantował część dowiezionej ziemi ogrodowej:


  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Późną jesienią udało się zasypać:




    Przymiarka naszego little santa helper w garażu


  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Pojawiło się również kilkanaście drzewek w sadzie



    i żywopłot świerkowy



    wkrótce potem zawitała pierwsza zima


  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Na przedwiośniu przyszedł czas na podposadzkówkę i chudziak:





    Kolejna lekcja, nauka obsługi łaty wibracyjnej na gorąco i zapadający zmrok nie pomagają w równym ułożeniu chudziaka... :/


    Żeby zapewnić wjazd na bagno hdsów i gruszek musiałem wykonać utwardzony wjazd na geowłókninie. Kto by pomyślał że kawał szmaty może zdziałać cuda. Olbrzymia różnica między pracą podłoża bez włókniny i z włókniną.


  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Nadeszła nieśmiało wiosna i w oczekiwaniu na ekipę murarzy zacząłem kręcić podciągi





    Panowie murarze byli szybcy i mega dokładni a ja szalowałem i zbroiłem trzpienie i słupy


  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Potem szalowanie i zalanie wieńca






    I w oczekiwaniu na cieśli, zacząłem stawiać komin kotłowni



  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar micbarpia
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    385

    Domyślnie

    No pieknie, pieknie. Kawal domu, sam mialem ochote budowac bardzo podobny uklad ale potem jakos zmienila sie koncepcja... choc kto wie moze jeszcze kiedys... jaki etap obecnie? To co na ostatnich foto? Bede obserwowal I trzymal kciuki

  20. #20

    Domyślnie

    Seler - coming out - brawo

    A na poważnie to fajny projekt choć mało eco-friendly z racji, że bryła taka "nie skupiona".
    Zapowiada się ciekawy dziennik. Dobrze, że nie mieliście takiego parcia na budowę i prowadziliście "projekty poboczne" takie jak warzywniak czy inne nasadzenia. Później to procentuje. My np już mieszkamy to plus, ale dookoła jeszcze bałagan i pustynia :/

    Jak już zaczynacie wykończeniówkę to wrzucaj to co tam udokumentowaliście do tej pory.

    Na foto z wykopami pod ławę widać jak ta gliniasta skorupa jest spękana jakieś 30cm wgłąb. łał

    Ile wyszło mb fundamentu? wydaje się sakramencko dużo!
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

Strona 1 z 20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony