dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 20 z 20
Pokaż wyniki od 381 do 399 z 399
  1. #381

    Domyślnie

    Cytat Napisał Happek Zobacz post
    Fakt faktem drzewo ma bardzo duże znaczenie, jako przykład z życia z rok temu prawie 80 letni sąsiad (rękami wnuków oczywiście) wyburzał część stodoły bo się krokwie zaczęły składać, przy okazji dawny cieśla/dekarz, wyburzana część stodoły budowana była najpóźniej...jako powód tego że uj strzelił te krokwie najszybciej, wskazywał że drzewo było cięte latem... nie wiem nie znam się
    [...] Prócz pleśni, na zniszczenie drewna działa także zgnilizna, która powstaje w w skutek fermentacji soków drzewnych, przy sprzyjających warunkach, a mianowicie cieple, wilgoci i powietrzu.
    Dlatego też chcąc drzewo od zgnilizny zabezpieczyć, potrzeba je albo wysuszyć sposobami sztucznemi, lub naturalnemi, albo zabezpieczyć od przystępu powietrza przez pokrycie powłoką ochronną, np. farbą lub zanurzenie w wodzie, albo też zmienić skład soków drzewnych, przez nasycenie drzewa ciałami chemicznemi które fermentacji zapobiegają. [...]
    Najprostszy sposób zmenienia składu soków drzewnych, jest przez wymoczenie drzewa w wodzie bieżącej.
    Po kilku miesiącach zanurzenia w wodzie, drzewo pozbywa się w znacznej części swych szkodliwych soków, staje sie lżejszem, i nie tyle podlega paczeniu się i pękaniu.
    Takiem właśnie jest drzewo wodą w tratwach spławiane, zwłaszcza gdy we właściwym czasie ściętem zostało. [...]

    To nawet nie pół strony "mądrości ludowych" zapisanych w poradniku dla cieśli z 1871 roku.

    Jak widać sposoby pozyskiwania i transportowania drewna wtedy a dzisiaj różnią się znacznie. Teraz ani moment ścinania, ani naturalne sposoby zabezpieczania nie mają znaczenia. Ważne jest aby było dużo i szybko. Nie ma zatem szans aby dzisiejsze konstrukcje przetrwały tyle co tamtejsze. Według mnie nawet dostępna dzisiaj chemia w tym nam nie pomoże.

  2. #382
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Jesień minęła



    I trzeba by jakoś podsumować ale nie bardzo jest co bo ciągły niedobór czasu niepozwala podziałać.
    Ale jak to jesienią:

    Zbiory reszty owoców:



    Przeprowadzki niektórych roślin:



    Zacząłem uruchamiać sterowanie temperaturą w domu:







    I zaczynam dochodzić do wniosku że muszę napisać instrukcję obsługi budynku bo oprócz mnie to chyba nikt nie połapie się w tych kablach.

    Na początku września zacząłem wykańczanie ogrodu zimowego w postaci boazerii, parapetu i listew przyszybowych





    Zeszło mi do grudnia.... Bo zamiast kupić/zamówić gotowe listwy to sam wycinałem, frezowałem i szlifowałem z drewna które zalega mi na strychu po budowie...


    Udało nam się znaleźć idealną komodę która będzie pasowała do naszej łazienki pod umywalkę. Dębowa Kosztowała mniej niż jej transport



    Prace w toku, trochę trzeba będzie w konstrukcji porzeźbić żeby wpasować umywalkę ale pomysł jest:




    Jesienią zaczynamy sezon palenia w kuzniecowie:



    I pieczenia pizzy



    Taka drukareczka za parę złotych to cudo. NIesamowicie ułatwia zrobienie porządków:



    Plus trochę skrzyneczek norp-16 i większość drobiazgu ma swoje miejsce:



    Wziąłem się też za uprzątnięcie ostatniego gruzowiska by powstało grillowisko







    A wzdłuż płotu powstał gdzie miał być żywopłot z grabu zrobiliśmy płot z grabiny







    Taki "gabion" z grabu służy jednocześnie za ozdobny płot, osłonę przed wiatrem i suszarnię do drewna opałowego. Mieści 10mp drewna więc mniej więcej tyle co na jedną zimę palenia. Drewno po wysuszeniu będzie trafiało do drewutni gdzie będzie czekać na swoją kolej.


    I to by było na tyle.

  3. #383
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Szacunek, chyba najlepszy dziennik jaki tu widziałem.

    Wszystko ze smakiem, w odpowiednich proporcjacjach, zestawieniach kolorystycznych i mnogością drewna, które nadaje przytulności tak wnętrzom jak i otoczeniu wokół domu(choćby kombinacja wiaty i ogrodzenia w duecie, super pomysl).

    Taka perełka na tle brzydkie, brudnej i byle jakiej Polski(może zostanę zjedzony, ale nie interesuje mnie to, tak jak wszystkich stawiających betonowe ploty, domy w kolorze sraczki i reklamy na tych płotach - Mirex wulkanizacja opon).
    Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że jadąc przez Polske autem lepiej mieć zamknięte oczy(opcja dla pasażerów).

    https://lh3.googleusercontent.com/pw...-no?authuser=0

    Pieknie

    ps. I jak się udaje znaleźć tyle czasu, na dom, ogród, wszystkie prace majsterkowie itd...
    Ostatnio edytowane przez Pitrekkk ; 04-01-2022 o 16:54

  4. #384

    Domyślnie

    Żywopłot też fajny, mam i polecam

    Ty się ciesz ze chociaż sam ogarniesz te kabelki...bo ja jak patrzę na te kable sieciowe to dostaje zawrotów głowy, pieprzona czarna magia ta elektryka, to jest etap którego w budowie domu na dzień dzisiejszy najbardziej nie ogarniam

  5. #385
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Ale my mamy już czterdzieści mb żywopłotu ze świerka i trzydzieści mb żywopłotu z cisu

  6. #386

    Domyślnie

    Planuje dalej grabowy ale jak masz zdjęcia tego cisu z lata to pokaż, może zmienię zdanie

  7. #387
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Zima minęła, wiosna przyszła wcześnie bo już pod koniec lutego



    Ale potem jej przeszło i się rozmyśliła

    Płoto-suszarnia sprawdziła się doskonale w dwa miesiące mokre drewno doschło do kilkunastu procent:



    A jak wyschło to się skurczyło, oryginalnie było zapakowane na ciasno:



    Czyli spokojnie w tym roku jeszcze drugą porcję wysuszę.

    Ale wpierw muszę wybudować drewutnię.
    Wymyśliłem sobie coś takiego, podstawa 2x8m, wysokość do okapu 2,5m



    Zacząłem od wylania fundamentów:



    Potem przyszedł czas na ciesiołkę podwaliny. Został mi materiał z pergoli, modrzew 12x12, wykończenie poprzez opalanie propanem i pokost.










    Podwalina gotowa



    Zrobiłem jeszcze nowy dekiel studni na deszczówkę:



    I zostaje czekać na zamówiony suszony modrzew do budowy drewutni. Czas oczekiwania 12 tygodni! Dziwnych czasów doczekaliśmy o cenach nie wspominając.

    W międzyczasie garażowo dobudowałem sobie frezarkę stołową do piły bo drobnych elementów nie da się frezować z ręki





    Działa świetnie.

    Rozszerzyłem również odkurzacz centralny na trzy punkty w garażu plus szczotkę stałą nad falbankiem bo mnie wkurzało bieganie z odkurzaczem.





    W ogrodzie na wiosnę trochę znowu szczepiliśmy, śliwy i jabłonie, na jednej z jabłoni mam pięć gatunków ciekawe czy to się uda



    Na rabaty i do sadu trafiło 20m3 zrębki i mało, trzeba domówić





    Zaczynamy zagospodarowywać taras żeby móc tam spędzać trochę czasu



    Niestety, ponieważ taras jest od południa, latem nie idzie tam wysiedzieć, zastanawialiśmy się nad różnymi metodami zacienienia, próbowaliśmy żagle, trzcine i inne, w końcu wymyśliłem drewniane żaluzje i dla testu zrobiłem próbkę:





    I to będzie kierunek w którym pójdziemy, pozostało wystrugać i pokleić jeszcze dwieście takich deseczek i wszystko zmontować

    Jeśli chodzi o naszą komodę łazienkową, to ja wykonałem roboty konstrukcyjne:



    A kochana Małżonka zajęła się renowacją i wykończeniem:



    Nas efekt bardzo cieszy i aż trudno uwierzyć że to nie było robione na miarę

    Tyle na dziś właściwie, bo drobiazgami typu skończenie listew podłogowych to nie ma co się tam chwalić

  8. #388

    Domyślnie

    Z tymi doklejanymi końcami listew do żaluzji to poleciałeś Nie zazdroszczę a nawet współczuję... Dorabialiśmy ostatnio żaluzje na taras żeby nie piz*** i dziubaniny jest do cholery, szczególnie jak materiał się wyrywa ze wszystkich odpadów

  9. #389
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Wiosna minęła szybciutko, szczepki jabłoni i śliw ładnie się poprzyjmowały.





    Na jednej z jabłoni mam w sumie pięć gatunków jabłek

    Chciałem kupić córce na urodziny domek ze zjeżdżalnią, ale jak zobaczyłem ile to kosztuje i jaka jest jakość to wziąłem i sam "wystrugałem" w majówkowy weekend:







    Resztę wiosny zajęło mi robienie żaluzji na taras. Sto pięćdziesiąt roboczogodzin...

















    Rezultat








    I tyle wiosny, latem planuję skończyć drewutnię.

  10. #390

    Domyślnie

    Mówiłem Ci ze z tymi żaluzjami to poleciałeś
    Mam w pracy znajomego co po powrocie do Polski robi te domki...czarne wkręty i kantowki z tartaku, kilka ręcznych narzędzi i leci od roboty się nie może opedzić (okolice dużego miasta) ale serce moje krwawi jak patrzę na te realizację i myślę że jego kariera skończy się po sezonie jak ludzie zobaczą co dzieje się z tymi konstrukcjami

  11. #391
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Żaluzje w upałach sprawdzają się nam doskonale, całe dnie i wieczory możemy teraz spędzać w przyjemnym cieniu nie pozbywając się widoku słonecznego ogrodu

  12. #392
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Buber90

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Kod pocztowy
    95-040
    Posty
    23

    Domyślnie

    Przeczytałem cały temat i chętnie tu wracam.... jestem pod niesamowitym wrazeniem, to najpiększniejszy dom jaki spotkałem. Do tego ilość pracy własnej, dokładność, precyzja i pomysłowość autora.. tez lubię sam podziałać przy domu, ale to co tu zobaczyłem bije wszystko na głowę. Tak zupełnie z ciekawości, zajmujesz się zawodowo takimi rzeczami (wykończenia/stolarka itp) czy jesteś amatorem ?

  13. #393
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Dzięki za dobre słowo
    Jestem zupełnym amatorem, jak coś zrobić douczam się w trakcie realizacji
    Na szczęście w dzisiejszych czasach każda wiedza leży na ulicy, wystarczy się schylić

  14. #394

    Domyślnie

    Ta Makita ze zdjęcia to bardzo dobra szlifierka! Również polecam

  15. #395
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Lato i jesień głównie minęło mi na budowaniu drewutni:



    Robota samemu z takimi przekrojami idzie wolno... więc zeszło aż do grudnia





    Dach z dachówki karpiówki z odzysku, na starość jeszcze musiałem się w dekarstwie wprawiać



    Nie chciałem rynny koszowej bo psułaby mi stylistykę i zrobiłem tzw kosz na nokach:











    W międzyczasie też porobiłem postępy w automatyce budynku, co wymagało podszkolenia się w programowaniu codesys a ja na programowaniu znam się jak wieprz na rynku papierów wartościowych... Ale podstawowe funkcjonmalności już działają, sterowanie oświetleniem, temperaturą, kotłownią, alarmówką.
    Zostało jeszcze trochę czujek do podpięcia, monitoring szamba, sterowanie podlewaniem czy bramą ale już mniej więcej wiem jak to robić tylko czasu brak. No i jakaś sexi wizualizacja by się przydała. Na razie system oparty jest o raspberry +codesys i moduły we/we na modbusie. docelowo, kiedyś jak już będą dostępne zawiścnie PFC200 ale dzięki temu że już całość na codesys wisi to przenosiny na wago powinny być nie takie trudne.




    Poprawiliśmy też taras przy kuchni letniej oraz zrobiliśmy bruk, rabaty i rolki z tyłu za garażem gdzie docelowo będzie miejsce na ognisko, basen i podniesione grządki a na przeciwko (po lewej na zdjęciu) będzie piec na pizzę i kuchnia zewnętrzna z fajerką.




    Po przeliczeniu i obserwacji rynku energii oraz biorąc pod uwagę chęć ucieczki przed inflacją zainwestowaliśmy w 8,2kWp na dachu plus magazyn energii z funkcją backup 7,5kWh który w przyszłym roku rozszerzymy do 10kWh. Ponieważ u nas często zdarzają się zaniki napięcia lub dłuższe wyłączenia i w planach i tak był duży UPS, to ten magazyn przy obecnych dopłatach nam się super opłacił. Na backupie wisi cały dom bez obwodów pralki, zmywarki i kuchenki oraz wiszą pompy w kotłowni. Więc przy braku napięcia mam światło, ogrzewanie, ciepłą wodę, internet a gotować mogę na gazie w kuchni letniej.
    Testowałem sobie taki "offgrid" i jak tylko jest chociaż 4h słońca to bez problemu funkcjonuję 24h (bez pralki i zmywarki czy maszyn w garażu oczywiście).

    A poza tym przy obecnych cenach sprzedaję po cenie uśrednionej miesięcznie 800-1000zł/MWh a kupuję w nocy po 300zł/Mwh (G12) i pakuję grzałką w bufor ciepła

    Docelowo chcę się dogadać swoim sterownikiem z falownikiem i sterować grzałkami tak by maksymalnie wykorzystać własną konsumpcję. Jeśli się nie walnąłem w obliczeniach to 3-4miesiące wiosenno jesienne powinienem móc przejechać na prądzie co da mi oszczędność 3-4 kubików drewna.


  16. #396

    Domyślnie

    Witam,
    Genialny dom, podziwiam za samoróbstwo.
    Mam pytanie odnośnie więźby u Ciebie w salonie, jak szeroko jest pomiędzy ścianami zewnętrznymi?
    Bardzo podoba mi się pomysł z podwójnymi krokwiami, które są widoczne, ale zastanawiam się jakie są ograniczenia.

    Pozdrawiam i kibicuję

  17. #397

    Domyślnie

    Również kibicuje! Powodzenia w dalszych pracach!

    __________________________________
    https://zdrowypakiet.pl/blog/pakiety...-firm-korzysci

  18. #398
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    Cytat Napisał wegner Zobacz post
    Mam pytanie odnośnie więźby u Ciebie w salonie, jak szeroko jest pomiędzy ścianami zewnętrznymi?
    Bardzo podoba mi się pomysł z podwójnymi krokwiami, które są widoczne, ale zastanawiam się jakie są ograniczenia.
    Tam jest rozpiętość 6,5m. Wieńce są dodatkowo zbrojone na gięcie w bok.

  19. #399
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    seler2

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    pod Wrocławiem
    Posty
    353

    Domyślnie

    To jeszcze tylko akcent świąteczny na koniec roku:





    I Wesołych Świąt Samorobom!

Strona 20 z 20

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony