dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 179
  1. #1

    Domyślnie Wiatrak czy fotowoltaika

    Mam działkę na górce (ale 3 domy są wyżej niż mój), gdyby postawić wiatrak na maszcie 15 metrów - nic go nie zasłoni. Jest to miejsce, na które narzekałem, że mocno wieje, ale teraz można by to było wykorzystać.
    Co w moim wypadku będzie lepsze - fotowoltaika czy wiatrak? Za tym pierwszym przemawia do mnie bezgłośność takiej instalacji, natomiast za wiatrakiem, że może on pracować bez przerw - w zimie i w nocy.
    Jeśli bym się zdecydował na fotowoltaike to zamontowałbym ją na wiacie garażowej skierowanej spadkiem dachu na stronę północną, także również warunki byłyby dość dobre.

    Czy rozsądne będzie wykonanie pomiarów prędkości wiatru przed podjęciem ostatecznej decyzji?

  2. #2

    Domyślnie

    Chyba spadkiem na stronę południową?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Czy rozsądne będzie wykonanie pomiarów prędkości wiatru przed podjęciem ostatecznej decyzji?
    Jeżeli wiatrak ma być traktowany jako poważne źródło prądu to należy wykonać badania.

  4. #4

    Domyślnie

    http://elektrownia.pb.edu.pl i porównaj uzyski w miesiącach i latach

  5. #5
    Banned
    martinex

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    40-001
    Posty
    2

    Domyślnie

    Ja zdecydowałem się na fotowoltaikę, właśnie z tego powodu, ze jest bezgłosna w porównaniu z wiatrakami. Uważam, że inwestycja warta każdej złotówki. Odkąd ] zamontowali mi panele to rachunki spadły znacznie w dół. Liczę na szybko zwrot, a patrząc na to, że od zeszłego roku mamy dużo słonecznych dni to wydaje się to realne.
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 16-11-2018 o 10:58 Powód: Link reklamowy

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    "Znacznie" tzn. z ilu do ilu?

  7. #7

    Domyślnie

    Jestem zdania że fotowoltaika jest bardziej przyszłościowa. (Trzymam kciuki by rozwijała się jeszcze bardziej). Do tego ogromnym plusem jest bezgłośna instalacja co w warunkach przydomowych, może być irytująca.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał martinex Zobacz post
    Ja zdecydowałem się na fotowoltaikę, właśnie z tego powodu, ze jest bezgłosna w porównaniu z wiatrakami. Uważam, że inwestycja warta każdej złotówki. Odkąd ] zamontowali mi panele to rachunki spadły znacznie w dół. Liczę na szybko zwrot, a patrząc na to, że od zeszłego roku mamy dużo słonecznych dni to wydaje się to realne.
    mógłbyś przybliżyć jak to wygląda w liczbach? jeśli znasz swój średni koszt rachunków + znasz różnicę i koszt instalacji to łatwo przeliczyć po jakim czasie zwróci się inwestycja myślę, że takie obliczenie przyda się w tym wątku

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    woronkotomasz

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Zabierzów
    Kod pocztowy
    32-642
    Posty
    10

    Domyślnie

    Moim zdaniem w przypadku konsumentów indywidualnych wiatrak nie ma najmniejszego sensu, fotowoltaika natomiast już tak

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Zrobienie pomiarów wiatru to podstawa- jeśli realnie myślisz o turbinie. Ale to powinno trwać co najmniej kilka miesięcy. Z PV wydaje się to być mniej kłopotliwe. Chociaż niewątpliwą zaletą wiatraków jest ich "ciągła" praca- niezależnie czy zima czy noc wiatrak produkuje prąd- oczywiście pod warunkiem że wieje wiatr.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Fotowoltaika jest pewniejsza, skalowalna, no i te koszty...
    Jeśli mówisz o wiatraku na maszcie 15 m to dochodzą pozwolenia.
    Masz sprawdzone ceny i produktywność takich wiatraków?
    Porównaj koszty i produkcję energii z tych dwóch źródeł.
    dodatkowo ma PV masz dotacje, ulge podatkową, jest cicha, bezobsługowa, bez części ruchomych, elegancka, nie ingeruje w otoczenie...

    W fotowoltaike firmy wykonawcze mają zdecydowanie większe doświadczenie, łatwo dostępny sprzęt i części zamienne. Sprawdź jak z dostępnością komponentów do takiej elektrowni wiatrowej.
    Ale to moje osobiste zdanie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  12. #12
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ale zimą jak potrzeba więcej prądu to kiepsko , a teraz niech się okaże że za kilka lat uznają że magazynowanie energi będzie należało do producenta czyli nas to leżymy bo koszt średni takiego magazynu zaczyna się obecnie od 30 tys wzwyż a wiatrak jako uzupełnienie paneli to nie głupi pomysł .

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    a wiatrak jako uzupełnienie paneli to nie głupi pomysł .
    Pomysł może i jakiś to jest, tylko wszystko musi się spinać ekonomicznie. Fotowoltaika w skali roku wyprodukuje spokojnie tyle energii by pokryć zapotrzebowanie domu nawet z ogrzewaniem pompą ciepła. Na razie magazynowanie w sieci jest i nie kreślmy tu może takich czarnych scenariuszy
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  14. #14

    Domyślnie

    Dla zwykłego gospodarstwa domowego fotowoltaika zdecydowanie wygrywa. Jak dobrze CI dobiara instalacje to pokryje Ci w pełni zapotrzebowanie. No i w gre wchodzi tez awaryjnosc. W wiatraku sa elementy ruchome, turbiny itd, fotowoltaika sie nie psuje, a jak cos to ma b. dlugie gwarancje.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafamat Zobacz post
    Dla zwykłego gospodarstwa domowego fotowoltaika zdecydowanie wygrywa. Jak dobrze CI dobiara instalacje to pokryje Ci w pełni zapotrzebowanie. No i w gre wchodzi tez awaryjnosc. W wiatraku sa elementy ruchome, turbiny itd, fotowoltaika sie nie psuje, a jak cos to ma b. dlugie gwarancje.
    Fotowoltaika jest też mniej kontrowersyjna społecznie, mówimy tu o domach jednorodzinnych, często w gęstej zabudowie, fotowoltaika w zasadzie w ogóle nie ingeruje w krajobraz, nie hałasuje - to też bardzo istotne.
    Jest mocno skalowana, elastyczna jeśli chodzi o potrzebną moc.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawelromanski85

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-018
    Posty
    14

    Domyślnie

    fotowoltaika jest najlepsza jest bezobsługowa, przyjazna środowisku, zwraca się i jest cicha. Nie widzę w niej minusów

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelromanski85 Zobacz post
    fotowoltaika jest najlepsza jest bezobsługowa, przyjazna środowisku, zwraca się i jest cicha. Nie widzę w niej minusów
    Przestanie się zwracać jak na osiedlach z PV na (prawie) każdym dachu nadmiar produkcji w ciągu dnia będzie powodował wzrost napięcia ponad normę. Albo jak którejś nocy nasz ustawodawca wymyśli, że zamiast 20% ZE będzie potrącał 60% (albo dowolny inny %) albo będzie abonament za to, że PV jest podłączone do sieci.
    Jej (wątpliwa) opłacalność wynika wyłącznie z prawa i braku możliwości odmowy przez ZE podłączenia do sieci. Off grid jest bez wątpienia nieopłacalny.

  18. #18
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Na portalu wysokie napięcie już kilkakrotnie były artykuły że trzeba tworzyć przydomowe magazyny energi więc to tylko kwestia czasu a potem aby tanio grzać trzeba będzie wydać 150 tysi a to tylko 40 lat płacenia czynszu w bloku ,kto chciał będzie mieć dom ?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Na portalu wysokie napięcie już kilkakrotnie były artykuły że trzeba tworzyć przydomowe magazyny energi więc to tylko kwestia czasu a potem aby tanio grzać trzeba będzie wydać 150 tysi a to tylko 40 lat płacenia czynszu w bloku ,kto chciał będzie mieć dom ?
    Za 150 tysi to masz ze 300 000 kWh prądu (licząc po 50 gr/kWh, a mało kto bez PV, poza naiwnymi z G11, ma średnio drożej). A to licząc po 10MWh/r wystarcza na 30 lat - ile w tym czasu magazynów energii zajedziesz? PV przetrwa tyle? I jaki magazyn będzie w stanie przechować te 3-4MWh z lata na zimę żeby te 10MWh wykorzystać z dachu?

  20. #20
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ale ty nie do mnie pij bo ja raczej bym wolał puki co jechać najtaniej jak się da , ja tylko czytałem ich propozycje i są wg mnie niepokojące , to tak wygląda jak zakładali liczniki na wodę w blokach każdy chwalił że za siebie będzie płacił nie za kogos a po 2 czy tam 3 latach koszty stałe szły do góry szły i szły a efekt końcowy taki że w tych spółdzielniach gdzie jeszcze się nie opomiarowali wody oraz ogrzewania płacą mniej bo wszyscy grzeją nikt nie oszczędza i w sumie to tylko straty uzupełniają a ty zagrzej mieszkanie gdzie 3 sąsiadów oszczędza i ściany lodowate . dlatego wolę poczekać puki co bo co w tych łbach rządzących siedzi to tylko oni wiedzą .

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony