dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 9 z 9
Pokaż wyniki od 161 do 179 z 179
  1. #161

    Domyślnie

    Ależ skąd!
    Znowu Skymax...
    Można je łączyć do trzech na jedną fazę w układzie trójfazowym - razem 9 szt. zsynchronizowanych do pracy trójfazowej...
    Jestem dziwny - nie lubię, jak mi podają na tacy przeżutą papkę.

  2. #162

    Domyślnie

    Jak już masz inwerter to trzeba trochę pokombinować...

    Swoją drogą ta karta jest ciekawa...
    https://www.sklep.asat.pl/pl/p/Skyma...rallel-Kit/470
    Ostatnio edytowane przez Slak ; 10-06-2020 o 18:05
    Jestem dziwny - nie lubię, jak mi podają na tacy przeżutą papkę.

  3. #163
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jeśli ta płytka dodana do tych jednofazowych inwerterów ma z nich zrobić 3 fazowy system, to chyba łatwiej jest od razu kupić jeden falownik 3 fazowy.
    Wyjdzie taniej.
    Chyba że ktoś potrzebuje 3 MPPT.
    A do czego potrzebny jest układ 3F w chałupie...?
    ( Pomijam jakiś silnik 3F ...)
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #164
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    No to nie pomijaj i wtedy będziesz wiedział.
    A jak nie mam żadnego urządzenia na 3F to w czym problem zamontować trzy niezależne przetwornice 1F skoro i tak trzeba rozkładać obciążenia na poszczególnych fazach...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #165
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    A jak nie mam żadnego urządzenia na 3F to w czym problem zamontować trzy niezależne przetwornice 1F skoro i tak trzeba rozkładać obciążenia na poszczególnych fazach...?
    No tak - np kuchnia indukcyjna i kilka innych domowych urządzeń.
    Nie wykluczone, że PC na 3 fazy też by pracowała, ale w tej sprawie nie jestem do końca pewien. W każdym razie na pewno PC, gdzie dodatkowe fazy są potrzebne tylko do zasilania grzałek wspomagających.

    Oderwano mnie i kliknąłem zapisz. Uzupełniam - nie chodzi mi o PC on - off z silnikiem w sprężarce 3-fazowym, ale o inwerterową, gdzie prąd zmienny zamieniany na potrzeby sprężarki na stały, a potem ponownie na zmienny o zmiennej częstotliwości
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 11-06-2020 o 08:49 Powód: uzupełnienie
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #166
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    A jak nie ma zasilania 3 fazowego w domu?
    Naprawdę chcesz się bawić w 100 pytań?
    Urządzenia większej mocy są często 3 fazowe. Np PC.
    Również silnik pompy głębinowej dłużej bezawaryjnie pracuje jak jest 3F.
    Tak chcę się bawić w 100 pytań...
    Próbuję dociec jaki jest sens wpakowania dodatkowych kilkunastu klocków aby mieć układ 3F...?

    Zasilanie bateryjne to nie jest to samo co sieć energetyczna i każde nawet drobne przeciążenie poza limit powoduje wyłączenie falownika...
    W normalnym eksploatowaniu domu 3 kW na jednej fazie do dyspozycji to tyle co nic i trzeba trochę się pilnować żeby co chwilę nie restartować układu...
    W przypadku jednego falownika 3F każde przeciążenie na jednej fazie powoduje wyłączenie wszystkiego a w przypadku trzech niezależnych urządzeń to wyłączy się tylko to przeciążone...

    3kW na jednej fazie w kuchni to trzeba dobrze kombinować aby obiad nie wyszedł na kolację...
    Wszystko jest fajnie dopóki zasilamy jakieś mało prądożerne urządzenia, w chałupie że wszystkim jest pod górkę...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #167
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ludzie żyją off-grid na inwerterach.
    Trzeba tylko zainstalować odpowiedni sprzęt.
    System 3 fazowy jest lepszy dla większych mocy.
    3 fazowa PC biorąca z sieci 3kW nawet nie spoci 3 fazowego systemu zbudowanego z 3 3kW inwerterów.
    Taka sama 1-fazowa może mieć problem.
    Odpowiedni 48V. akumulator odda w piku 200A i będzie to dla niego normalny prąd.
    Mam zasilanie z ZE z mocą zamówioną 10kW i nigdy nie miałem problemów z brakiem energii.
    To co buduję to nie będzie system off-grid ale spokojnie popracuje jak przez 10 godzin nie będzie prądu i słońca, ale pewnie dłużej jak zrezygnuję z ciepłej wody.
    Ja wiem że ludzie żyją...
    Problem jest z normalnym funkcjonowaniem domu bez analizowania co kiedy jest włączone i na jakim jest etapie np pralka czy zmywarka...
    Czy da się włączyć czajnik bezprzewodowy czy trzeba czekać aż np PC nagrzeje wodę...
    To samo piekarnik, kuchenka mikrofalowa , kuchnia indukcyjna itd...
    To że 3f falownik ma 10kW mocy ciągłej nie znaczy że na jednej fazie da się zrobić np 5-6 kW obciążenia ...
    W off gird trzeba dokładnie podzielić obciążenia tak aby nie było możliwości przeciążenia ...
    Trzeba też uwzględnić że moc falownika w pewnym stopniu zależy od aktualnego napięcia akumulatora...
    Im niższe napięcie tym niższa moc max falownika...
    Sieć energetyczna to co innego...
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 11-06-2020 o 12:08
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #168
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    W jaki sposób chcesz pociągnąć 6kW obciążenia na jednej fazie kiedy masz 20A bezpiecznik w złączu?
    Jak pisałem mam 10kW mocy zamówionej i 20A bezpiecznik w złączu.
    Jeszcze się ie zdarzyło żeby ten bezpiecznik wywalił.
    Bo to jest sieć energetyczna i pewne przeciążenie nie robi na niej wrażenia...
    Z falownikiem jest inaczej...
    Masz moc ciągłą i moc chwilową ...
    Nie da się obciążyć nawet w piku powyżej chwilowej i nie da się obciążyć na dłużej niż kilkanaście / kilkadziesiąt sekund powyżej mocy ciągłej ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #169
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Jak jeden inwerter 3k (5k peak) na fazę będzie za mało to dołożę drugi równolegle.
    Wszystko się zgadza tylko że robi się z tego niezła sumka do wyłożenia...
    Chyba prościej jest nauczyć rodzinkę do funkcjonowania z ograniczonym przydziałem mocy...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  10. #170

    Domyślnie

    Hm, przeciążenia mówicie...
    Niestety bardzo mi przykro ale znowu Skymax 3 kW...
    Jak słaba jakość to link:
    https://zapodaj.net/64590b98c4f7c.png.html
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	c.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	14,4 KB
ID:	445090  
    Ostatnio edytowane przez Slak ; 11-06-2020 o 17:36
    Jestem dziwny - nie lubię, jak mi podają na tacy przeżutą papkę.

  11. #171
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Proponuję zakupić i pokazać jak to falownik w układzie bateryjnym pracuje z mocą ponad swoje parametry nominalne...
    Jak masz 3000w mocy ciągłej to nie podłączysz do tego 4000w obciążenia bo ci się wyłączy urządzenie...
    ( Jak masz w piku 5000w to możesz tyle szarpnąć przez kilkanaście sekund przy naładowanej baterii ...)
    Na sieci energetycznej pewnie da się utrzymać w okolicy tych 5000w ( będzie alarm przeciążenia...) ale na samych akumulatorach to nie zadziała...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  12. #172

    Domyślnie

    Oczywiście, że moc trzeba skądś brać... z aku Skymax pobierze max. 82A...
    Chciałem tylko pokazać, że przez ponad 10 minut potrafi być przeciążony i nie odłączyć zasilania.
    Czyli potrafi wykorzystać jednocześnie aku i zasilanie z sieci.
    Jestem dziwny - nie lubię, jak mi podają na tacy przeżutą papkę.

  13. #173
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slak Zobacz post
    Oczywiście, że moc trzeba skądś brać... z aku Skymax pobierze max. 82A...
    Chciałem tylko pokazać, że przez ponad 10 minut potrafi być przeciążony i nie odłączyć zasilania.
    Czyli potrafi wykorzystać jednocześnie aku i zasilanie z sieci.
    Co innego booster a co innego zasilanie bateryjne...
    Przy rozładowanej baterii też nie utrzymasz takiego stanu...

    Oczywiście czym wyższa półka sprzętu to większe są możliwości ale też pewnych rzeczy się nie przeskoczy nawet jak cena samego sprzętu jest z kosmosu...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #174
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Oczywiście że gdy nie ma zasilania i jedziemy na baterii, zasilane są tylko niezbędne obwody i urządzenia.
    Dobry inwerter ma 2 wyjścia AC.
    Jedno i drugie jest zasilane tylko gdy jest sieć.
    Jak sieci brak zasilane jest tylko jedno do którego są podłączone te niezbędne urządzenia.
    Jeśli tak masz zorganizowane zasilanie domu, domowników niczego nie trzeba uczyć.
    Zdecyduj się...
    Albo OFF GRID albo zasilanie awaryjne w przypadku zaniku zasilania sieciowego...
    Albo wydzielone obwody , albo pełne zasilanie wszystkiego...

    Po co mi jakieś dwa wyjścia na falowniku skoro mam sieć energetyczną a w przypadku braku zasilania i tak nie mogę w pełni korzystać ze wszystkiego...?
    Tak to ja mam teraz...
    Z sieci energetycznej zasilamy indukcję, piekarnik, i większą część ogrzewania a z układu bateryjnego cała reszta domu...
    Podstawowa część domu jest zawsze zasilana z fotowoltaiki i tylko w przypadku rozładowania baterii jest zasilana z sieci...
    W przypadku braku zasilania sieciowego ( np dzisiaj w trakcie burzy...) nie działa tylko indukcja i piekarnik, cała reszta ma zasilanie...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #175
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Kiedy ja napisałem że chcę być off-grid?
    Ja chcę zwiększyć maksymalnie autokonsumpcję.
    Do 100% w miesiącach od maja do listopada.
    Chcę też nie mieć problemu kiedy mi sieć wysiądzie, bo często się to u mnie zdarza.
    To Ty napisałeś coś o uczeniu rodzinki, dlatego napisałem że nie trzeba nikogo uczyć jak się obwody dobrze zaprojektuje.

    Przestań patrzyć na innych tylko przez swoje okulary.
    Napij się wody bo nie da się z Tobą dyskutować.
    Jak zwykle...
    A kto pisze o konieczności układu 3F i jeszcze ewentualnym dublowaniu inwerterów aby mocy nie zabrakło...?
    To wszystko potrzebne do autokonsumpcji i ewentualnego zasilania awaryjnego wybranych obwodów...?
    Koszt tego to już pomijam bo będzie wręcz absurdalny...
    Sam sobie wylej wiadro zimnej wody na głowę ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #176
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ale to nie wyklucza zasilania 3 fazowego tej PC jeśli jest w niej sprężarka z silnikiem 3F.
    Stosuje się wtedy inwerter 3F-3F.
    Zresztą dla mocy powyżej 2kW chyba są tylko takie.
    Tu chodzi o napięcie 400 V zmienne z 2 faz, a nie z 3 faz. Ono jest zamieniane na stałe, które z kolei zamieniane jest w inwerterze na zmienne 3-fazowe na potrzeby sprężarki.
    Podobnie jest w PC zasilanej z jednej fazy (230 V). W takiej PC też jest silnik sprężarki 3-fazowy - np w moim Daikin`e 230 V. U sąsiada w Daikin`ie 3-fazowym jest jak napisałem.
    W klimie 230 V na R407c, którą kiedyś kupiłem jest sprężarka w której jest kondensator rozruchowy, jak w zwykłej lodówce. Ta klima leży w garażu i nie doczekała przeróbki na PC.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  17. #177
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Ten Twój Daikin jakiej jest mocy?
    Jak pisałem nie widziałem inwerterów 1F-3F o mocy wyższej niż 2kW.
    Stosuje się wtedy zasilanie z 3F.
    Ten Daikin sąsiada jest zasilany z 2F czy z 3F, bo piszesz tak i tak.
    Wybacz, jeśli napisałem coś, co może nie jest jednoznacznie przejrzyste.

    Mój Daikin od 2 dni ma moc 6 kW (jednostka zewnętrzna), a był 8,5 kW. Jednostkę wymieniłem, gdyż 6 kW wystarczy, a sprawność ma A++. Poprzednia była z 2008 roku. Zasilany jest 1 faza - 230 V.
    Sąsiada jest 3 fazowy o mocy 11,5 kW.
    Wygląda to tak, że obie jednostki mają silniki sprężarek 3-fazowe. Te 3 fazy uzyskują w ten sposób, że u mnie 230 V zmienny jest na stały, a następnie na zmienny 3 fazowy o zmiennej częstotliwości co powoduje, że silnik sprężarki może mieś różne obroty, zależne od potrzeb PC. Stąd PC (lub klima) może pracować w dużym zakresie mocy.

    Co do sprężarki w PC o mocy 11,5 kW prąd z 2 faz zamieniany jest na stały dalej tak samo jak w mojej na 3 fazowy. Żeby było jaśniej - są też Daikin`y 1 fazowe o mocy 11,5 kW. Jest większe obciążenie na fazę (jedną fazę), a nie 3.

    Poprzednio napisałem:
    Nie wykluczone, że PC na 3 fazy też by pracowała, ale w tej sprawie nie jestem do końca pewien. W każdym razie na pewno PC, gdzie dodatkowe fazy są potrzebne tylko do zasilania grzałek wspomagających.

    Otóż jesteśmy przy temacie z fotowoltaiki, gdzie Jasiek omawia pracę 3 inwerterów 1 fazowych off-grid.

    Nie wiem, czy w tym przypadku danie napięcia zmiennego 400 V z 2 inwerterów by to "pociągło". Na pewno do zasilania grzałek wspomagających mogło by być, gdyż nie ma znaczenia, że między fazami nie mamy przesunięcia (sinusoida) o 120 stopni.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  18. #178
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @stos

    Ta dyskusja trochę odbiegła od tematu fotowoltaiki i nie chcę jej dalej ciągnąć by nie zaśmiecać wątku. Jedyne co wspólne z PC to to że są to układy inwerterowe.
    W obu przypadkach pojawia się prąd stały, który przetwarzany jest na zmienny sinusoidalny.

    Na priv wysyłam Ci linka do Daikin`a z moją nową jednostką zewnętrzną. Jeśli Cię interesuje, to możesz dalej rozgryzać temat.
    Pozdrawiam!

    p.s.

    Nie wysłałem, bo zablokowane masz przyjmowanie wiadomości (ERLQ006CAV3)

    https://www.daikin.pl/pl_pl/products...CV3.table.html
    Ostatnio edytowane przez vr5 ; 12-06-2020 o 13:52 Powód: uzupełnienie o p.s.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #179
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @stos

    Też tak uważam. 16 kW jedna faza, to raczej nieporozumienie...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 9 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony