dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 9
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 179
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawelromanski85

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-018
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przestanie się zwracać jak na osiedlach z PV na (prawie) każdym dachu nadmiar produkcji w ciągu dnia będzie powodował wzrost napięcia ponad normę. Albo jak którejś nocy nasz ustawodawca wymyśli, że zamiast 20% ZE będzie potrącał 60% (albo dowolny inny %) albo będzie abonament za to, że PV jest podłączone do sieci.
    Jej (wątpliwa) opłacalność wynika wyłącznie z prawa i braku możliwości odmowy przez ZE podłączenia do sieci. Off grid jest bez wątpienia nieopłacalny.
    to jest gdybanie co będzie kiedyś.. jesteśmy tu i teraz. OZE idą cały czas do przodu i się nie cofają na zachodzie większość domów ma instalacje idź z duchem czasu a nie się cofasz do standardowych rozwiązań

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przestanie się zwracać jak na osiedlach z PV na (prawie) każdym dachu nadmiar produkcji w ciągu dnia będzie powodował wzrost napięcia ponad normę. Albo jak którejś nocy nasz ustawodawca wymyśli, że zamiast 20% ZE będzie potrącał 60% (albo dowolny inny %) albo będzie abonament za to, że PV jest podłączone do sieci.
    Jej (wątpliwa) opłacalność wynika wyłącznie z prawa i braku możliwości odmowy przez ZE podłączenia do sieci. Off grid jest bez wątpienia nieopłacalny.
    Cytat Napisał pawelromanski85 Zobacz post
    to jest gdybanie co będzie kiedyś.. jesteśmy tu i teraz. OZE idą cały czas do przodu i się nie cofają na zachodzie większość domów ma instalacje idź z duchem czasu a nie się cofasz do standardowych rozwiązań
    Nie gdybanie, lecz już się teraz falowniki wyłączają często w środku dnia bo obok mojej w pobliżu pracują 3 instalacje - sieć jest taka jaka jest (nie modernizowana 40 lat). Lepiej nie myśleć co będzie jeśli "sypną" dotacje i podłączy się kilku kolejnych Prosumentów.
    Przy Ustawie OZE stale ktoś "majstruje", zamiast "ustawić do pionu" tych co rozliczają nieprawidłowo. Jak na razie to pomału się zwraca. Nie wiem, czy już się komuś zwróciła.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nie gdybanie, lecz już się teraz falowniki wyłączają często w środku dnia bo obok mojej w pobliżu pracują 3 instalacje - sieć jest taka jaka jest (nie modernizowana 40 lat). Lepiej nie myśleć co będzie jeśli "sypną" dotacje i podłączy się kilku kolejnych Prosumentów.
    Przy Ustawie OZE stale ktoś "majstruje", zamiast "ustawić do pionu" tych co rozliczają nieprawidłowo. Jak na razie to pomału się zwraca. Nie wiem, czy już się komuś zwróciła.
    Wydaje mi się, że to nie wina fotowoltaiki. Problemy z mikroinstalacjami pojawiają się głównie w obszarach, gdzie sieć NE jest przestarzała i często niedostosowana do mocy umownej przyłączonych systemów.To pokazuje problemy, które od dawna istniały. Punktowe przesycenie przyłączonymi instalacjami nie jest spowodowane programami takimi jak Mój Prąd, gdzie instalacje powstają w sposób rozproszony, lecz programami parasolowymi w ramach których na małym obszarze jest przyłączanych nawet kilkaset mikroinstalacji.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Nie gdybanie, lecz już się teraz falowniki wyłączają często w środku dnia bo obok mojej w pobliżu pracują 3 instalacje - sieć jest taka jaka jest (nie modernizowana 40 lat).
    Jakie napięcie daje twój falownik do sieci? U mnie jest to w przedziale 241V do 245V. (RST - to chyba fazy?)

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    Jakie napięcie daje twój falownik do sieci? U mnie jest to w przedziale 241V do 245V. (RST - to chyba fazy?)
    Zależy od fazy. Na jednym przyłączu przy pełnym słońcu dochodzi do 250 (+-5 V), a na drugim nawet jeśli słońce wyjdzie zza chmur może mieć "pik" do 264 V i wtedy wyłącza się, by dopiero po 3 minutach oddawać prąd do sieci.
    Jeśli napięcie przekroczy 253 V to też po jakimś czasie jest reset.
    To jest stara sieć - odwrotnie jest jeśli ktoś włączy odbiornik o większej mocy, napięcie spada.

    Rok temu, gdy jeszcze nie miałem PC to w południe włączałem grzałkę w bojlerze.

    Dawniej to były spore spadki napięcia jak jeden z sąsiadów w taniej taryfie grzał dom. Teraz też grzeje, ale mniej, bo oszczędza - chodzi w swetrach, jak poinformował mnie (z uśmiechem) drugi sąsiad mający z nim wspólny płot.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #26
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Przeleciałem wykresy w rekordowe dni i więcej jak 243V nie widziałem.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Przeleciałem wykresy w rekordowe dni i więcej jak 243V nie widziałem.
    Tak też miałem, jak jeszcze nie było w okolicy paneli na innych dachach.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Tak też miałem, jak jeszcze nie było w okolicy paneli na innych dachach.
    Pare instalacji jest w okolicy
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Pare instalacji jest w okolicy
    Wystarczyło by u mnie zmodernizować sieć i wstawić inne trafo. Ale cóż - nawet nie połączyli w pierścień NN, a to zaledwie tylko kilkanaście metrów.

    Dzisiaj było sporo resetowania, więc uzysk z PV będzie o kilka kWh mniejszy.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  10. #30

    Domyślnie

    No ale falownik musi wysłać do sieci większe napięcie, czyli de facto większy prąd, żeby sieć to przyjęła i licznik dwukierunkowy zadziałał.
    Przynajmniej ja tak to zrozumiałam, oglądając na YT filmiki tego faceta: https://www.youtube.com/channel/UC_h...5-I9w/featured

  11. #31

    Domyślnie

    Rozumiem. Dzięki za wytłumaczenie.
    Akurat ja mam panele na budynku gospodarczym i przeciągnęli mi 30 metrów kabla bezpośrednio do skrzynki. Mam nadzieję, że dali odpowiednią grubość przewodu.

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawelromanski85

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-018
    Posty
    14

    Domyślnie

    kabel od instalacji musi iść solidny

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    jarekmaz

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Oświęcim
    Kod pocztowy
    32-642
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przestanie się zwracać jak na osiedlach z PV na (prawie) każdym dachu nadmiar produkcji w ciągu dnia będzie powodował wzrost napięcia ponad normę. Albo jak którejś nocy nasz ustawodawca wymyśli, że zamiast 20% ZE będzie potrącał 60% (albo dowolny inny %) albo będzie abonament za to, że PV jest podłączone do sieci.
    Jej (wątpliwa) opłacalność wynika wyłącznie z prawa i braku możliwości odmowy przez ZE podłączenia do sieci. Off grid jest bez wątpienia nieopłacalny.
    Kiedy to niby nastapi za 40 lat? System musi byc rozproszony i musi sie po porstu dostosowac do rozwoju

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekmaz Zobacz post
    Kiedy to niby nastapi za 40 lat? System musi byc rozproszony i musi sie po porstu dostosowac do rozwoju
    Pewnie szybciej. U mnie teraz w słoneczne dni jest jakieś 247-249V. W środku nocy 239-241V. A ledwo na dwóch domkach jest PV.
    System może sobie być rozproszony (czemu niby musi?). Tylko co z tego, jak produkcja będzie w jednym miejscu (osiedla jednorodzinne, puste w dzień) a zużycie gdzie indziej (biurowce i okolice przemysłowe)?

  15. #35

    Domyślnie

    trzeba też wziąć pod uwagę, że ceny prądu będą rosły z roku na rok więc pv będzie się zwracała szybko

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maria.Strzelecka Zobacz post
    trzeba też wziąć pod uwagę, że ceny prądu będą rosły z roku na rok więc pv będzie się zwracała szybko
    Gwarantujesz, że IRR wyjdzie dodatnie? I wyższe przy montażu teraz, niż za X lat, jeżeli ceny prądu wzrosną?

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maria.Strzelecka Zobacz post
    trzeba też wziąć pod uwagę, że ceny prądu będą rosły z roku na rok więc pv będzie się zwracała szybko
    Ten argument jest akurat nieco z d..y. Dla typowego prosumenta,znacznie większy wpływ na zwrot instalacji będzie miał jej koszt (czy wyjdzie 3, 4 czy 5 kpln/1kWp) niż wzrost czy spadek ceny prądu. Jeśli oczywiście pominiemy to, że o tych gigantycznych podwyżkach słyszymy od n-lat.

    Natomiast co do radzenia sobie systemu, to też trzeba odróżnić pojedyńcze przypadki od problemu systemowego. Do problemu systemowego jeszcze trochę nam brakuje.

    Zaklinać rzeczywistość i przepowiadać przyszłość sobie można w najlepsze, ale jak widać z historii tego forum, to tylko pisanie patykiem po piasku nie mające większego przełożenia na rzeczywistość. Już tyle słyszałem o PC i PV, że już dawno powinienem zbankrutować i zamarznąć. Najczęściej od osób, które z PC i PV nie mają nic wspólnego (w sensie realnego doświadczenia, użytkowania). To tak, jakbym swoją ładniejszą połówkę chciał pouczać jak administrować serwerami i jak pracować w IT - niby coś wiem, tylko...to jest jej praca, a nie moja.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  18. #38
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    A jak przyjdzie takie lato jaką mamy wiosnę to zyski zerowe i spłacanie przedłuży się do 20-tu lat .słońca nie ma i nie widać aby chciało być .

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    A jak przyjdzie takie lato jaką mamy wiosnę to zyski zerowe i spłacanie przedłuży się do 20-tu lat .słońca nie ma i nie widać aby chciało być .
    Trochę dziwna teoria. Niemożliwym jest aby taki stan utrzymywał się latami, raczej jest tendencja do tego, że dni słonecznych mamy coraz więcej. Maj to tylko chwilowy kryzys, po za tym to co teraz się traci to zostało nadrobione w marcu i kwietniu więc jakaś równowaga jest. Nawet jeśli całe lato będzie jak kończący się miesiąc to strata wyniesie ile? - 10 czy 20% od prognozy? to nie spowoduje, że instalacja będzie się spłacać 3x dłużej.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    A jak przyjdzie takie lato jaką mamy wiosnę to zyski zerowe i spłacanie przedłuży się do 20-tu lat .słońca nie ma i nie widać aby chciało być .
    Dlaczego zerowe? W maju mam na dzisiaj raptem jakieś 10% mniej uzysku niż w lipcu zeszłego roku. Przy czym w kwietniu uzysk był o 1% niższy niż w lipcu.

    Mam wrażenie, że jesteś przykładem tego, o czym pisałem wyżej. Długo i czy w ogóle masz PV? Czy wypowiadasz się o tym, nie mając kompletnie żadnej styczności z PV? Bo wystarczyłoby zajrzeć na parę instalacji pvmonitora i zobaczyć, że to co piszesz nie ma kompletnie żadnego sensu. Ani w kwestii matematyki (zerowe zyski? WTF?) ani w kwestii słońca. Fakty są zupełnie inne, niż Ty twierdzisz.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

Strona 2 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony