dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 9
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 179
  1. #61

    Domyślnie

    @Kaizen, tonący brzytwy się chwyta. A już mieszanie w to dzieci chorych na raka jest po prostu niesmaczne i... chore!
    W czasach koronawirusa, gdzie wiadomo, że prąd w Polsce podrożeje na przestrzeni kilku lat znacząco, a pieniądze trzymane w skarpecie tylko stracą poprzez galopującą inflację, twoje wyliczenia na dzień dzisiejszy, mają się nijak do rzeczywistości, która nastąpi za parę lat.
    Tu trzeba myśleć z wyprzedzeniem> natomiast Ty, z całym szacunkiem, swoje prognozy i kalkulacje opierasz tylko i wyłącznie na dniu dzisiejszym. Także za bardzo nie ma o czym z tobą dyskutować, skoro nie dopuszczasz do wiadomości, że sytuacja z cenami prądu oraz wartością pieniądza za 3-5 lat, będzie wyglądała zupełnie inaczej.
    I to raczej nie są dobre prognozy, dla ludzi trzymających gotówkę w skarpecie. Sam tak napisałeś, ze wolisz trzymać w skarpecie, bo jak ci dziecko zachoruje... ech...daj spokój... naprawdę.

  2. #62

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tia. A doplaty do PV są z pieniędzy z kapelusza. Za darmo to nawet oberwać nie można.
    Specjalnie dziś sprawdziłem, ceny tego produktu wróciły do normy. Widzę, że nie masz racji. Sarkazm nic w tej sprawie nie zmieni, napisałeś po raz kolejny głupotę. Fakt, z takich promocji trzeba umieć korzystać, to, że Ty tego nie umiesz, nie znaczy, że się nie da. Dałem Ci przykład sprzed półtora miesiąca. Co do obrywania za darmo - też nie masz racji. Trzeba tylko wiedzieć jak. Ty tego nie wiesz, tak samo jak nie wiesz, jak korzystać z rat. Dlatego mam 100% pewność, że w przypadku PC/PV zaliczasz się do tej kategorii osób, które ich nie posiadają, ale mają najwięcej na ich temat do powiedzenia. Coś w stylu "nie znam się, więc się wypowiem".

    I cały czas jak mantra te opowieści, jak to politycy wiszą nad nami niczym miecz Damoklesa... Cholera, niech oni już nam spuszczą tę bombę na łeb, bo nas stres zje... Dobra, widać ewidentnie, że nie masz pojęcia o czym piszesz, a tylko próbujesz sobie w kiepski sposób racjonalizować swój wybór płacenia "haraczu". Kończę więc dyskusję w tym wątku i przepraszam za spam.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    W czasach koronawirusa, gdzie wiadomo, że prąd w Polsce podrożeje na przestrzeni kilku lat znacząco
    No, oczywista oczywistość... O co zakład? Sprecyzuj, co znaczy "kilka lat" i "znacząco".
    Zawsze było tak (i jak widać jest) że ceny energii w czasach kryzysu spadają. To widać tam, gdzie działa stosunkowo wolny rynek - patrz ceny węgla czy ropy naftowej na giełdach światowych. Ceny emisji CO2 też spadły.
    To, czego się spodziewam, to że budżet, ZUS i NFZ dostanie zadyszki i rządzący będą szukać kasy gdzie się da. Pieniędzy ze skarpety mi nie zabiorą. Dowolną część produkcji z PV mogą zabrać.

    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    pieniądze trzymane w skarpecie tylko stracą poprzez galopującą inflację, twoje wyliczenia na dzień dzisiejszy, mają się nijak do rzeczywistości, która nastąpi za parę lat.
    Masz na myśli rzeczywistość, gdzie bezrobocie zmusi do oszczędzania? I jak oszczędzisz mając PV? Zmniejszenie zużycia nie zmniejszy Ci kosztów. Skąd weźmiesz na życie? Sprzedasz PV?


    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    Tu trzeba myśleć z wyprzedzeniem> natomiast Ty, z całym szacunkiem, swoje prognozy i kalkulacje opierasz tylko i wyłącznie na dniu dzisiejszym.
    Dokładnie odwrotnie. Trzymając pieniądze mam otwarte wszystkie opcje na przyszłość. Mogę elastycznie reagować na zmiany. Pieniądze wydane na PV są wydane i nieznaczną część da się odzyskać w razie potrzeby.


    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    Także za bardzo nie ma o czym z tobą dyskutować, skoro nie dopuszczasz do wiadomości, że sytuacja z cenami prądu oraz wartością pieniądza za 3-5 lat, będzie wyglądała zupełnie inaczej.
    Znowu przypisujesz mi swoje podejście. To ja mam pełną swobodę - jak prąd podrożeje, to mogę zamontować PV. Jak potanieje, to PV nie sprzedasz, bo za dużo na tym stracisz.

    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    I to raczej nie są dobre prognozy, dla ludzi trzymających gotówkę w skarpecie. Sam tak napisałeś, ze wolisz trzymać w skarpecie, bo jak ci dziecko zachoruje... ech...daj spokój... naprawdę.
    Masz na myśli sformułowanie:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Spokój to mi daje kasa w skarpecie/sztabkach/na koncie.
    Czemu akurat skarpetę sobie wybrałaś? Złote dwódziestodolarówki czy bieliki to też pieniądz, jakbyś nie wiedziała.

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Fakt, z takich promocji trzeba umieć korzystać, to, że Ty tego nie umiesz, nie znaczy, że się nie da.
    Jakie promocje masz na myśli? Tę Fortum, której JaninaJot i Cube się czepiali? To chyba Ty nie umiesz korzystać z promocji.

    Czy masz na myśli takie promocje:


    Tutaj akurat wyjątkowo uczciwie - piszą to wyraźnie, że masz wybór. Jak nie piszą, to i tak możesz tak wynegocjować. Albo poczekać, bo jedna promocja jest z drugą na zmianę.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-05-2020 o 18:01

  4. #64
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Masz na myśli rzeczywistość, gdzie bezrobocie zmusi do oszczędzania? I jak oszczędzisz mając PV? Zmniejszenie zużycia nie zmniejszy Ci kosztów. Skąd weźmiesz na życie? Sprzedasz PV?
    Jeżeli ktoś wydaje wszystkie oszczędności na instalację PV, to jest człowiekiem bardzo niemądrym. Ale jak już ta instalacja jest na dachu to hmm jak można oszczędzić posiadając PV? hmmm
    Myślę, że prawidłowa odpowiedź to OKOŃ.

    Ale mnie rozbawiłeś.

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    Jeżeli ktoś wydaje wszystkie oszczędności na instalację PV, to jest człowiekiem bardzo niemądrym.
    Ba, niektórzy nawet biorą na to kredyt (albo biorą kredyt na co innego, żeby za zachowaną gotówkę zamontować PV).

    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    Ale jak już ta instalacja jest na dachu to hmm jak można oszczędzić posiadając PV? hmmm
    Myślę, że prawidłowa odpowiedź to OKOŃ.

    Ale mnie rozbawiłeś.
    Raczej ukleja pospolita.

    No, no powiedz. Jak zmniejszysz wydatki na prąd w drugim roku posiadania PV względem pierwszego? Nie masz takiej opcji. Ja zmniejszają zużycie (np. mniej drukując 3d, więcej paląc w kominku, czy zmywając i piorąc na bardziej oszczędnych programach, poświęcając trochę komfort przesuwając zużycie z drogiej do taniej strefy czy korzystając z możliwości wybrania tańszego sprzedawcy prądu wydam mniej pieniędzy. Zasilający się z PV nie oszczędzą.

  6. #66
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ba, niektórzy nawet biorą na to kredyt (albo biorą kredyt na co innego, żeby za zachowaną gotówkę zamontować PV).
    Dziwną masz politykę oszczędzania pieniędzy. A może po prostu ktoś pojeździ dłużej starym samochodem, bo woli wydać pieniądze na coś innego? No ale co kto lubi.



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Raczej ukleja pospolita.
    Pan chyba od niedawna w internetach.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No, no powiedz. Jak zmniejszysz wydatki na prąd w drugim roku posiadania PV względem pierwszego? Nie masz takiej opcji. Ja zmniejszają zużycie (np. mniej drukując 3d, więcej paląc w kominku, czy zmywając i piorąc na bardziej oszczędnych programach, poświęcając trochę komfort przesuwając zużycie z drogiej do taniej strefy czy korzystając z możliwości wybrania tańszego sprzedawcy prądu wydam mniej pieniędzy. Zasilający się z PV nie oszczędzą.
    No powiedz mi jak? Jak zmniejszyć wydatki w drugim roku tego co napisałeś? Będziesz drukować w 2D? Możesz też jeszcze bardziej oszczędny program w zmywarce użyć, taki bez wody i środka czyszczącego. No i możesz przecież przenieść zużycie z taniej strefy w jeszcze tańszą. A zapomniałem, że trzeciej taryfy nie ma.
    A jak zmienisz dostawcę, kiedy umowa kończy się za rok?

    Rozumiem, że pokrycie choć części zapotrzebowania na energię z instalacji na dachu, a tym samym zmniejszenie rachunku, nie jest oszczędnością?

    Po co tankować gaz za pół ceny, skoro można lać benzynę? Przecież instalacja kosztowała swoje więc płacąc mniej za paliwo i tak nie oszczędzasz. Po co wydawać kasę na oczyszczalnię ścieków, skoro można płacić kilka dych za m3 ścieków. Przecież wystarczy mniej wody używać. Asenizacja przyjeżdża rzadziej, więc jest oszczędność. A ten co za wywóz ścieków nie płaci, to nie ma z czego oszczędzić. Proste przecież.
    A jak masz studnię i niski koszt m3 wody, to nawet jak będziesz mniej zużywać, to nie oszczędzisz takich pieniędzy jak ten, co bierze wodę z wodociągów.

    Ubaw mam pierwszorzędny

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zasilający się z PV nie oszczędzą.
    Zgadza się pod warunkiem, że mają 100% pokrycia. Czasami nawet jeszcze dokładają sprzętu. Ja mam PV zainstalowany z dotacją "Mój prąd", ale pokrywa mi drogą taryfę i coś zostaje jeszcze na tanią, więc pole do manewru jeszcze jest.

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    Dziwną masz politykę oszczędzania pieniędzy. A może po prostu ktoś pojeździ dłużej starym samochodem, bo woli wydać pieniądze na coś innego? No ale co kto lubi.
    Nie mam polityki. Tak, pojeździ starym samochodem, pośle dzieci do państwowej szkoły zamiast prywatnej, nie pojedzie na wakacje ... Oczywiście, można zaoszczędzić, żeby PV zamontować... Tylko po co, jeżeli nie są to kokosy o ile w ogóle opłacalny "biznes"?

    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    Pan chyba od niedawna w internetach.
    Nic bardziej mylnego.


    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    No powiedz mi jak? Jak zmniejszyć wydatki w drugim roku tego co napisałeś?
    To ja pytam jak. Bez PV - napisałem jak mogę zmniejszyć wydatki.

    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    Będziesz drukować w 2D? Możesz też jeszcze bardziej oszczędny program w zmywarce użyć, taki bez wody i środka czyszczącego. No i możesz przecież przenieść zużycie z taniej strefy w jeszcze tańszą.
    I mając PV zmieni się tyle, że za darmo oddasz prąd ZE.

    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    A jak zmienisz dostawcę, kiedy umowa kończy się za rok?
    Nie mam i nie miałem lojalki.


    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    Po co wydawać kasę na oczyszczalnię ścieków, skoro można płacić kilka dych za m3 ścieków.
    Fajny przykład. Wiesz, ile kosztuje wywóz osadów z oczyszczalni i jak często to trzeba robić, żeby utrzymać gwarancję?
    Przy dobrych warunkach gruntowych pseudooczyszczalnia jest opłacalna. Tyle, że tak naprawdę rozsączasz szambo po swojej działce. Wystarczy poczytać wątki "zadowolonych" klientów różnych oczyszczalni, żeby mocno się zastanowić, czy to jest ekonomicznie opłacalne i jakim kosztem niefinansowym.

    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    A jak masz studnię i niski koszt m3 wody, to nawet jak będziesz mniej zużywać, to nie oszczędzisz takich pieniędzy jak ten, co bierze wodę z wodociągów.
    Ten temat też przerabiałem. Nawet odwiert próbny zrobiłem. Ale nie liczyłem, że ta woda będzie do picia. Gdyby się okazało, że uzdatnianie wyjdzie taniej, niż wodociągi to bym uzdatniał, ale zamierzałem używać tylko na czas budowy a potem do podlewania ogrodu. Ale generalnie to bardzo dobre porównanie do PV - bo trzeba sporo wywalić kasy na początku, a potem opłacalność co najmniej wątpliwa. Sama studnia kosztowałaby mnie tyle, co 1000m3 wody. Nawet, jakby uznać, że pompa i hydrofor kosztowałyby mnie tyle, co przyłącze wodociągowe, to przy zerowych kosztach uzdatniania, konserwacji i napraw ponad 10 lat by się zwracało.

  9. #69
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie mam polityki. Tak, pojeździ starym samochodem, pośle dzieci do państwowej szkoły zamiast prywatnej, nie pojedzie na wakacje ... Oczywiście, można zaoszczędzić, żeby PV zamontować... Tylko po co, jeżeli nie są to kokosy o ile w ogóle opłacalny "biznes"?
    Bardzo fascynuje mnie Twoja argumentacja. Szczególnie z tym posyłaniem dzieci do szkoły publicznej po to, żeby położyć PV. Niezwykłe.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To ja pytam jak. Bez PV - napisałem jak mogę zmniejszyć wydatki.
    Napisałeś. A ja pytam jak zmniejszysz te wydatki w drugim roku? Przecież taki był Twój argument przeciwko PV.



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I mając PV zmieni się tyle, że za darmo oddasz prąd ZE.
    Ale co oddam za darmo? Co zużyję jest moje i nikomu nie muszę tego oddawać. Też mogę zastosować Twoje metody oszczędzania, ale nie muszę, bo mam ten komfort, że za te dodatkowe kilowaty płacić nie muszę. A jeżeli wyprodukuję więcej niż zużyłem? To w kolejnym miesiącu dokupię coś, co będzie zużywać ten prąd - będę miał wówczas satysfakcję, że nie oddaję nic za darmo
    Miś



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie mam i nie miałem lojalki.
    A co z tymi, którzy mają, bo akurat taka promocja była? Jak oni mają znaleźć lepszą ofertę?


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Fajny przykład. Wiesz, ile kosztuje wywóz osadów z oczyszczalni i jak często to trzeba robić, żeby utrzymać gwarancję?
    Przy dobrych warunkach gruntowych pseudooczyszczalnia jest opłacalna. Tyle, że tak naprawdę rozsączasz szambo po swojej działce. Wystarczy poczytać wątki "zadowolonych" klientów różnych oczyszczalni, żeby mocno się zastanowić, czy to jest ekonomicznie opłacalne i jakim kosztem niefinansowym.

    Ten temat też przerabiałem. Nawet odwiert próbny zrobiłem. Ale nie liczyłem, że ta woda będzie do picia. Gdyby się okazało, że uzdatnianie wyjdzie taniej, niż wodociągi to bym uzdatniał, ale zamierzałem używać tylko na czas budowy a potem do podlewania ogrodu. Ale generalnie to bardzo dobre porównanie do PV - bo trzeba sporo wywalić kasy na początku, a potem opłacalność co najmniej wątpliwa. Sama studnia kosztowałaby mnie tyle, co 1000m3 wody. Nawet, jakby uznać, że pompa i hydrofor kosztowałyby mnie tyle, co przyłącze wodociągowe, to przy zerowych kosztach uzdatniania, konserwacji i napraw ponad 10 lat by się zwracało.
    O czym Ty piszesz? Kompletnie wypaczasz sens tego co napisałem. Twoja argumentacja jest conajmniej dziwna. Piszesz, że ten, co płaci mniej za prąd od początku, nie będzie mógł oszczędzić tyle, co Ty. I do tego się odnosiłem wymieniając te elementy.
    Po co ocieplać dom? Przecież jak przyjdzie kryzys, to wtedy sobie ocieplisz i oszczędność na ogrzewaniu będzie tak duża, że każdy kto ocieplił na początku, bedzie się mógł schować.

    A co do posiadania szamba. Nie wiem co może być mniej ekonomiczne od płacenia 20-30 zł za metr sześcienny ścieków. I jeżeli mam brać swój przykład, to zbiornik 10m3 mi się w niecałe 3 tygodnie przeleje. Może jakbym się postarał, to do miesiąca bym dociągnął. To dalej 4k rocznie przez kolejne 20-30 lat. Oczywiście przy niezmiennej wartości pieniądza. Gmina może i by chciała rury położyć, ale ciężko. Nie ma komu za to zapłacić. W ostateczności przerzucą koszt na mieszkańców i będzie super Jednak POŚ w moim kalkulatorze wychodzi taniej.
    W takiej perspektywie to nawet kupno używanego wozu asenizacyjnego i samodzielny wywóz do oczyszczalni wyjdzie taniej. Będziesz mógł jeszcze dorobić na obsłudze sąsiadów.
    Ostatnio edytowane przez JaninaJot ; 30-05-2020 o 22:48 Powód: kilka przecinków mi umknęło

  10. #70

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    No, oczywista oczywistość... O co zakład? Sprecyzuj, co znaczy "kilka lat" i "znacząco". .
    "Największa strata PGE w historii. A to wszystko jeszcze przed kryzysem koronawirusa" - wpisz sobie tę frazę w wyszukiwarkę i poczytaj. 4 miliardy straty netto.
    Polska węglem stoi.
    Dodaj dwa do dwóch i co ci wychodzi? TRZY?
    Przecież rząd nie będzie w nieskończoność dokładał do cen prądu. Jak myślisz, w jaki sposób PGE i inni mogą utrzymać rentowność spółek:
    a) obniżając ceny prądu
    b) utrzymując ceny na takim samym poziomie
    c) podwyższając ceny prądu

    Słucham, jaka jest twoja odpowiedź?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz na myśli rzeczywistość, gdzie bezrobocie zmusi do oszczędzania? I jak oszczędzisz mając PV? Zmniejszenie zużycia nie zmniejszy Ci kosztów. Skąd weźmiesz na życie? Sprzedasz PV?
    Ale o jakich kwotach mówimy? Po dotacjach i zwrotach termomodernizacyjnych koszt instalacji PV wynosi 15-25 tys. zł. w zależności, czy grzejesz prądem, czy tylko chcesz się pozbyć całkowicie rachunków za prąd.
    Ty naprawdę chcesz za tę kwotę przetrwać czasy galopującej inflacji wraz z całą rodziną? Za 15 tysięcy? Pół roku to max. i co dalej?
    Ano nie wiadomo, prawda?
    Skoro twoja poduszka finansowa może być nadwyrężona przez 15 tys. zł., to za jakiś czas może okazać się, że nie będzie cię stać na rachunki za prąd i wodę + inne opłaty. Wtedy lepiej jest mieć prąd ćwierć darmo, nieprawdaż?



    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dokładnie odwrotnie. Trzymając pieniądze mam otwarte wszystkie opcje na przyszłość. Mogę elastycznie reagować na zmiany. Pieniądze wydane na PV są wydane i nieznaczną część da się odzyskać w razie potrzeby.
    I znowu pytanie, o jakich kwotach ty tutaj gadasz? Jeżeli masz odłożone niewiele ponad to, to pisanie o elastycznym zarządzaniu pieniędzmi, to są żarty
    A jeżeli masz odłożone 10 - 20 X razy więcej, to ta kwota i tak nie będzie wpływać na twoją "elastycznosć" w nowych inwestycjach. Rozumisz o czym piszę? Mam nadzieję.


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znowu przypisujesz mi swoje podejście. To ja mam pełną swobodę - jak prąd podrożeje, to mogę zamontować PV. Jak potanieje, to PV nie sprzedasz, bo za dużo na tym stracisz.
    To ci po raz trzeci tłumaczę, że ta twoja pełna swoboda uwarunkowana jest stanem konta! Jeżeli nie masz wolnych 100 tys. na koncie, to nie możesz pisać o jakiejkolwiek swobodzie, zakładając, że własnie straciłeś źródło utrzymania! A jeżeli masz te pieniądze, to warto zainwestować je w PV, ponieważ NIE WIESZ, ile te pieniądze będą warte za 5 lat, NIE WIESZ jakie będą ceny prądu za 3 lata, NIE WIESZ co z tymi pieniędzmi zrobić. Bo gdybyś wiedział, to nie pisałbyś o trzymaniu ich w skarpecie na ciężkie czasy!

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu akurat skarpetę sobie wybrałaś? Złote dwódziestodolarówki czy bieliki to też pieniądz, jakbyś nie wiedziała.
    Ja pierdzielę, chłopie!
    JA wybrałam skarpetę? JA?
    Czy ty masz do mnie pretensje o to, że sam napisałeś, iż lepszym rozwiązaniem jest trzymanie pieniędzy w skarpecie? Czy ty starasz się obwinić mnie za swoje słowa? Może jeszcze dzieci chore na raka są moją winą?
    Gdybyś napisał o Bitcoinach, to bym się, kuźwa, odniosła do Bitcoinów! Ale, kuźwa, napisałeś m.in. o skarpecie i do tego się odniosłam...

    Chłopie... wstydu sobie oszczędź i nie pisz takich rzeczy.
    Ostatnio edytowane przez Stanowska ; 31-05-2020 o 18:26

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    "Największa strata PGE w historii. A to wszystko jeszcze przed kryzysem koronawirusa" - wpisz sobie tę frazę w wyszukiwarkę i poczytaj. 4 miliardy straty netto.
    I to ma być odpowiedź na pytanie ile to "znacząco" i ile to "kilka lat"?

    A co do wyniku PGE - to sztuczki księgowe. Bo:
    Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów przyczyniły się do obniżenia wyniku o ok. 5,8 mld zł. Zysk netto skorygowany o odpisy wyniósł 2,1 mld zł i był wyższy o 17% rdr.
    [...]
    Wynik EBITDA segmentu Energetyki Konwencjonalnej wyniósł 2,9 mld zł i był wyższy o 37% niż rok wcześniej
    [...]
    Wynik EBITDA segmentu Obrót wyniósł 280 mln zł, co stanowi wzrost o 23%.



    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    Ty naprawdę chcesz za tę kwotę przetrwać czasy galopującej inflacji wraz z całą rodziną? Za 15 tysięcy? Pół roku to max.
    A ile przeżyjesz bez 15 000k? I za 15K to nawet połowy zapotrzebowania nie pokryję. Musiałbym wydać ze 35K zł po uwzględnieniu Mojego Prądu żeby pokryć całość.
    Mam szczęście, że jestem w PGE, bo dokupywałbym głównie tani prąd. W Tauronie mają większego pecha - bo dokupowaliby prawie sam drogi prąd.

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    W Tauronie mają większego pecha - bo dokupowaliby prawie sam drogi prąd.
    Nie tani tylko "średni" w zależności ile czego i w jakiej taryfie zużyłeś. No nie jest to najbardziej korzystne. Ale podobno idą zmiany.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  13. #73
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    @Stanowska
    Daj spokój. Ten człowiek ma betonowe klapy na oczach. On ma kable i tani prąd i w dodatku jak będzie miał potrzebę, to będzie go mniej zużywać i zapłaci mniej - czysty zysk. A ten co wydał pieniadze na PV? On płaci już dziś tak mało, że nie ma z czego uciąć - brak możliwości oszczędzenia. Przecież to jest proste.

    W grudniu przekonywał ludzi, że zamiast kupować PV lepiej wpłacić te pieniądze na lokatę 4% i po 12 latach wyjdziesz na tym lepiej. Jak dla mnie to wszystko jest niesamowicie fascynujące.

  14. #74
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelek321

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    suwalki
    Posty
    176

    Domyślnie

    W temacie opłacalności instalacji PV chyba zawsze będą zwolennicy i przeciwnicy.
    Od kwietnia sam jestem użytkownikiem. 9,75kWp po odliczeniu wyjdzie około 30 tyś zł. Panele Winaico, falownik Kaco. Inwestycja za gotówkę.
    Znam przypadki, gdzie podobna instalacja na gorszym sprzęcie i kredycie wyszła (od firmy z marketingiem) 56tyś zł. Klient oczywiście zadowolony, bo ma prąd za darmo
    6-8 lat wstecz jednostkowe przypadki też instalowali za cenę (zgaduję) 7000-8000zł/ kWp. Oni też chyba wierzyli, ze dożyją spłacenia się poniesionych kosztów, a wiadomo, że prąd był tańszy, instalacja znacznie droższa oraz nie było dofinansowań.
    Podsumowując: planuję dożyć tego, gdy moja instalacja mi się zwróci. No chyba, że ten covid...
    parter+ poddasze 130m ogrzewanej podłogi (+64m nieogrzewana piwnica). ściany 20 styro, dach 18 piana +7 styro, nad piwnicą tylko 5cm styro, okna 3 szybowe, vitocal 7.5kW+ 2x80m, reku vitovent 300, pv 9,75kWp

  15. #75

    Domyślnie

    Dyskusja z Kaizenem o opłacalności PV jest bezcelowa .
    Primo - nie ma i nie zamierza mieć
    Secundo - wie najlepiej

  16. #76

    Domyślnie

    Dolożą atom ???? Za ile lat ??
    10-15 lat w super optymistycznym podejściu.
    UE wszem i wobec twierdzi że nie zrezygnuje z neutralności klimatycznej ( tj, konieczności przejścia na OZE ) od 2030 roku. Jak bez fotowoltaiki i wiatraków Polska będzie w stanie próbować spełnić wymogi ???

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Dolożą atom ???? Za ile lat ??
    10-15 lat w super optymistycznym podejściu.
    UE wszem i wobec twierdzi że nie zrezygnuje z neutralności klimatycznej ( tj, konieczności przejścia na OZE ) od 2030 roku. Jak bez fotowoltaiki i wiatraków Polska będzie w stanie próbować spełnić wymogi ???
    Nawet za 10 lat. Węgiel, którym się kiepsko steruje również jest i długo u nas będzie. No będzie PV i wiatraki. Będą je miały grube ryby. Takie leszcze i cieniasy jak my z PV na dachach to będzie tylko utrapienie. Zresztą sami polecimy po baterie. No i potem zobaczysz dodatkowe opłaty na rachunkach. Stałe.
    A jeszcze będzie pewnie podatek od energii wprowadzonej do sieci. Spoko. Spoko. Na wszystko przyjdzie czas.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  18. #78
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Motasz. To nie chodzi ile bym zaoszczędził i ile zaoszczędziłem. Miałem kasę to zrobiłem. Nie robiłem tego na kredyty czy z ostatnich oszczędności tak jak robią to prawi wszyscy. Tak ma G12W. Od zawsze. Ładuje PC. Produkcja z PV nie pokryje mi nawet 50% zużycia. Czy dokładam PV? Nie. Chociaż jestem w stanie zrobić to za ok. 3k/kWp na markowym sprzęcie. Ja będzie tragedia to będę kombinował z taryfami.
    Nie motam. Pytam kogoś, kto ma i może podeprzeć to liczbami.
    Od początku piszę, że skrajną nierozsądnością jest wydawanie ostatnich oszczędności na PV, nowy samochód czy cokolwiek innego, co nie jest niezbędne.


    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    No ale tak to wygląda. Ile razy to czytałem. Przecież tubylcy cały czas o tym piszą.
    Chodzi o to, że ludzie tak myślą? Jasne, że tak. Lepiej do śmieci wyrzucić niż oddać za darmo. Dodaj do tego wieczne próby równania w dół zamiast w górę.

    Jeżeli instalacja pokrywa moje zapotrzebowani, to dlaczego mam płakać, że nadprodukcję oddaję za darmo? Dużo wody w Wiśle musi upłynąć zanim ludzie zmienią swoje podejście.
    Zresztą skoro już tak się trafiło, to co za problem odłączyć kilka paneli,





    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Rzeczywistość jest inna. Pelętam sie trochę po budowach z braciakiem i wiem co ludzie gadają. No ale pewnie to tak tylko u mnie.

    Opłacalna zależy dla kogo i za ile. W tamy troku instalacja 3,6kWp za 18K. Dla mnie nieakceptowalne.
    I znowu wracamy do kwestii wydawania wszystkich pieniędzy na coś, co nie jest niezbędne. Bo bez PV można sobie świetnie poradzić. W ostatecznym rozrachunku ona ma obniżyć koszty eksploatacji, ale nie znaczy, że jest obowiązkowa.

    Z tymi instalacjami to jest dziwna sprawa. Skoro można kupić taniej, tylko trzeba poświęcić trochę czasu na ogarnięcie tematu i poszukanie, to dlaczego tego nie zrobić? Ktoś wycenia swój czas na więcej niż zaoszczędzi, to bierze drożej. Ludzie czytają opinie i oceny rzeczy za 200 zł, szukają gdzie będzie taniej o 5 zł, a wydają sto razy tyle bez wcześniejszego wywiadu. To jest dziwne.

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    Nie motam. Pytam kogoś, kto ma i może podeprzeć to liczbami.
    Od początku piszę, że skrajną nierozsądnością jest wydawanie ostatnich oszczędności na PV, nowy samochód czy cokolwiek innego, co nie jest niezbędne.
    No mi się opłaca. Tylko ja miałem na to wolne środki. Lepiej niż w banku.szczególnie przy takich stopach procentowych jak obecnie. Tylko ja dalej uważam, że dużo tych instalacji to na kredyt. Takie moje skromne zdanie. Reszta zgoda.

    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    Jeżeli instalacja pokrywa moje zapotrzebowani, to dlaczego mam płakać, że nadprodukcję oddaję za darmo? Dużo wody w Wiśle musi upłynąć zanim ludzie zmienią swoje podejście.
    Zresztą skoro już tak się trafiło, to co za problem odłączyć kilka paneli,
    Może inaczej. Zakładam PV i dokładam coś prądożernego, Przecież to norma. To jest oszczędność? Albo mam 3 dzieci. Za chwilę zostaje jedno w domu, Grzejesz prądem? Masz nadprodukcję?
    Ja tam politykom i energetyce nie wierze jak psom. Jestem przekonany, że nas za chwilę jakoś wyjebią jak to sam napisałeś. TYlko nie wiem kiedy to za chwile będzie. Dlatego uważam, że trzeba rozsądnie podchodzić do tego tematu.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  20. #80
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    ...
    W żadnym banku już nigdy nie dostaniesz 10% rocznie z odsetek.
    W sumie dobrze prawisz-ja bym tylko nie był tak odważny w stwierdzeniu "nigdy"...Jest jeszcze coś takiego jak inflacja , czuję -że jeszcze przełoży się na stopy procentowe...teraz pieniądz jest sztucznie wypychany z banków...
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 01-06-2020 o 17:15 Powód: Korekta formuły cytowanego postu.
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

Strona 4 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony