dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie co pod basen ogrodowy?

    Już 3 rok męczę się latem z koszeniem wokół basenu. Co rok układanie styropianu, folia, wiatr itd... Potem kosiarką zaczepiam i masakra.
    Wymyśliłem sobie tak: Wykopie na jakieś 10cm w głąb ziemi, na to położę 5cm twardego styropianu i na to myślałem te panele tarasowe. Tylko mam pytanie czy te panele wytrzymają miejscowy nacisk pionowych rurek od basenu?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Sztuczna trawa na zagęszczonym jak pod kostkę gruncie lub gąbka na place zabaw.

  3. #3

    Domyślnie

    ale pod to styropian? i te pionowe rurki nie wbiją się? te panele wyglądają ładniej

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Ten pionowy nacisk słupków od czego jest ? Od ciężaru słupków ?

  5. #5

    Domyślnie

    Nie ... Chodzi o to że jak się napełni basen to ten cały stelaż robi sporu nacisk na ziemię - po sezonie z 5cm wbite są w trawę

  6. #6

    Domyślnie

    My zdjęliśmy humus, wypoziomowaliśmy utwardzone podłoże i rozstawiliśmy basen w zagłębieniu na około 10 cm. Bez paneli ani styropianów.
    Nic się nie wbija bo nie ma gdzie i w co a dzięki temu że nie ma górek i dołków łatwo się odkurza.

  7. #7

    Domyślnie

    Ale ja mam trawę wszędzie i jak zarośnie to dookoła basenu niewygodnie się kosi. Do tego fajnie jak jest na co wyjść z basenu. Styropian jest ważny bo nie ciągnie od ziemi i mięciutko

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    KOSTKA BRUKOWA.
    Naprawdę nikt nie wpadł na ten pomysł?

  9. #9

    Domyślnie

    a jak z izolacją od ziemi. Czy styropian pod kostka zadziała?

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem, co chcesz i przed czym izolowac??
    Basen, rozumiem, sezonowy? Suchy beton pod kostkę, byleby w miare równo bylo...

  11. #11

    Domyślnie

    Pod basen daje sie izolacje aby woda od ziemi zimna nie ciągłą

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Misterhajt

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    435

    Domyślnie

    Kostka sama w sobie jest izolatorem, a woda równie dobrze może nagrzać tę kostkę - ergo co wyciągnie, to i odda

  13. #13

    Domyślnie

    Ja nie za bardzo miałem jak dać kostkę, bo to za dużo zachodu było, ale dałem sobie matę i dobrze ją zawinąłem i jak na razie się trzyma. Chociaż nie wiem, bo też nie kosze czesto w sumie. Tu jeszcze proponują piasek i jakąś folię, ale nie wiem czy masz jakąś możliwość to zrobić
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 17-08-2022 o 12:45

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Pod basenik płyty z jak najtwardszej pianki PIR (np. styrodur itp) grubość 5-7cm, wystające poza obrys basenu tyle aby było wygodnie kosić.
    PIR wystarcza na kilka sezonów styropian nawet ten twardy jest za miękki strzępi się .

  15. #15

    Domyślnie

    PIR to nie Styrodur. To pierwsze się nie nadaje. Drugie tak.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Dzięki za wyprowadzenie z błędu.
    Skoro tak to wycofuję PIR i podtrzymuję styrodur (takie coś właśnie stosuję)
    Natomiast robienie wykopu i zagłębianie moim zdaniem to przesada.
    Przynajmniej u mnie po demontażu basenu robot koszący by się dostał w niewolę, w zagłębieniu zbierał by się syf liście patyki itp itd.
    Tak czy siak po rozebraniu basenu trawa pod nim przestaje występować o ile nie gnije i nie śmierdzi to jest ok.Wystarczy 2 tygodnie basenika i jest pod nim nieciekawie.
    Nie chce mi się układać kostki betonowej pod basenikiem ale tak po prawdzie najsensowniej to by było ułożyć styrodur na kostce betonowej na środku trawnika.
    Basenik ma na dnie tylko cienki plastik i jak dzieciaki się bawią i skaczą z rozpędu do wody to bez styroduru tak jakby skakały na beton.
    Ostatnio edytowane przez inwestor ; 17-08-2022 o 17:05

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.765

    Domyślnie

    Trochę starawy temat ale zachodzę w głowę po kiego diabła wy te baseny na zimę chowacie ? przeciez to ma stać całą zimę na dworze a gwarantuję że wytrzyma dłużej niż tak jak wy robicie , na Zachodzie nikt nie zwija basenu tylko stoi dalej jak stał i tak zalecają .

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.303
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał goguś Zobacz post
    na Zachodzie nikt nie zwija basenu tylko stoi dalej jak stał i tak zalecają .
    Na zachodzie mają (sorry) inny klimat. Który producent u nas zaleca zostawiać basen pod chmurką?
    Bestway dla przykładu twierdzi:
    6. Zalecamy demontaż basenu poza sezonem (podczas miesięcy zimowych). Przechowuj w chłodnym, suchym miejscu, poza zasięgiem dzieci.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    goguś

    Zarejestrowany
    Aug 2021
    Skąd
    k-k
    Kod pocztowy
    47-253
    Posty
    1.765

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na zachodzie mają (sorry) inny klimat. Który producent u nas zaleca zostawiać basen pod chmurką?
    Bestway dla przykładu twierdzi:
    6. Zalecamy demontaż basenu poza sezonem (podczas miesięcy zimowych). Przechowuj w chłodnym, suchym miejscu, poza zasięgiem dzieci.
    To w DE mieszkają same nieuki skoro jest ich ponad 2 razy więcej i nikt nie składa na zimę basenów a zimy mają takie same jak nasze.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał inwestor Zobacz post
    Tak czy siak po rozebraniu basenu trawa pod nim przestaje występować o ile nie gnije i nie śmierdzi to jest ok.Wystarczy 2 tygodnie basenika i jest pod nim nieciekawie.
    Czyli jak to ostatecznie zrobiłeś?
    Moja znajoma zraziła się do basenów ogrodowych jak sobie postawiła na trawie na całe lato, a potem smród i brud niesamowity.
    Nie chciałbym układać kostki, a jedynie zrobić tak, żeby nie było tego smrodu i syfu z wilgoci.
    Czy koniecznie należy usunąć humus?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony