dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 54 z 57
Pokaż wyniki od 1.061 do 1.080 z 1127
  1. #1061
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Informacja z wczoraj z popołudnia - do końca tygodnia mamy poznać szczegóły, już teraz wniosek działa z utrudnieniami, lub nie działa, bo jest wprowadzany nowy. A więc już lada moment poznamy nową wersję programu.
    No i wiadomo już coś więcej...

    Czyste Powietrze 2.0 – harmonogram na najbliższe miesiące
    Od 15 maja nabór wniosków rusza poprzez portale beneficjenta wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

    Na przełomie maja i czerwca będzie możliwość złożenia wniosków elektroniczne przez kanał gov.pl. To będzie centralny, ogólnopolski kanał dostępowy dla klientów Czystego Powietrza.

    Od września 2020 roku, do kredytowania inwestycji w ramach programu będą gotowe banki, które będą udzielały kredytów i częściowym umorzeniem.

    Papierowe wnioski nadal będą przyjmowane, ponieważ jak stwierdził sam prezes Woźny – jest to program, którego specyfika nie pozwala wyłączyć osób, które mają problem z obsługą komputera, czy dostępem do sieci.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  2. #1062
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    qbaiana

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Cidry
    Kod pocztowy
    41-922
    Posty
    40

    Domyślnie

    czy w Czystym Powietrzu 2.0 (od 15 maja 2020) nie będzie żadnych dotacji dla domów w budowie ?

  3. #1063

    Domyślnie

    Też właśnie jestem zainteresowany tematem budowy nowych domów, gdyż za kilka miesięcy mam nadzieje mieć stan surowy zamknięty.

  4. #1064
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Też właśnie jestem zainteresowany tematem budowy nowych domów, gdyż za kilka miesięcy mam nadzieje mieć stan surowy zamknięty.
    Z tego co mi wiadomo to Czyste Powietrze z założenia to program LIKWIDACJI kopciuchów, a więc dla domów już istniejących.
    Dla nowych jest premia termomodernizacyjna - to też spora pomoc.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #1065

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Z tego co mi wiadomo to Czyste Powietrze z założenia to program LIKWIDACJI kopciuchów, a więc dla domów już istniejących.
    Dla nowych jest premia termomodernizacyjna - to też spora pomoc.
    A jak to wygląda w przypadku chęci wymienienia np. pieca na pompę , modernizacji kotłowni , zmiany grzejników na ogrzewanie podłogowe czy docieplenie poddasza, mogę złożyć to wszystko na raz czy tylko jedna rzecz ?

  6. #1066
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Agthata Zobacz post
    A jak to wygląda w przypadku chęci wymienienia np. pieca na pompę , modernizacji kotłowni , zmiany grzejników na ogrzewanie podłogowe czy docieplenie poddasza, mogę złożyć to wszystko na raz czy tylko jedna rzecz ?
    Raczej na wszystko, nie tylko na samo urządzenie, ale na wszystko co dotyczy tego urządzenia.
    Dzisiaj wchodzi nowy wniosek - można sprawdzić i przygotować się do tego. My też będziemy testować i rozpoznawać co się zmieniło
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #1067

    Domyślnie

    Od czego w nowym programie zależy wysokość dofinansowania?

    Wcześniej było jasne – wysokość dofinansowania była uzależniona od dochodów.

    Teraz mamy niby podział na "beneficjentów uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania" (roczny dochód beneficjenta nieprzekraczający 100 tysięcy – co daje 8333 zł miesięcznie, nie przelicza się tego na członków rodziny) oraz "beneficjentów uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania" (miesięczny dochód na członka rodziny do 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym, a 1960 zł, jeśli ktoś mieszka sam), ale intensywność dofinansowania określona jest jako "do 50%", "do 45%", "do 60%" w zależności od tego, jakie urządzenia i inwestycje są finansowane (plus są górne granice dofinansowań, ale tak było też poprzednio). Dla tych bogatszych dotacja np. na kotłownię gazową jest "do 45%". Od czego zależy, czy dostanę 45%, czy też np. 20%?

    Pompy ciepła i kotły gazowe są podzielone na dwie kategorie, które są dosyć niejasne. PC powietrze-powietrze oraz powietrze-woda z klasą energetyczną A+ otrzymują tylko (w przypadku tych bogatszych beneficjentów) dofinansowanie 30%, natomiast 45% przysługuje dla pomp powietrze-woda z klasą minimum A++ bądź dla pomp gruntowych.

    Natomiast w przypadku kotłów gazowych jest jeszcze większa niejasność. Są dwie kategorie:
    – "kocioł gazowy", co uwzględnia kocioł, osprzęt i armaturę zabezpieczająco-regulacyjną, komin, bufor ciepła, zasobnik c.w.u., zbiornik na gaz i instalację od przyłącza lub zbiornika do kotła – dofinansowanie do 30%,
    – "kotłownia gazowa", co uwzględnia kocioł, osprzęt i armaturę zabezpieczająco-regulacyjną, komin, bufor ciepła, zasobnik c.w.u, przyłącze gazowe (w tym opłatę przyłączeniową), instalację od przyłącza do kotła i dokumentację projektową – dofinansowanie do 45%.

    Sprawia to takie wrażenie, jakby ta pierwsza opcja była dedykowana instalacjom na gaz płynny, a ta druga – instalacjom na gaz ziemny. Ale nie stoi, chyba, nic na przeszkodzie, by np. wybrać opcję nr 2 w przypadku instalacji na gaz płynny – jeśli zapłacimy za zbiornik z własnej kieszeni. Może się bardziej opłacić z uwagi na wyższe dofinansowanie.

    Z mojej perspektywy wygląda to tak, że zbiornik prawdopodobnie kosztowałby ok. 8000 zł, cała reszta ok. 12000 zł. Zabawmy się...

    Całość (ze zbiornikiem) z dofinansowaniem 30% daje dofinansowanie 6000 zł. Sama "cała reszta" z dofinansowaniem 45% daje dofinansowanie 5400 zł.

    Z tym, że są też określone kwotowe maksima dofinansowań, dużo bardziej restrykcyjne, niż w starej wersji programu. W opcji 30% dofinansowanie zostaje ścięte do 4500 zł, w opcji 45% maksymalna kwota to 6750 zł. Czyli... opcji 30% w ogóle nie opłaca się brać.

    Wygląda na to, że ewidentnie to przemyśleli tak, by nie dofinansowywać zbiornika. Ciekawe, dlaczego...

    I ciekawe, dlaczego dofinansowanie dla części pomp ciepła jest niższe, niż dla kotłów gazowych (w przypadku instalacji na gaz ziemny), pomimo że PC są bardziej ekologiczne...

    Za to za przyłącze do sieci ciepłowniczej (chyba najtańsze, nie licząc ogrzewania elektrycznego z COP=1 – ale mało kto ma taką możliwość) chcą płacić aż 50%, do 10000 zł.

    Co jeszcze...
    – kotły węglowe – 30% do 3000 zł, i jest wprost określone, że łapią się tylko podajnikowe, bez rusztu awaryjnego (innych chyba nawet nie wolno w PL sprzedawać, ale może chronią się przed sytuacją, gdy np. ktoś w strefie przygranicznej sprowadzi sobie taki zza granicy),
    – kotły zgazowujące drewno – 30% do 6000 zł, obowiązkowo z buforem ciepła,
    – kotły pelletowe – 30% do 6000 zł,
    – kotły pelletowe o podwyższonym standardzie (emisyjność do 20 mg/msz.) – 45% do 9000 zł,
    – ogrzewanie elektryczne (inne, niż PC) – 30% do 3000 zł,
    – elementy instalacji c.o. i c.w.u. (z tym, że zasobnik c.w.u. można też liczyć razem z kotłem lub PC) – 30% do 4500 zł, można też wliczać kolektory,
    – rekuperacja – 30% do 5000 zł,
    – PV – 50% do 5000 zł.

    Poza tym:
    – audyt energetyczny – 100% do 1000 zł (czyli jeśli ktoś zrobi nam audyt za mniej, niż 1000 zł, to mamy go za darmo),
    – dokumentacja projektowa – 30% do 600 zł.

    Na pewno dużą nowością jest możliwość wliczenia kolektorów i fotowoltaiki.

    Na docieplenie, okna i drzwi jest do 30%.

    Co jeszcze...
    – nie będzie już pożyczek udzielanych przez Fundusze – zamiast tego będzie współpraca z bankami,
    – rozpoczęcie przedsięwzięcia (czyli poniesienie pierwszego kosztu, liczy się data z faktury) – do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie,
    – na realizację ma się do 30 miesięcy od złożenia wniosku (czyli lepiej ponieść najpierw pierwsze wydatki i dopiero składać wniosek),
    – minimalna wysokość dofinansowania to 3000 zł,
    – tak jak poprzednio, procent powierzchni nieruchomości wykorzystywany na działalność gospodarczą odpowiednio procentowo obniża wysokość dofinansowania,
    – jeśli mamy już źródło ciepła spełniające wymogi programu, można wnioskować o dotację na samo docieplenie i/lub rekuperację,
    – ale nie można wnioskować o dotację na docieplenie/rekuperację, jeśli pozwolenie na budowę zostało uzyskane w 2014 lub później,
    – wyjątek: jeśli mamy kocioł gazowy oraz niespełniający wymogów kocioł na paliwo stałe, o ile nie zużywaliśmy więcej, niż 5600 kWh gazu rocznie (czyli, rozumiem, chodzi o case, gdzie mieliśmy kocioł gazowy, ale paliliśmy węglem, bo taniej),
    – "Na jeden budynek/lokal mieszkalny może być udzielone jedno dofinansowanie w ramach Programu" – ja to rozumiem tak, że od teraz NIE MOŻNA złożyć osobno najpierw wniosku na wymianę kotła, a dopiero za jakiś czas na docieplenie budynku – wszystko musi być razem, składając wniosek na samą wymianę kotła tracimy możliwość złożenia kolejnego wniosku na docieplenie budynku; wyjątek poczyniono dla osób, które nie wykorzystały w pełni poprzednich edycji programu – takie osoby mogą wnioskować o docieplenie budynku/rekuperację,
    – można skorzystać także z innych źródeł ciepła mając dostęp do sieci ciepłowniczej lub gazowej – jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy budynek posiada już przyłącze gazowe – wtedy jedyną opcją jest kocioł gazowy,
    – w przypadku korzystania z ulgi termomodernizacyjnej, od podstawy opodatkowania odliczyć można tylko koszty faktycznie poniesione, na które nie uzyskało się dotacji.
    Czyli inwestycja mnie kosztuje te 20000 zł. Jak wyżej wyliczyłem, w tej najkorzystniejszej opcji przysługuje mi 5400 zł dofinansowania, więc poza dofinansowaniem ponoszę koszt 14600 zł. Mogę 14600 zł odliczyć od podstawy opodatkowania. Wysokość podatku dochodowego dla większości zatrudnionych na umowy o pracę to, jeśli dobrze widzę, 17%. Więc skarbówka zwraca mi jeszcze 17% z tych 14600 zł – co daje 2482 zł. W efekcie ze swojej kieszeni ponoszę koszt około 12000 zł.

    Gdyby tak faktycznie było, program w obecnej wersji wydaje się być korzystniejszy od wersji poprzedniej, gdzie trudno było o dofinansowanie wyższe, niż bodaj jakoś niecałe 20% (lub 30% w przypadku braku możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej). A dochód 1400 zł na osobę, dający dużo większe możliwości, jeśli chodzi o dofinansowania, też wydaje się być całkiem realny do osiągnięcia i nie trzeba wcale zarabiać poniżej płacy minimalnej.

    Pytanie, czy to wszystko prawidłowo rozumiem.

    ---

    Jeszcze jedna bardzo istotna zmiana – docieplenie budynku nie musi już spełniać WT2021. Jedynie okna i drzwi muszą.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 20-05-2020 o 10:31

  8. #1068

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Natomiast w przypadku kotłów gazowych jest jeszcze większa niejasność. Są dwie kategorie:
    – "kocioł gazowy", co uwzględnia kocioł, osprzęt i armaturę zabezpieczająco-regulacyjną, komin, bufor ciepła, zasobnik c.w.u., zbiornik na gaz i instalację od przyłącza lub zbiornika do kotła – dofinansowanie do 30%,
    – "kotłownia gazowa", co uwzględnia kocioł, osprzęt i armaturę zabezpieczająco-regulacyjną, komin, bufor ciepła, zasobnik c.w.u, przyłącze gazowe (w tym opłatę przyłączeniową), instalację od przyłącza do kotła i dokumentację projektową – dofinansowanie do 45%.
    Tu mam pytanie do konsultanta Viessman lub kogoś kto będzie wiedział jaka jest/będzie praktyka tej nowej wersji programu:

    Czy w ramach jednego wniosku może wziąć dofinansowanie z obu powyższych punktów w ramach jednego budynku? Tzn. kocioł kupić z dofinansowaniem 30% a kotłownię wyposażyć z dotacją 45%.

  9. #1069

    Domyślnie

    Mam nadzieję, że się mylę ale ja w sytuacji gdzie dosłownie 3 tyg temu zakupiłem cały sprzęt i zrobiłem pełna hydraulikę w domu , nie załapię się do programu ? mam stary dom

  10. #1070
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał msilent Zobacz post
    Tu mam pytanie do konsultanta Viessman lub kogoś kto będzie wiedział jaka jest/będzie praktyka tej nowej wersji programu:

    Czy w ramach jednego wniosku może wziąć dofinansowanie z obu powyższych punktów w ramach jednego budynku? Tzn. kocioł kupić z dofinansowaniem 30% a kotłownię wyposażyć z dotacją 45%.
    Tak, można uzyskać dofinansowanie na kocioł i na wyposażenie kotłowni.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #1071

    Domyślnie

    Cytat Napisał msilent Zobacz post
    Czy w ramach jednego wniosku może wziąć dofinansowanie z obu powyższych punktów w ramach jednego budynku? Tzn. kocioł kupić z dofinansowaniem 30% a kotłownię wyposażyć z dotacją 45%.
    Czemu chcesz kupować kocioł z dofinansowaniem 30%, jeśli możesz z 45%?

    W obu opcjach dofinansowania (nazwanych, dosyć nieszczęśliwie, "kocioł" i "kotłownia") zawiera się zarówno kocioł, jak i wyposażenie kotłowni.

    Różnica jest taka że w "kotłowni" można uwzględnić przyłącze i projekt, nie można natomiast uwzględnić zbiornika na propan-butan, z kolei w "kotle" można uwzględnić zbiornik, nie można natomiast uwzględnić przyłącza do sieci gazowej i dokumentacji projektowej.

    Przy czym w praktyce nawet instalując zbiornik na propan-butan bardziej może się opłacać nie branie na ten zbiornik dofinansowania i wybór opcji "kotłownia gazowa" – z uwagi na wyższą dotację i wyższą jej górną kwotową granicę.

    Mam nadzieję, że się mylę ale ja w sytuacji gdzie dosłownie 3 tyg temu zakupiłem cały sprzęt i zrobiłem pełna hydraulikę w domu , nie załapię się do programu ? mam stary dom
    Przecież można wnioskować o dofinansowanie na inwestycje wykonane do 6 miesięcy wstecz. Myślę, że bez problemu możesz, o ile oczywiście spełniasz podstawowe kryteria (wymieniałeś kocioł na spełniający warunki programu).

    Natomiast weź pod uwagę, że teraz wniosek można składać tylko raz, tak więc jeśli planujesz też ocieplenie budynku, to o dofinansowanie do niego musisz zawnioskować równocześnie – składając wniosek na samą wymianę pieca pozbawiasz się możliwości wnioskowania o dofinansowanie na ocieplenie budynku.

    W praktyce inwestycję można rozłożyć na 3 lata – bo wniosek złożyć można do 6 miesięcy od poniesienia pierwszego kosztu, a inwestycja może trwać 2,5 roku od złożenia wniosku.

  12. #1072

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Czemu chcesz kupować kocioł z dofinansowaniem 30%, jeśli możesz z 45%?

    W obu opcjach dofinansowania (nazwanych, dosyć nieszczęśliwie, "kocioł" i "kotłownia") zawiera się zarówno kocioł, jak i wyposażenie kotłowni.
    Każdy z tych punktów - niezależnie od wysokości dofinansowania w % - dofinansowuje inwestycję o maksymalnej wysokości 15.000zł. Chcę wziąć dofinansowanie z 3 punktów (kocioł, kotłownia, woda+grzejniki) bo wydam około 40.000zł. Czyli 45% z 15.000, 30% z 15000 i 30% z 10.000.

  13. #1073

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    No właśnie chyba nawet tu ktoś pisał, że miał już po tygodniu od złożenia wniosku.
    Poza tym nie wiem, jak chcesz uruchomić pompę bez instalacji.

    Zresztą, nie wiem czy ci to w ogóle przejdzie, skoro jeszcze nie złożyłeś wniosku, to marne szanse żeby do końca roku, złożyć wniosek, podpisać umowę, zamontować sprzęty (już nie ważne czy naprawdę czy fikcyjnie) i złożyć wniosek z papierami o wypłatę. Ale próbuj, może się uda...
    Dla tych, których interesuje moja sytuacja. Jakieś 2 miesiące temu dostałem informację o spełnieniu warunków i wygenerowaniu umowy. Na dzień dzisiejszy w portalu beneficjenta umowa już podpisana ponad 20K dotacji

  14. #1074
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał janciak222333 Zobacz post
    Dla tych, których interesuje moja sytuacja. Jakieś 2 miesiące temu dostałem informację o spełnieniu warunków i wygenerowaniu umowy. Na dzień dzisiejszy w portalu beneficjenta umowa już podpisana ponad 20K dotacji
    Witam i gratuluje wytrwałości jakby nie było - sukcesu
    Co do innych zainteresowanych - zobaczcie co NFOŚ przygotował:

    Od 8 lipca 2020 roku istnieje możliwość skorzystania z usług mobilnych biur programu „Czyste Powietrze” na terenie Śląska oraz Małopolski. Będą one funkcjonowały do końca sierpnia tego roku. Mobilne biura w każdym z województw przejadą około 4 tysiące kilometrów, aby dotrzeć do jak najszerszego grona osób zainteresowanych skorzystaniem z dofinansowania.

    W ramach tego przedsięwzięcia będzie można uzyskać niezbędne informacje dotyczące sposobu składania wniosków oraz porady w sprawie możliwości przeprowadzenia termomodernizacji. Na stronach internetowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Katowicach są zamieszczone informacje o dokładnym miejscu i terminie działania mobilnego biura. Dzięki temu można łatwo sprawdzić w jakim czasie oddział pojawi się w oczekiwanej przez odbiorcę miejscowości.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #1075
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    oloksyk

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Posty
    78

    Domyślnie

    Czy przy wymianie śmieciucha na 5 klasę budynek musi spełniać jakieś kryteria np.okna 3 szybowe, odp grubość styropianu czy to nie ma znaczenia?
    Instalacja PV 4,88kWp - 16 x Longi Solar 305W, Fronius Symo 4.5-3-S; kierunek zachód

  16. #1076
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kowalmisiek

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-979
    Posty
    22

    Domyślnie

    Panowie bo ja już nic z tego nie rozumiem.
    1. Program "czyste powietrze" jest skierowany tylko i wyłącznie do domów które już istnieją?
    2. Konsultant Viessmann napisał że osoby które budują dom mogą skorzystać z Premia termomodernizacyjna.
    Nigdzie jednak w żadnym artykule na temat Premii termomodernizacyjnej nie znalazłem ani słowa że mogą ją dostać osoby które budują nowy dom.
    Jak to jest w przypadku osób które będą stawiać nowy dom? Czy mają szansę na jakieś dofinansowania? Czy na ocieplenie budynku ściany i poddasze jest jakieś dofinansowanie albo na pompę ciepła czy rekuperator dla nowych inwestorów budujących dom?
    Jedyne co jest dla mnie pewne to że mogę dostać 5000zl na fotowoltaikę ale to jest w sumie kropelka w tym ile trzeba zapłacić.

  17. #1077

    Domyślnie

    Też jestem zainteresowany czymś więcej niż 5000zł na fotowoltaikę, a jestem na takim etapie, że właśnie buduję i za 2 miesiące będę miał SSZ.

  18. #1078
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kowalmisiek

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-979
    Posty
    22

    Domyślnie

    Niestety ale tak czytam i czytam i chyba nowi inwestorzy zostali zostawieni na lodzie. Do tego od 2021 roku mają wejść w życie jeszcze jakieś nowe unijne normy co do budowanych domów żeby były jeszcze bardziej energooszczędne = jeszcze droższe. Masakra jakaś.

  19. #1079
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowalmisiek Zobacz post
    Panowie bo ja już nic z tego nie rozumiem.
    1. Program "czyste powietrze" jest skierowany tylko i wyłącznie do domów które już istnieją?
    2. Konsultant Viessmann napisał że osoby które budują dom mogą skorzystać z Premia termomodernizacyjna.
    Nigdzie jednak w żadnym artykule na temat Premii termomodernizacyjnej nie znalazłem ani słowa że mogą ją dostać osoby które budują nowy dom.
    Jak to jest w przypadku osób które będą stawiać nowy dom? Czy mają szansę na jakieś dofinansowania? Czy na ocieplenie budynku ściany i poddasze jest jakieś dofinansowanie albo na pompę ciepła czy rekuperator dla nowych inwestorów budujących dom?
    Jedyne co jest dla mnie pewne to że mogę dostać 5000zl na fotowoltaikę ale to jest w sumie kropelka w tym ile trzeba zapłacić.
    Tak!
    W Krakowie pierdolca dostali i dopłacają do tego, aby ZLIKWIDOWAĆ ISNIEJĄCE PALENISKA STAŁOPALNE.
    "Nowym" ZAKAZUJĄ takie budować, projektować...
    Masz zbudować dom na prąd lub na pompę ciepła.
    MOZESZ też nie budować domu, jak Cię nie stać - TY decydujesz!
    JEST jakieś minimalne wsparcie, zachęta, ale jak piszesz - to kropla w morzu potrzeb.
    Kup ruderę, zmodernizuj z wieloma dotacjami i ciesz się.
    Albo...
    Zbuduj od podstaw - to POCHWALĄ i może coś kapną, "za odwagę"
    Ale raczej - nie...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #1080
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowalmisiek Zobacz post
    Niestety ale tak czytam i czytam i chyba nowi inwestorzy zostali zostawieni na lodzie. Do tego od 2021 roku mają wejść w życie jeszcze jakieś nowe unijne normy co do budowanych domów żeby były jeszcze bardziej energooszczędne = jeszcze droższe. Masakra jakaś.
    Możesz nam tu napisać i uzasadnić - CZEMU podatnik MUSI dopłacić do tego, abyś akurat TY miał DOBRY dom?
    Stać Cię na dom - buduj!
    Albo nie...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 54 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony