dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Instalacja odgromowa pod styropianem

    Witam. Mam dwie sprzeczne opinie co do instalacji odgromowej na odcinku bednarka - dach. Jak prawidłowo powinno to być podłączone. Jeden elektryk twierdzi że pod styropianem w rurce z tworzywa lub drut w otulinie bez rurek. Drugi że musi iść na zewnątrz po elewacji lub przy rynnie. Widzę że ludzie robią i tak i tak. Jak jest prawidłowo.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Ja zrobiłem w rurce pod ociepleniem jednak na zwodzie zamiast styropianu dałem pasek wełny.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Kolega może poda jeszcze, w jakiej rurce ułożył przewód odprowadzający pod ociepleniem.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4

    Domyślnie

    Pewnie chodziło mu o te z tworzywa co się do tego stosuje. A co z tymi drutami w otulinie? Ktoś stosował? Facet w sklepie zajmującym się sprzedażą materiałów do instalacji odgromowych polecił mi taki właśnie drut. Na metrze wychodzi ok 1zł drożej niż drut i rurka z tworzywa.

  5. #5

    Domyślnie

    To się źle stosuje, tak na marginesie.
    Odnośnie otuliny na drucie - nie spotkałem. O co tutaj chodzi ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Kolega może poda jeszcze, w jakiej rurce ułożył przewód odprowadzający pod ociepleniem.
    A jak sądzisz?? papierowej nasączanej benzyną

    Zwała się rurka do instalacji odgromowych do układania pod ociepleniu. A wełna zamiast styropianu jak by co.
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 13-09-2018 o 14:17
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    To się źle stosuje, tak na marginesie.
    Odnośnie otuliny na drucie - nie spotkałem. O co tutaj chodzi ?
    Dlaczego się źle stosuje? Wszędzie gdzie widzę nowe budowy to drut idzie w rurkach z tworzywa? Co innego można zastosować? A co do tego drutu to coś takiego ta jest : http://www.rst.pl/pl/oferta-handlowa...niowy_pvc.html facet w sklepie powiedział że montażyści to biorą gdyż nie potrzeba wtedy ryrek.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Zwała się rurka do instalacji odgromowych do układania pod ociepleniu. A wełna zamiast styropianu jak by co.
    Producent ? Certyfikat ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Producent ? Certyfikat ?
    A sądzisz ze pamiętam
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 13-09-2018 o 14:59
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Może lepiej zrezygnować z odgromówki jak się zwody nie podobają i dachu szpecić nie będą A widział ktoś taką schowaną instalację po bezpośrednim uderzeniu pioruna a właśnie ile instalacji widzieliście z bezpośrednim uderzeniem? A widział ktoś jak pali się styropian od wewnątrz, nieźle to wygląda ale dopiero po jakimś czasie jak już rozjara się pół ściany. Sporo pracy dla strażaków przy gaszeniu
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Może lepiej zrezygnować z odgromówki jak się zwody nie podobają i dachu szpecić nie będą A widział ktoś taką schowaną instalację po bezpośrednim uderzeniu pioruna a właśnie ile instalacji widzieliście z bezpośrednim uderzeniem? A widział ktoś jak pali się styropian od wewnątrz, nieźle to wygląda ale dopiero po jakimś czasie jak już rozjara się pół ściany. Sporo pracy dla strażaków przy gaszeniu

    Widziałes kiedyś taka sytuację ?
    ... ja widziałem powypychany styropian...

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał grend Zobacz post
    Widziałes kiedyś taka sytuację ?
    ... ja widziałem powypychany styropian...
    Owszem, prawdopodobieństwo wszak rzadsze niż uderzenie pioruna To teraz się zastanówmy instalacja odgromowa budowana mimo małego prawdopodobieństwa uderzenia bezpośredniego, tak na wszelki wypadek ale za to zbudowana w taki sposób że może coś nie ciekawego się zadziać z jeszcze mniejszym prawdopodobieństwem bo nam zwody przeszkadzają. Gdzie tu logika. Do tego wyleję 4 wiadra wody z solą by pomiary wyszły bo przecież kwit musi się zgadzać
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwertykokos Zobacz post
    Witam. Mam dwie sprzeczne opinie co do instalacji odgromowej na odcinku bednarka - dach. Jak prawidłowo powinno to być podłączone. Jeden elektryk twierdzi że pod styropianem w rurce z tworzywa lub drut w otulinie bez rurek. Drugi że musi iść na zewnątrz po elewacji lub przy rynnie. Widzę że ludzie robią i tak i tak. Jak jest prawidłowo.
    Daj bednarke jako przewód odprowadzający pod styropianem przymocowaną uchwytami odpowiednimi i zapomnij o sprawie.

  14. #14
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Owszem, prawdopodobieństwo wszak rzadsze niż uderzenie pioruna To teraz się zastanówmy instalacja odgromowa budowana mimo małego prawdopodobieństwa uderzenia bezpośredniego, tak na wszelki wypadek ale za to zbudowana w taki sposób że może coś nie ciekawego się zadziać z jeszcze mniejszym prawdopodobieństwem bo nam zwody przeszkadzają. Gdzie tu logika. Do tego wyleję 4 wiadra wody z solą by pomiary wyszły bo przecież kwit musi się zgadzać
    Śmieszne jest też to że nawet doskonale wykonana instalacja odgromowa nie daje na 100% gwarancji że się nic nie stanie. Więc w tym momencie nie należy nic robić ? Ja mam drut fi 10 w rurze grubościennej i pustce powietrzzenej na 5 cm i zakładam ze na 99% mam gwarancję że ochroni mnie przed wyładowaniem

  15. #15

    Domyślnie

    Gdzies czytalem, ze te rurki to pic na wode, topia sie itd. Poza tym czytalem, ze po uderzeniu pioruna kable powinno sie wymienic. Pod styropianem bedzie ciezko to zrobic. Zastanawiam sie nad popsuciem jednej elewacji i po jej steonie puścić przewody na zewnatrz. Dach jest waski wiec instalacje chce poprowadzic po szczycie spowrotem na te sama elewacje. Jesli sie da.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Owszem, prawdopodobieństwo wszak rzadsze niż uderzenie pioruna To teraz się zastanówmy instalacja odgromowa budowana mimo małego prawdopodobieństwa uderzenia bezpośredniego, tak na wszelki wypadek ale za to zbudowana w taki sposób że może coś nie ciekawego się zadziać z jeszcze mniejszym prawdopodobieństwem bo nam zwody przeszkadzają. Gdzie tu logika. Do tego wyleję 4 wiadra wody z solą by pomiary wyszły bo przecież kwit musi się zgadzać
    Bicie piany bez treści i tyle !

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Gdzies czytalem, ze te rurki to pic na wode, topia sie itd. Poza tym czytalem, ze po uderzeniu pioruna kable powinno sie wymienic. Pod styropianem bedzie ciezko to zrobic. Zastanawiam sie nad popsuciem jednej elewacji i po jej steonie puścić przewody na zewnatrz. Dach jest waski wiec instalacje chce poprowadzic po szczycie spowrotem na te sama elewacje. Jesli sie da.
    Gdzie to czytałeś ?

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamil929 Zobacz post
    Bicie piany bez treści i tyle !
    Za to Twoja wypowiedź jest pełna treści.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Jak by ktoś szukał certyfikatu i deklaracji zgodności dla rurek podtynkowych , to każdy szanujący się dystrybutor art elektrotechnicznych je udostępnia, np:

    https://www.tim.pl/rura-do-prowadzen...caAkGsEALw_wcB
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kamil929

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Jasło
    Kod pocztowy
    38-200
    Posty
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Za to Twoja wypowiedź jest pełna treści.
    Oczywiście ! Dotyczy wypowiedzi Twojej !

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony