dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    egon64

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-801
    Posty
    76

    Domyślnie Studnia abisyńska i montaż pompy ogrodowej

    Witam Was. Mam zagwozdkę przy montażu pompy ogrodowej do studni abisyńskiej. Zależy mi przede wszystkim na podlewaniu ogrodu. Głębokość studni to ok. 18m. Pożegnałem się z myślą o tym, że pompę wraz z hydroforem będę w stanie umieścić w kotłowni (za duża odległość od studni).
    Myślę o zamontowaniu pompy na ogrodzie, w studzience wodomierzowej H1200 DN600. Studnię uruchamiałbym tylko w lato, ewentualnie na wiosnę. Zasilałaby ona 2 lub 3 zraszacze. Jeśli to możliwe właz zakryłbym warstwą trawy tak, aby nie był w ogóle widoczny na ogrodzie. Nasuwają mi się pytania:

    - czy jestem w stanie zabezpieczyć studnię, aby nie dostawała się do niej woda ?
    - czy na zimę musiałbym zabierać pompę do domu, aby nie uległa uszkodzeniu ?
    - na jakiej głębokości musiałbym zamontować pompę, aby nie było z nią problemów ?
    - czy taki projekt ma w ogóle sens czy lepiej poświęcić więcej oszczędności i wybić studnię w okolicach kotłowni gdzie zamontowałbym pompę z hydroforem ?

    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał egon64 Zobacz post
    ...studni abisyńskiej....Głębokość studni to ok. 18m...
    Abisynka na 18 m? To będzie pierwsza taka na świecie
    Mniejsza o to, rozumiem że chodzi o jakiś rodzaj studni wierconej. Z przemarzaniem pompy nie będziesz mieć żadnych problemów, bo jeśli chcesz pociągnąć wodę z 18 metrów to jedyną opcją jest głębinówka wrzucona do studni, na tych 18 m będzie absolutnie bezpieczna. W tym układzie odległość zbiornika hydroforowego od studni ma znaczenie drugorzędne (jeśli nie jest to kilkaset metrów, tylko np. 20 czy 50 to nie ma problemu) więc możesz go umieścić gdzie Ci pasuje, np. we wspomnianej kotłowni. Zgaduję że jakość wody nie kwalifikuje jej do picia, stąd podłączenie do wodociągu, ale skoro już będziesz mieć w domu wodę, prawie za darmo, to można by się pokusić o częściowe zdublowanie instalacji i wykorzystanie wody ze studni do spłukiwania, toalety, czy prania.
    Pompa ssąco-tłocząca czyli taki najpopularniejszy kompakt ze zbiornikiem musiałaby być zainstalowana na 10-11 metrach poniżej gruntu żeby działała, absolutny teoretyczny max zasysania, wynikający z fizyki, to 10 m, jeśli dodać ze sprawność pompy nigdy nie wynosi 100% i chcemy mieć wydajność większą od zera to maksymalna głębokość zasysania wynosi około 7 m.
    Wpust to studni oczywiście trzeba uszczelnić, niezależnie czy dasz pompę głębinową czy ssąco-tłoczącą, im będzie głębiej tym będzie to trudniejsze bo napór wody gruntowej przy opadach będzie większy. Są takie specjalne pianki (niebieskie) do uszczelniania kręgów betonowych, poza tym okolice wpustu, przy zakopywaniu dobrze jest zasypać gliną.
    Wiercenie w innym miejscu, jest nieco ryzykowne. Skąd wiesz że tam będzie woda, a jeśli to na jakiej głębokości.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony