dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 16
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 320
  1. #1

    Domyślnie Program Czyste Powietrze - Co warto wiedzieć ?

    może podzielmy się informacjami w tym temacie
    wnioski już są dostępne na stronie:
    https://portal.wfosigw.katowice.pl/ -----> tu akurat katowice
    Ostatnio edytowane przez robos2234 ; 19-09-2018 o 21:23

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    699

    Domyślnie

    Program adresowany głównie do osób chcących zmienić "śmieciucha" na inne źródło ciepła. Dofinansowanie uzależnione od dochodu: poniżej 600 pln na osobę w rodzinie- dofinansowanie 90%; powyżej 1600 pln na osobę w rodzinie- dofinansowanie 30%. Dochody pośrednie to dofinansowania na poziomie 40-80%

    Na pozostałą część inwestycji możliwa preferencyjna pożyczka. Maksymalna kwota dofinansowania wraz z pożyczką nie może przekroczyć 53 tys. Jeżeli "łapiemy" się ze względu na dochody na dofinansowanie np. 40%, to otrzymamy 40% od faktycznie poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 40% od 53 tys.

    Dofinansowanie na wymianę pieca- max 10 tys.

    na PC powietrzną 30tys, gruntówka 45 tys.

    Warunkiem koniecznym, aby uzyskać dofinansowanie np. do ocieplenia domu, jest wymiana źródła ciepła na "spełniające kryteria"
    Solary i fotovoltaika wyłączone z dofinansowania- możliwy jedynie kredyt.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Ale i dom starszy niż 16 lat

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ale i dom starszy niż 16 lat
    Z jakiego powodu tak stwierdzasz? Będę składał wniosek, a dom mam młodszy.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    szwaggier89

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Lgota Górna
    Kod pocztowy
    42-350
    Posty
    1

    Domyślnie

    Dziś wypełniałem wniosek internetowy i faktycznie jeżeli masz dom "nowobudowany" (ja mam nie zamieszkały bo budowa od 2018 roku) to faktycznie jest możliwość uzyskania dofinansowania tylko na dwa źródła ciepła (inne możliwości zostały samoczynnie zablokowane) ponadto możesz uzyskać pożyczę na solary bądź fotowoltanike nic więcej. Najwięcej skorzystają osoby w budynkach już zamiszkałych ;/ Chyba, że źle rozróżniłem pojęcia nowobudowany a istniejący. w intrukcji wypełniania jest oświadczenie, żę budynek jest już zamieszkały tzn. istniejący?? a jak nie zamieszkały to nowobudowany??
    Ostatnio edytowane przez szwaggier89 ; 27-09-2018 o 10:53

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kacy21

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    13

    Domyślnie

    Doczytajcie proszę dokładnie. Kolejny program bubel zrobiony pod wybory. ( z tego w 2017 roku skorzystało 7 ( słownie : siedem) osób fizycznych w Polsce, bo się nikomu nie opłacało) Bo kto przy dochodach np. 1000 zł (albo 600) na osobę jest w stanie wyłożyć 30-50 tys.? Bo najpierw trzeba zapłacić a potem starć się o zwrot.
    Przy dochodach powyżej 1600 zł dotacja w formie ulgi podatkowej (taka mała gwiazdeczka w ulotce przy 30% dotacji). Ktoś już to policzył, czytałem w sieci, i wielkie G potencjalny inwestor (czyli praktycznie tylko ten, kto ma dochód zdecydowanie większy niż 1600 zł/osobę) dostanie w formie dotacji. Potwierdzą to w NFOŚ, pytałem.
    Osoby zarabiające za granicą, które nie płacą podatku dochodowego w kraju (choć płacą wszelkie inne podatki) są automatycznie wykluczone, nawet z tego wielkiego G.
    Ostatnio edytowane przez kacy21 ; 27-09-2018 o 15:12

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Łukasz_R

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    3

    Domyślnie

    Przeniosłem wpis do innego wątku, mały error.
    Mimo że ten jest w pompach ciepła to się zastanawiam czy warto dawać pompę pw przy wymianie pieca na węgiel a może coś innego - czyli typowa rozterka :/
    Ostatnio edytowane przez Łukasz_R ; 30-09-2018 o 18:53

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz_R Zobacz post
    Przeniosłem wpis do innego wątku, mały error.
    Mimo że ten jest w pompach ciepła to się zastanawiam czy warto dawać pompę pw przy wymianie pieca na węgiel a może coś innego - czyli typowa rozterka :/
    Zmontuj PC PW ,ale zaizoluj też dom .Wtedy grzejniki nie będą musiały być gorące i jednocześnie dasz mniejszą PC

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Łukasz_R

    Zarejestrowany
    Jun 2018
    Skąd
    Reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    3

    Domyślnie

    Thx za odpowiedź. Ja właśnie grzejniki chcę zlikwidować - ojciec zaczął montować od ok 1995r modne swego czasu convectory (padaja po latach wkładki zaworowe m.in.) i instalacje na rurach miedzianych ale że robił to sam to rury od rozdzielacza za piecem są 15tki a i ostatecznie na poddaszu mam tylko jeden grzejnik - i tak to wszystko teraz kuleje. Nieważne. Na poddaszu chciałbym zrobić większą cześć mieszkalną i myślę o podłogówce w całym domu. Aktualnie zero izolacji na parterze podłogi (legary, ok 17cm luzu na instalacje, ocieplenie) a poddasze to strop 10cm, goły beton.. Sorki że się rozpisałem.
    Ocieplenie ścian i poddasza zrobię z własnej kasy - ten program dofinansowania chciałbym właśnie przeznaczyć na podłogówkę i prawdopodobnie pompę i ew cześć starych okien.
    WM zrobiona i odpalona, jak na razie żona zadowolona. OZC zrobione jak wspomniałem ale musze jeszcze przegadać conieco o właściwej termomodernizacji.
    Dom z lat 70-tych. Planowana modernizacja w maksymalnym stopniu by żyło się lepiej. Rekuperacja zrobiona "tymi ręcami".

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał kacy21 Zobacz post
    Doczytajcie proszę dokładnie. Kolejny program bubel zrobiony pod wybory. ( z tego w 2017 roku skorzystało 7 ( słownie : siedem) osób fizycznych w Polsce, bo się nikomu nie opłacało) Bo kto przy dochodach np. 1000 zł (albo 600) na osobę jest w stanie wyłożyć 30-50 tys.? Bo najpierw trzeba zapłacić a potem starć się o zwrot.
    Przy dochodach powyżej 1600 zł dotacja w formie ulgi podatkowej (taka mała gwiazdeczka w ulotce przy 30% dotacji). Ktoś już to policzył, czytałem w sieci, i wielkie G potencjalny inwestor (czyli praktycznie tylko ten, kto ma dochód zdecydowanie większy niż 1600 zł/osobę) dostanie w formie dotacji. Potwierdzą to w NFOŚ, pytałem.
    Osoby zarabiające za granicą, które nie płacą podatku dochodowego w kraju (choć płacą wszelkie inne podatki) są automatycznie wykluczone, nawet z tego wielkiego G.
    "Bo najpierw trzeba zapłacić a potem starać się o zwrot." To raczej jest nieprawda bo z tego co piszą to będzie inaczej wyglądało. Poza tym nie trzeba robić wielkiej modernizacji na wielkie kwoty tylko zamknąć się w przedziale do 53 tys. zł i resztę wziąć na nieoprocentowany kredyt (2,5%) aby spłacić różnice między dotacją a pożyczką. Wymagana jest wymiana starego kotła z naciskiem na gazowy lub jak nie ma gazu w domu kocioł*5 klasy które można zobaczyć i wybrać nop. na stronie https://powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt/ Jeżeli modernizacja nie przekroczy 53 tys. zł przy maksymalnej 90% dotacji (600 zł netto na członka rodziny liczony jak dla 500+) jest 47700 zł dotacji (wydaje mi się że wypłacają w przeciągu 3 miesięcy od zatwierdzenia wniosku) a resztę czyli 5300 zł*albo pożyczka albo wpłata bezpośrednia bez kredytu. Dla osób powyżej 1600 zł netto dla członka rodziny będzie prawdopodobnie ulga podatkowa 23% lub 20% (w 2019) a reszta do 30% czyli 7 lub 10 % będzie dotacja. Audyt energetyczny nie będzie wymagany przy uldze podatkowej, natomiast dla osób powyżej 30% dotacji niektóre WFOŚiGW przy skomplikowanych modernizacjach zalecają wykonanie audytu energetycznego. Więcej o szczegółów o programie na stronie http://www.ceb.com.pl/program-czyste-powietrze/
    Reklama na FM jest płatna

  11. #11

    Domyślnie

    ale tam wyżej raczej kolega pisał o niedenudowanym domu a tam jest tylko PC PW GRUNTOWA CZY GAZ dotowane i nic więcej
    a na PV jest kredyt i tyle w temacie aha no i warunki WT2021

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Młody jestes i naiwny. W ramach jakiegos tam programu (zapisany, jestem na liscie) wywaliłem kasę na zmianę systemu ogrzewania (stary piec precz, instalacja stara precz), jest ekologicznie niskotemperaturowo, kondensacyjnie, ach i och. Kasa wydana, faktury, protokoły itp. kurzą się bo "nie mamy pieniędzy od ........." , "prosze czekać , zawiadomimy pocztą" . Wystarczy że gospodarka sie lekko kiwnie i bedzie kicha z kasy. "Swiadomośc ekologiczna " mam wysoką, sumienie czyste że nie truję, choć nigdy specjalnie nie trułem, bo dawno sąsiedzi się pytali od kiedy mam gaz, a ja czysto paliłem koksem bez dymu. No nie ważne, mieli wrócić połowę kasy, zobaczymy. Będzie to będzie a jak nie to .... . Więc branie pożyczek na takie działanie, to średni interes. Czystym sumieniem nie nakarmisz rodziny.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Cytat Napisał robos2234 Zobacz post
    ale tam wyżej raczej kolega pisał o niedenudowanym domu a tam jest tylko PC PW GRUNTOWA CZY GAZ dotowane i nic więcej
    a na PV jest kredyt i tyle w temacie aha no i warunki WT2021
    Jak się mają WT2021, gdy brak gwarancji cen i umów z dostawcą?
    Nie widziałeś jak wydymano właścicieli firm z wiatrakami?

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar anoch
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Piaseczno
    Dzielnica
    Gładczyn Szlachecki
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Kasa wydana, faktury, protokoły itp. kurzą się bo "nie mamy pieniędzy od ........." , "prosze czekać , zawiadomimy pocztą"
    Oj tam. Nie demonizowałbym aż tak bardzo, chociaż należy podchodzić ostrożnie do tematu. Nie zamierzam wydać żadnej złotówki ekstra bez decyzji o dotacji i podpisanej umowy z NFOSiGW Poza tym wnioskować nie zaszkodzi.

  15. #15

    Domyślnie

    temu wypisujesz wniosek przychodzi gościu i uzgadniasz z nim co i jak abyś dostał zwrot wtedy widzisz czy jest sens czy go nie ma

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar anoch
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Piaseczno
    Dzielnica
    Gładczyn Szlachecki
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Nie widzę potrzeby aby na tym etapie uzgadniać z kimkolwiek zakres rzeczowy wniosku. Po to mam regulamin i warunki techniczne. Jest też w miarę precyzyjna instrukcja.

  17. #17

    Domyślnie

    jak Ci nie przyznają kasy bo nie spełnisz jakiegoś warunku to będziesz widział potrzebę

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie


    Oj zdarza się i to często, nawet na fakturze czegoś braknie, nie tak napisane i kosz.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar anoch
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Piaseczno
    Dzielnica
    Gładczyn Szlachecki
    Posty
    79
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał robos2234 Zobacz post
    jak Ci nie przyznają kasy bo nie spełnisz jakiegoś warunku to będziesz widział potrzebę
    Być może masz rację ale na tym etapie takowej nie dostrzegam.

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post

    Oj zdarza się i to często, nawet na fakturze czegoś braknie, nie tak napisane i kosz.
    Fakt. Spełnienie wymagań formalnych to jedno (na to mam wpływ), interpretacja przepisów przez Urzędnika to drugie (na to wpływu nie mam).

    Wnioskować nie zaszkodzi o ile nie wiąże się to z wydatkami ekstra.
    Ostatnio edytowane przez anoch ; 03-10-2018 o 18:48

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    -robert-

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Okolice Kalisza
    Kod pocztowy
    62-814
    Posty
    54

    Domyślnie

    Witajcie,
    próbuję złożyć wniosek do programu "Czyste powietrze" i natrafiłem na spore schody....
    Po założeniu konta na portalu beneficjenta nie przysłano mi dokumentów rejestracyjnych na e-mail. Dzwoniłem do nich na podane na stronie 3 numery kontaktowe przez kilka dni. Łącznie kilkadziesiąt prób kontaktu, nigdy nikt nie odebrał telefonu. Napisałem na ich e-mail dwie wiadomości w odstępie kilku dni, minął ponad tydzień czasu i nikt mi nie odpowiedział. W portalu beneficjenta, po zalogowaniu na konto jest podstrona "Zadaj nam pytanie" niestety nie działa. Zero kontaktu z nimi. Ten program to jakaś mistyfikacja.
    Nie wspomnę już o tym, że wniosek i udostępniona instrukcja do niego są fragmentami niespójne, wiele rzeczy jest niedopracowane. Kto za to kur*a bierze pieniądze? :-/
    Czas wielki chyba, żeby media zaczęły nagłaśniać tę paranoję...

    Pozdrawiam
    Robert

Strona 1 z 16

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony