dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Aschriel

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Siemianowice śląskie
    Kod pocztowy
    41-103
    Posty
    3

    Domyślnie Płytowy Gruntowy wymiennik Ciepła

    Witam wszystkich,

    Jest to mój pierwszy post na tym forum, jako, że jestem na etapie wyceny/adaptacji projektu domu.

    Zastanawiam się nad zakupem i wykonaniem w domu energooszczędnym płytowego gruntowego wymiennika ciepła. Konkretnie czytałem o GWC firmy pro-vent. Jako, że nie znam nikogo kto miałby jakikolwiek GWC, nie mówiąc już o wentylacji mechanicznej to chciałbym zasięgnąć tutaj informacji na temat tego rozwiązania.

    Uprzedzając pytania, rozmawiałem z trzema instalatorami zajmującymi się wentylacją mechaniczną i mam 3 skrajne opinie na ten temat(poniżej) stąd pytanie na forum:
    1) Opinia pierwszego instalatora skrajnie negatywna, na podstawie rurowego GWC: nie działa, zyski uzyskane przy przejściu powietrza przez GWC są tracone przez zwiększenie oporów dla wentylacji mechanicznej. Konkluzja: Wentylacja mechaniczna jest do wentylowania a nie do grzania/chłodzenia

    2) Opinia drugiego instalatora - skrajnie pozytywna (instalator polecony przez pro-vent). Wg. wykresów na stronie producenta temp przed wymiennikiem = 31 stopni, za wymiennikiem ~16, temperatura po przejściu przez wentylacje mechaniczną na wyjściu z nawiewów ~22 stopnie. Mam kilka referencji które zamierzam sprawdzić niezależnie.

    3) Opinia trzeciego instalatora umiarkowana z punktem bezdyskusyjnym na który wcześniej nie zwróciłem uwagi - GWC działa, jeśli nie jest zalany. Wszystkie 3 instalacje GWC wykonane przez tego instalatora zostały zalane przez niski poziom wód gruntowych.

    Podsumowując, pomijając punkt trzeci, (który wg mnie faktycznie dyskwalifikuje GWC i zamierzam go sprawdzić przy okazji wykonywania odwiertów pod fundamenty) czy ktoś z forumowiczów może się podzielić swoją wiedzą doświadczeniem na temat działania GWC, a najlepiej GWC płytowego. Czy faktycznie odczuwalna jest różnica temperatury w lato przy skrajnych upałach, bądź zimą przy skrajnych mrozach?

    Czytałem/wiem o pozostałych zaletach GWC (nawilżanie/osuszanie/oczyszczanie/odgrzybianie). Natomiast same te zalety to dla mnie za mało, żeby rozważać dodatkowe koszty. Natomiast jeśli faktycznie można się spodziewać takich różnic temperatur w skrajne dni, to pozostałe zalety przeważają u mnie szale na rzecz zainstalowania GWC.

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

    Jeśli potrzebne są jakieś dodatkowe dane na temat planowanego budynku, chętnie uzupełnię informacje.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maly1115

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wieluń
    Posty
    137

    Domyślnie

    Witam mam dokładnie taki gwc płytowy zakopany pod salonem na etapie fundamentów,bylo to 6lat temu,mieszkamy od 2miesięcy a rekuperator jeszcze nie podłączony więc nie sprawdzony.Co do poziomu wód gruntowych również mam wysoko,jednak budynek mam zrobiony rurkami-odsączjącymi dookoła i odprowadzone do pobliskiej studni.Myslę że ok. msc.i reku podłącze wtedy mogę podać temperatury.
    Dom parter 186m2 grz.podł. w tym garaż 35m2 całość podłogówka,ściany 15cm styro.0,031 podłoga 12cm 0,036 strop ok.35cm. PC Alpha Innotec WZS 80H/K DZ 3X200m pe 40.Reku.O3Ozon 360. GWC-plytowe.Kominek typu koza.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Aschriel

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Siemianowice śląskie
    Kod pocztowy
    41-103
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam,
    Wielkie dzięki za odpowiedź. Będę zaczynał budowę w marcu więc z tą decyzją mogę poczekać. Jestem ciekawy rezultatów.

    A ciągnąc trochę temat: Decydowałeś się na GWC bo widziałeś go gdzieś w akcji, czy na podstawie opinii forum/instalatora/prasy branżowej?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maly1115

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wieluń
    Posty
    137

    Domyślnie

    Już nie pamiętam jak to było, ogólnie jestem po budowlance wiekszośc robiłem sam lub z rodzina,wiedziałem że chce rekuperator i tak na chłopski rozum myśle dlaczego do reku ma wpadać temp.nap.-15 jak może np 0st. A jesli na etapie fundamentów nie pomyśle o gwc to póżniej nie zrobie.Bralem pod uwagę zwykłe rurowe z rur kanalizacyjnych byłoby najtaniej jednak do końca nie byłem przekonany czy one się nadają. Póżniej zastanawiałem się nad Rehau aż trafiłem na gwc płytowy provent.Jeśli chodzi o gwc to sadzę że powinno być ok.i podniesie temp.nawiewu w znacznym stopniu a czy ekonomicznie uzasadnione wielu twierdzi że nie.Na forum trafiłem póżniej jak myślałem o ogrzewani domu i dzieki forum zmieniłem z ekogroszku na pc - o tym też pomyśl.
    Pozdrawiam.
    Dom parter 186m2 grz.podł. w tym garaż 35m2 całość podłogówka,ściany 15cm styro.0,031 podłoga 12cm 0,036 strop ok.35cm. PC Alpha Innotec WZS 80H/K DZ 3X200m pe 40.Reku.O3Ozon 360. GWC-plytowe.Kominek typu koza.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    może się mylę ale ten proventa to pewnie kosmicznie drogi
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Aschriel

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Siemianowice śląskie
    Kod pocztowy
    41-103
    Posty
    3

    Domyślnie

    @Mały1115
    Na PC już jestem zdecydowany, także nie trzeba mnie namawiać. Nawet nie robię przyłącza gazowego.

    @kulibob
    Drogi/nie drogi kwestia punktu odniesienia. Cena jest dla mnie satysfakcjonująca jeśli faktycznie to co jest napisane na stronie się sprawdza. Czyli własności oczyszczające / nawilżanie-osuszanie / i dodatkowo zyski temperaturowe lato/zima. Jeśli z drugiej strony nie będzie schładzał/grzał do takich temp. jak podane to faktycznie drogi i nie zamierzam się w to pchać. Dlatego też próbuję uzyskać odpowiedź na temat realnych wartości od kogoś kto to ma i użytkuje.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ArsTECH
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-518
    Posty
    20
    GrzebieniowyGWC GrzebieniowyGWC. Bezkonkurencyjna oferta. Najlepsze parametry pracy przy najmniejszym koszcie instalacji. www.grzebieniowygwc.pl Polska

    Domyślnie

    Polecam GrzebieniowyGWC. Każdy parametr pracy lepszy od płytowego (mocniejszy, mniejsze opory, lepsza filtracja, równomierna praca) a do tego tańszy.
    Nieskromnym zdaniem autora, bezkonkurencyjna propozycja.
    http://grzebieniowygwc.pl/
    Grzebieniowy GWC

    Jest gruntowym wymiennikiem ciepła, który obniża koszty eksploatacyjne podgrzewając i nawilżając powietrze wentylacyjne zimą i schładzając je latem, przy zwiększeniu komfortu życia.

    Jest nowym, opatentowanym rodzajem wymiennika ciepła. Łączy w sobie zalety płytowego i tradycyjnego żwirowego wymiennika. Oferuje najlepsze parametry pracy, przy wyróżniającym współczynniku ceny do produktu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony