dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 31 z 31
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekmaz Zobacz post
    Ja bardzo długo chciałem sam montować ale jak sie spotkałem z jedną firmą drugą to sie szybko przekonalem zeby zayfać specjalistom. Znajomy jest elektrykiem to tez robił instalacje w Dębicy to firma mu instalowała.
    Jeśli nie czujesz się na siłach to oczywiście lepiej jest zaufać specjalistą- jednak niesie to za sobą pewien problem- jak odróżnić specjalistę od partacza?

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam,
    mamy tutaj trzy podstawowe warianty "zalecanego" sposobu podejścia do instalacji PV :

    1.szukamy wykonawcy
    -wybierając wykonawcę powinniśmy wiedzieć coś o zastosowanych podzespołach , czy jakościowo nam pasują (trzeba poczytać)
    -trzeba wiedzieć o kardynalnych błędach w montażu instalacji PV (tak, trzeba znowu poczytać) oraz jej doboru
    -kiedy już się coś wie o instalacjach PV , wtedy można oglądać wykonane już instalacje danego wykonawcy

    2.system gospodarczy
    -robimy ile potrafimy i ile potrafimy się nauczyć , ale głównie drobiazgi lub proste technicznie rzeczy
    -kupujemy sami podzespoły i usługi
    -oczywiście trzeba wiedzieć co i jak czyli trzeba czytać (j/w)

    3.samodzielny montaż
    -tutaj trzeba mieć jakieś doświadczenie techniczne
    -trzeba ocenić własne umiejętności oraz możliwość uczenia się praktycznych umiejętności montażowych
    -oczywiście trzeba czytać

    4.kombinacja pkt 2 i 3 czyli robimy to czego jesteśmy "pewni" , a resztę zlecamy (może być po znajomości , po rodzinie -za flaszkę ,za przysługę, za stówę ,itp,itd)

    A na koniec-myślę ,że trzeba ruszyć 4 litery i czytać fachową literaturę...I nie chodzi tu o grube tomy-jest bardzo dużo opracowań branżowych , edukacyjnych.
    Ja kupiłem sobie książkę Bogdana Szymańskiego pt Instalacje fotowoltaiczne wyd 8, czytałem opracowania na stronie http://www.instsani.pl/403/panele-fotowoltaiczne (wiedza dla uczniów technikum !).Oczywiście nasze forum także czytałem-ale w zakresie szczegółów , a nie pełnej wiedzy...

    O...i tyle
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arkadiuszkalinowski7

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Ciechanów
    Kod pocztowy
    06-400
    Posty
    11

    Domyślnie

    a co z gwarancją produktu - gdzie to będziesz reklamował jak coś się przytrafi? Może być problem...

  4. #24

    Domyślnie

    Problem to będzie, jak za parę lat firmy montujące PV zakończą działalność/zaczną pod inną nazwą i szukaj wiatru w polu...
    To jest taka branża, że pracownicy szybko się uczą i zakładają swoje własne firmy montujące panele na dachu. Ciężko w tej branży utrzymać dobrego pracownika.

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał arkadiuszkalinowski7 Zobacz post
    a co z gwarancją produktu - gdzie to będziesz reklamował jak coś się przytrafi? Może być problem...
    Dokładnie tak samo jak w przypadku reklamowania u wykonawcy-tylko ,że będę reklamował u sprzedawcy.
    Przeczytałem warunki gwarancji i niby jeśli nic nie schrzaniłem przy montażu ,to mam gwarancję zapewnioną w PL.
    Jeśli jednak coś nie zabangla j/w -to mam ubezpieczenie.
    Pzdr

    PS
    Inwerter kupiłem przez małą firemkę od dużej firmy z prawie 20 letnim stażem (także producent stelaży , firma C...b z Mazur)
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 18-05-2020 o 17:32
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  6. #26

    Domyślnie

    jestem zwolenniczką zeby oddać w dobre ręce.. ale my Polacy tak mamy, że wszystko umiemy

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Są tacy , którym się po prostu chce ...
    Jeden woli zapłacić ( i może nawet będzie zadowolony), drugi woli sam zbudować (a jak coś będzie nie halo, zawsze sobie na spokojnie poprawi).
    Jest jeszcze coś za drugim wariantem- satysfakcja ,wcale nie bezcenna -warta min tyle co zaoszczędzono....czyli podwójna...

    PS
    A budowę domów też oddawaliście w ręce jednego fachowego wykonawcy ,czy może jednak budowaliście w tzw systemie gospodarczym (może lepsza nazwa np system polski ?)
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 19-05-2020 o 18:06
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwekr Zobacz post
    Witam
    Zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną i z racji że dom wybudowałem w 90% pracą własnych rąk to też chciałbym z fotowoltaiką samemu powalczyć. W domu mam wszystko na prąd i pod panele chciałbym wykorzystać dach garażu na którym docelowo docelowo by zmieściła sie instalacja 10KW, ale po kolei:
    - czy budując instalacje fotowoltaiczną przed wpieciem do mojej instalacji musze załatwić papierologię z zakładem elektrycznym, czy jeśli bym na początku zrobił mniejszą instalację i zużywał w 100% energię to nie muszę żadnych formalności depełniać ?
    - chciałbym wybudować instalację "na raty" ale nie bankowe. Przykładowo w przyszłym roku 3 KW, w kolejnym następne 3KW, i za 2 lata kolejne. Jak do tego podejść. Czy kupić inwerter 1 fazowy i każdą kolejną instalację wpinam na oddzielnym inwerterze w kolejną fazę, czy można to zrobić lepiej, optymalniej ?
    1. Inwerter nie zadziała bez wpięcia w sieć. A jak wepniesz bez zmiany licznika, to dopłacisz do interesu - licznik będzie liczył energię wyprodukowaną jako zużytą.
    2. Są inwertery na 2 stringi, podpinasz najpierw jeden a po jakimś czasie drugi. Po zwiększeniu mocy musisz jednak poinformować dostawcę energii.

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał anpi Zobacz post
    1. Inwerter nie zadziała bez wpięcia w sieć. A jak wepniesz bez zmiany licznika, to dopłacisz do interesu - licznik będzie liczył energię wyprodukowaną jako zużytą.
    2. Są inwertery na 2 stringi, podpinasz najpierw jeden a po jakimś czasie drugi. Po zwiększeniu mocy musisz jednak poinformować dostawcę energii.
    Ja miałem przed wymianą stary licznik, jeszcze taki z tarczą i kręcił się do tyłu przy włączonej instalacji, oczywiście to była tylko próba systemu ponieważ korzystanie w taki sposób to właściwie kradzież.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar anpi
    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    4.648
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    162

    Domyślnie

    Cytat Napisał tobiasz86 Zobacz post
    Ja miałem przed wymianą stary licznik, jeszcze taki z tarczą i kręcił się do tyłu przy włączonej instalacji, oczywiście to była tylko próba systemu ponieważ korzystanie w taki sposób to właściwie kradzież.
    Dokładnie tak to działa. Natomiast liczniki elektroniczne po prostu nabijają wyprodukowaną energię jako zużytą.

  11. #31
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwekr Zobacz post
    Witam
    Czy kupić inwerter 1 fazowy i każdą kolejną instalację wpinam na oddzielnym inwerterze w kolejną fazę, czy można to zrobić lepiej, optymalniej ?
    Znajomy zgłosił całe 10 kW, a miał tylko zmontowane 3 inwertery (w marcu 2018 roku). Wymienili licznik, a on kolejno dokładał panele. Prawie wszystko skończy pod koniec 2018 roku. "Prawie", bo do dnia dzisiejszego jeszcze ostatni string nie podpięty. Nie wiem, jak jest u Ciebie, bo zależy to od OSD oraz ludzi tam pracujących.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony