dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Powiększenie grzejników a zużycie gazu - piec dwufunkcyjny

    Mam takie pytanie bo mieszkanie jest nowe i za mna dopiero częśc jednej zimy. Zauważyłem jednak że jak było na dworze ok.-10 stopni to aby utrzymać żądaną temperaturę np.21 stopni, piec włączał się i podgrzewał wodę do kaloryferów praktycznie co chwilę.
    Czy jeżeli zamontuję większe grzejniki, zwiększy się zużycie gazu? Teoretycznie zwiększam moc grzejnika, pomieszczenie szybciej osiąga zadaną temperaturę (np. 21stC), piec się wyłącza - czyli teoretycznie zużycie gazu może nawet zmaleć? Czy to tylko teoria?
    Lepiej mieć większe i mniej zużyje gazu podgrzewając je mocniej i rzadziej czy kaloryfery takie jak teraz a piec dogrzewa je mniej ale częściej?

  2. #2

    Domyślnie

    Jezeli to kocioł kondensacyjny to grzejniki powinny być dobrane dla parametrów 55/45/20 aby wykorzystać efekt kondensacji. Być może kocioł jest zbyt dużej mocy w stosunku do instalacji którą obsługuje i po prostu taktuje,taka szarpana praca kotła nie jest ekonomiczna
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 26-09-2018 o 17:19

  3. #3

    Domyślnie

    O ile model pieca znajdę łatwo, to proszę o podpowiedź jak odczytać lub podać moc grzejników jakie mam aby sprawdzić czy powinienem coś zmienić.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Po prostu podaj ilość żeber jeśli grzejniki są alu albo wymiary i producenta grzejników C22, V22, C33 czy V33

  5. #5

    Domyślnie

    Chwilę mnie nie było i wracam z wymiarami .

    Kocioł kondensacyjny Ariston Cares Premium 24 EU. Mieszkanie ma ok 75m2.

    Grzejniki:
    1. szer.80/wys.60/głebokość10
    2. 90/60/10
    3. 60/60/10
    4. i najwiekszy 90/60/16
    5 dodatkowy w łazience 50 szeroki mający 22 poprzeczne żeberka

    Wracam do pytań:
    Po pierwsze czy do pieca dobrze dobrane są grzejniki, po drugie czy jest sens ich powiększenia i czy powiększając np. grzejnik o 20%, zużycie gazu wzrośnie proporcjonalnie czy niekoniecznie?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał colin23 Zobacz post
    Chwilę mnie nie było i wracam z wymiarami .

    Kocioł kondensacyjny Ariston Cares Premium 24 EU. Mieszkanie ma ok 75m2.

    Grzejniki:
    1. szer.80/wys.60/głebokość10
    2. 90/60/10
    3. 60/60/10
    4. i najwiekszy 90/60/16
    5 dodatkowy w łazience 50 szeroki mający 22 poprzeczne żeberka

    Wracam do pytań:
    Po pierwsze czy do pieca dobrze dobrane są grzejniki, po drugie czy jest sens ich powiększenia i czy powiększając np. grzejnik o 20%, zużycie gazu wzrośnie proporcjonalnie czy niekoniecznie?
    Grzejniki sa o wiele za niskiej mocy do tego kotła. A po drugie kto pakuje 24kW do 75m2? Ja mam 10kW do 130m2 i już jest za duży.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Grzejniki sa o wiele za niskiej mocy do tego kotła. A po drugie kto pakuje 24kW do 75m2? Ja mam 10kW do 130m2 i już jest za duży.
    24 kW jest dobrane ze względu na ciepłą wodę a nie na c.o.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał colin23 Zobacz post
    Chwilę mnie nie było i wracam z wymiarami .

    Kocioł kondensacyjny Ariston Cares Premium 24 EU. Mieszkanie ma ok 75m2.
    ...
    Wracam do pytań:
    Po pierwsze czy do pieca dobrze dobrane są grzejniki, po drugie czy jest sens ich powiększenia i czy powiększając np. grzejnik o 20%, zużycie gazu wzrośnie proporcjonalnie czy niekoniecznie?
    Przy zmianie grzejników na większe powinno być mniejsze zużycie gazu.
    Jakie masz zużycie gazu w okresie zimowym i jakie w okresie letnim?
    Jaka masz ustawioną temperaturę zasilania grzejników ?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    24 kW jest dobrane ze względu na ciepłą wodę a nie na c.o.
    ale ten kocioł ma wysoką moc minimalną i będzie taktował w okresach przejściowych z powodu zbyt niskiego zapotrzebowania w stosunku do tej mocy własnie. spowoduje to spadek sprawności i wieksze zużycie gazu. przy tak małym metrażu należało szukać kotła o mocy minimalnej w okolicy 2KW a ten jeśli dobrze kojarzę ma moc minimalną w okolicy 6KW co jest w Twoim przypadku mocą maksymalną potrzebną do ogrzania domu w duże mrozy.
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    To nie jest mój piec kondensacyjny. Odnosiłem się tylko do mocy maksymalnej a nie minimalnej.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.080
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT SYSTEMÓW GRZEJNIKOWYCH Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Grzejniki: Ścienne REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR; Wewnątrzścienne - INSIDE; Niskotemperaturowe E-VENT www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE + WNP

    Domyślnie

    Cytat Napisał timon120777 Zobacz post
    ale ten kocioł ma wysoką moc minimalną i będzie taktował w okresach przejściowych z powodu zbyt niskiego zapotrzebowania w stosunku do tej mocy własnie. spowoduje to spadek sprawności i wieksze zużycie gazu. przy tak małym metrażu należało szukać kotła o mocy minimalnej w okolicy 2KW a ten jeśli dobrze kojarzę ma moc minimalną w okolicy 6KW co jest w Twoim przypadku mocą maksymalną potrzebną do ogrzania domu w duże mrozy.
    Sama prawda. W mniejszych mieszkaniach korzystnie jest rozdzielić grzanie c.o. od grzania cwu.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  12. #12

    Domyślnie

    Nic nie trzeba rozdzielać. Do ogrzania zbornika cwu nawet 200-300l wystarczy kilka kW, ludzie grejąj bojlery grzałkami 1,5kW na prąd.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Bez przesady z taką mocą 24kW. Po co? Miałem wiele lat przepływowy elektryczny OCWU 24/12kW, trójfazowy. Grzanie na pełnej mocy nie było potrzebne, może do szybkiego napełnienia wannny?? Używałem na ekonomicznym ustawieniu 12kW, do natrysku i kuchni w zupełności wystarcza.

    Bojler 1,5kW to porażka. Przy 80L trzeba się mocno zwijać aby starczyło na 2 osoby, przy dzieciakach to klęska. Też przerabiałem.
    Kolejno 80L/2kW?, po 10 latach przerdzewiał, potem 50L/1,5kW (niebieski Biawar) chyba 10, może 15lat i rdza na wylot. Miałem już siłę w budynku, załozyłem przepływowy ogrzewacz CWU chyba AEG 12/24kW załączanie hydrauliczne, po 12? latach membrana się przetarła, częsci zamiennych brak , więc Siemens coś ?11/19kW, sprawny do dziś. Obecnie CWU tylko z gazu, na pewno taniej na codzień.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 20-10-2018 o 10:44

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Przy zmianie grzejników na większe powinno być mniejsze zużycie gazu.
    Jakie masz zużycie gazu w okresie zimowym i jakie w okresie letnim?
    Jaka masz ustawioną temperaturę zasilania grzejników ?
    Latem 1-2 dziennie. Zimą 7-10. Temperatura grzejników zależna od temp. zewnętrznej bo jest podpięty jakis czujnik i sam mogę też regulowac krzywa temperatury. Ale próbowałem różnych wariantów od 40 do 50kilku stopni.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony