dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23

Temat: Vitodens 100W - problem z grzaniem

  1. #1

    Question Vitodens 100W - problem z grzaniem

    Witam.
    Jest to mój drugi - ale pełny dopiero pierwszy - sezon korzystania z tego pieca/kotła.
    Od początku do kotła przyłączony był regulator pokojowy.
    Niestety jego działanie 0/1 nie spełniało moich oczekiwań...zbyt mocne wychładzanie pomieszczenia szczególnie podłogówki/na piętrze mam kaloryfery.
    W tym sezonie postanowiłem odpiąć regulator pokojowy ponieważ chciałem aby piec grzał z niską mocą ale bez przerw...aby komfort cieplny był ciągle zachowany.

    I teraz rzecz następująca. Jako że mrozów jeszcze nie ma (temp bliska 0*C w nocy) to ustawiłem kocioł na 38*C a poziom podłogówki na stopień 2,5-3.
    Przy takim ustawieniu kocioł załącza się na jakieś 15sek. (w tym czasie temp. sięga nawet 50*C) po czym wyłącza się i potrafi nie włączyć nawet przez godzinę. Na wyświetlaczu temperatura wskazuje 28*C a kocioł nie grzeje. Postanowiłem co kilka godzin podwyższać temperaturę na kotle. Obecnie mam ustawione 41*C ale nic nie zmieniło się w pracy c.o. Co jakiś czas zaczyna podgrzewać przez kilka/kilkanaście sekund i znów przerwa. Nie muszę dodawać że kaloryfery na górze oczywiście wystudzają do minimum i podłogówka również jest ledwo ciepła.

    Pytanie do eksperta co robię źle? I co mam zrobić aby piec nie miał tych "przestojów" i delikatnie ale ciągle grzał?

    Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Chyba w menu kotła wypada wybrać opcję sterowania jak odłączasz regulator, o ile tak można, tam nie zaglądałem. Grzeje, to co mnie to obchodzi.
    Na regulatorze jakie masz ustawione temperatury komfort / ekonomiczne?
    Nie powinno być więcej niż dwa stopnie różnicy. Histerezę ustaw na 0,5 stopnia.
    Jaki to regulator ?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Chyba w menu kotła wypada wybrać opcję sterowania jak odłączasz regulator
    Właśnie tego również chciałbym się dowiedzieć od eksperta - czy po fizycznym odłączeniu regulatora trzeba jeszcze dodatkowo zmieniać coś w ustawieniach kotła?

    Jaki to regulator ?
    To jest akurat bez znaczenia ponieważ go odłączyłem i chcę aby kocioł działał na ustawieniach manualnych.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Cytat Napisał recar Zobacz post
    Przy takim ustawieniu kocioł załącza się na jakieś 15sek. (w tym czasie temp. sięga nawet 50*C) po czym wyłącza się i potrafi nie włączyć nawet przez godzinę. Na wyświetlaczu temperatura wskazuje 28*C a kocioł nie grzeje. Postanowiłem co kilka godzin podwyższać temperaturę na kotle. Obecnie mam ustawione 41*C ale nic nie zmieniło się w pracy c.o. Co jakiś czas zaczyna podgrzewać przez kilka/kilkanaście sekund i znów przerwa. Nie muszę dodawać że kaloryfery na górze oczywiście wystudzają do minimum i podłogówka również jest ledwo ciepła.
    Prawdopodobnie brak sygnału z regulatora piec traktuje jako awarię i wyłącza się, abyś nie rozerwał się razem z piecem.

    Tu trafiłem
    https://www.hb-kotly.pl/files/709928...-w-10.2015.pdf strona 12. Tak postępujesz?

  5. #5

    Domyślnie

    Czy ekspert z Viessmann tutaj jeszcze zagląda? Czy mój przypadek jest nie do rozwiązania....

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Problem tkwi nie w kotle a w instalacji. Zbyt duże opory na instalacji powodują, że przez kocioł przepływa tak mały strumień wody instalacyjnej że ta nie odbiera wytworzonej mocy. W okresach przejściowych (początek i koniec sezonu grzewczego) do kotła wraca letnia woda a żądana jest na wyjściu temperatura niewiele wyższa, zatem przy małym przepływie kocioł "nie może zmagazynować" ciepła w wodzie i natychmiast osiąga górny próg temperatury i się wyłącza.
    Pytanie czy na instalacji jest sprzęgło hydrauliczne i osobne pompy dla obiegu grzejnikowego i podłogowego?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Witam,

    Mam podobny problem z tym samym kotłem, co Ty. Niemniej wpływu na prawidłową pracę kotła u mnie nie ma fakt, czy sterownik do kotła jest podłączony, czy odłączony.
    U mnie aktualnie sterownik jest podłączony i to powoduje, że da się "trochę żyć" z nieprawidłowo działającym pięcem.

    Odpowiadając wprost na Twoje pytanie, po podłączeniu u mnie sterownika na 99% wydaje mi się, że nic nie trzeba było zmieniać w ustawieniach kotła, ale sterownik podłączał mi pracownik serwisu. Podobnie powinno być z odłączeniem sterownika.
    Ostatnio edytowane przez Rybaas ; 23-10-2018 o 15:25

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    Mam ten kocioł Vitodens 100-W, kaloryfery żeliwne. Mam pytanie do ilu procent zredukować moc grzania w ustawieniach? Mam jeszcze jedno pytanie jaki regulator pokojowy bezprzewodowy kupić?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    polecam regulator bezprzewodowy Vitotrol 100 typ ST620RF, ale oczywiście można zastosować dowolny regulator pracujący na szynie 230V robiący zewrzyj/rozewrzyj.
    Moc można zredukować do takiej jakie jest maksymalne zapotrzebowanie ogrzewanego budynku/mieszkania.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10

    Domyślnie

    Witam,
    Można oczywiście zredukować moc grzania poniżej górnego zakresu mocy pieca, ale de facto co to da. Piec, który działa prawidłowo sam moduluje sobie palnik. Gdy np. jak u mnie zredukujesz moc pieca z 26 Kw na 15 Kw, jak ustawił mi serwis nie zauważysz żadnej różnicy, chyba, że zapotrzebowanie Twojego budynku na ciepło będzie większe niż 15 Kw, ale to chyba niemożliwe.

    Wadą tego pieca jest moc minimalna moc 6.5 Kw, które w żaden sposób nie da się zmniejszyć. Inny producenci produkują piece o mniejszej mocy minimalnej. Oczywiście moc minimalna to nie to samo samo, co moc startowa urządzenia. Stąd moje pytanie do eksperta, z jaką mocą startuje piec przy załączeniu się i ile czasu od startu zajmuje mu modulacja palnika do mocy minimalnej urządzenia?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    moc startowa jest zależna od wielu czynników typu kotła, modelu, rodzaju paliwa... waha się od 50 do 70%. Czas zabezpieczający potrzebny na wybudowanie płomienia i jego potwierdzenie to kilka sekund.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Problem tkwi nie w kotle a w instalacji......
    Pytanie czy na instalacji jest sprzęgło hydrauliczne i osobne pompy dla obiegu grzejnikowego i podłogowego?
    Jakos że nic nie pomagało w wersji którą opisywałem postanowiłem podpiąć z powrotem regulator pokojowy. Na regulatorze ustawiłem sobie pożądaną temperature i jakoś ruszyło tj. podłoga zaczęła grzać i nawet kaloryfery też...chociaż szału nie ma. To było w tym okresie przejściowym. Obecnie temp. spada lekko poniżej zera i znów pojawił sie problem. Jako że na parterze temperatura była niewystarczająca podniosłem ją na regulatorze podłogowym do 23*C. I teraz wygląd to tak że praktycznie kocioł grzeje tylko podłoge a kaloryfery letnie....jakby o nich zapomniał. Na chwilę obecną temp. na kotle jest ustawiona na 38*C czy to może być przyczyna że kaloryfery sa letnie? Czy kocioł ma za mało mocy aby obsłużyć i podloge i kaloryfery?

    Odpowiadając na pytanie eksperta. Sprzęgła raczej nie mam a jeśli chodzi o pompme to tak osobna jest na podłogówkę. Na kaloryfery to chyba idzie z tej wbudowanej w kocioł?

    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    (wychodzi brak sprzęgła) powinieneś w pierwszej kolejności kląć samego siebie że przyżydziłeś na projekcie a potem skorzystałeś z instalatora co ma słabe pojęcie o hydraulice i przepływach.
    Niestety kupując dom taką instalację miałem w standardzie...więc na niczym nie żydziłem. Pewnie gdybym sam to robił to nie byłoby tematu.

    Obecnie bawię sie ustawieniami temp. na kotle. Jednak z moich obserwacji wynika że podłoga "zabiera" całe ciepło. Jak grzeje podłogówka to kaloryfery letnie. Jak podłogówka się nagrzeje to kaloryfery ruszają. Ewidentnie brakuje sprzegła...ktoś wie czy jest możliwość dołożenia takiego cuda do istniejącej juz instalacji?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Bez obejrzenia instalacji trudno jest wyrokować, jak przerobić i czy jest możliwość przeróbki.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Bez obejrzenia instalacji trudno jest wyrokować, jak przerobić i czy jest możliwość przeróbki.
    W takim razie mam pytanie odnośnie mojej obecnej sytuacji z instalacją. Czy jest jakieś sensowne rozwiązanie tego problemu. Jak pogodzić ze sobą te dwie rzeczy? Może sa jakieś optymalne ustawienia kotła itp.?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    proponowałbym kontakt z dobrym instalatorem, by podjechał o zobaczył co i jak.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  17. #17

    Domyślnie

    Mam podobny problem, tj chyba słaby odbiór ciepła przez instalację. Z jednej strony jest bardzo duża równica na rurkach doprowadzających i odprowadzających wodę do i z pieca (na ogrzewanie). Z drugiej strony przy ustawieniach pokrętła temperatury do kropki piec grzej max 2 min po czym się wychładza (szybko) do ok 23 oC i dopiero znowu startuje. TYm sposobem instalacja nie zdąży się nagrzać i grzejniki są ciepłe u góry jakieś 10cm a niżej po prostu zimne. Skutek jest taki że w domu jest chłodno. Dodatkowo, sterownik pokojowy też się chyba niezależnie od reszty zepsuł, bo jeszcze szybciej wyłączał piec, mimo iż domu zimno było (odłączał serwis - nie ja sam).
    Wydaje mi się też że bardzo długo nagrzewa zasobnik ciepłej wody, grzejąc na klika razy - grzeje, wyłączy się, temp spadnie, znowu dogrzewa i tak ze trzy cztery razy.

    Winiłbym piec, ale u kolegi identyczny podobny dom bez problemu nagrzewa przy mniejszych nastawach temperatury.
    Ze specjalistami też jest problem. Było u mnie już chyba z pięciu, w tym autoryzowany Viessmena i nic. Wszyscy są dobrzy na zwykłe problemy, ale niestandardowe problemy są wyzwaniem nie do pokonania.

    Pozdrawiam

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Dla mnie to zbyt mały przepływ, świadczy o tym duża różnica temperatur między zasilaniem i powrotem. Przez kocioł płynie bardzo mały strumień wody przez co jak startuje palnik to natychmiast zostaje przekroczona wymagana temperatura zasilania i kocioł się wyłącza. Proszę podnieść wymaganą temperaturę na zasilaniu powinno pomóc.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  19. #19

    Domyślnie Rozwiązanie problemu niskotemperaturowego sterowania Vitodens 100W,111W

    Cytat Napisał recar Zobacz post
    W takim razie mam pytanie odnośnie mojej obecnej sytuacji z instalacją. Czy jest jakieś sensowne rozwiązanie tego problemu. Jak pogodzić ze sobą te dwie rzeczy? Może sa jakieś optymalne ustawienia kotła itp.?
    Witam,
    trafiłem na podobny piec. Znalazłem a w zasadzie stworzyłem rozwiązanie na wadę fabryczną tych modeli.

    Nie byłem, ale firma Viessmann niejako wymusiła na mnie stanie się ekspertem ich produktów. Powodem jest to, że sprzedają produkty z wadami fabrycznymi, bo moim zdaniem tak można nazwać wadę tego modelu oraz modeli pokrewnych: Ja posiadam 111-W, ale różni się tylko dodatkowym zasobnikiem na wodę.

    Do sedna: jak ktoś już wspomniał, piec startuje przez ok 15 sek z 70% mocy maksymalnej. Próg załączenia wyłączenia sterowania jest -6,+8 czy jakoś tak. Czyli jak temperatura spadnie o 6 stopni poniżej zdanej to się załącza. Jak wzrośnie o przynajmniej 8 to się wyłączy. Jest tylko czujnik na wyjściu przez co nieznana jest temperatura powrotu centralnego, którą tak naprawdę chcemy kontrolować. Różnica temperatury musi wejście-wyjśćie musi utrzymać się poniżęj tych 14 stopni aby piec się nie wyłączył. Wydajność pompy dobrana do pieca jest na granicy możliwości odebrania mocy wytwarzanej przez palnik. Problemem niekoniecznie jest moc pompy.

    Rozwiązaniem, które zalecają konsultanci to dodanie przekaźnikowego sterowania i ustawianie wysokiej temperatury zadanej. To odpada dla podłogówek a po za tym tracimy wszelkie korzyści płynące z kondensacji. Po co kupować energooszczędny (droższy) piec, aby nie korzystać z jego energooszczędnośći? Inne tłumaczenia konsultantów to, że piec jest 'za mocny' na twoje mieszkanie/dom(pomijając fakt, że piec ma modulację): Hehehe

    Ja zastosowałem rozwiązanie, które nie ingeruje w budowę pieca i pozwala wykorzystać kondensację. Pozwala na pracę na dowolnej temperaturze zadanej, nawet jezeli instalacja ma niewielkie lub średnie opory.

    Szczęście w tym nieszczęściu piec ma otwarty protokół umożliwiający sterowanie: Open Therm. Dzięki niemu byłem w stanie odczytywać i kontrolować parametry pieca. W szczególności: moc pompy, ustawienie temperatury zadanej centralnego, status płomienia.

    Rozwiązanie polega w na wykryciu startu pieca przez odpytywanie o stan płomienia. Gdy się załączy znaczy to że osiągnął temperaturę -6 poniżej zadanej. W tym momencie rozpala płomień i startuje na 70% mocy. Mój sterownik wykrywa zapłon i od razu reaguje podwyższeniem mocy pompy oraz zmianą temperatury zadanej o +20 stopni Celsjusza. Odlicza ok 1 minutę po czym przywraca ustawienia pompy oraz temperatury zadanej. W tym czasie wewnętrzny algorytm pieca zdąży już przejść w normalny tryb pracy i obniża modulację pieca. Dalej piec radzi sobie już z podgrzaniem wody w centralnym.

    Wymagało to stworzenie nowego kontrolera "szytego na miarę" tylko po to aby przykryć tą wadę fabryczną. Mam doświadczenie zawodowe w projektowaniu i programowaniu urządzeń elektronicznych.

    Stworzyłem prototyp, który poprzedni sezon pracował poprawnie.

    Jeżeli ktoś jest zainteresowany rozwiązaniem tego problemu proszę o kontakt na priv.

    Pozdrawiam:
    Paweł P

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomaszw84

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-303
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    kocioł o niczym nie może zapomnieć bo on nie wie co grzeje, podaje zadany parametr na rozdzielacz i tyle. Skoro grzejniki grzeją zbyt słabo to albo jest zbyt niska temperatura na kotle albo pompa od ogrzewania podłogowego ssie na tyle mocno, że na grzejnikach są zbyt małe przepływy (wychodzi brak sprzęgła)
    powinieneś w pierwszej kolejności kląć samego siebie że przyżydziłeś na projekcie a potem skorzystałeś z instalatora co ma słabe pojęcie o hydraulice i przepływach.
    Niestety osobiście z przyczyn ode mnie niezależnych również mam ten piec (zakup domu od dewelopera) i ten sam problem. Oczywiście wynika on z ograniczonych przepływów i braku możliwości zmiany ustawień np. histerezy pieca. Ale a propos określenia "przyżydziłeś" - niestety marka Viesmmann autoryzuje niekompetentne osoby, które nie mają zielonego pojęcia o zasadzie działania samego pieca, nie wspominając już o innych elementach instalacji. U mnie mam praktycznie tylko podłogówkę (+ jeden grzejnik w garażu). Chciałem piec z zasobnikiem i pomimo, że podłogówkę również robił ten sam instalator to zaproponował 100 zamiast (teraz już wiem) 200, która najlepiej działa z podłogówką. W 100 krzywe grzewcze są na grzejniki i nie da się ich zmienić W innych piecach (nawet tańszych) jest taka możliwość. I proszę mi wierzyć nie jest to jakieś hejtowanie marki tylko osobista sytuacja, z którą muszę się zmierzyć teraz samemu tj. znaleźć fachowca, który ogarnie teraz problem po innym (a wiemy, że poprawiać po innych to mało osób chce
    Dopiero rozmowa z infolinią Viessmann pomogła zrozumieć problem, ponieważ autoryzowany przedstawiciel twierdził, że piec ma jakieś programy, odpowietrza się itd. wymyślał co mu przyszło do głowy na miejscu.
    Jak to mówią Polak mądry po szkodzie .
    A jeżeli chodzi o grzejniki to przy niskim zasilaniu u mnie również w ogóle nie startują - dopiero zasilanie ok 42 - 45 powoduje, że woda w nich przepływa (właściwie jednym bo tyle mam) - niby jest pompka i nie ma tu działania grawitacyjnego, ale praktyka pokazuje, że dopiero większa różnica między zasilaniem a powrotem ułatwia start.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony