dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Kociol Junkers Cerapur Smart ZSB 24-5c Czujnik temp. zewnetrznej

    Witam, KOciol posiadam zamontowany od 2 tygodni i przygotowuje CWU. Dodam ze wszelkie elektryczne czy elektroniczne sprawy podpinalem sam.
    W instrukcji jest wszystko ladnie wypisane.
    Znalazlem tez opcje korekcji krzywej w sterowniu fabrycznym kotla. Jesli kupimy czujnik tem. zewnetrznej mozna korygowac krzywa grzewcza. Co za tym idzie modulacje palnika.
    Sterownik jaki mam w czesci mieszkalnej to najzwyklejszy Salus ON/OFF z komunikacja bez kabelkowa.
    Wpiety jest w miejsce zworki w plycie kotla.
    Problem w tym ze zmieniajaca sie temperatura na zewnatrz zmusza mnie do ciaglego latania do piwnicy w celu obnizeczia czy podniesienia temp. zasilania CO.
    Nie stac mnie na chwile obecna na CW400 Junkersa.
    I teraz pytanie. Czy podlaczajac czujnik temp. zewnetrznej i korygujac krzywa grzewcza ktora istnieje w fabrycznym sterowniku tego kotla jestem w stanie choc troche zainicjowac posiadanie sterownika pogodowego ?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Nie możesz nastawić na temperaturę wewnętrzną, bez oglądania się na temperaturę otoczenia?


    Czujnik temperatury zewnętrznej ma zadanie wcześniej sygnalizować zmiany pogodowe, ważne w moim kotle dla mnie jest możliwość wyłączania pompy przy temp powyżej 5*C.
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  3. #3

    Domyślnie

    Mogę ale nie chce. Bo kocioł włącza się, grzeje wodę do zadanej i utrzymuje ja tak długo aż termostat w pokoju powie że nagrzał budynek do temperatury ustalonej na termostacie. Potem kocioł czeka aż Temp. Spadnie i zaczyna całą imprezę od początku. A to są Stary na gazie. Bo przy dogrzewaniu wody w grzejnikach zawsze chodzi na 100% mocy. A jak już zagrzeje to działa na 20% do puki w mieszkaniu nie dojdzie do osiągnięcia temperatury ustawionej na termostacie pokojowym. Wolał bym żeby ta krzywą ustawić że np. przy temperaturze zewnętrznej 5stopni ma grzać grzejniki do temperatury powiedzmy 43 stopnie. Przy 10 na zewnątrz odpowiednio mniej. Chodzi mi o to żeby kocioł dostarczał dokładnie tyle kWh ile dom potrzebuje a nie z nadwyżka i się cały czas włączał i wyłączał..

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartekr Zobacz post
    I teraz pytanie. Czy podlaczajac czujnik temp. zewnetrznej i korygujac krzywa grzewcza ktora istnieje w fabrycznym sterowniku tego kotla jestem w stanie choc troche zainicjowac posiadanie sterownika pogodowego ?
    Tak, poczytaj instrukcję serwisową i informację o Menu 1 i Menu 2.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  5. #5

    Domyślnie

    Witam,
    Zgodnie z informacjami opisanymi w instrukcji montażu urządzenia ZSB 24-5c istnieje możliwość aktywowania wbudowanej automatyki pogodowej i określenia parametrów krzywej grzewczej. Do prawidłowej pracy takiej konfiguracji urządzenia niezbędny jest czujnik temperatury zewnętrznej. Temperatura zasilania kotła będzie zmieniała się zgodnie z ustawieniami krzywej grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej.
    W razie pytań, pozostaję do dyspozycji

    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers-Bosch

  6. #6

    Domyślnie

    Tak więc Panie konsultancie.
    Na chwilę obecną nie posiadam czujnika zewnetrznego. A to dlatego że ustawiam ręcznie Temp. zasilania dlatego żeby wyszukać zapotrzebowanie mojego domu na ciepło. Co za tym idzie, nie będę miał problemu z dostosowaniem krzywej grzewczej po zamontowaniu czujnika zewnetrznego.
    Mam tylko jedno pytanie. Czy ustawiając kocioł w taki sposób żeby się w ogóle nie wyłączał a w domu było cały czas 21 stopni robię to dobrze?
    Na chwilę obecną przy temperaturach zewnętrznych 0 do -3 mam 36 st. Na kotle i kocioł pracuje cały czas na 21% mocy palnika. W domu 21st.
    Do takich ustawień dążyć? Kocioł pracujący non stop przy najniższej możliwej Temp. Zasilania grzejników z zachowaniem 21 st. w mieszkaniu jest najoszczędniejszy? Dodam że moc max ograniczyłem mi do 8 kW i na razie wystarcza.

  7. #7

    Domyślnie

    Witam,

    Sam czujnik zewnętrzny nie steruje pracą kotła. Sterowaniem zajmuje się automatyka która tylko przetwarza odczytaną wartość z czujnika temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Czy do kotła jest wpięty jakikolwiek regulator współpracujący z kotłem np. CR10, CR/CW100 lub CW400? Jeżeli nie ma takich regulatorów to faktycznie przekręcając pokrętło zainstalowane w kotle steruje Pan pracą urządzenia. Jeżeli są wymienione wyżej regulatory, to tylko ogranicza Pan zakres ich pracy.
    Kolejna kwestia to ograniczenie mocy kotła. Ograniczenie powinno być nastawione na podstawie wykonanego projektu OZC. Maksymalne moc kotła wynikająca z obliczeń będzie wykorzystywana gdy na dworze temperatury zewnętrzne osiągną poziom dla temperatur obliczeniowych dla danej strefy klimatycznej. W Polsce jest ich 5. Np. Szczecin to temperatury -16oC, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz to-18oC, Warszawa Częstochowa, Kraków to -20oC itd. Przy temperatura wyższych moc kotła wynikająca ze strat energetycznych - zapotrzebowania budynku jest mniejsza.
    W kotłach kondensacyjnych im niższa temperatura powrotu do kotła tym lepiej. Dlatego im niższą temperaturę zasilania układu musimy ustawić tym niższa będzie temperatura powrotu, w związku z tym lepsze będą efekty kondensacji.
    Obniżenie parametrów i wydłużenie czasu pracy kotła/palnika powoduje obniżenie zużycia gazu, a co za tym idzie bardziej ekonomiczną pracę. W tym przypadku jest identycznie jak z jadą samochodem. Jeżeli jadę z punktu A do punktu B np. z prędkością 60 km/h to osiągnę swój cel troszeczkę później , niż w przypadku gdy tą samą trasę pokonam z prędkością np. 90 km/h. Jednak obserwując zużycie np. benzyny okaże się, ze spalanie w pierwszym przypadku było zdecydowanie niższe. Podobnie jest z kotłem gazowym.

    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers - Bosch

  8. #8

    Domyślnie

    Witam Panie konsultacje
    Posiadam kocioł Junkers Cerapur Smart jednofunkcyjny i sterownik CW400 z pogodówka.
    Mam taki mały problem, na sterowniku ustawioną mam temperature w domu 19C w tym momecie temperatura zmierzona w domu to 19,5 C czyli rozumiem że kocioł nie powinien dogrzewać pomieszczeń. Temperatura na kotle to 40C. Kocioł cały czas podgrzewa wodę do temperatury 40C gdy temperatura spadnie poniżej 21C na kotle. Wygląda jak by kocioł wogóle nie zwracał uwagi na temperaturę na sterowniku. Dodam że wszystkie ustawienia mam zrobione przez servisanta Junkers, ja niestety dopiero się uczę i jestem zielony w tym temacie, może jest to prawidłowa praca kotła ale włączanie się co 15 min i dogrzewanie do temperatury zadanej na kotle raczej ekonomiczne nie jest a tym bardziej temperatura zmierzona w domu jest wyższa niż ustawioną na sterowniku.
    Proszę o poradę, jeśli potrzeba więcej informacji proszę pytać.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartekr Zobacz post
    Witam, KOciol posiadam zamontowany od 2 tygodni i przygotowuje CWU. Dodam ze wszelkie elektryczne czy elektroniczne sprawy podpinalem sam.
    W instrukcji jest wszystko ladnie wypisane.
    Znalazlem tez opcje korekcji krzywej w sterowniu fabrycznym kotla. Jesli kupimy czujnik tem. zewnetrznej mozna korygowac krzywa grzewcza. Co za tym idzie modulacje palnika.
    Sterownik jaki mam w czesci mieszkalnej to najzwyklejszy Salus ON/OFF z komunikacja bez kabelkowa.
    Wpiety jest w miejsce zworki w plycie kotla.
    Problem w tym ze zmieniajaca sie temperatura na zewnatrz zmusza mnie do ciaglego latania do piwnicy w celu obnizeczia czy podniesienia temp. zasilania CO.
    Nie stac mnie na chwile obecna na CW400 Junkersa.
    I teraz pytanie. Czy podlaczajac czujnik temp. zewnetrznej i korygujac krzywa grzewcza ktora istnieje w fabrycznym sterowniku tego kotla jestem w stanie choc troche zainicjowac posiadanie sterownika pogodowego ?
    Witam,
    Sterownik ON/OFF typu Salus ogranicza możliwość sterowania pogodowego kotła. Aby w pełni kontrolować pracę kotła uwzględniając temperaturę zewnętrzną należy zakupić sterownik pogodowy (CW 200 lub CW 400). Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Junkers - Bosch

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Junkers Zobacz post
    Witam,
    Sterownik ON/OFF typu Salus ogranicza możliwość sterowania pogodowego kotła. Aby w pełni kontrolować pracę kotła uwzględniając temperaturę zewnętrzną należy zakupić sterownik pogodowy (CW 200 lub CW 400). Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant Junkers - Bosch
    Witam

    Co w takim razie jeżeli zakupię sam czujnik temp.zewnętrznej i podepnę go do kotła który ma wbudowana automatykę pogodową? (Junksers smar ZSB 14-5C) Czy wtedy sterownik salus on/off będzie zbędny? i co zyskam?

  11. #11

    Domyślnie

    Konsultant nie wie o czym pisze.

    Jeśli podłączysz czujnik t. zewn. (czyli zwykły termistor) i zamiast termostatu salusa założysz zworę w jego miejsce (TA), to kocioł przejdzie w tryb sterowania jakościowego, zwanego czystą pogodówką.

    Oczywiście zanim doświadczalnie znajdziesz odpowiednią krzywą grzewczą (zarówno jej poziom jak i kąt) to zejdzie sporo czasu (czyt. - jeden sezon) ale warto to zrobić. Metody szukania KG są obszernie opisane zarówno tutaj jak i w necie.

    Ps. o ile instalacja jest właściwie wykonana i wyregulowana, bo w przeciwnym wypadku niektóre pomieszczenia będą niedogrzane bądź przegrzane.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jaceskor

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    mikolow
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Junkers Zobacz post
    Witam,
    Zgodnie z informacjami opisanymi w instrukcji montażu urządzenia ZSB 24-5c istnieje możliwość aktywowania wbudowanej automatyki pogodowej i określenia parametrów krzywej grzewczej. Do prawidłowej pracy takiej konfiguracji urządzenia niezbędny jest czujnik temperatury zewnętrznej. Temperatura zasilania kotła będzie zmieniała się zgodnie z ustawieniami krzywej grzewczej w zależności od temperatury zewnętrznej.
    W razie pytań, pozostaję do dyspozycji

    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers-Bosch
    Witam,
    Mam kocioł Cerapur Smart ZWB 24-5C, regulator CW100 , czujnik temperatury zewnętrznej.
    Grzeję teraz 2 sezon i czasami włączam w kotle funkcję z czujnikiem zewnętrznym lub bez i zauważyłem że jak jest ON (1) to kocioł moduluje temperaturę w zależności od temp.zewnętrznej ale nie słucha jaka temperatura jest zadana w regulatorze pokojowym (20,5st C) i przegrzewa nawet 23 st w pomieszczeniu a palnik pali choć na mniejszej mocy ale pali.
    Jak przełączę w kotle na OFF(0) czujnik temperatury zewnętrznej to kocioł również moduluje w/g zadanej krzywej grzewczej i temperatura w pomieszczeniu jest dokładnie taka jak jest ustawiona na regulatorze CW100, jak przekroczy 21 st to palnik na pewien czas się wyłaczy i cały czas temperatura jest pod kontrolą. W info regulatora pokojowego pokazuje mi temperaturę na zewnątrz domu czyli pomimo OFF w kotle czujnik jest widoczny i moduluje pracą kotła.
    Moje pytanie, po co funkcja ON(1) w kotle jak w tej sytuacji temperatura w pomieszczeniu wymyka się spod kontroli.
    Ostatnio edytowane przez jaceskor ; 01-12-2019 o 19:57

  13. #13

    Domyślnie

    Wymyka się spod kontroli bo masz niedokładnie wyregulowaną instalację.

    Opcja "ON" zapewnia wyższy komfort i teoretycznie minimalnie mniejsze spalanie. Oczywiście pod warunkiem, że instalacja jest idealnie wyregulowana i KG jest prawidłowo ustawiona.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    jaceskor

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    mikolow
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Wymyka się spod kontroli bo masz niedokładnie wyregulowaną instalację.

    Opcja "ON" zapewnia wyższy komfort i teoretycznie minimalnie mniejsze spalanie. Oczywiście pod warunkiem, że instalacja jest idealnie wyregulowana i KG jest prawidłowo ustawiona.
    KG ma być ustawione inaczej dla ON i OFF.
    KG na OFF działa prawidłowo.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony