dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 318
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 6349

Temat: Uzysk z PV

  1. #1001

    Domyślnie

    Nie miała baba problemu, to se założyła panele...
    Dzisiaj zrobiłam symulację zacienienia wg tej strony: http://www.findmyshadow.com
    Z tego wyszło, że w miesiącach październik, list. grudz. stycz. lut. marz. będę miała częściowe zacienienie paneli w godzinach popołudniowych. Cień rzucany przez dom, tak równo od dołu w górę. Panele na budynku gospodarczym za domem. Żeby to zobrazować, mam taki układ na dachu :
    [][][][][][][][][] - panele bez cienia
    [][][][][][][] - panele zacieniane nieco później
    [][][][][] = panele zacieniane najwcześniej
    Będą dwa stringi - jeden z 9 panelami na samej górze dachu, a drugi niżej 7+5.
    Mam takie pytanie - czy ten drugi string przy całkowitym zacienieniu przez budynek (ale takim zacienieniu przy ładnej pogodzie, nie przez chmury) będzie produkował prąd, a jeżeli tak, to ile mniej więcej procentowo w stosunku do mocy stringu? Potrafi ktoś to pi razy drzwi określić? 10, 20 30% ?
    Ostatnio edytowane przez Stanowska ; 21-02-2020 o 18:38

  2. #1002
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.597
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    Nie miała baba problemu, to se założyła panele...
    Dzisiaj zrobiłam symulację zacienienia wg tej strony: http://www.findmyshadow.com
    Z tego wyszło, że w miesiącach październik, list. grudz. stycz. lut. marz. będę miała częściowe zacienienie paneli w godzinach popołudniowych. Cień rzucany przez dom, tak równo od dołu w górę. Panele na budynku gospodarczym za domem. Żeby to zobrazować, mam taki układ na dachu :
    [][][][][][][][][] - panele bez cienia
    [][][][][][][] - panele zacieniane nieco później
    [][][][][] = panele zacieniane najwcześniej
    Będą dwa stringi - jeden z 9 panelami na samej górze dachu, a drugi niżej 7+5.
    Mam takie pytanie - czy ten drugi string przy całkowitym zacienieniu przez budynek (ale takim zacienieniu przy ładnej pogodzie, nie przez chmury) będzie produkował prąd, a jeżeli tak, to ile mniej więcej procentowo w stosunku do mocy stringu? Potrafi ktoś to pi razy drzwi określić? 10, 20 30% ?
    U mnie panel, który jest zacieniony przez cień budynku redukuje moc z ok 240W do 25-30W.
    Jeśli na niebie są białe obłoki, podświetlane przez słońce, to z 45W wyciągnie.

    Mam trochę podobny układ do twojego - 8 paneli na dachu na wschód (niezacienionych) i 6 paneli na gruncie na południe - po tych od końca października do początku marca w trakcie dnia przesuwa się cień mojego domu.
    Jedyna różnica, że panele są wyposażone w optymalizatory, więc nawet, kiedy trzy na gruncie są zacienione i dają po 25-45W, to trzy oświetlone pracują z pełną, dla danych warunków mocą.
    Taka różnica, że u mnie panele zasłaniane są w tym okresie od lewej do prawej i po jakimś czasie tak samo odsłaniane
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 21-02-2020 o 19:05
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #1003

    Domyślnie

    Hmmm... czyli TYLKO 10% wydajności? Nie pocieszyłeś mnie.
    Pytanie jest takie, jak duży wpływ mają na to optymalizatory?
    Czy dwanaście zacienionych paneli bez optymalizacji podczas całkowitego zacienienia wyprodukuje tylko 10% mocy? No to chyba lekko wtopiłam z ta moją całą instalacją...
    Ostatnio edytowane przez Stanowska ; 21-02-2020 o 19:10

  4. #1004
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.597
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No cóż, optymalizatory nie pogarszają wydajności zacienionych paneli, umożliwiają tylko poprawną pracę niezacienionym.
    Nie wiem, czy "wtopiłaś"...
    Po pieirwsze - mówisz, że to zacienienie popołudniowe, czyli zimą jest to i tak końcówka produkcji
    Po drugie - to w końcu tylko połowa instalacji
    Po trzecie - dotyczny najsłabszyk miesięcy w roku
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #1005

    Domyślnie

    Wiem, wiem, wszystko wiem, ale i tak się martwię.
    To zacienienie to jest jakieś 2 godziny straty dziennej, przez 5 najmniej produktywnych miesięcy w roku. Dużo i nie dużo, ale zawsze coś.
    Tak to jest, jak się oszczędności na coś przeznaczy i tylko myslisz - warto było, nie warto. W te słoneczne dni to warto, a potem przychodzi deszczowy tydzień i chandra - nie warto.
    Za tydzień instalacja paneli. pewnie mi się polepszy, jak już to wszystko wystartuje. Dobra, wystarczy na dzisiaj.

  6. #1006
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    Hmmm... czyli TYLKO 10% wydajności? Nie pocieszyłeś mnie.
    Pytanie jest takie, jak duży wpływ mają na to optymalizatory?
    Czy dwanaście zacienionych paneli bez optymalizacji podczas całkowitego zacienienia wyprodukuje tylko 10% mocy? No to chyba lekko wtopiłam z ta moją całą instalacją...
    Optymalizator dąży do sprawności całego łańcucha który jest połączony szeregowo, czyli jeden słaby element osłabia całość a jego optymalizacja powoduje że wytwarza coś w rodzaju mostka czyli odłącza najsłabsze ogniwo aby całość jakoś działała generalnie jak ktoś ma jakieś placki cienia na dachu to lepiej olać dodatkowe pv, prosta instalacja bez bajerów=niższa cena i niezawodność.

  7. #1007
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar 1igor1
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    1.335
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    Wiem, wiem, wszystko wiem, ale i tak się martwię.
    To zacienienie to jest jakieś 2 godziny straty dziennej, przez 5 najmniej produktywnych miesięcy w roku. Dużo i nie dużo, ale zawsze coś.
    Tak to jest, jak się oszczędności na coś przeznaczy i tylko myslisz - warto było, nie warto. W te słoneczne dni to warto, a potem przychodzi deszczowy tydzień i chandra - nie warto.
    Za tydzień instalacja paneli. pewnie mi się polepszy, jak już to wszystko wystartuje. Dobra, wystarczy na dzisiaj.
    Fotovoltaikę oceniaj w zakresie rocznym a nie dni, tygodni czy miesięcy, Bo nie raz w okresie letni fotowoltaika jest wstanie pociągnąć, i te 5 mc zimowych nie ma większego znaczenia, gdyż porządna produkcja to kwiecień -październik
    Dziennik + komentarze mój komfort-owy
    136m2 , ogrzewanie nadmuchowe oparte na powietrznej PC
    Ściany: szkieletowe 15 wełny +5 styropianu, Podłoga: 12cm wełny, Poddasze 20cm wełny,
    Zużycie na cele CO średnia z 10 sezonów 2090kWh oraz około 0,5m3 drzewa na sezon
    PV 9,9kWp południe 30st

  8. #1008
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lesiu681
    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Okolice Żor i Jastrzębia-Zdroju
    Dzielnica
    Śląsk,blisko granicy czeskiej
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Czy to o to chodzi? https://home.solarman.cn
    Dzięki, w międzyczasie znalazłem już apkę na komputer i telefon. O ile na komputerze lepsza według mnie jest stara wersja to już na telefon bardziej podchodzi mi nowsza wersja. Kojarzysz może w co trzeba się zaopatrzyć żeby aplikacja pokazywała zużycie bo jak widzę jest taka możliwość?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20200223-120826.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	7,4 KB
ID:	441148Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Opera Zdjęcie_2020-02-23_121459_home.solarman.cn.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	10,3 KB
ID:	441149
    Ostatnio edytowane przez lesiu681 ; 23-02-2020 o 11:16

  9. #1009

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1igor1 Zobacz post
    Fotovoltaikę oceniaj w zakresie rocznym a nie dni, tygodni czy miesięcy, Bo nie raz w okresie letni fotowoltaika jest wstanie pociągnąć, i te 5 mc zimowych nie ma większego znaczenia, gdyż porządna produkcja to kwiecień -październik
    ano nie ma...kiedyś jak analizowałem okres październik-luty, to dla 5/12 roku przypadało raptem około 18-19% produkcji rocznej.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  10. #1010

    Domyślnie

    Teoretycznie z mojej instalacji na podstawie:
    https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html
    Rok 3400kWh a miesiącami wygląda następująco:
    1-113
    2-155
    3-280
    4-379
    5-415
    6-421
    7-430
    8-411
    9-345
    10-250
    11-117
    12-93
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  11. #1011

    Domyślnie

    Nie działa link do strony z teoretycznym wyliczeniem.
    Rozumiem, że rocznie z 3.3kW wyciągnąłeś 3.4kW - czyli SUPER!
    Jak to się ma do wyliczeń z tej strony?

    Albo się już pogubiłam i podałeś tylko teoretyczne wyliczenia ze strony. Praktycznych jeszcze nie masz?
    Ostatnio edytowane przez Stanowska ; 23-02-2020 o 17:46

  12. #1012
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.263

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    Nie działa link do strony z teoretycznym wyliczeniem.
    Rozumiem, że rocznie z 3.3kW wyciągnąłeś 3.4kW - czyli SUPER!
    Jak to się ma do wyliczeń z tej strony?
    Waldek niczego jeszcze nie wyciągał z wyjątkiem nóg, bo ma instalację w sieci od kilku dni i napisał w czasie przyszłym o przewidywanych uzyskach.

  13. #1013
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    Nie działa link do strony z teoretycznym wyliczeniem.
    Rozumiem, że rocznie z 3.3kW wyciągnąłeś 3.4kW - czyli SUPER!
    Jak to się ma do wyliczeń z tej strony?

    Albo się już pogubiłam i podałeś tylko teoretyczne wyliczenia ze strony. Praktycznych jeszcze nie masz?
    Z doświadczenia powiem Tobie że na początku będziesz sprawdzać wykresy codziennie,później raz na miesiąc po dwóch latach zapomnisz i od niechcenia sprawdzisz porównując lata.

  14. #1014

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    napisał w czasie przyszłym o przewidywanych uzyskach.
    Tydzień prąd kepie a pisze o rocznych uzyskach, co to się z ludźmi porobiło. Jakaś strona przewiduje ich zyski... ja bym instalację od razu zdjął i sprzedał 2 razy zarobie: Raz na zyskach które podaje strona a później raz jeszcze jak sprzedam instalację PV sOMsiadowi.
    W Amber Gold i Getback też liczyli na niedziele a w sobotę było po ptakach.

    A dziś tak wieje że nie jedne może swojego dachu szukać, a ten wie że jemu nie zwieje! Podaj Pan cyferki na Totka na najbliższe losowanie i nie mam więcej pytań.

    Po 5 latach zerkam tylko na rachunek za prąd ile zostało w magazynie.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #1015
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Tydzień prąd kepie a pisze o rocznych uzyskach, co to się z ludźmi porobiło. Jakaś strona przewiduje ich zyski... ja bym instalację od razu zdjął i sprzedał 2 razy zarobie: Raz na zyskach które podaje strona a później raz jeszcze jak sprzedam instalację PV sOMsiadowi.
    W Amber Gold i Getback też liczyli na niedziele a w sobotę było po ptakach.

    A dziś tak wieje że nie jedne może swojego dachu szukać, a ten wie że jemu nie zwieje! Podaj Pan cyferki na Totka na najbliższe losowanie i nie mam więcej pytań.

    Po 5 latach zerkam tylko na rachunek za prąd ile zostało w magazynie.
    Niestety nie może bo wziął zapewne dofinansowanie z Mój prąd musiałby oddać 5 tysi. Dzisiejsze cyferki to 1 2 3 4 5 i wieje wiatr

  16. #1016

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Niestety nie może bo wziął zapewne dofinansowanie z Mój prąd musiałby oddać 5 tysi. Dzisiejsze cyferki to 1 2 3 4 5 i wieje wiatr
    Oj tam wziął 2, razy zyska to odda Państwu a w 500+ odbierze.
    Ej jeszcze jedna cyferka bo mi tu wychodzi że 6 muszę podać a mam tylko 5. Dobrze że se przypomniałem bo bym przegroł.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #1017
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Oj tam wziął 2, razy zyska to odda Państwu a w 500+ odbierze.
    Ej jeszcze jedna cyferka bo mi tu wychodzi że 6 muszę podać a mam tylko 5. Dobrze że se przypomniałem bo bym przegroł.
    Ja gram w mini lotto.

  18. #1018

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stanowska Zobacz post
    Nie działa link do strony z teoretycznym wyliczeniem.
    Rozumiem, że rocznie z 3.3kW wyciągnąłeś 3.4kW - czyli SUPER!
    Jak to się ma do wyliczeń z tej strony?

    Albo się już pogubiłam i podałeś tylko teoretyczne wyliczenia ze strony. Praktycznych jeszcze nie masz?
    Link działa tylko musisz zaakceptować nieszczęsne ciasteczka i przeładować stronę.
    Oczywiście, że te wyliczenia są teoretyczne dla mojej instalacji, która działa od 5 dni. Plus minus ileś tam procent pozwala określić uzyski na podstawie wieloletnich badań.
    U mnie jak będzie to się dopiero po pełnym roku okaże, na razie za wcześnie bo 5 paskudnych dni i tylko 26 kWh, ale działa.
    Dom Saloniki II - 128m2 użytkowej, ściany 15 cm λD= 0,039 W/mK, poddasze 25cm wełny λD= 0,034 W/mK, skosy 20 cm λD= 0,034 W/mK, podłoga 10cm λD= 0,038 W/mK, dół całość podłogówka, góra 3 kaloryfery + łazienka podłogówka. Okna Schuco Corona SI 82 Cava 3 szyby.
    Skam-P 12kW Ardeo, sterownik SPP + BET.

    Instalacja PV 3,35kW - Huawei SUN2000-3KTL-M0 + 10 szt. Q-Cells Q.PEAK DUO BLK-G6 335W.

  19. #1019
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    Link działa tylko musisz zaakceptować nieszczęsne ciasteczka i przeładować stronę.
    Oczywiście, że te wyliczenia są teoretyczne dla mojej instalacji, która działa od 5 dni. Plus minus ileś tam procent pozwala określić uzyski na podstawie wieloletnich badań.
    U mnie jak będzie to się dopiero po pełnym roku okaże, na razie za wcześnie bo 5 paskudnych dni i tylko 26 kWh, ale działa.
    To niejest tak źle ja za pierwsze 3,5 dnia mam 18,5,kWh a instalacja większa.
    4kWh na auto konsumpcję poszło . Ale lodówkę wentylację....pierdoły offgrid załatwia wtedy. Więc tyle co klima i ndukcja i piekarnik posżło w auto konsumpcje
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 23-02-2020 o 19:59
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  20. #1020
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał kedlaw0 Zobacz post
    Teoretycznie z mojej instalacji na podstawie:
    https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html
    Rok 3400kWh a miesiącami wygląda następująco:
    1-113
    2-155
    3-280
    4-379
    5-415
    6-421
    7-430
    8-411
    9-345
    10-250
    11-117
    12-93
    Jakie stratyy można przyjąć bo 14% trochę dużo się wydaje?
    teoretycznie moje 4,55 da 4700kWh. Czyli na pałę 4200 do wykożystania
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Strona 51 z 318

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony