dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 186 z 318
Pokaż wyniki od 3.701 do 3.720 z 6349

Temat: Uzysk z PV

  1. #3701
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Czy coś jest zwalone w mojej instalacji,
    Na pewno.
    Jakie moduły, optymalizatory ? Wszystkie w jednym stringu ?
    To ja miałem większą produkcję, choć mam 4.27kWp, częśm modułów na wschód, a południowe okresowo zacienianie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  2. #3702

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    U mnie rok 2020 przyniósł tylko 4110 kWh , prawie o 20% mniej od teoretycznej mocy. Czy coś jest zwalone w mojej instalacji, czy można to reklamować, zwłaszcza że okoliczni sąsiedzi przekroczyli 100% mocy. Dziękuję za rady i pozdrawiam.
    Jeśli nie masz żadnych zacienień, to coś jest nie halo. Masz dostęp do zakładek Układ, Analiza, Raporty i Alerty?
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  3. #3703

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    U mnie rok 2020 przyniósł tylko 4110 kWh , prawie o 20% mniej od teoretycznej mocy. Czy coś jest zwalone w mojej instalacji, czy można to reklamować, zwłaszcza że okoliczni sąsiedzi przekroczyli 100% mocy. Dziękuję za rady i pozdrawiam.
    Bryła Twojego domu (dach) jest dość skomplikowany. Jak masz panele porozkładane? Nic ich nie zacienia - nie masz drzew w okolicy? Ja przed montażem PV zamontowałem kamerę w ogródku aby pooglądać czy cień z wysokiego komina nie będzie mi wchodził na panele luty-marzec...
    Można sprawdzić (po napięciach) czy wszystkie płyty są podłączone ale to już byłoby bez sensu... W instalacji PV raczej nie ma za wiele do spieprzenia. To raczej proste jak budowa cepa. Można to najwyżej zrobić źle pod kątem mechanicznym, ale elektrycznie to jak podłączenie drukarki do komputera...
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  4. #3704

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Jeśli nie masz żadnych zacienień, to coś jest nie halo. Masz dostęp do zakładek Układ, Analiza, Raporty i Alerty?
    Mam dostęp do raportów. Ze względu na pojawiające się zacienie 4 paneli w okresie popołudniowym wynikające z konstrukcji dachu każdy panel ma mikroinwerter. Całość położona jest pod kątem 43 stopni, idealnie na południe. Nie bardzo wiem jak interpretuje się te dane z raportów. Jeśli można o jakieś wskazówki. Instalacja jest 3-fazowa. Pozdrawiam
    Dom z pracowni ARCHON "W tamaryszkach 4", 138 m2 powierzchni użytkowej. Ściany porotherm 25cm oraz 15 cm styropianu, garaż od wschodu i północy 25 cm. Ocieplenie, fundamenty - 10 cm, posadzka parter 13 cm, piętro 3 cm. Skosy wełna 30 cm, sufit 35 cm.
    Ogrzewanie, pompa ciepła Vaillant 5,8 kW gruntowa z wbudowanym zbiornikiem, po całości ogrzewanie podłogowe. SolarEdge o mocy 4,96 kW na dachu od strony południowej 16 paneli.

  5. #3705

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    W instalacji PV raczej nie ma za wiele do spieprzenia. To raczej proste jak budowa cepa. Można to najwyżej zrobić źle pod kątem mechanicznym, ale elektrycznie to jak podłączenie drukarki do komputera...
    No, praktyka wyraźnie pokazuje, że jednak zrobienie PV na SE nie jest proste jak budowa cepa i jest całkiem dużo do spieprzenia. Co i rusz widać przykłady, że instalatorzy nie wiedzą co robią.
    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    Mam dostęp do raportów. Ze względu na pojawiające się zacienie 4 paneli w okresie popołudniowym wynikające z konstrukcji dachu każdy panel ma mikroinwerter. Całość położona jest pod kątem 43 stopni, idealnie na południe. Nie bardzo wiem jak interpretuje się te dane z raportów. Jeśli można o jakieś wskazówki. Instalacja jest 3-fazowa. Pozdrawiam
    To nie mikroinwerter a optymalizator.
    1) Sprawdź czy nie masz żadnych błędów na falowniku. W zakładce Układ kliknij "falownik", potem naciśnij "i" i przejdź do zakładki "Błędy".
    2) Jeśli masz zakładkę Alerty, to kliknij szóstą ikonkę (Usuń filtry) i sprawdź, czy nie ma/było żadnych alarmów
    3) W Raporty zamień Typ raportu na "Analiza niezgodności modułów", zmień datę na 1 kwietnia 2021 i wygeneruj raport. Napisz, jakie masz wartości w komórce B11 i B12 (niezgodność mocy i energii modułów). Zgodnie z instrukcją, wartości powinny zawierać się między -6% a +6% .
    https://www.solaredge.com/sites/defa...sis_report.pdf
    4) Zajrzyj do zakładki Analiza, wybierz datę, w której miałeś dobrą produkcję, z ładnym wykresem (ważne, żeby nie był poszarpany, u mnie to był np. 28 kwietnia, ale u Ciebie może być inny), datę wybierasz, dwa razy klikając na wybraną datę, wybierz Falownik, potem Łańcuch, pierwszy moduł. Wybierz "Napięcie optymalizatora" i potem "Zastosuj do wszystkich". Zobacz, czy nie ma jakiś optymalizatorów, które wchodzą w trakcie dnia (nie na początku i końcu produkcji) na maksymalne wartości - w zależności jakie masz optymalizatory to może być np. 60V albo 80V. Podaj jaki masz typ, to Ci powiemy, jakie to napięcie maksymalne.
    5) Potem zmień z "Napięcie optymalizatora" na "Moc" i zobacz, czy nie ma modułów, które mocno odbiegają od innych. Jak masz wątpliwości, wklej tutaj wykresy.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  6. #3706

    Domyślnie

    Serdecznie dziękuję za instrukcję, poniżej podaje dane wg niej.
    FALOWNIK
    Błąd (pasywna funkcja przeciwdziałania wyspowemu trybowi pracy).
    Ostatnie wystąpienie (06.05.2021).
    Ilość 9.
    ALERTY ( nie było).
    RAPORTY (niezgodność modułów)
    B11 (niezgodność energii modułów) 11%
    B12 (niezgodność mocy modułów) 5%

    NIEDOPASOWANIE MODUŁÓW FALOWNIKA
    B16 (energii 11, mocy 5)

    NIEZGODNOŚĆ MODUŁÓW
    nr modułu/niezg, energii %/niezg, mocy %
    1.08/-23/-7
    1.05/-21/-7
    1.0.10/-19/-5
    1.014/-5/-5
    1.0.12/+6/-3
    1.0.4/+5/-1
    1.0.6/0/0
    1.0.11/+1/0
    1.0.13/+3/+2
    1.0.1/+10/+2
    1.0.16/+9/+2
    1.0.7/+8/+3
    1.0.9/+9/+5
    1.0.2/+6/+8
    1.0.3/+6/+8
    1.0.15/+4/-1

    Napięcie maksymalne optymalizatorów wynosi 60 V, moduły o najwyższej niezgodności są zacieniane. Co w tej sytuacji można zrobić, obrócenie domu raczej jest niewykonalne.
    Pozdrawiam
    Dom z pracowni ARCHON "W tamaryszkach 4", 138 m2 powierzchni użytkowej. Ściany porotherm 25cm oraz 15 cm styropianu, garaż od wschodu i północy 25 cm. Ocieplenie, fundamenty - 10 cm, posadzka parter 13 cm, piętro 3 cm. Skosy wełna 30 cm, sufit 35 cm.
    Ogrzewanie, pompa ciepła Vaillant 5,8 kW gruntowa z wbudowanym zbiornikiem, po całości ogrzewanie podłogowe. SolarEdge o mocy 4,96 kW na dachu od strony południowej 16 paneli.

  7. #3707

    Domyślnie

    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    Błąd (pasywna funkcja przeciwdziałania wyspowemu trybowi pracy).
    Ostatnie wystąpienie (06.05.2021).
    Ilość 9.
    Mogło być gorzej. Rozwiń listę i sprawdź, w jakich dniach.
    Cytat Napisał NOMIS Zobacz post
    NIEZGODNOŚĆ MODUŁÓW
    nr modułu/niezg, energii %/niezg, mocy %
    1.08/-23/-7
    1.05/-21/-7
    1.0.10/-19/-5
    [...]
    Napięcie maksymalne optymalizatorów wynosi 60 V, moduły o najwyższej niezgodności są zacieniane. Co w tej sytuacji można zrobić, obrócenie domu raczej jest niewykonalne.
    No to faktycznie, ponad -20% to jest jakiś dramat. Obawiam się, że pomoże jedynie przeniesienie modułów w inne, mniej zacienione miejsce. Czy patrzyłeś w wykresy, jak to wygląda?

    Ale mam jeszcze pytanie pomocnicze: jaki masz falownik - SE4K czy SE5K? Możesz pokazać wykres produkcji z jakiegoś słonecznego dnia z kwietnia albo maja?
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  8. #3708
    Ostatnio edytowane przez NOMIS ; 09-05-2021 o 20:30 Powód: Dodałem dodatkowe zdjęcia
    Dom z pracowni ARCHON "W tamaryszkach 4", 138 m2 powierzchni użytkowej. Ściany porotherm 25cm oraz 15 cm styropianu, garaż od wschodu i północy 25 cm. Ocieplenie, fundamenty - 10 cm, posadzka parter 13 cm, piętro 3 cm. Skosy wełna 30 cm, sufit 35 cm.
    Ogrzewanie, pompa ciepła Vaillant 5,8 kW gruntowa z wbudowanym zbiornikiem, po całości ogrzewanie podłogowe. SolarEdge o mocy 4,96 kW na dachu od strony południowej 16 paneli.

  9. #3709
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Mam instalację prawie rok i dzisiaj dopiero miałem największą produkcję 6,75 kWh z kWp.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  10. #3710

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Mam instalację prawie rok i dzisiaj dopiero miałem największą produkcję 6,75 kWh z kWp.
    Ej bez kitu są takie elementy które założyły "dziś/wczoraj/w grudniu 2020r" PV i są z tego powodu dumne? To się nie ma prawa zwrócić.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #3711

    Domyślnie

    W takiej sytuacji, niezależnie od tego czy masz optymalizatory P370 czy P401, instalacja będzie źle (nieoptymalnie) pracować. Od 14:30 większość optymalizatorów jedzie po bandzie (60V) ponieważ aż cztery optymalizatory walczą z ostrym cieniem mgły Niestety, w takich warunkach z takimi optymalizatorami instalacja nie ma prawa optymalnie działać od tej godziny. Nic dziwnego, że masz takie słabe uzyski.
    Czy to jest wina instalatora - nie wiem. Pytanie, czy miał świadomość, że co najmniej trzy (a wygląda na to, ze nawet 4) moduły będą zacienione - jeśli tak, to popełnił błąd, bo powinien zastosować w instalacji optymalizatory działające do 80V lub więcej.

    Są prawdopodobnie tylko dwa wyjścia:
    1) zmiana usytuowania tych 3 najgorszych (a najlepiej 4) modułów na niezacienione
    2) zmiana optymalizatorów na takie z wyższym napięciem
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  12. #3712

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, teraz wiem jak rozmawiać z instalatorem. Pozdrawiam
    Dom z pracowni ARCHON "W tamaryszkach 4", 138 m2 powierzchni użytkowej. Ściany porotherm 25cm oraz 15 cm styropianu, garaż od wschodu i północy 25 cm. Ocieplenie, fundamenty - 10 cm, posadzka parter 13 cm, piętro 3 cm. Skosy wełna 30 cm, sufit 35 cm.
    Ogrzewanie, pompa ciepła Vaillant 5,8 kW gruntowa z wbudowanym zbiornikiem, po całości ogrzewanie podłogowe. SolarEdge o mocy 4,96 kW na dachu od strony południowej 16 paneli.

  13. #3713
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Xesxpox

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Włocławek okolica
    Posty
    532

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    . Mam instalację prawie rok i dzisiaj dopiero miałem największą produkcję 6,75 kWh z kWp.
    U mnie dziś 7kWh z kW. Mam tak częściej niż raz w roku. U mnie instalacja typowo na południe i kąt ok 30-ci parę stopni. Moduły selfa 280Wx20szt.
    A Ty jak masz panele rozłożone i jakie moduły?
    Ostatnio edytowane przez Xesxpox ; 09-05-2021 o 22:04

  14. #3714

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xesxpox Zobacz post
    U mnie dziś 7kWh z kW. Mam tak częściej niż raz w roku. U mnie instalacja typowo na południe i kąt ok 30-ci parę stopni. Moduły selfa 280Wx20szt.
    A Ty jak masz panele rozłożone i jakie moduły?
    Też mam rekord: 7,76 kWh/kWp. Południe/35° od końca listopada.
    (cangi80 ma informacje w stopce )

  15. #3715
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ej bez kitu są takie elementy które założyły "dziś/wczoraj/w grudniu 2020r" PV i są z tego powodu dumne? To się nie ma prawa zwrócić.
    Panele nie są na południe i nie pod optymalnym kątem ( info w stopce ), moje założenie aby uzyskały 1000 kWh z kWp rocznie. Zwrot pewnie będzie szybszy niż u większości. Kosztowały mnie z programu Gminy równe 10 tys. a czas zwrotu to 3 lata.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  16. #3716

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Panele nie są na południe i nie pod optymalnym kątem ( info w stopce ), moje założenie aby uzyskały 1000 kWh z kWp rocznie. Zwrot pewnie będzie szybszy niż u większości. Kosztowały mnie z programu Gminy równe 10 tys. a czas zwrotu to 3 lata.
    To się może chyba nie udać...
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  17. #3717

    Domyślnie

    Cytat Napisał cangi80 Zobacz post
    Panele nie są na południe i nie pod optymalnym kątem ( info w stopce ), moje założenie aby uzyskały 1000 kWh z kWp rocznie. Zwrot pewnie będzie szybszy niż u większości. Kosztowały mnie z programu Gminy równe 10 tys. a czas zwrotu to 3 lata.
    4,8kW za 10k zł. super powiedz nam jak Ci się te 10k zwróci w 3 lata? Chętnie posłucham.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  18. #3718

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    4,8kW za 10k zł. super powiedz nam jak Ci się te 10k zwróci w 3 lata? Chętnie posłucham.
    10k - zwrot z podatku (17%, a można i 32) daje 230 zł miesięcznie... Czyli +- rachunek za prąd.
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  19. #3719

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    10k - zwrot z podatku (17%, a można i 32) daje 230 zł miesięcznie... Czyli +- rachunek za prąd.
    A ile będzie wynosił rachunek za prąd bo przecież, jakieś rachunki będą nadal przychodzić? Czy może zakład energetyczny przestanie wysyłać je? Bo ja tak lekko policzę 25zł/2 m-ce czyli 16 * 25 zł = 400 zł.
    No ale skoro dla Ciebie "wyzwaniem" była budowa domu to i kalkulacje wychodzą bardzo optymistyczne
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 10-05-2021 o 12:59
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  20. #3720

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    A ile będzie wynosił rachunek za prąd bo przecież, jakieś rachunki będą nadal przychodzić? Czy może zakład energetyczny przestanie wysyłać je? Bo ja tak lekko policzę 25zł/2 m-ce czyli 16 * 25 zł = 400 zł.
    No ale skoro dla Ciebie "wyzwaniem" była budowa domu to i kalkulacje wychodzą bardzo optymistyczne
    Tak kalkulacje nie są moją słabą stroną. Nadmienię, że odpisałem w imieniu kogoś innego bo mnie tak nie zaskakuje zwrot 10 tys przez 3 lata... U mnie zajęłoby to max 2.
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

Strona 186 z 318

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony