dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 171 z 318
Pokaż wyniki od 3.401 do 3.420 z 6349

Temat: Uzysk z PV

  1. #3401

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    Zgadzam się z tym. Odnoszę wrażenie, że niektórzy z posiadaczy dobrze skierowanych PV uczynili sobie w wątku pole do pokazywania, że są w czymś lepsi. Trochę to przypomina tokowanie, już nie przywołując dosłownie rywalizacji pewnych bliskich nam, sympatycznych ssaków.

    Mam z konieczności ŹLE ukierunkowaną instalację, czyli W-E (-30 st). Przed montażem w programie PvSolExpert zrobiłem symulację i program - biorąc pod uwagę moc, kąt, azymunt, położenie geograficzne, pogodę w regionie - wygenerował przewidywany uzysk roczny. Dodałem 3 panele po zachodniej stronie i mam tyle prądu co z południowej instalacji. I nie rusza mnie rywalizacja na uzyski. Najważniejsza jest produkcja roczna w stosunku do potrzeb i jak najmniejszy rachunek, bez zbytniego przewymiarowania.

    Ale w sumie mogę kupić inwerter 1 kW 1. fazowy (ok. 700 zł), dwa panele 400W, postawić na szopce wg idealnych dla produkcji kątów i będę wymiatał w konkurencji kWh/kWp. Zresztą nasze uzyski są i tak żałosne w stosunku do tych np. z Grecji czy Arabii Saudyjskiej.

    Ma sens jedynie porównywanie tak samo skierowanych PV, położonych niedaleko i wychwytywanie z tego np. zanieczyszczeń atmosfery przy podobnej pogodzie. Moim skromnym zdaniem.
    Zgoda w 100% A tak na marginesie. Bo było odnośnie mycia Ja ich nigdy nie myłem i nie zauważyłem istotnych zmian w produkcji. Kurzu bylo tyle ( 2 miechy bez opadow ) że jak bys cos napisał to by było widać z 200m
    Na Ra
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  2. #3402

    Domyślnie

    Jeżeli "voymar" wyprodukuje 120% tego co ja w lutym 2021r, a w lutym przyszłego roku 150% i tych "voymarów" jest kilkunastu to znaczy, że moje panele zaniemogły.
    A jak mnie nie interesuje to co jest w tytule wątku, to nie czytam go.

  3. #3403

    Domyślnie

    Witam. Miałbym pytanko z innej beczki , a mianowicie, czy licznik EE powinien się wyzerować po roku używania PV ( w lutym minął rok) , wyzerowany nie jest , licznik to Iskra. Dzięki za info.

  4. #3404
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaszx11 Zobacz post
    Witam. Miałbym pytanko z innej beczki , a mianowicie, czy licznik EE powinien się wyzerować po roku używania PV ( w lutym minął rok) , wyzerowany nie jest , licznik to Iskra. Dzięki za info.
    nie

  5. #3405

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaszx11 Zobacz post
    Witam. Miałbym pytanko z innej beczki , a mianowicie, czy licznik EE powinien się wyzerować po roku używania PV ( w lutym minął rok) , wyzerowany nie jest , licznik to Iskra. Dzięki za info.
    Pewnie że nie . Licznik pracuje tak jak bez PV ,aż do kolejnej legalizacji to tak ok.10lat potem pewnie ZE go wymieni jak to robilo do tej pory.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  6. #3406

    Domyślnie

    Liczniki z taką kręcącą się tarczą legalizuje się co 15 lat, a elektroniczne co 8 lat.
    Gdyby liczydło w liczniku policzyło więcej niż jest jego maksymalna pojemność to by się wyzerowało i dalej liczyło, kiedyś w niektórych sytuacjach zdarzało się tak.

  7. #3407
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Ale po co ci to potrzebne? takim tokiem myślenia to wyjdzie że PV o mocy 8kW pracowała przez 10s. z mocą 8kW czy tam z moc 7.8kW ale w ciągu dnia zrobiła 10kWh Tak to wygląda.
    A czy to ja zadałem pytanie? Czy to mnie interesuje? Ktoś zadał pytanie o moc to mu powiedziałem, ty nie masz nic do powiedzenia to zamknij du**. Nie chcesz odpowiedzieć na pytanie ale zaj***** trzy grosze nie ma temat musisz wtrącić. Pytanie po co? Cieszą Cię takie zaczepki? Zwróć uwagę na tytuł tematu, jak myślisz czego on dotyczy? Żygać się chce przez takie jak Twój wpisy. Nie chcesz pisać na temat, bo uważasz że to głupota ale offtop to już tak.

  8. #3408

    Domyślnie

    W tym wątku pisałem jaki mam uzysk po roku, jak to się ma do zużycia, które miesiące mogłyby być lepsze. W kwietniu zrównoważyło mi się zużycie z produkcją, w tym roku zapewne będzie to trochę później.

    Czytam wpisy o produkcji z innych pv i to jest ciekawe. Czytam o wpływie kierunku, kąta, pory roku na produkcję z różnych instalacji i to jest ciekawe.

    Jednak dziesiątki postów z danymi typu **kWh/kWp w przedziałach czasu od godzin, dni do tygodni przestały mówić cokolwiek. Oprócz komunikatu o lepszym nasłonecznieniu w danym dniu.
    PV 6,3 kWp (20x315 Wp Phono Solar mono HalfCut), Fronius Symo.

  9. #3409

    Domyślnie

    Cytat Napisał tobiasz86 Zobacz post
    A czy to ja zadałem pytanie? Czy to mnie interesuje? Ktoś zadał pytanie o moc to mu powiedziałem, ty nie masz nic do powiedzenia to zamknij du**. Nie chcesz odpowiedzieć na pytanie ale zaj***** trzy grosze nie ma temat musisz wtrącić. Pytanie po co? Cieszą Cię takie zaczepki? Zwróć uwagę na tytuł tematu, jak myślisz czego on dotyczy? Żygać się chce przez takie jak Twój wpisy. Nie chcesz pisać na temat, bo uważasz że to głupota ale offtop to już tak.
    Z zasady na głupie pytania nie odpowiadam - bo te takie są.
    Cyt.-Cieszą Cię takie zaczepki? -Wyobraź sobie że NIE bo to nie sa zaczepki a jedynie nakierowanie na poprawny tok myślenia( Jak się nie zna podstaw ) to tak właśnie wygląda pytanie.
    Cyt. Zwróć uwagę na tytuł tematu, jak myślisz czego on dotyczy? Właśnie czego dotyczy i to jedyne dobre i słuszne w twej wypowiedzi.
    Uzysk --na pewno wiesz co to jest?
    Bo skoro jest napisane że moja PV o mocy 8kW pracowała ze sprawnością 80% czy tam 90%-- to to jest uzysk? Jaki? w jakiej jednostce czasu.?
    Tak jak pisałem są to chwilowe moce trwające kilka sekund /dzień .Podniecając się chwilową mocą PV to sorry ale osoba ta ma minimalne pojęcie o PV
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  10. #3410
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lubuszmen

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    Ziemia Dziadoszan
    Posty
    96

    Domyślnie

    @voymar
    To, że Ci Bozia nie poskąpiła rozumu oznacza tylko tyle, że powinieneś grzecznie się ta wiedzą dzielić.
    Moje pytanie nie dotyczy chwilowego piku kiedy panele zimne i nagle słońce wyjdzie zza chmur, tylko mocy w szczytowym punkcie klasycznej paraboli słonecznego dnia. Otóż wyobraziłem sobie, że wiedząc jaką moc moje urządzenie powinno generować powiedzmy ok. 1 marca ok. 1 czerwca ok. 1 września w stosunku do zainstalowanej (wynik %) mam szybką informację o poprawności pracy ustrojstwa.
    Patrzę w słoneczne około tego terminu w południe na moc w szczycie paraboli i widzę 73% - OK tak powinno być - wszystko działa jak trzeba.
    Za rok 72,5%. Za dwa lata 72%. To tak jak z olejem w silniku auta. Raz na jakiś czas trzeba sprawdzić. No chyba, że elektrownie mają dwa stany: działa i nie działa.
    To wtedy masz rację - bez sensu. Mam to od pól roku i się tego dopiero uczę, więc proszę o wyrozumiałość.
    Ostatnio edytowane przez Lubuszmen ; 04-03-2021 o 20:10
    Dom kubatura ogrzewana ok. 510m3. 166m2 ogrzewanie podłogowe oraz 25m2 - grzejnik w garażu.
    PV 16,8kWp na gruncie. Azymut 201st. / 30st. - latem zacieniana częściowo do 9 przez budynki i po 17 przez drzewa
    PC 9kW Panasonic Aquarea All in One - 1f /mod J
    Zużycie prądu na CO przez PC w sezonie 2020/2021: 4218kWh. 2021/2022: 3192kWh (łagodna zima)

  11. #3411

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lubuszmen Zobacz post
    @voymar
    To, że Ci Bozia nie poskąpiła rozumu oznacza tylko tyle, że powinieneś grzecznie się ta wiedzą dzielić.
    Moje pytanie nie dotyczy chwilowego piku kiedy panele zimne i nagle słońce wyjdzie zza chmur, tylko mocy w szczytowym punkcie klasycznej paraboli słonecznego dnia. Otóż wyobraziłem sobie, że wiedząc jaką moc moje urządzenie powinno generować powiedzmy ok. 1 marca ok. 1 czerwca ok. 1 września w stosunku do zainstalowanej (wynik %) mam szybką informację o poprawności pracy ustrojstwa.
    Patrzę w słoneczne około tego terminu w południe na moc w szczycie paraboli i widzę 73% - OK tak powinno być - wszystko działa jak trzeba.
    Za rok 72,5%. Za dwa lata 72%. To tak jak z olejem w silniku auta. Raz na jakiś czas trzeba sprawdzić. No chyba, że elektrownie mają dwa stany: działa i nie działa.
    To wtedy masz rację - bez sensu. Mam to od pól roku i się tego dopiero uczę, więc proszę o wyrozumiałość.
    Ok .ale to blędne rozumowanie. Faktem jest to ze wiosna jest w kwietniu jak i zima w styczniu. Tak samo możemy powiedzieć że ; np. 04.03 ( co rok słońce wschodzi o godz.-x a zachodzi o godz. y i to jest prawda i tak jest co rok . Ale do PV ma sie ni jak. Jak byś wziął uzyski z poszczególnych miesięcy w roku i tak przez parę lat to było by bardziej prawdopodobne ( zbliżone ) do roku poprzedniego niż to że 04.03 PV pracuje przez 10s. z mocą 8kW i za rok tak będzie. To błąd. ( za rok może być deszcz) Na tej podstawie nie stwierdzisz o ubytku mocy paneli.Kolejny przykład PV były takie dni że PV w słoneczny dzień stycznia robiła 25kWh ( PV 5,72kW) a w maju tylko 10 kW A tak w ramach uzupełnienia . Zacząłem 6 rok z PV i uwierz nie widać aby panele coś straciły na mocy. Jest to na dziś niezauważalne co zapewne nie znaczy że się zużywają. Nie chce mi sie sprawdzać lecz były takie lata że PV ( młodsza wiekowo ) bo np. w 17r zrobiła 6850kWh/rok a dwa lata później czyli w 19r.7015kWh Podejrzewam że minie jeszcze wiele lat aby to było widać golym okiem ,lecz zapewne tak będzie. Na dziś tego nie ma. Tak że lepiej skup się na tym ile PV robi dziennie, miesięcznie bo to jest NAJWAŻNIEJSZE a nie to z jaką to robi mocą.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 04-03-2021 o 21:44
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #3412
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar k1krzysztof
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    88-200
    Posty
    239

    Domyślnie


    ""Napisał Lubuszme""

    Otóż wyobraziłem sobie, że wiedząc jaką moc moje urządzenie powinno generować powiedzmy ok. 1 marca ok. 1 czerwca ok. 1 września w stosunku do zainstalowanej (wynik %) mam szybką informację o poprawności pracy ustrojstwa.
    Patrzę w słoneczne około tego terminu w południe na moc w szczycie paraboli i widzę 73% - OK tak powinno być - wszystko działa jak trzeba.
    Za rok 72,5%. Za dwa lata 72%. To tak jak z olejem w silniku auta. Raz na jakiś czas trzeba sprawdzić.


    jeżeli masz takie potrzeby to proponuję program w j.polskim jeden z lepszych na stronie masz opis ci i jak polecam .
    http://scanthesun.com/scanthesun.php
    pobierz na telefon i zrób pomiary swojego stanowiska podstaw parametry instalacji i po problemie
    przykładowy wykres

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dom_1pomiar[1].jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	453776

  13. #3413
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    3 dzień pracy

    4.95kWp
    Ziemia, na południe, z częściowym zacienienie porannym przez dom.

    21.7 kWh.

  14. #3414

    Domyślnie

    Witam wszystkich, mam pytanie do znawców fotowoltaiki.Chcialbym zainstalować instalacje fotowoltaiczną, ale mam tylko na zachodniej połaci dachu możliwość bez cienia i dużo miejsca na zainstalowanie.Jak oceniacie tą stronę do montażu instalacji ? Pozdrawiam

  15. #3415
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    http://www.pvinfo.pl/www.solwis.pl/s...talacji_pv.jpg

    A ogólnie nie ten temat, można winnych miejscu zadać to pytanie.

  16. #3416
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maniek1234 Zobacz post
    Witam wszystkich, mam pytanie do znawców fotowoltaiki.Chcialbym zainstalować instalacje fotowoltaiczną, ale mam tylko na zachodniej połaci dachu możliwość bez cienia i dużo miejsca na zainstalowanie.Jak oceniacie tą stronę do montażu instalacji ? Pozdrawiam
    -15 do - 30% w stosunku do instalacji południowej, zależne jeszcze jest dużo od kąta połaci. Generalnie kup falownik do swoich potrzeb (zużycia energii) a ogniw zainstaluj 30%więcej i będzie git. Zachód ma tą przewagę, że większość produkuje po południu a zazwyczaj wtedy więcej konsumujemy.

  17. #3417

    Domyślnie

    Na tym samym dachu mam pv i kolektory solarne.
    Porównuję energię wyprodukowaną przez pv i solary w procentach do wartości maksymalnej uzyskanej w roku 2018.
    Dane z solara odczytywane z licznika ciepła.

    A tu film o fotowoltaice, o opłacie mocowej:
    https://www.youtube.com/watch?v=v5SwGl6PDjc
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pvporownaniesolar.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	97,0 KB
ID:	453790  

  18. #3418

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, chciałem jeszcze dodać że kąt mojego dachu wynosi 45°.Jak to wszystko widzicie? Czy jest sens montowania fotowoltaiki ? Pozdrawiam

  19. #3419

    Domyślnie

    Zdecydowanie tak. Chyba, że musisz się zadłużyć na ten cel wysoko oprocentowanym kredytem.

  20. #3420
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maniek1234 Zobacz post
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, chciałem jeszcze dodać że kąt mojego dachu wynosi 45°.Jak to wszystko widzicie? Czy jest sens montowania fotowoltaiki ? Pozdrawiam
    A na gruncie nie masz możliwości? Wyszło by znacznie lepiej.

Strona 171 z 318

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony