dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 188 z 318
Pokaż wyniki od 3.741 do 3.760 z 6349

Temat: Uzysk z PV

  1. #3741
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Należna krytyka jest zawsze konstruktywna w szczególności do osób które panele na dachu widzą 2 tydzień i twierdzą że wszystkie rozumy pozjadały i że im się zwróci za 2 lata. Mnie cieszy bardzo wiele rzeczy że dziś o 7:00 wyszedłem z roboty i teraz popijam zimne piwko, za godzinkę kimnę się do 13:00 i później około 17:00 i na 19 znów do roboty, że robię prawie jak u siebie. Że od 6 lat nie interesują mnie rachunki za prąd, i nie ma tu znaczenia klimatyzacja, rekuperacja, że od 9 lat na moim dachu wiszą kolektory które robią ciepłą wodę i nadal działają. Że ktoś zakłada nadal inwertery SolaX`a bo mój wisi od lat na zewnętrznej ścianie domu i mróz mu nie straszy i deszcz też i tak od lat.
    Teraz cieszy mnie wyro które na mnie czeka... dobranoc
    Tak na marginesie to PV mam już rok , no ale to przecież nic w porównaniu do 8 lat.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  2. #3742

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Należna krytyka jest zawsze konstruktywna w szczególności do osób które panele na dachu widzą 2 tydzień i twierdzą że wszystkie rozumy pozjadały i że im się zwróci za 2 lata.
    Jak pijesz do mnie to sobie daruj bo g... wiesz...
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  3. #3743

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Należna krytyka jest zawsze konstruktywna
    Bardzo trafnie . Muszę dopisać taką definicję do słownika. Najlepiej pod hasłem "krytykanctwo". Tylko nie zapomnij tego skrytykować - należy się

  4. #3744
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    sito

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Pyrzowice
    Kod pocztowy
    42-625
    Posty
    889

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Przy ciepłej pompie nadal będziesz płacił rachunki za prąd i nie będą to rachunki po 25 zł/2 m-ce. Jeśli to instalacja gminna to pewnie wymagane było jej ubezpieczenie a być może i płatne przeglądy. O tym jakoś nikt nie pisze.
    Ja też robiłem kalkulację zmiany samochodu na benzynkę i LPG jakiś większy silnik aby to jeździło. Efekt samochód z silnikiem 2,5l przy mojej jeździe spokojnie spali 14l LPG po 2,5 zł/l czyli 100km przejadę za 14 * 2,5 = 35 zł/100 km. Od 8 lat jeżdżę Fordem Mondeo w dieslu 170kucy spala 6,6l/100km 6,6 * 5 zł/l = 33 zł. A gaz musiał bym zamontować to koszt przynajmniej 5000 zł. Kiedy się zwróci nigdy... A Forda znam jak własną kieszeń wiem co zrobiłem, wiem że niczego nie muszę robić i wiem że jego przebieg to 214k km i jestem jego pierwszym właścicielem. I weź teraz kup jakąś używkę 3-5 letnią ze znaną historią jak mój Mondek.

    Wracając do PV każdy widzi tylko kreatywną księgowość, i kiedy się zwróci a prawda jest taka że instalacji narobiło się tak dużo że nowi posiadacze mogą stwierdzić że im się nigdy nie zwróci, bo coś namieszają w prawie. A wystarczy tylko opust przerobić nie na rok a na 3 miesiące i będzie ból tyłka i gderanie. Może jakieś magazyny energii wymyślą i co...? Trzeba wydać 20k zł a jeszcze się nie wróciło nawet 5000 zł..
    Wszystko , PV, Pompy Ciepła i inne eko wynalazki trzeba dobrze skalkulować , jednemu wyjdzie na plus , innemu nie, są też tacy co w zamian za bezobsługową instalację są w stanie przepłacić i to sporo.....

    Odnośnie auta.... Nie znam praktycznie nikogo komu nie zwróciłby się gaz . Sam jezdziłem dieslami 20 lat, a od kilku mamy w domu 2 auta z gazem.
    Dwa lata temu kupiłem Astrę J 1,6 z gazem od kumpla, 2015r , tzw golas z manualną klimą , przebieg 55 tys, cena 36k . W tym samym czasie mój kierownik ( wyśmiał mój zakup ) kupił Passata 2014r niecałe 200 tys km ( standard ) za 39k , TDI ofkors.
    Ostatnio po dwóch latach porównaliśmy koszty. Moja Astra miała jedną awarię, trzeba było rozebrać tylny zacisk bo trzymał, koszt 150zł. Do tego 2 wymiany oleju i filtrów ( 500zł ) , plus z racji gazu wymiana świec ( 60zł ) . Doliczyłem ubezpieczenie OC 450 + 430 i to by było na tyle.....

    On w tym samym czasie robił zawieszenie, hamulce ( tarcze , klocki ) , 2x olej , dwumasę i sprzęgło ( ponad 4k ) . Wspomniał ze dobrze dla takiego prestiżu mieć AC przed złodziejami które razem z OC kosztuje 2200 za rok.

    Jego auto pali 6L ropy, moje 8L gazu..... Jego jest dynamiczniejsze i chyba to jedyny plus.....

    Po dwóch latach moje auto ma 85 tys km i jest jak nowe, jego ma 230 tys i raczej wydatki są przed nim.... ( pompa CR, wtryski , Turbo , DPF..... )

    No cóż, wydał sporo wiecej w ciągu dwóch lat ( naprawy , ubezpieczenie ) i ma auto z przebiegiem ćwierć bańki, ktoś powie ze to i tak lepsze od Opla....
    Ja mam inne zdanie na ten temat

    Wracając do paneli PV, ja raczej bede zakładał , bo nawet jak sie zwrócą za 15 lat to zawsze coś, rachunki płacone ZE nie zwrócą sie nigdy....

    P.S. marcinbbb jak dla Ciebie diesel nie różni sie niczym od 2,5 V6 to raczej nie możemy Ci pomóc
    Ostatnio edytowane przez sito ; 12-05-2021 o 13:57

  5. #3745

    Domyślnie

    z 7.5kw na południe na razie rekord 51.5kwp ciekawe jestem na jaki max wynik można liczyć może ktoś ma podobną instalacje?

    marcinbbb widze masz 7.3 jakie liczby?

  6. #3746

    Domyślnie

    Ja odpowiem kolegom bez cytatów
    1) odnośnie ubezpieczenia AC+OC za A u d i B8 ful opcja płacę 1,4k tak że te 2k to chyba bez zniżek za VW na ktory czekam ( robią go właśnie 21r) to 2,2k ale to nowy wóz.
    2) odnosnie zwrotu --jesienią 20r dołożyłem PV na 9.96kW---czyli 4,24kW za którą zapłaciłem 6k ( program gminny) Pomimo już posiadanej 5,72kW całkowite opłaty roczne były ok 3k .Teraz wynoszą =0 zeta Tak że PV zwróci się po 2 latach.
    3) Rekord na dziś z PV to 67kWh
    Powodzenia.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 13-05-2021 o 21:50
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  7. #3747

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Ja odpowiem kolegom bez cytatów
    2) odnosnie zwrotu --jesienią 20r dołożyłem PV na 9.96kW---czyli 4,24kW za którą zapłaciłem 6k ( program gminny) Pomimo już posiadanej 5,72kW całkowite opłaty roczne były ok 3k .Teraz wynoszą =0 zeta Tak że PV zwróci się po 2 latach.
    Powodzenia.
    Z dokładnością do opłat stałych do operatora, zwykle 150-300 zł rocznie. BTW. Powinni do tego tak podchodzić, że jak zostawiasz w akumulatorze nadwyżkę to powinni (choć po cenach zaniżonych) rozliczyć ją na poczet tych opłat stałych... ale to nie z takimi molochami... [zaraz się odezwą "znafcy" i "obrońcy molochów" oraz hejterzy PV)
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  8. #3748

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    Z dokładnością do opłat stałych do operatora, zwykle 150-300 zł rocznie. BTW. Powinni do tego tak podchodzić, że jak zostawiasz w akumulatorze nadwyżkę to powinni (choć po cenach zaniżonych) rozliczyć ją na poczet tych opłat stałych... ale to nie z takimi molochami... [zaraz się odezwą "znafcy" i "obrońcy molochów" oraz hejterzy PV)
    Było by dobrze, lecz ja te opłaty stałe i tak toleruję . Wcześniej utrzymanie domu kosztowało mnie 6k Obecnie to opłaty stałe.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  9. #3749

    Domyślnie

    Witam
    Mam instalacje PV o mocy 9,9. Czy warto dołożyć jeszcze 6 kW. Zużycie duże z uwagi na pompę ciepła.

  10. #3750
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał laparia Zobacz post
    Witam
    Mam instalacje PV o mocy 9,9. Czy warto dołożyć jeszcze 6 kW. Zużycie duże z uwagi na pompę ciepła.
    jak 9,9 kWp może nie wystarczyć przy Pc?
    Ja mam 4,55kWp i częściowo grzeję cop1(ok25%) klimatyzatory ok (75%) . Te 4,55kWp wystarcza na ok 60-65% potrzeb a płacę tylko za tani prąd.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #3751

    Domyślnie

    Czemu podczas pisania wyskakuje reklama i niszczy wpisany tekst? W nosie mam takie odpisywanie. Już mi się nie chce...
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  12. #3752

    Domyślnie

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    Czemu podczas pisania wyskakuje reklama i niszczy wpisany tekst? W nosie mam takie odpisywanie. Już mi się nie chce...
    Nie znasz programów blokujących reklamy? Tu mój program twierdzi że zablokował już 20 reklam!!!?? gdzie one są?
    O rany Boskie wyłączyłem program... gdzie ja kuźwa jestem nawet styropian reklamują i totalizator!!??? Szkoda że tamponów i tabletek na potencję
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #3753

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    jak 9,9 kWp może nie wystarczyć przy Pc?
    Ja mam 4,55kWp i częściowo grzeję cop1(ok25%) klimatyzatory ok (75%) . Te 4,55kWp wystarcza na ok 60-65% potrzeb a płacę tylko za tani prąd.
    ile prądu rocznie produkuje instalacja?

  14. #3754

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fanek Zobacz post
    ile prądu rocznie produkuje instalacja?
    Tyle i tylko tyle na ile pozwalają warunki pogodowe , zainstalowana moc oraz kierunek PV względem południa.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  15. #3755

    Domyślnie

    Mam panele od września 2020 r. Wschód więcej zachód mniej. Dopiero będę wiedział po roku ile mi wyprodukują. W miesiącu kwietniu to 977 kWh.

  16. #3756
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał laparia Zobacz post
    Mam panele od września 2020 r. Wschód więcej zachód mniej. Dopiero będę wiedział po roku ile mi wyprodukują. W miesiącu kwietniu to 977 kWh.
    Z jakiej mocy paneli? Aby coś porównać trzeba znać moc PV. Najlepiej wrzucić w stopkę.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  17. #3757
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Szacunkowo można zakładać że z 1 kWp jest 1 000 kWh energii na rok. Najwięcej od kwietnia do września.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #3758

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Szacunkowo można zakładać że z 1 kWp jest 1 000 kWh energii na rok. Najwięcej od kwietnia do września.
    Mam 1226kWh/1kWp
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  19. #3759
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Mam 1226kWh/1kWp
    Nie każdy ma tak idealne warunki. Ja chciałbym wyciągnąć 1000 ale nie wiem czy mi się uda, został mi jeszcze miesiąc do pełnego roku a mam dopiero 820 kWh z kWp.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  20. #3760
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ten rok (2021) jest generalnie dużo są szy od poprzedniego, więc uzyski wszędzie spadĺy
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 188 z 318

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony