dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 133
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Wygrzewanie wylewek

    Witam
    Od 4 dni wygrzewam wylewki pompą ciepła Samsung, w całym domu podlogówka, dom jeszcze nie ocieplony z licznymi dziurami i nieszczelnościami.
    Niestety fliziarz chce robić łazienki i zmuszony zostałem do włączenia ogrzewania.
    We wtorek pompa ustawiona na 25 stopni, instalacja nabrała temperatury bardzo szybko, środa 30 stopni bez problemów, czwartek 40 stopni i zaczynają się schody bo pompa ledwo 37 stopni wyciągła, myślałem że chwilowo temperatura spadła, wczoraj ustawiłem 50 stopni i zjeżdżam dziś a tam na piecu 37 stopni, byłem przez 5 godzin na budowie temperatura podniosła się do 40 stopni a przez te 5 godzin chodziła cały czas.... Podejrzewam po zużyciu prądu że chodzi całą dobę.
    Sprawdzam beton na dole w salonie nie zimny, w pokoju lekko ciepły w łazience ciepły, na górze w sypialni podłoga zimna, w korytarzu i jednym pokoju ciepła w drugim pokoju letnia.
    Niestety nie umiem ustawić rotametrow, kręciłem nimi ale na 6 szt 5 jest ruchoma, a jedna ani drgnie.... Rozdzielacze mocno ciepłe, rurki pod osłonkami też ciepłe.
    Co może być powodem że pompa nie może dogrzać wody powyżej 40 stopni?
    W poniedziałek dzwonię do hydraulika i instalatora pompy ale jutro jest niedziela i będzie mnie nosiło że coś jest nie tak....
    Ja z tych blokowych co tylko musiało termostat odkręcić więc teraz wszystko przeżywam.....
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  2. #2

    Domyślnie

    Proces wygrzewania wylewek powinien trwać 2tygodnie a nie 3dni.Żebyś tylko nie żałował tego pośpiechu.Jak nie ma wskazań na rotametrze to dana pętla może być zapowietrzona.
    Startuje się od temp.25st po czym każdej doby podnosi się temp.o 5st i tak do osiągnięcia 50st(50st przez 2dni)i potem sukcesywnie się obniża temp.o 5st do temp.wyjściowej.Nie wiem jak pompy ciepła ale niektóre lepsze kotły kondensacyjne np.Wolf czy Vaillant mają program do suszenia jastrychu i ten proces przebiega automatycznie
    Jak będziesz tak kręcił tymi rotametrami to je w końcu zepsujesz)
    Ostatnio edytowane przez Kondensat ; 06-10-2018 o 22:00

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Spokojnie wygrzewam dopiero 4 dzień, wg zestawienia od Asolta a także tabelek znalezionych na necie wychodzi ze codziennie zwiększamy o 10 stopni aż do 50 stopni potem 5-15 dzień grzejemy na max potem co 10 stopni zmieszamy aż do 20 stopni, potem wyłączamy i potem znów powtórka tylko krócej grzejemy na Maxa....
    Pompa ma program do wygrzewania ale wolę ustawiać ręcznie, nie mam zamiaru skracać czasu wygrzewania bo fliziarz położy podłogi dopiero za miesiąc po wygrzaniu.
    Właśnie rozmawiałem z hydraulikiem różnice w temperaturze betonu to regulacja obiegow bo pętle były różne i różnie grzeje, niestety co do max temperatury na pompie nic mi nie powie muszę w poniedziałek dzwonić do instalatora....
    Pompa dobrana jest do obciążenia budynku po ociepleniu a jak go brak to może dla tego nie daje radę? Niby zimna nie ma więc powinna uciagnąć takie obciążenia.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Spokojnie wygrzewam dopiero 4 dzień, wg zestawienia od Asolta a także tabelek znalezionych na necie wychodzi ze codziennie zwiększamy o 10 stopni aż do 50 stopni potem 5-15 dzień grzejemy na max potem co 10 stopni zmieszamy aż do 20 stopni, potem wyłączamy i potem znów powtórka tylko krócej grzejemy na Maxa....
    .
    Harmonogram wygrzewania który zaleca producent desek trójwarstwowych, a który zalecam stosowac, nie przewiduje codziennego zwiekszania o 10 oC nie przewiduje tez temp max 50 oC. Widocznie wygrzewasz wg innego harmonogramu, ja takiego nie podawałem. Wielu inwestorów stosowało to co im podawałem i nigdy nie zgłaszali mi reklamacji co do stopnia wilgotnosci i eliminacji napręzen.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No to polecam kontrolę tego co syn wysyła klientom do projektu podlogowki, otrzymałem w projekcie harmonogram wygrzewania wylewek(zgadzający się z harmonogramem Barlinka) gdzie
    1dzien to 20 st
    2 dzień to 30 st
    3 dzień to 40 st
    5 - 15 dzień 55 st lub max co da urządzenie
    16 dzień 40 st
    17 dzień 30 st
    Itd.... Potem przerwa i znów powtórka tylko 55 st tylko dzień.....
    Niestety na telefonie nie potrafię wrzucać zdjęć ale oczywiście mam projekt na mailu.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    No to polecam kontrolę tego co syn wysyła klientom do projektu podlogowki, otrzymałem w projekcie harmonogram wygrzewania wylewek(zgadzający się z harmonogramem Barlinka) gdzie
    1dzien to 20 st
    2 dzień to 30 st
    3 dzień to 40 st
    5 - 15 dzień 55 st lub max co da urządzenie
    16 dzień 40 st
    17 dzień 30 st
    Itd.... Potem przerwa i znów powtórka tylko 55 st tylko dzień.....
    Niestety na telefonie nie potrafię wrzucać zdjęć ale oczywiście mam projekt na mailu.
    Masz rację, wysyła inny harmonogram, ja dysponuję innym. Co producent desek to kazdy ma swój harmonogram, chociaz uwazam ze 55 oC to za duzo, przy pompie praktycznie nie do osiągniecia.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    To nie kwestia rotametrów, też tak miałem. Jest dużo wilgoci w domu, bardzo duży jest odbiór ciepła dlatego pompa nie może dojść do wyższej temperatury. U Mnie dopiero po kilku dniach temp. wzrosły. Pozamykałem wszystkie okna, reku na maxa i ruszyło. Lepiej sprawdza się dedykowany program do wygrzewania wylewek, bo nie jest niczym zablokowany np. temp na zewnątrz
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Harmonogram wygrzewania który zaleca producent desek trójwarstwowych, a który zalecam stosowac, nie przewiduje codziennego zwiekszania o 10 oC nie przewiduje tez temp max 50 oC.
    Jak nie, jak tak

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Uff już martwiłem się że coś nie tak jest z pompą.... Przez "cudowny harmonogram wygrzewania wylewek" od 2 dni zmuszam pompę do pracy 24h na dobę, jutro pojadę na budowę i z 50 oC zmniejsze a 40 stopni.... Nawet najmądrzejsi tego forum popełniają błędy tylko za to muszę zapłacić ogromną ilością straconego prądu.
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Uff już martwiłem się że coś nie tak jest z pompą.... Przez "cudowny harmonogram wygrzewania wylewek" od 2 dni zmuszam pompę do pracy 24h na dobę, jutro pojadę na budowę i z 50 oC zmniejsze a 40 stopni.... Nawet najmądrzejsi tego forum popełniają błędy tylko za to muszę zapłacić ogromną ilością straconego prądu.
    Wątpie aby ktos z tego forum tworzył te harmonogramy, one są ustalane przez specjalistów od producentów desek czy paneli. To nie ten adres z reklamacjami.

  11. #11
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Wątpie aby ktos z tego forum tworzył te harmonogramy, one są ustalane przez specjalistów od producentów desek czy paneli. To nie ten adres z reklamacjami.
    Wygrzewanie wylewek...
    Następny mit dla zabezpieczenia d....wykonawcy. Nigdy nie wygrzewałem wylewek. Dzięki temu stworzyłem maksymalnie dobre warunki dla dojrzewania betonu (bez gwałtownych i niepotrzebnych reakcji) , oszczędziłem tynkom sporej i gwałtownej ilości wilgoci a ostatecznie zaoszczędziłem na energii elektrycznej. Wszystko można, tylko trzeba z głową. A jeszcze lepiej bez for internetowych, a w zamian jedynie z odrobiną rozsądku...

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziś zajechalem i było 47 stopni, i mam to.... Gdzieś, zmniejszyłem na 40 stopni, w środę zjade na 30 oC, a w czwartek na 20.....i wygrzewanie znów zrobię tylko przeskakujac co 10 i w następnym tygodniu zakończę..... Drewna nie będę miał, a za 2 tygodnie będzie elewacja więc będzie ciepło trzymało..... A już trzeba grzać więc resztki wilgoci wyjdzie....
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  13. #13

    Domyślnie

    Zgadzam się z TwojPan[, im bardziej sprany mózg, tym mniej pieniędzy w kieszeni.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    No to polecam kontrolę tego co syn wysyła klientom do projektu podlogowki, otrzymałem w projekcie harmonogram wygrzewania wylewek(zgadzający się z harmonogramem Barlinka) gdzie
    1dzien to 20 st
    2 dzień to 30 st
    3 dzień to 40 st
    5 - 15 dzień 55 st lub max co da urządzenie
    16 dzień 40 st
    17 dzień 30 st
    Itd.... Potem przerwa i znów powtórka tylko 55 st tylko dzień.....
    Niestety na telefonie nie potrafię wrzucać zdjęć ale oczywiście mam projekt na mailu.
    Wspomniałeś że kręcisz rotametrami. Miałeś robioną podłogówkę wg projektu i nie masz tam projektowanych przepływów?
    Dom z poddaszem 220 m2 po podłogach, ok. 550m3 w tym garaż 30m2 nieogrzewany. Thermopor 30 cm + styro 15 cm 0,031, podłoga styro 12 cm 0,037, skosy żelbetowe - styro25 cm 0,037, sufit styro 25 cm 0,037. OZC 8,2 kW dla -20/22. 100% podłogówki, PC Samsung EHS 12 kW monoblok, reku Izzifast 300 ERV.
    PV 8.97 kWp na dachu z orientacją południową z Sofar Solar 8.8 ktl-x

  15. #15

    Domyślnie

    to teraz robi się coś zgodnie z projektami? o_O jeżeli tak to aż dziw że wszystko działa

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Gość co robił podłogowkę nie regulował podlogowki wg projektu.... Teraz ma podjechać ponownie odpowietrzyc i teraz wstępnie ustawi....
    Czy uważacie że jak ustawie rotametry wg projektu to będzie idealnie? Ja wątpię.... Zawsze coś trzeba będzie zmienić..... Obym się mylił...
    Dom wg projektu Dom w Kansas, OZC by Asolt 3,6 kW, powierzchnia użytkowa 120 m2, po podłogach 140 m2, ściany silikat 18 cm +25 cm 0,031 grafit, podłoga 20 cm 0,031 grafit, strop lane skosy ocieplone 20 cm styropianu grafit+ 15 cm Toprock 0,035,okna Vetrex V82 na szczelny montażu, podlogówka 17x2 Frankische, na dachu 7,2 kWs PV, pompa ciepla Samsung 6kW, wentylacja mechaniczna oparta na Thessla Green

  17. #17
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Gość co robił podłogowkę nie regulował podlogowki wg projektu.... Teraz ma podjechać ponownie odpowietrzyc i teraz wstępnie ustawi....
    Czy uważacie że jak ustawie rotametry wg projektu to będzie idealnie? Ja wątpię.... Zawsze coś trzeba będzie zmienić..... Obym się mylił...
    Aby ustawić właściwe przepływy, trzeba mieć trochę pojęcia. O ile dobrze pamiętam, obecnie zalecana delta pomiędzy zasilaniem a powrotem powinna wynosić 3-4 stopnie max. Można próbować ustawić termometrem przylgowym, ale chyba marne szanse.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Aby ustawić właściwe przepływy, trzeba mieć trochę pojęcia. O ile dobrze pamiętam, obecnie zalecana delta pomiędzy zasilaniem a powrotem powinna wynosić 3-4 stopnie max. Można próbować ustawić termometrem przylgowym, ale chyba marne szanse.
    Od kiedy takie zalecenia?, im mniejsza delta tym wieksze opory hydrauliczne,a tym samym wieksza moc pompy. Czy aby 5 oC nie wystarczy?. Ja az taki nowoczesny nie jestem i projektuje na 5 oC. Do wszystkiego potrzebny jest zarówno zdrowy rozsądek i wybór odpowiedniego kompromisu pomiedzy deltą, mocą grzejnika podłogowego a mocą pomp obiegowych. Nie miałem nigdy problemu z deltą 5 oC. Bardzo rzadko w wyjątkowych przypadkach przyjmowałem deltę 4 oC (3 jakos sie nie zdarzyło), ale to naprawdę margines wszystkich projektów.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Wygrzewanie wylewek...
    Następny mit dla zabezpieczenia d....wykonawcy. Nigdy nie wygrzewałem wylewek. Dzięki temu stworzyłem maksymalnie dobre warunki dla dojrzewania betonu (bez gwałtownych i niepotrzebnych reakcji) , oszczędziłem tynkom sporej i gwałtownej ilości wilgoci a ostatecznie zaoszczędziłem na energii elektrycznej. Wszystko można, tylko trzeba z głową. A jeszcze lepiej bez for internetowych, a w zamian jedynie z odrobiną rozsądku...
    Wiesz co to reologia? Wiesz co oznacza nawet dla wysuszonej i dobrze dojrzałej wylewki zmiana temperatury o deltte rzedu 20 stopni ? Chyba nie do konca bo bys takich pierdół nie pisał. Nawet dla ideaalnie wysezonowanej wylewki mogą podczas zmiennych warunków temperaturowych pojawić się zarysowania powstające w wyniku przekroczenia naprężeń i wygrzewanie wylewki ma za zadanie zmiejszyć to ryzyko, nie wyelimuje tego do konca ale zdecydowanie zmiejsza potencjalne ryzyko ....

  20. #20
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Od kiedy takie zalecenia?, im mniejsza delta tym wieksze opory hydrauliczne,a tym samym wieksza moc pompy. Czy aby 5 oC nie wystarczy?. Ja az taki nowoczesny nie jestem i projektuje na 5 oC. Do wszystkiego potrzebny jest zarówno zdrowy rozsądek i wybór odpowiedniego kompromisu pomiedzy deltą, mocą grzejnika podłogowego a mocą pomp obiegowych. Nie miałem nigdy problemu z deltą 5 oC. Bardzo rzadko w wyjątkowych przypadkach przyjmowałem deltę 4 oC (3 jakos sie nie zdarzyło), ale to naprawdę margines wszystkich projektów.
    Asolt, zasiedziałeś się znacznie na forum, szkoda czasu. Pogadaj albo z instalatorami nowych PC, albo sięgaj po literaturę fachowa. Kiedy miałeś ostatnio instrukcję PC i zalecania dot. układu podłogówki i jej temperatur?

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony