dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 133
  1. #41
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    j

    naprawdę nie masz wystarczającej wiedzy ani doświadczenia aby tak jednoznacznie krytykować pewne rozwiązania konstrukcyjne, a tym bardziej wygrzewania wylewek w przypadku ogrzewania podłogowego....
    Tego nie wiesz.
    Wiesz za to, że asolt i paru innych gości, których tu cytujesz i czytasz ich posty, ma rację. A nawet nie wiesz kim są, ani jaki zawód wykonują. Jest jeden kolega forumowy, który ma w stopce takie hasło: " a asolt mija się z prawdą". I ja go popieram.
    Na starcie tego tematu, jest rozmowa, że asolt podaje inne informacje, a jego syn inne. Krótkie tłumaczenie asolta, że to producenci podają każdy inaczej itd.
    Ale nikt nie ma prawa, pisać inaczej a niżeli on sam. Masz pojęcie, że jego wyliczenia to nie efekt wiedzy empirycznej (chyba nie mieszka w setkach domów jakie uraczył swym OZC) tylko efekt użycia odpowiedniego programu? On to robi mechanicznie. Mam czasem wrażenie, że przestał myśleć. Robi tak od lat i każdemu, ładuje ten sam sposób rozwiązania dla przekroju posadzki. A wygrzewanie, ma wykluczyć jego ewentualny błąd.
    Nawiasem mówiąc, jestem ciekaw co by zrobił gdyby klient wygrzewał wg. instrukcji jego syna, a podłoga by popękała. Przyznałby, że on stosuje inne tabele wygrzewania? Zastanów się.
    Ja nikomu niczego nie narzucam. Moim zdaniem, powtarzam, moim zdaniem wygrzewanie nie jest konieczne. A posadzka na izolowanej PF od dołu, pod którą umieszcza się warstwę styropianu to głupota w czystym wydaniu. Taka konstrukcja, jeśli akumulacja jest pożądana, jest najzwyczajniej błędem spowodowanym niewiedzą i zbytnią wiarą w forumowych guru. Takie jest moje zdanie. Ale każdy robi jak chce. I ja to szanuję
    Pozdrawiam.

    P.S.
    Co do papy, to zapamiętaj sobie raz na zawsze, że zasada jest prosta. Izolację wykonuje się tak, aby nie wpuścić wilgoci do jakiejkolwiek przegrody. Jak się taka wilgoć dostanie do środka twojej posadzki, to żadna papa jej nie zatrzyma. Tak się ma to do ścian jak i do podłogi.
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 17-10-2018 o 17:34

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Ty nie uczyłeś się natomiast wcale. Próbujesz mi powiedzieć, że wyczyn, hucznie nazywany "ociepleniem posadzki styropianem", biorąc jego właściwości (albo raczej ich brak, bo są minimalne) na ściskanie- wpływa korzystnie na stabilność betonu, przy tradycyjnej grubości 6-8cm ? Pod styropianem i folią nie ma pozamykanego powietrza? A to ciekawe,he he....
    Jeszcze raz -włacz logikę .
    Najpierw piszesz, ze moje 10 cm niekorzystnje wplywa na stabilnosc wylewki, a potem radzisz, bym pod ta wylewke dal 20cm i to na gruncie.
    LOOOL.... i to ma byc stabilniejsze rozwiazanie ?? :lol

    Piszesz, ze moje 10 cm XPS nic nie daje ??
    oczywiscie, ze daje - w znaczacy sposib ogranicza mostki cieplje, bo beton nie styka sie z gruntem.
    Jesli nie potrafisz tego zrozumiec, popros o wyjaśni3nie praktyka (asolt) bo pewnie mial okazje takie plyty liczyc.

    Roznica, pomiedzy plytą, a tradycyjnymi ławami wynosila u mnie 20%.
    Tyle, ze liczona byla plyta na 20cm XPS z wylewka.
    Ograniczajac warstwe XPS na rzecz EPS oszczedzilem i roznica sporo zmalała
    Przy okazji - EPS to lambda 0.031, XPS 0,035, drobny plus

    Z uwagi na cene i latwosc prowadzenia instalacji rekomenduje to rozwiazanie kazdemu, komu nie zalezy na akumulacji ciepla
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 17-10-2018 o 18:41
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Tego nie wiesz.
    Wiesz za to, że asolt i paru innych gości, których tu cytujesz i czytasz ich posty, ma rację. A nawet nie wiesz kim są, ani jaki zawód wykonują. Jest jeden kolega forumowy, który ma w stopce takie hasło: " a asolt mija się z prawdą". I ja go popieram.
    Na starcie tego tematu, jest rozmowa, że asolt podaje inne informacje, a jego syn inne. Krótkie tłumaczenie asolta, że to producenci podają każdy inaczej itd.
    Ale nikt nie ma prawa, pisać inaczej a niżeli on sam. Masz pojęcie, że jego wyliczenia to nie efekt wiedzy empirycznej (chyba nie mieszka w setkach domów jakie uraczył swym OZC) tylko efekt użycia odpowiedniego programu? On to robi mechanicznie. Mam czasem wrażenie, że przestał myśleć. Robi tak od lat i każdemu, ładuje ten sam sposób rozwiązania dla przekroju posadzki. A wygrzewanie, ma wykluczyć jego ewentualny błąd.
    Nawiasem mówiąc, jestem ciekaw co by zrobił gdyby klient wygrzewał wg. instrukcji jego syna, a podłoga by popękała. Przyznałby, że on stosuje inne tabele wygrzewania? Zastanów się.
    Ja nikomu niczego nie narzucam. Moim zdaniem, powtarzam, moim zdaniem wygrzewanie nie jest konieczne. A posadzka na izolowanej PF od dołu, pod którą umieszcza się warstwę styropianu to głupota w czystym wydaniu. Taka konstrukcja, jeśli akumulacja jest pożądana, jest najzwyczajniej błędem spowodowanym niewiedzą i zbytnią wiarą w forumowych guru. Takie jest moje zdanie. Ale każdy robi jak chce. I ja to szanuję
    Pozdrawiam.
    Nie wiem kim asolt jest z wykształcenia ale jest blisko zawodu projektanta, a zważywszy, że ja tez jestem projektantem rozumiem jego pewne podejście do tego zagadnienia. Ty tego jak widać nie rozumiesz , no bo i jak, tak więc normy są dla Ciebie zbiorem bzdetów ( może część z nich jest mocno nieaktualna ale nie wtym rzecz).
    Pomimo, że np do swojej podłogówki nie mam projektu i jeszcze nie zrobiłem OZC ( moze zrobie moze nie), nie uwazam, że jest to totalnym błedem i głupotą zamawiac u asolta ozc i projekt podłogówki....

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    ....P.S.
    Co do papy, to zapamiętaj sobie raz na zawsze, że zasada jest prosta. Izolację wykonuje się tak, aby nie wpuścić wilgoci do jakiejkolwiek przegrody. Jak się taka wilgoć dostanie do środka twojej posadzki, to żadna papa jej nie zatrzyma. Tak się ma to do ścian jak i do podłogi.
    Rozwiń tę błyskotliwą myśl bo nie wiem co Ci chodzi ....
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 17-10-2018 o 19:21

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Tego nie wiesz.
    ... Masz pojęcie, że jego wyliczenia to nie efekt wiedzy empirycznej (chyba nie mieszka w setkach domów jakie uraczył swym OZC) tylko efekt użycia odpowiedniego programu? On to robi mechanicznie. Mam czasem wrażenie, że przestał myśleć. Robi tak od lat i każdemu, ładuje ten sam sposób rozwiązania dla przekroju posadzki. A wygrzewanie, ma wykluczyć jego ewentualny błąd.
    .
    Skąd wiesz jakie stosuje przekroje posadzek na gruncie. Widziałes chociaz jedne moje obliczenia?. Poza tym jakie masz kompetencje aby zweryfikowac jakosc tych obliczen?
    Podejrzewam ze zadne, ale do dyskusji pierwszy. Oczywiscie nie ze mieszkam w domach w których wykonałem takie obliczenia, nie muszę. Inwestorzy potrafią odczytac liczniki i przeliczyc koszty i sie z tymi danymi ze mną podzielic. Poa tym czy znazles duzo krytycznych uwag co dokladnosci moich obliczen?, ale wywody Liwka to dla Ciebie prawda objawiona. Dla obliczen kazdej podłogi gruncie przyjmuje dane z projektu (jezeli budynek nie jest wybudowany) lub dane inwestora w przypadku gotowych podłóg. Nie wykonuje przewiertów ani innych inwazyjnych metod w celu weryfikacji danych inwestora.
    On odpowiada za jakosc dostarczonych danych, przypuszczam ze zaden by sie nie zgodził na takie inwazyjne badanie stanu i jakosci termoizolacji.
    Co do wygrzewania wylewek to nie ma mowy o zadnych błedzie. Ja nie odpowiadam za jakosc sposób wykonania wylewek i nie jest to dla mnie zadne zabezpieczenie. Zrozum, wylewki są poza mną, nawet jak komus popęka to mnie nic do tego. Nie odpowiadam za jakosc ułozenia styropianu, za chudziaki, za jakosc wylewki, to dlaczego mam odpowiadac za ewentualne pekniecia. Pomyliłes adres.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 18-10-2018 o 15:09

  5. #45
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Ale bezpłciowa pyskówka i w dodatku uciekł wątek. Zarzut do asolt-a to to, że podaje inne wartości wygrzewania niż jego syn, ale nikt nie bierze pod uwagę ze można mieć jeszcze inne wartości niż te dwie.
    A co do posadzek i ich wygrzewania do cienkie (ok. 8 cm) typowe pod ogrzewanie to najlepiej niech same dojrzewają. dla większych grubości (pow. 8 cm) posadzkarze już od jakiegoś czasu dodają włókna polipropylenowe których zadaniem jest przeciwskurczowe działanie podobnie jak zbrojenie rozproszone w fibro betonie ( tam też stosuje się włókna szklane czy polipropylenowe). Posadzka wykonywana jest m.in. z cementu i tu niewiele się przyspieszy, bo właściwości fizyko-chemiczne są nie do przeskoczenia, no ale w okresie zimowym to można jej pomóc. Podnoszenie temperatury daje nam tylko wymuszenie ewentualnego pęknięcia (skurczu) które w normalnych warunkach może wystąpić w późniejszym czasie. Takie pęknięcia też występują przy nieprawidłowej pielęgnacji zaraz po jej wykonaniu.Nie powoduje natomiast (wygrzewanie) zmianę wilgotności podłoża bo tu potrzebny jest ruch powietrza.
    Moja posadzka o grubości 15 cm i 13 cm oddawała wilgoć przez ponad 10 miesięcy, w tym 6 miesięcy już mieszkania, zanim doszła do poziomu 1,5% i mniej z poziomu 2,7% (po 2 m. od wykonania), a lato w 2017 było wyjątkowo upalne i wietrzne. Wygrzewanie nic nie pomogło, rys brak (włókna).
    Dodatkowo systemy grzewcze w postaci o.p. są w tej chwili niskotemperaturowe o temp. zasilania max 35*C a to normalna temperatura dla materiałów betonowych.
    Na koniec konkluzja :
    - w okresie letnim nie ma sensu wygrzewania posadzki,
    - w okresie zimowym tak ponieważ, wyższa temperatura pomaga mieszance w szybszym wiązaniu.
    W jednym i drugim przypadku najważniejsza jest pielęgnacja zaraz po jej wykonaniu.

    Dla tych co są za wygrzewaniem to dopowiem że w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym oprócz odpowiednich betonów w okresie zimowym stosuje się kable wygrzewające, właśnie w celu wymuszenia w niskich temperaturach szybszego wiązania cementu. Stropy tak wykonywane w temperaturach -8*C i więcej, po dwunastu godzinach "dzwonią" jak beton po 14 dniach dojrzewania, jacentyy będzie wiedział o czym mowa.
    Tak samo największy przyrost wytrzymałości betonu jest w pierwszych kilkunastu godzinach od wbudowania, a w ciągu 7 dni potrafi mieć i ponad 80% wytrzymałości w zależności od jego klasy i jeszcze kilku innych czynników. A posadzka też jest betonem, tylko ma inną recepturę niż betony konstrukcyjne więc patrz co w konkluzji jest zawarte.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    - w okresie zimowym tak ponieważ, wyższa temperatura pomaga mieszance w szybszym wiązaniu.
    Nie mieszaj dwóch rzeczy. Wygrzewanie rozpoczynasz po całkowitym związaniu betonu. Nie wcześniej - bo jak osuszysz, to nie zwiąże.

  7. #47
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Kaizen Przeczytaj co napisałem jeszcze raz.
    Dla mnie wygrzewanie nie ma sensu chyba żeby przyspieszyć wiązanie w okresie zimowym.
    Ostatnio edytowane przez J&D ; 18-10-2018 o 22:34
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    Kaizen Przeczytaj co napisałem jeszcze raz.
    Dla mnie wygrzewanie nie ma sensu chyba żeby przyspieszyć wiązanie w okresie zimowym.
    Dla mnie odwrotnie - przyspieszenie jest dobre do zepsucia. Beton w czasie wiązania należy chronić przed wyschnięciem. I nie ma sensu jego podgrzewanie przed zakończeniem wiązania, bo można mu tylko zaszkodzić. (no, chyba że ogrzewanie przeciwzamrożeniowe).
    Tutaj jest to ładnie podsumowane
    Dla technologii ogrzewania podłogowego wykonanego w technologii mokrej wygrzewanie wylewek jest konieczne zawsze. Jedynie proces wygrzewania w zależności od rodzaju materiału będzie wyglądał inaczej.

    Jakie procesy zachodzą podczas wygrzewania?

    W procesie wygrzewania występują dwa zjawiska:
    – z jednej strony odparowanie nadmiaru wody zużytej do przygotowania wylewki,
    – z drugiej usunięcie naprężeń mogących powodować pękanie ostatecznej okładziny podłogowej lub unoszenie się rogów posadzki w pomieszczeniach.
    Jeśli do 50 m2 posadzki o grubości 6-7 cm zużywane jest ok. 500 litrów wody, to w typowym domu jednorodzinnym tej wody do przygotowania wylewki zużyte zostanie średnio ok. 2 m3 wody.

    [...]

    Podczas wygrzewania wylewki trzeba postępować zgodnie z wytycznymi normy PN-EN 1264, część 4.
    Proces wygrzewania posadzki należy rozpocząć po zakończeniu procesu wiązania jastrychu.

  9. #49
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    U siebie zrobiłeś już posadzki, po 21 dniach jaka była ich wilgotność? Sprawdzałeś? A.. nie robiłeś tego, bo inaczej byś się pochwalił wynikami. Więc nie wiesz.
    U mnie bez wygrzewania po 21 dniach było 4,5% do 6,8% wilgotności, po 60 dniach 2,2% do 2,7% wilgotności a do poniżej 1,5% zeszła dopiero po 10 miesiącach!
    I to już ją użytkowałem tj mieszkałem a na podłodze miałem wykładziny dywanowe,oddychające.
    Ty swoją robiłeś na przełomie styczeń/luty, okna zamknięte niska temperatura na zewnątrz itp I w twoim przypadku jak najbardziej należało ją wygrzać by z ok.+10*C wyjść.
    Ja swoją robiłem z początkiem lipca 2017 a pod koniec miesiąca temperatury były plus 32-35 w cieniu i co też ją miałem wygrzewać.Ja ją musiałem chronić przed wysoką temperaturą, szczególnie w pierwszym okresie.
    I ja przynajmniej cały czas mierzyłem wilgotność posadki, ze względu na panele winylowe które są do niej klejone i potrzebują odpowiedniej wilgotności podłoża tj. mniej niż 1,5%.
    Sporą wiedzę dostałem też od gości którzy takie panele układają i najlepszym sposobem są przeciągi lub osuszacze mechaniczne, wygrzewanie małe daje efekty chyba ze wysoka temperatura przez kilkanaście dni z intensywnym wietrzeniem. Tylko kto to wytrzyma finansowo.
    Wiesz co, przeczytasz coś w necie, składasz to coś do kupy, rzucisz za autorem artykułu nr normy nawet jej nie czytając, tylko nie zawsze włączasz do tego wiedzę zawodową, logikę lub doświadczenie.
    Ostatnio edytowane przez J&D ; 19-10-2018 o 00:06
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    U siebie zrobiłeś już posadzki, po 21 dniach jaka była ich wilgotność? Sprawdzałeś? A.. nie robiłeś tego, bo inaczej byś się pochwalił wynikami. Więc nie wiesz.
    Tylko powierzchniowo. Nie chciałem ryzykowac kucia. Wylewki 8cm były robione 12 stycznia. 16 marca zacząłem wygrzewanie, skończyłem 23 kwietnia. 20 lipca w na powierzchni było 3,5%. W najsuchszym pomieszczeniu ciągle >3%. Idę o zakład, że wgłębi znacząco więcej. Zgodnie z zaleceniem parkieciarza (tak nawiązując do wiedzy zawodowej i doświadczenia) tam, gdzie ma być drewno ponownie odpaliłem wygrzewanie na dwa tygodnie.

    Niebawem będzie parkieciarz. Zobaczymy, co zmierzy. Ale do czasu odpalenia kominka wilgotność powietrza nie spadała poniżej 60%.

    Wietrzeniem nie przyspieszysz znacząco wędrówki wilgoci z głębi wylewki na powierzchnię. A opór dyfuzyjny beton ma "zaporowy".

  11. #51
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    No i zobacz skoro jakieś pomiary robiłeś to porównaj je z moimi, gdzie grubość posadzki na parterze to 15 cm a na piętrze 13 cm i bez wygrzewania miały wilgotność po 60 dniach na pomiędzy 2,2% do 2,7%. Wykonawca podłóg powiedział wtedy że zejście do poziomu poniżej 1,8% będzie bardzo długim procesem a wygrzewanie niewiele pomoże. Bardziej przydatne dla niej będzie suche środowisko i "przeciąg" No i wybuliłem 2,5 tyś zł na najtańsze wykładziny dywanowe bo mieszkać musiałem, a winyle w tym roku w maju układałem jak wilgotność spadła do właściwego poziomu. Notabene na parterze w części dziennej pomiędzy kuchnią jadalnią a dziennym wilgotność spadła do 0,8%.
    Dlatego uważam ze wygrzewanie jakie podają wykonawcy posadzek nie ma nic wspólnego z usunięciem z nich pełnej wilgotności bardziej z wywołaniem naprężeń by ew. pękła poza dylatacjami jeżeli ma jakieś osłabione miejsce. A na te pęknięcie też jest sposób j/w pisałem.
    Ostatnio edytowane przez J&D ; 19-10-2018 o 06:45
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    Ale bezpłciowa pyskówka i w dodatku uciekł wątek. Zarzut do asolt-a to to, że podaje inne wartości wygrzewania niż jego syn, ale nikt nie bierze pod uwagę ze można mieć jeszcze inne wartości niż te dwie.
    A co do posadzek i ich wygrzewania do cienkie (ok. 8 cm) typowe pod ogrzewanie to najlepiej niech same dojrzewają. dla większych grubości (pow. 8 cm) posadzkarze już od jakiegoś czasu dodają włókna polipropylenowe których zadaniem jest przeciwskurczowe działanie podobnie jak zbrojenie rozproszone w fibro betonie ( tam też stosuje się włókna szklane czy polipropylenowe). Posadzka wykonywana jest m.in. z cementu i tu niewiele się przyspieszy, bo właściwości fizyko-chemiczne są nie do przeskoczenia, no ale w okresie zimowym to można jej pomóc. Podnoszenie temperatury daje nam tylko wymuszenie ewentualnego pęknięcia (skurczu) które w normalnych warunkach może wystąpić w późniejszym czasie. Takie pęknięcia też występują przy nieprawidłowej pielęgnacji zaraz po jej wykonaniu.Nie powoduje natomiast (wygrzewanie) zmianę wilgotności podłoża bo tu potrzebny jest ruch powietrza.
    Moja posadzka o grubości 15 cm i 13 cm oddawała wilgoć przez ponad 10 miesięcy, w tym 6 miesięcy już mieszkania, zanim doszła do poziomu 1,5% i mniej z poziomu 2,7% (po 2 m. od wykonania), a lato w 2017 było wyjątkowo upalne i wietrzne. Wygrzewanie nic nie pomogło, rys brak (włókna).
    Dodatkowo systemy grzewcze w postaci o.p. są w tej chwili niskotemperaturowe o temp. zasilania max 35*C a to normalna temperatura dla materiałów betonowych.
    Na koniec konkluzja :
    - w okresie letnim nie ma sensu wygrzewania posadzki,
    - w okresie zimowym tak ponieważ, wyższa temperatura pomaga mieszance w szybszym wiązaniu.
    W jednym i drugim przypadku najważniejsza jest pielęgnacja zaraz po jej wykonaniu.

    Dla tych co są za wygrzewaniem to dopowiem że w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym oprócz odpowiednich betonów w okresie zimowym stosuje się kable wygrzewające, właśnie w celu wymuszenia w niskich temperaturach szybszego wiązania cementu. Stropy tak wykonywane w temperaturach -8*C i więcej, po dwunastu godzinach "dzwonią" jak beton po 14 dniach dojrzewania, jacentyy będzie wiedział o czym mowa.
    Tak samo największy przyrost wytrzymałości betonu jest w pierwszych kilkunastu godzinach od wbudowania, a w ciągu 7 dni potrafi mieć i ponad 80% wytrzymałości w zależności od jego klasy i jeszcze kilku innych czynników. A posadzka też jest betonem, tylko ma inną recepturę niż betony konstrukcyjne więc patrz co w konkluzji jest zawarte.
    Bezpłciowa bo ktoś kto ma mała wiedzę na dany temat chce uchodzić za znawcę.....

    Co do Twojej opinii jakoś ciężko mi uwierzyć w brak rys w Twojej wylewce, chyba, że lałeś B30 na cemencie hutniczym, włókna PP może i coś tam dają ale i tak nie zdziałają cudów. Chyba, że nie masz podłogówki. Wtedy skurcz zupełnie swobodnie może operować, w przypadku rurek kotwionych klipsami do styropianu takie rurki powodują opory przy swobodnym skurczu. Gdzieś zawsze powstaną jakieś minimalne zarysowania, które nawet ciężko zaobserwować.

    Odnośnie betonowania w ujemnych temperaturach, to to jest zupełnie inna bajka , tam są inne betony B25 to minimum , a przy wylewkach osiągnąć B25 to szczyt możliwości ( te z miksokreta). Przy mrozach to używa się nagrzewnic, kable grzejne do szalunków to już raczej technologia z Discovery i takich mocno poważnych budów....

    Tak więc wygrzewanie przy tak wielu zmiennych ma sens, właśnie w wymuszeniu ewentualnych rys i co sie z Toba nie zgodzę daje efekt w postaci zredukowania wilgotności wylewki, może nie jakiś magicznie wielki ale jest lepiej aniżeli przed wygrzewaniem.

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    No i zobacz skoro jakieś pomiary robiłeś to porównaj je z moimi, gdzie grubość posadzki na parterze to 15 cm a na piętrze 13 cm i bez wygrzewania miały wilgotność po 60 dniach na pomiędzy 2,2% do 2,7%. Wykonawca podłóg powiedział wtedy że zejście do poziomu poniżej 1,8% będzie bardzo długim procesem a wygrzewanie niewiele pomoże. Bardziej przydatne dla niej będzie suche środowisko i "przeciąg" No i wybuliłem 2,5 tyś zł na najtańsze wykładziny dywanowe bo mieszkać musiałem, a winyle w tym roku w maju układałem jak wilgotność spadła do właściwego poziomu. Notabene na parterze w części dziennej pomiędzy kuchnią jadalnią a dziennym wilgotność spadła do 0,8%.
    Dlatego uważam ze wygrzewanie jakie podają wykonawcy posadzek nie ma nic wspólnego z usunięciem z nich pełnej wilgotności bardziej z wywołaniem naprężeń by ew. pękła poza dylatacjami jeżeli ma jakieś osłabione miejsce. A na te pęknięcie też jest sposób j/w pisałem.
    Przecież masz bardzo nietypową grubość wylewki jak chcesz to do 6-8 cm porównać.
    A poza tym chyba nieumiejętnie wygrzewałeś tzn nie wentylowałeś, a powietrze w danej temperaturze może zmagazynować tyle pary wodnej ile się da i to trzeba usunąć z pomieszczenia.
    Ja np po 1,5 od ułożenia wylewek musiałem wpuścić glazurnika i wymusiłem rysy w wylewce, zdecydowanie wolę aby ta rysa ujawniła się przed położeniem kafelek a nie po.
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 19-10-2018 o 09:00

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Ale ogólnie widzę, że przy wygrzewaniu w przypadku gdy ktoś chce zmiejszy wigotność powinno się dodawać uwagę, że bez usuwania wilgoci z powietrza efekt nie będzie zadowalający i z tym się można zgodzić, że takie wygrzewanie jest mało sensowne.

  14. #54
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    A co do posadzek i ich wygrzewania do cienkie (ok. 8 cm) typowe pod ogrzewanie to najlepiej niech same dojrzewają. dla większych grubości (pow. 8 cm) posadzkarze już od jakiegoś czasu dodają włókna polipropylenowe których zadaniem jest przeciwskurczowe działanie podobnie jak zbrojenie rozproszone w fibro betonie ( tam też stosuje się włókna szklane czy polipropylenowe). Posadzka wykonywana jest m.in. z cementu i tu niewiele się przyspieszy, bo właściwości fizyko-chemiczne są nie do przeskoczenia, no ale w okresie zimowym to można jej pomóc. Podnoszenie temperatury daje nam tylko wymuszenie ewentualnego pęknięcia (skurczu) które w normalnych warunkach może wystąpić w późniejszym czasie. Takie pęknięcia też występują przy nieprawidłowej pielęgnacji zaraz po jej wykonaniu.Nie powoduje natomiast (wygrzewanie) zmianę wilgotności podłoża bo tu potrzebny jest ruch powietrza.
    Wygrzewanie nic nie pomogło, rys brak (włókna).
    Dodatkowo systemy grzewcze w postaci o.p. są w tej chwili niskotemperaturowe o temp. zasilania max 35*C a to normalna temperatura dla materiałów betonowych.

    .
    Amen.
    Dziękuję

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    I z czego się cieszysz?To co pisze J&D wcale nie jest potwierdzeniem Twojej racji.

    Włókna PP działają na naprężenie powstające od skurczu, ale to nie jest panaceum na naprężenia rozciągające.
    To czy wylewka ma 8 cm czy 15 cm nie ma znaczenia dla stosowania zbrojenia PP. Nawet przy 6 cm się je stosuje.

    zresztą co ja bede sie produkował, niektórzy są jak beton ....


    EDIT

    Tak mnie jeszcze natchneło , w sumie jak wygrzewanie nic nie daje odnosnie wilgotnosci, to w sumie nie powinno być żądnych rys bo skurcz "późny" nieodzwonie powiązany jest z wilgotnością, nie ma skurczu bez utraty wilgotności ....
    Ostatnio edytowane przez jacentyy ; 19-10-2018 o 10:58

  16. #56
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    .....Gdzieś zawsze powstaną jakieś minimalne zarysowania, które nawet ciężko zaobserwować.
    To się zgadza że takie mikro pęknięcia występują.

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ...Przy mrozach to używa się nagrzewnic, kable grzejne do szalunków to już raczej technologia z Discovery i takich mocno poważnych budów.....
    Jakie Discovery zwykła budowa w kraju a konkretnie w 2006 roku W-wa, dz. Bemowo, ul.Obrońców Tobruku, etap IV, wszystkie stropy tak były robione, budowa Mostostalu W-wa. Mogę więcej taki budów przywołać...

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    Przecież masz bardzo nietypową grubość wylewki jak chcesz to do 6-8 cm porównać.
    A poza tym chyba nieumiejętnie wygrzewałeś tzn nie wentylowałeś, a powietrze w danej temperaturze może zmagazynować tyle pary wodnej ile się da i to trzeba usunąć z pomieszczenia.
    Ja np po 1,5 od ułożenia wylewek musiałem wpuścić glazurnika i wymusiłem rysy w wylewce, zdecydowanie wolę aby ta rysa ujawniła się przed położeniem kafelek a nie po.
    To porównanie dotyczyło wilgotności posadzki, a jednak dobrze o nią zadbałem skoro pomimo 15cm miałem niższą wilgotność niż niektórzy po wygrzewaniach i bóg wie czym tam jeszcze.
    Czyli wygrzewanie ma wpływ tylko i wyłącznie na zarysowanie a nie na wilgotność ustroju bo tu najważniejsza jest intensywna wentylacja, po pierwszym okresie dojrzewania betonu, jako podstawowy element usunięcia wody.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    ....
    Czyli wygrzewanie ma wpływ tylko i wyłącznie na zarysowanie a nie na wilgotność ustroju bo tu najważniejsza jest intensywna wentylacja, po pierwszym okresie dojrzewania betonu, jako podstawowy element usunięcia wody.
    Jakie rady masz dla tych którzy po 2 miesiącach od wylania wylewek przystepują do wykanczania, w tym układania glazury na posadzce. Wbrew pozorom takich inwestorów jest coraz wiecej i oni czekają na wiarygodne informacje jak w ciągu 2 miesiecy prawidłowo sezonowac wylewki. Nie ukrywam ze tez jestem ciekaw tego sposobu.

  18. #58
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jakie rady masz dla tych którzy po 2 miesiącach od wylania wylewek przystepują do wykanczania, w tym układania glazury na posadzce. Wbrew pozorom takich inwestorów jest coraz wiecej i oni czekają na wiarygodne informacje jak w ciągu 2 miesiecy prawidłowo sezonowac wylewki. Nie ukrywam ze tez jestem ciekaw tego sposobu.
    Żeby się uzbroili w cierpliwość bo pośpiech w budownictwie to zły doradca.
    Ja odczekałem to każdy też może, choć mieszkanie musiałem opuścić a w nowym domu posadzki nie wykończone były.
    A jeżeli muszą szybko to niech osuszają powietrze w pomieszczeniach mechanicznie, jak się użyje odpowiednich osuszaczy to i wciągu 14-21 dni można dojść do dość niskiej wilgotności całego ustroju tylko portfel trzeba mieć trochę grubszy (wynajem,prąd) a i podejście do kanalizy już zrobione, szczególnie w początkowym okresie.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    Żeby się uzbroili w cierpliwość bo pośpiech w budownictwie to zły doradca.
    Ja odczekałem to każdy też może, choć mieszkanie musiałem opuścić a w nowym domu posadzki nie wykończone były.
    A jeżeli muszą szybko to niech osuszają powietrze w pomieszczeniach mechanicznie, jak się użyje odpowiednich osuszaczy to i wciągu 14-21 dni można dojść do dość niskiej wilgotności całego ustroju tylko portfel trzeba mieć trochę grubszy (wynajem,prąd) a i podejście do kanalizy już zrobione, szczególnie w początkowym okresie.
    Czyli zadnego wygrzewania, pomimo tylko 2 miesiecznego suszenia wylewek. Dałbys gwarancje na pismie ze tylko samo suszenie wystarczy i zadne pekniecia sie nie pojawią?
    Doradzac bez zadnej odpowiedzialnosci to bardzo proste. Nawet TB wymiękł gdyz klient chciał podpisac umowę o dopłacie przez niego za ogrzewanie jezeli zuzycie energii bedzie wieksze niz to podawał TB. Nie podpisał z nikim zadnej umowy. Na forum anonimowo kazdy to kozak, gdy w gre zaczyna wchodzic odpowiedzialnosc materialna nagle doradcy gdzies znikają. Widziałem skutki niewygrzewania wylewek, słyszałem od fliziarzy o przypadkach odspojenia płytek, zawsze gdy nie było wygrzewania, nie słyszałem o takich przypadkach gdy było wygrzewanie.

  20. #60
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Czyli zadnego wygrzewania, pomimo tylko 2 miesiecznego suszenia wylewek. Dałbys gwarancje na pismie ze tylko samo suszenie wystarczy i zadne pekniecia sie nie pojawią?
    Doradzac bez zadnej odpowiedzialnosci to bardzo proste. Nawet TB wymiękł gdyz klient chciał podpisac umowę o dopłacie przez niego za ogrzewanie jezeli zuzycie energii bedzie wieksze niz to podawał TB. Nie podpisał z nikim zadnej umowy. Na forum anonimowo kazdy to kozak, gdy w gre zaczyna wchodzic odpowiedzialnosc materialna nagle doradcy gdzies znikają. Widziałem skutki niewygrzewania wylewek, słyszałem od fliziarzy o przypadkach odspojenia płytek, zawsze gdy nie było wygrzewania, nie słyszałem o takich przypadkach gdy było wygrzewanie.
    A odpowiedź wszystkim tu czytającym czy w nowo budowanych biurowcach, galeriach handlowych jest ogrzewanie podłogowe? Nie niema ogrzewania podłogowego.
    A czy widziałeś w jakim tempie buduje się takie obiekty, jakie materiały się stosuje i kiedy wchodzi się na następne zakresy prac. A czy tam odpadają pękają płytki czy panele od podłogi.
    W budownictwie jest tak że jak tynkarz spartoli robotę to się tłumaczy że mury krzywe są, jak płytkarz spartoli robotę to że posadzka słaba (np. niewygrzana).
    A co ma powiedzieć płytkarz w biurowcu czy galerii handlowej? Nic nie odpowie tylko przeprosi że nie odpylił posadzki, że nie gruntował posadzki i szybko poprawi swoją robotę, nawet w nocy, bo rano jest odbiór. I bierze mniejsze pieniądze niż ci wszyscy wielcy znawcy co tylko swoje babole na poprzedników zwalają.
    Widzisz w mojej kilkunastoletnie obserwacji różnego rodzaju inwestycji (biurowce, galerie handlowe) nie było problemu z odpadającymi płytkami czy pękniętymi, pomimo bardzo dużego tempa prac. I nikt tam nie wygrzewa posadzki, ponieważ obiekty te są ogrzewana nagrzewnicami czy klimakonwektorami.
    Tylko niewiedza inwestorów powoduje pewnego rodzaju powielanie nie w pełni zasadne informacje, dzięki którym papudroki mogą się wytłumaczyć.
    jacentyy też mówi że kable wygrzewające w konstrukcjach żelbetowych to Discovery a dla mnie to normalność, po prostu potrzeba szerszej perspektywy i wiedzy nabytej i ją przekazywać dalej.
    Ja nie mogę dać gwarancji na prace które osobiście nie wykonuję, od tego jest wykonawca danego zakresu prac. Ale to ty powinieneś wiedzieć, jako rzetelna firma, że gwarancję daje ten co fizycznie wykonuje prace.
    Ostatnio edytowane przez J&D ; 20-10-2018 o 19:07
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony