dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 61
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jackowy7

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-001
    Posty
    18

    Domyślnie Dom energooszczędny, czym grzać.

    Witam forum, jestem przed zakupem projektu FELIX DCP301 i zastanawiam się czym rozsądnie grzać w takim domku. W projekcie będzie rekuperacja i kominek rekreacyjnie, natomiast o CO i CWU myślę o jakimś najmniejszym pelletowcu. Chyba 10kW to minimum co jest, co i tak jest chyba za dużo do tego domu. Gazu na razie nie będzie bo podciągniecie wychodzi ponad 30 tys. Na pompę ciepła też nie chce stawiać i uzależniać się jedynie od prądu. Dom niby EUco = 29,55 kWh. Co jeszcze poradzicie ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jackowy7 Zobacz post
    Dom niby EUco = 29,55 kWh. Co jeszcze poradzicie ?
    Czyli 3000kWh na CO + ze 2000kWh na CWU = 5000kWh x0,5zl/kWh (bardzo pesymistycznie licząc - wiekszosc grzejacych pradem wyciaga średnia ponizej 40gr) wychodzi 2500zł/r przy grzaniu prądem i nie odpalając kominka. Najtańsza i najmniej serwisowana instalacja, odzyskane kilka m2 powierzchni (a to istotne w takim maleństwie), zbędny komin. EP załatwi kominek.
    Przerzucanie opału nie ma sensu w takim domu.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jackowy7

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-001
    Posty
    18

    Domyślnie

    Zapomniałem napisać, że chce podłogówkę. Czyli sugerujesz zabicie komina i kominka i jednak PC, ?

    W projekcie jest pustak ceramiczny 25+20 styropian. Ściany działowe szkieletowe. Chciałbym Silke na zewnątrz i do środka, czy te materiały razem z podłogówką zmieniają parametry zapotrzebowania na energie?

  4. #4

    Domyślnie

    Nie PC tylko kable grzejne w podłodze.
    Silka na zewnatrz? PO co?
    Silka na ściany i na to 25-30 stryro grafit 0,031 i tyle.
    Możesz dodatkowo za pieniadze zaoszczedzone na gazie czy pompie ciepła połozyc na dach PV kilka kWp.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jackowy7

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-001
    Posty
    18

    Domyślnie

    Kable grzejne w wylewce? Dla mnie to jakaś abstrakcja i strach jak przed skokiem z bungiee Co w razie jakiegoś zwarcia instalacji, braku prądu itp. Co z promieniowaniem elektromagnetycznym. Wiem, że wszystko można wyliczyć ale nie znam nikogo z praktyki, kto grzeje kablami. A wodę wtedy grzać jakimś kotłem na prąd?
    Ostatnio edytowane przez Jackowy7 ; 09-10-2018 o 10:53 Powód: dopisek

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jackowy7 Zobacz post
    Wiem, że wszystko można wyliczyć ale nie znam nikogo z praktyki, kto grzeje kablami. A wodę wtedy grzać jakimś kotłem na prąd?
    Wątek o kablach

    Promieniowanie - znikome. I nie do uniknięcia, bo nie odbierzesz domu bez instalacji elektrycznej. A kabli przecież masz sporo i bez ogrzewania i to bliżej głowy i serca niż 7cm pod stopami. No i pod napięciem są przez niewiele godzin w roku w przeciwieństwie do reszty instalacji elektrycznej.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Tak jak napisali przedmówcy najtaniej wyjdzie w kosztach instalacji i eksploatacji kable grzejne.
    W tak małym domku nie ma co peletowca pakować , kominek zostaw jako awaryjne źródło gdyby brakło prądu.
    Minusem będzie to ze jak kiedyś dociągną nitkę gazu to nie zmienisz sposobu ogrzewania tak łatwo.Lepiej z powyższych względów zdecydować się na wodną podłogówkę zasilaną elektrycznie (grzałka, może w buforze) lub PC.
    Ostatnio edytowane przez tkaczor123 ; 09-10-2018 o 12:58

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jackowy7 Zobacz post
    Kable grzejne w wylewce? Dla mnie to jakaś abstrakcja i strach jak przed skokiem z bungiee Co w razie jakiegoś zwarcia instalacji, braku prądu itp. Co z promieniowaniem elektromagnetycznym. Wiem, że wszystko można wyliczyć ale nie znam nikogo z praktyki, kto grzeje kablami. A wodę wtedy grzać jakimś kotłem na prąd?
    Chłopie skąd ty żeś sie urwał?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jackowy7

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-001
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Tak jak napisali przedmówcy najtaniej wyjdzie w kosztach instalacji i eksploatacji kable grzejne.
    Do jakiego momentu kable będą najtańsze ? Od forbes.pl po money.pl piszą ze prąd w ciągu następnych dziesięciu lat pójdzie w gore o 1/4. Załóżmy, że bym się zdecydował na kable i skompensował trochę koszty użytkowania fotowoltaiką, jakie firmy polecacie do zaprojektowania i wyceny instalacji podłogowej? Jak przygotować podłogę do ułożenia kabli, jaki osprzęt, może ktoś z forum to robi ? Jeszcze zgłębiam wątek o kablach od Kaizena.

    Co do PC i wodnej podłogówki, to pewnie mam poszukać czegoś z forum

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Chłopie skąd ty żeś sie urwał?
    Widzisz, że nowy na forum, że to inwestor na początku swojej długiej drogi
    Dużo czytania przed nim, każdy z nas na początku dawał się mamić różnym mitom powielanym przez niby poważne strony.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jackowy7 Zobacz post
    Do jakiego momentu kable będą najtańsze ? Od forbes.pl po money.pl piszą ze prąd w ciągu następnych dziesięciu lat pójdzie w gore o 1/4.
    Co piszą o cenach pelletu?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    JA osobiście jestm przeciwnikiem kabli.
    Wodna podłogówka grzana prądem jak najbardziej tak.
    Kable z jednego głównego powodu ponieważ jesteś znimi uwalony na "zawsze"
    Nie przejdziesz bezproblemowo na PC, pellet, węgiel,
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Nie przejdziesz bezproblemowo na PC, pellet, węgiel,
    Przy kotle elektrycznym też problemy będą. I jak policzysz koszty montażu innego kotła, rozprucie działki, budowę komina to zostaniesz przy prądzie, bo koszt zmiany nie zwróci się zanim nowy kocioł się nie rozpadnie. A i montaż wodnej podłogówki jest dużo droższy, trwałość kotła jest mniejsza. Serwisować tez by go wypadało co jakiś czas.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-10-2018 o 10:52

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    JA osobiście jestm przeciwnikiem kabli.
    Wodna podłogówka grzana prądem jak najbardziej tak.
    Kable z jednego głównego powodu ponieważ jesteś znimi uwalony na "zawsze"
    Nie przejdziesz bezproblemowo na PC, pellet, węgiel,
    I tak nie przejdziesz bo w odmu energooszczędnym nie ma kominów a wybudowanie takiego w istniejacym budynku jest problematyczne.

  15. #15

    Domyślnie

    Można ewentualnie rozważyć gaz, bo komin można wyrąbać przez ścianę, ale i tak opłacalność tego jest dyskusyjna.
    Z wodną podłogówką też jest trochę problemów - samo ułożenie zajmuje więcej, materiały też swoje kosztują + parę narzędzi, potem odpowietrzenie instalacji (co nie jest wcale takie łatwe), wyregulowanie przepływów nie jest łatwe. Przy kablach wielu tych tematów po prostu nie ma.

    Jeśli dane mi będzie wybudować drugi dom kiedyś, to na ten moment najbardziej skłaniam się do kabli.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Komin to mozna dostawkę koło domu. Po co pruć działkę tylko dziura w ścianie przy PW.
    Kocioł elektryczny jest na tyle posty że można go zbudować samemu z jakiegoś starego bojlera jakaś lepsza pompa a reszta z Chin.
    W każdym razie przy kablach masz mniej opcji a właściwie ich nie masz.

    Co od podłogówki nigdzie nie regulowałem przepływów wszędzie jest 1,5l/min poza dolną łazienką gdzie są 2litry. Mniej więcej wszędzie taka sam długość pętli łącznie 16 obiegów. Tylko dolna łazienka ma mniej dlatego 2litry/min. Co odpowietrzania nie było problemu każdy obwód napełniany osobno
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Komin to mozna dostawkę koło domu.
    Jak to wypada przy scianie szczytowej, to ujdzie. Jak nie, to przepisy i fizyka wymuszą taką jego wysokosć, że bedzie drogo i paskudnie.


    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Po co pruć działkę tylko dziura w ścianie przy PW.
    Prucie dotyczylo gazu. PC to taki koszt montażu i serwisu, ze nawet licząc po 50gr/kWh szybciej się rozsypie, niż się zwróci.


    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Kocioł elektryczny jest na tyle posty że można go zbudować samemu z jakiegoś starego bojlera jakaś lepsza pompa a reszta z Chin.
    Opowiedz coś o sterowaniu przepłwem, mocą. Coś uzależnia od temperatury zewnętrznej? Od temperatury zasilania i powrotu?


    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    W każdym razie przy kablach masz mniej opcji a właściwie ich nie masz.
    Jaki koszt pradu sklonilby Cie do wydania ze 20K zł na modyfikację? 3x drozsza kWh? 5x?
    To warunki wojny czy rewolucji i czas na zmianę kraju zamieszkania. A nie kotła.
    Opcja zawsze jest. Chocby klimy czy PV.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Moja wypowiedź nie tylko dotyczyła wzrostu cen ale różnego rodzaju perturbacji geopolitycznych.

    Co do kotła
    Sterowanie termostaty pokojowy termosat do baniak taimer do taniej taryfy termostat od bojlera i SSR kwestia "podrutowania" tego
    https://pl.aliexpress.com/w/wholesal...Type=price_asc termostaty

    Sporo tych gówienek mam w domu

    Bez krzywej grzania ustawić Tz 28-30 w mrozy ręcznie zmienić na 35 i tyle(teoretyczne temperatury).

    Zresztą jak ktoś nie lubi się bawić to kociołek elektryczny jest tani

    Moje zdanie jest na chwilę obecna negatywne w stosunku do kabli a jeszcze bardziej negatywne w stosunku do gazu


    Tej zimy chce przetestować czy buda nadaje się do grzania dwu taryfowego na swoim ekogrochu
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 10-10-2018 o 18:54
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Zwróci się, czy się nie zwróci. Jeśli tak, to po ilu latach. Co mi się bardziej za 20 lat opłaci, gaz, prąd, czy pompa. ....

    Jest jeszcze jeden baardzo ważny ale całkowicie pomijany w tym wszystkim (zagłuszony przez zimna ekonomię) aspekt psychologiczny.
    Bo wyjścia są dwa instalujemy tanie źródło ogrzewania i cierpimy na drogie comiesięczne rachunki , albo instalujemy drogie źródło i cieszymy się tanimi latami obsługi. Otóż tu na forum wszyscy liczą w kontekście 20-15 lat, może w innym okresie, ceny energii, ich wzrost, wytrzymałość sprzętu, serwisy itp itd. A ja wam powiem, że pod względem ekonomicznym to nawet maja rację. Ale tylko pod tym względem. Bo większość inwestorów woli JEDNORAZOWO wydać większa kwotę, przeżyć to, zapić moralniaka, i ... zapomnieć. A potem cieszyć się do końca tanimi rachunkami.

    Osobiście znam wielu ludzi, którzy pomimo niewątpliwie bardziej ekonomicznego (w instalacji) źródła energii (prąd i gaz) potwornie narzekają na comiesięczne opląty, co doprowadza ich do stresu i wielu ludzi którzy zamontowali droższe urządzenia KTÓRE NIGDY SIĘ NIE ZWRÓCĄ w stosunku do tańszych (w okresie 15-20 letnim) źródeł i którzy NIGDY nie narzekają na comiesięczne opłaty, ba... są prze szczęśliwi i pełni życia a comiesięczna kasę zamiast na opłaty przeznaczają na zbytki.

    Ja osobiście należę do tych drugich. Raz zapłacone, raz odżałowane, raz zestresowane a potem tylko miesiące satysfakcji i spokoju. Kumpel wrak człowieka, rwie włosy bo w miesiąc wydaje na paliwo dwa razy tyle co ja na cały rok. I co z tego, że w okresie 15 lat i tak wyda mniej niż ja (z zakupem i instalacją), jak co miesiąc przeżywa piekło rachunków. Mało tego, policzyliśmy to razem i WIE, że wyda przez ten czas mniej niż ja o jakiś kawałek złotówek. Jakoś go to w ogóle nie przekonuje. Zamieniłby comiesięczne wieloletnie nerwy na jednorazową drażniącą sytuację związaną z wydaniem większej kasy.

    Z psychologicznego punku widzenia lepiej jednorazowo wydać więcej i mieć spokój, niż potem denerwować się wysokimi rachunkami (nawet przy pełnej wiedzy że jestem do przodu). Człowiek - skomplikowana maszyna. Ekonomia to nie zawsze dobry kierunek, czasem ważniejszy spokój i komfort.

    Po której chcecie być stronie? Sami oceńcie.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Ja osobiście należę do tych drugich. Raz zapłacone, raz odżałowane, raz zestresowane a potem tylko miesiące satysfakcji i spokoju.
    Jakież to urządzenie uważasz za tanie w eksploatacji, wieczne, bezawaryjne i nie wymagające serwisu? Kable i PV?

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony