dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1

    Domyślnie Instalatorzy pomp ciepła - Województwo Łódzkie - kogo polecacie?

    Jestem zainteresowany montażem pompy, jeszcze nie zdecydowałem czy będzie to gruntowa czy powietrzna, raczej powietrzna.
    Czy ktoś z Was może polecić sprawdzonych instalatorów? Mam już oferty z kilku firm ale wolałbym wspomóc się Waszym doświadczeniem.

  2. #2

    Domyślnie

    przylaczam sie do zapytania kolegi... szukam firmy do modernizacji kotlowni z eko-gorszku na PC i tez nie wiem czy gruntowa czy PW.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    To czy gruntowa czy powietrzna to musicie jako inwestorzy zdecydować sami. Nie liczyłbym tu na pomoc firm instalacyjnych, bo co firma to inna opinia. Najlepszym doświadczeniem wg mnie jest wizyta w sezonie grzewczym u kilku osób, które już posiadają PC, zarówno jeden jak i drugie i przekonanie się jak to działa osobiście. Ja tak zrobiłem.

    Na korzyść PC powietrznej na pewno przemawia cena.

    Na korzyść PC gruntowej brak hałasu (oczywiście każdy odbiera to w inny sposób) oraz wyższy sCOP, który pewnie nigdy nie zrekompensuje różnicy w cenie...


    Jest jeszcze wiele argumentów za i przeciw- jedno jest pewne; obecnie większość instalowanych w Polsce PC to pompy powietrzne, gdzie jeszcze kilka lat temu szala przechylała się na korzyść gruntówek.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  4. #4

    Domyślnie

    Oczywiście, że wybór należy do nas

    Ponawiam w takim razie prośbę o Wasze opinie czy też rekomendacje w kwestii instalatorów z woj. Łódzkiego.
    U mnie było już 4 i z każdym rozmawia się inaczej, pomysły też mają bardzo różne.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Najpierw zdecyduj się czy gruntowa czy powietrzna, potem możesz wybierać instalatora w zestawie z producentem pompy Jakbyć zdecydował się na gruntówke NIBE to znam jednego dobrego, ale musisz mieć dużą cierpliwość
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał radosny_w Zobacz post
    przylaczam sie do zapytania kolegi... szukam firmy do modernizacji kotlowni z eko-gorszku na PC i tez nie wiem czy gruntowa czy PW.
    Zainteresowałeś się programem Czyste Powietrze? Ja też chcę wymienić kocioł na PC, tyle że już zdecydowałem że będzie to pompa powietrze-woda.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibizz1 Zobacz post
    Najpierw zdecyduj się czy gruntowa czy powietrzna, potem możesz wybierać instalatora w zestawie z producentem pompy Jakbyć zdecydował się na gruntówke NIBE to znam jednego dobrego, ale musisz mieć dużą cierpliwość
    Akurat większość instaluje gruntowe i powietrze więc nie do końca od rodzaju pompy trzeba zacząć. A urządzenia wielu firm mają podobne parametry więc może lepiej zacząć od dobrego fachowca?

  8. #8

    Domyślnie

    co do programu czyste powietrze to wiem ze jest... nabor jest ciagly i mozna ubeigac sie o dofinansowanie w trakcie realizacji projektu... Oczywiscie bede chcial skorzystac bo skoro mozna to czemu mialbym tego nie zrobic... Ale w pierwszej kolejnosci chcialbym wiedzic na co ta dotacja mi sie przyda....
    A co sklonilo cie do podjecia decyzji ze pompa PW... ? masz juz wybranego producneta/konkretny produkt?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Skłoniło mnie 9 sezonów palenia syfem, tzn. bardzo dobrym ekogroszkiem -ale jednak węglem. Nigdy nie było żadnych problemów z jakością spalania, nigdy nie widziałem dymu z mojego komina. Ale inatalację od razu wymyśliłem pod kątem PC, tylko musiało minąć 10 lat aby technologia stała się dostępna.
    Oprócz ekologii i wygody liczę na rachunki za prąd na poziomie węgla, a na dodatek zakładam że wciągu 2-3 lat i tak musiałbym wymienić kocioł na nowy... Zamiast dawać 12 tyś za kocioł, zapłacę 16 za pompę ciepła.

    Producenta już w zasadzie wybrałem - i instalatora w zasadzie też, pozostają niuanse. Na dniach składam wniosek izobaczymy co wyjdzie.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Skłoniło mnie 9 sezonów palenia syfem, tzn. bardzo dobrym ekogroszkiem -ale jednak węglem. Nigdy nie było żadnych problemów z jakością spalania, nigdy nie widziałem dymu z mojego komina. Ale inatalację od razu wymyśliłem pod kątem PC, tylko musiało minąć 10 lat aby technologia stała się dostępna.
    Oprócz ekologii i wygody liczę na rachunki za prąd na poziomie węgla, a na dodatek zakładam że wciągu 2-3 lat i tak musiałbym wymienić kocioł na nowy... Zamiast dawać 12 tyś za kocioł, zapłacę 16 za pompę ciepła.

    Producenta już w zasadzie wybrałem - i instalatora w zasadzie też, pozostają niuanse. Na dniach składam wniosek izobaczymy co wyjdzie.
    Ja też miałem dość ekogroszku, upierdliwe to bardzo i coraz droższe.

    Na 90 % skończy się na pompie powietrze-woda, na ten moment biorę pod uwagę Panasonic, Mitsubishi, Alpha Innotec.
    Najbardziej przekonuje mnie Mitsubishi Zubadan ale niestety na razie nie znalazłem przekonywującego instalatora tej marki.
    Programem "Czyste Powietrze" się interesuję, byłem na spotkaniu informacyjnym, z grubsza wiem co i jak. Trzeba się elektronicznie zarejestrować wypełnić wniosek, mieć kilka ofert od wykonawców. W trakcie rozpatrywania wniosku jest kontrola z funduszu, sprawdzają stare źródło ciepła itd. Stare źródło trzeba potem zezłomować (mieć na to kwit). W przypadku pompy gruntowej maksymalne koszty kwalifikowane to 45 tys, przy powietrznej chyba 30 albo 35 tys zł. Od tej kwoty liczy się dotację na podstawie dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Minimalna to 30% a maksymalna 90 %.

  11. #11

    Domyślnie

    Panowie to ze wymiana wegla na pompe - to dla mnie jest oczywiste... ...
    Ja tez mam dosc noszenia workow z groszkiem, wyrzucania popiolu i zastanawiania sie czy ktos mi dolozy do pieca jak jade z dziecmi na ferie

    Chodziło mi o to - DLACZEGO pompa P-W , a nie GRUNTOWA... bo tylko to mnie zastanawia...

    Mam kilka ofert i kilku specjalistow instalatorow... i jestem zszokowany ze kazda firma ma inny pomysl na pompe......
    zastanawiam sie czy oni jezdza na te same szkolania .. !

    juz specjalnie zaczalem pytac o ten sam model zeby uniknac porblemow z wytycznymi serwisowymi producneta... jednak okazuje sie ze ile firm tyle pomoslow na instalacje i konfiguracje....

    ja mam system mieszany - i wielu znajomych ktorzy maja ten sam system i olbrzymią chec zmiany ekogorszku na pompe... - ..... (domy z roku 2009, czes podlogi wiekszosc grzejniki v2)

    i tak od pewnego czasu szukamy kogos kto wiarygodnie przedstawi oparta o wiarygodne symulacje i porowananie oferte...
    No i niestety okazuje sie ze z pompami jest jak z samochodami....
    kazda ma Swoj SALON .... i jest oczywiscie najlepsza.......

    kiedys Pan hydraulik - dzis instalator systemow grzweczych byl w stanie doradzic Ci po znajomosci zebys kupil kociol glamet czy z pleszewa czy jakiegos innego buderusa...

    dzis wszyscy juz idac za ciosem i podązajac za duchem czasu instaluja pompy ciepla..... ( lobby weglowe juz nikomu nie pomoze - czs na zmiany )

    specjalisci maja z reguly jednego producenta (chyba system rabatow, moze wylacznosc) i najlepsze zdanie o jego produktach...
    na pytania po co bufor, jaki czynnik, czy z ktorej strony lepiej zamontowac jednostek zewnetrzna nie bardzo wiedza co odpowiedziec....

    a pytanie o to czy gruntowa czy powietrzna to juz kosmos.... jak pytam o badanie gruntu i wychladzanie dolnego zrodla to nikt o tym nie slyszal....
    mam takie mierzalne dowiadczenie ze wiekszosc instaluje pomy PW... brak odwiertow, i prawie kazdy moze to zrobic (papeiry na UDT latwiej zrobic niz odwierty).

    dlatego szukam kogos z woj. lodzkiego kto ma jakies zdanie na temat instalatorow pomp najlepiej z wiedza i doswiadczeniem.......

    co do pomp to czytalem ze w pompach P-W -- mrcedes to daikin -- choc nikt mi oferty na niego nie zlozyl
    a na gruntowe mam jedna na NIBE i odwierty z dolnym zrodlem na rurach od wody....
    nie wiem co o tym myslec...
    Ostatnio edytowane przez radosny_w ; 12-10-2018 o 19:27

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Cytat Napisał donkacper Zobacz post
    Akurat większość instaluje gruntowe i powietrze więc nie do końca od rodzaju pompy trzeba zacząć. A urządzenia wielu firm mają podobne parametry więc może lepiej zacząć od dobrego fachowca?
    To że instalują jedne i drugie to nie znaczy że się tak samo znają na jednych i drugich. To samo z firmami. To że producent ma w ofercie jedne i drugie to nie znaczy że równie dobre (np NIBE). Fachowiec nam zawsze podsunie pompę która jest dla niego wygodna i daje mu więszke korzyści.

    Cytat Napisał radosny_w Zobacz post
    odwierty z dolnym zrodlem na rurach od wody....
    A co płynie w dolnym źródłe jak nie woda z glikolem? Byle rury były dobrej jakości i wytrzymały odpowiednie ciśnienie a nie lepione z najtańszego materiału za metr, Czy te 3 kropki wskazują że coś jest nie tak z rurami od wody?
    Ostatnio edytowane przez zibizz1 ; 12-10-2018 o 21:34
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 220m2 użytkowa, podloga 21cm EPS100, sciany 20cm grafit33, dach 20cm pianka, PC NIBE F1245 10kW, rekuperator vents 350

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Ja wybrałem powietrzną ze względu na koszty. To cała filozofia.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar clarnet
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    635
    Karbon sp. z o.o. Ogrzewanie Wentylacja Klimatyzacja Altherma Partner Wykonujemy kompletne systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji oparte na pompach ciepła blog.karbon.com.pl Rybnik

    Domyślnie

    Cytat Napisał radosny_w Zobacz post

    Chodziło mi o to - DLACZEGO pompa P-W , a nie GRUNTOWA... bo tylko to mnie zastanawia...
    Jak masz dylemat, to poczytaj https://blog.karbon.com.pl/pc-powiet...-jest-pytanie/

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Ja wybrałem powietrzną ze względu na koszty. To cała filozofia.
    Z tego samego powodu idę w kierunku powietrznej. Różnica w kosztach inwestycji jest tak duża, że pompa gruntowa będzie to odrabiać ile? 20 lat? Wtedy pewnie trzeba będzie kupić następną.

  16. #16

    Domyślnie

    Co do instalatorów to gadają w cały świat. Ciężko się w tym wszystkim połapać.

    Mam dobrą ofertę na Panasonica T-Cap to instalator nie widział nawet domu ani kotłowni a pyta czy ma pisać umowę, od razy zapala mi się czerwona lampka, może niesłusznie.

    Instalator Nibe od 25 września nie jest w stanie przygotować oferty, zaginął w akcji.

    Czekam na ofertę na Daikin od dość sensownego w rozmowie instalatora z Sieradza.

    Alpha Innotec, w rozmowie instalator bardzo ok, dużo tłumaczy, jasno. Ale pompa 9kw do mojego domu wydaje się trochę mała, no i Alpha jest dość droga. On twierdzi, że wystarczy, pewnie wystarczy ale ile będzie korzystała z grzałki?

    Interesujące są Mitsubishi Zubadan, gorzej z instalatorami tej marki, do tej pory jeden zaproponował model 14kw, zobaczymy co powie jak przyjedzie.
    Drugi stwierdził żeby moc pompy dać taką jak pieca....

    Dlatego pytam czy na podstawie waszych doświadczeń kogoś polecacie.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibizz1 Zobacz post
    . Fachowiec nam zawsze podsunie pompę która jest dla niego wygodna i daje mu więszke korzyści.?
    Czyli musi być niezawodna - bo za naprawy odpowiada sprzedający . Łatwa w obsłudze - mniej telefonów od klienta . Dobra cena - aby dała sie sprzedać .
    Dostępne cześci i wsparcie techniczne- szybka i sprawna naprawa

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał clarnet Zobacz post
    bardzo ciekawy i pouczajacy artykul. -dzieki

  19. #19

    Domyślnie

    ale jak dotad nikt tu nikogo nie poleca....

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Cytat Napisał radosny_w Zobacz post
    ale jak dotad nikt tu nikogo nie poleca....
    Ja np mam mieszane uczucia co do swojego instalatora. Z jednej strony to bardzo dobry fachowiec, bardzo pomocny a ja jestem bardzo zadowolony z końcowego rezultatu. Z drugiej strony bardzo denerwowało mnie to że zawsze z dużym wyprzedzeniem informowałem o tym kiedy powinien się zjawić i zawsze zjawiał się później niż powinien No i już na koniec zauważyłem różne triki stosowane aby zdobyć klienta. Np oferta wstępną na mniejszą moc, czy pewne niuanse techniczne obniżające koszt. Mimo wszystko jeśli miałbym gdzieś znów montować gruntowa pompie w okolicach Łodzi to wybrałbym go ponownie. Jeśli ktoś chce kontakt to wystarczy się do mnie odezwać.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony