dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Zasilanie pieca gazowego na czas prac wykończeniowych gazem z butli

    Mam dom (segment) doprowadzony praktycznie już do stanu deweloperskiego (zostały jeszcze jakieś drobiazgi).
    Niestety - wbrew wcześniejszym ustaleniom - nie będę miał jeszcze przez długi czas doprowadzonej linii gazowej i wykonanego przyłącza gazu ziemnego (prawdopodobnie do czerwca przyszłego roku). Natomiast budynek ma być ogrzewany właśnie gazem (jest już zainstalowany piec dwu-funkcyjny Brotje EcoTherm Plus WGB-M Evo; na dole ogrzewanie podłogowe, na górze - kaloryfery).

    Nie chcę zaczynać prac wykończeniowych w sytuacji, gdy nie będę miał ogrzewania, bo się boję, że szlag to wszystko od mrozu trafi.
    Z drugiej strony - szkoda mi marnować pół roku, skoro dom stoi gotowy do wykończenia.

    No i tu moje pytanie - czy jest możliwość i sens czasowo (na czas tych robót i do wiosny) zasilać taki piec dwu-funkcyjny gazem z przenośnych butli?
    Wychodziłoby około pół roku takiego ogrzewania (powiedzmy od listopada do kwietnia).

  2. #2

    Domyślnie

    Tak, mozna zrobic baterie z paru butli 11 kg lub 30. jezeli okres bez podpiecia do gazu bedze dluzszy (zeby nie wymieniac co pare dni butli) mozna zamowic i zamontowac na wylewce poza domem butle np 800.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar JarekKRK45
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Kraków
    Dzielnica
    Nowa Huta
    Posty
    829

    Domyślnie

    Same butle nie pomogą , trzeba tez przezbroić piec ( wymiana dysz ) na propan-butan .

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mateusz711 Zobacz post
    Tak, mozna zrobic baterie z paru butli 11 kg lub 30. jezeli okres bez podpiecia do gazu bedze dluzszy (zeby nie wymieniac co pare dni butli) mozna zamowic i zamontowac na wylewce poza domem butle np 800.
    Tylko czy to będzie legalne, jeśli projekt jest zrobiony pod zasilanie gazem z sieci?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał JarekKRK45 Zobacz post
    Same butle nie pomogą , trzeba tez przezbroić piec ( wymiana dysz ) na propan-butan .
    Tak, oczywiście biorę to pod uwagę. Ale to podobno nie jest jakis wielki koszt

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    samorób-

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Izold Zobacz post
    Mam dom (segment) doprowadzony praktycznie już do stanu deweloperskiego (zostały jeszcze jakieś drobiazgi).
    Niestety - wbrew wcześniejszym ustaleniom - nie będę miał jeszcze przez długi czas doprowadzonej linii gazowej i wykonanego przyłącza gazu ziemnego (prawdopodobnie do czerwca przyszłego roku). Natomiast budynek ma być ogrzewany właśnie gazem (jest już zainstalowany piec dwu-funkcyjny Brotje EcoTherm Plus WGB-M Evo; na dole ogrzewanie podłogowe, na górze - kaloryfery).

    Nie chcę zaczynać prac wykończeniowych w sytuacji, gdy nie będę miał ogrzewania, bo się boję, że szlag to wszystko od mrozu trafi.
    Z drugiej strony - szkoda mi marnować pół roku, skoro dom stoi gotowy do wykończenia.

    No i tu moje pytanie - czy jest możliwość i sens czasowo (na czas tych robót i do wiosny) zasilać taki piec dwu-funkcyjny gazem z przenośnych butli?
    Wychodziłoby około pół roku takiego ogrzewania (powiedzmy od listopada do kwietnia).
    oczywiście że jest sens. tym bardziej że ten kocioł nie wymaga żadnego zestawu przezbrojeniowego żeby chodził na propan.
    p.s. wgb Evo to kocioł jednofunkcyjny

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    W przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18 ), dokładnie w § 157 ust. 5 i 6 znajdujemy zapisy, iż instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich, a ponadto zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego oraz gazu z sieci gazowej. Zgodnie z art. 8 w/w rozporządzenia budynkiem niskim, jest budynek do 12 metrów włącznie nad poziomem terenu, oraz budynek mieszkalny o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie. W drugim przypadku sprawa jest dość oczywista, jeśli w budynku jest podłączona sieć gazociągowa stosowanie gazu z butli jest zabronione.
    Należałoby zwrócić uwagę na zapis § 1 i 2 cytowanego rozporządzenia stanowiące, iż rozporządzenie ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, a jego przepisy stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych. Należy zatem uznać, iż normy zawarte w tym rozporządzeniu kierowane są do osób projektujących czy budujących określone budynki. Nie powinny mieć zastosowania do osób fizycznych będących właścicielami lokalu, czy mieszkających w nim, na podstawie różnych stosunków prawnych. Przepisy rozporządzenia nie powinny więc stanowić podstawy wydania przez właściwy organ decyzji nakazującej zaprzestanie używania butli gazowej w w/w budynkach. Pomimo tego jednak, jeśli uznamy, iż budowa instalacji gazowej zasilanej z butli kwalifikuje się w świetle przepisów jako przebudowa budynku, czy lokalu mieszkalnego, to wtedy już przepisy w/w rozporządzenia jak najbardziej znajdują zastosowanie.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 16-10-2018 o 19:41
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ja bym nie odbierał segmentu jak nie ma pozwolenia na użytkowanie. Co zrobisz, jak wykończysz a z jakiegos powodu nie będzie pozwolenia?
    Ogladałem raz mieszkanie niby na sprzedaż. Blok stoi, ludzie mieszkają, a deweloper splajtował i nie dopioł formalności, ludzie nie mieli aktów.

    To za duża kasa, żeby ryzykować.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Gdybyś był ministrem to miałbyś gaz doprowadzony żółta rurą zawieszoną po płotach, słupach, przystankach i czort wie czym jeszcze.
    Temat znałem ze słyszenia, ale że było tego dwa kilometry !!! No,no słuszną linię ma nasza partia! - cytat z filmu "Miś"
    http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomos...3,3145596.html

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    W przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18 ), dokładnie w § 157 ust. 5 i 6 znajdujemy zapisy, iż instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich, a ponadto zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego oraz gazu z sieci gazowej. Zgodnie z art. 8 w/w rozporządzenia budynkiem niskim, jest budynek do 12 metrów włącznie nad poziomem terenu, oraz budynek mieszkalny o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie. W drugim przypadku sprawa jest dość oczywista, jeśli w budynku jest podłączona sieć gazociągowa stosowanie gazu z butli jest zabronione.
    Należałoby zwrócić uwagę na zapis § 1 i 2 cytowanego rozporządzenia stanowiące, iż rozporządzenie ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, a jego przepisy stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych. Należy zatem uznać, iż normy zawarte w tym rozporządzeniu kierowane są do osób projektujących czy budujących określone budynki. Nie powinny mieć zastosowania do osób fizycznych będących właścicielami lokalu, czy mieszkających w nim, na podstawie różnych stosunków prawnych. Przepisy rozporządzenia nie powinny więc stanowić podstawy wydania przez właściwy organ decyzji nakazującej zaprzestanie używania butli gazowej w w/w budynkach. Pomimo tego jednak, jeśli uznamy, iż budowa instalacji gazowej zasilanej z butli kwalifikuje się w świetle przepisów jako przebudowa budynku, czy lokalu mieszkalnego, to wtedy już przepisy w/w rozporządzenia jak najbardziej znajdują zastosowanie.

    Przepisy obowiązują wszystkich zarówno projektantów, instalatorów jak również inwestorów. To inwestor będzie pociągany do odpowiedzialności. Każdy kto posiada uprawnienia gazowe stwierdzając, że w jednym budynku znajdują się instalacje na gaz ziemny i na gaz płynny powinien odłączyć urządzenie eksploatowane z butli odłączyć od pracy i taki fakt zgłosić do gazowni, co będzie skutkowało natychmiastowym przyjazdem pogotowia gazowego i odcięciem dopływu gazu ziemnego od budynku.

    Sytuacja analogiczna jak z samochodem po tjuningu, manadat płaci nie firma tjuningująca a kierowca/własciciel. I nikogo nie interesuje, że robiła to firma "która przecież się zna".
    Ostatnio edytowane przez Konsultant Viessmann ; 17-10-2018 o 10:21
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11

    Domyślnie

    Przepraszam najmocniej, bo wielu z Was mi odpowiedziało, a ja siedzę cicho.
    Myślałem, że będę dostawał powiadomienia o odpowiedziach na pocztę, a nic nie dostawałem. Pewnie muszę coś zmienić w moich ustawieniach forum

    Cytat Napisał samorób- Zobacz post
    oczywiście że jest sens. tym bardziej że ten kocioł nie wymaga żadnego zestawu przezbrojeniowego żeby chodził na propan.
    p.s. wgb Evo to kocioł jednofunkcyjny
    A czego wymaga?
    Powiedziano mi, że jakieś dysze muszą być wymienione.

    Kolejny problem jest taki, że ktoś mnie ostatnio ostrzegł, że jak zacznę grzebać z dyszami w nowym kotle, to mogę stracić gwarancję na niego.
    No i to jest kolejny element, który mnie trochę powstrzymuje przed tym propanem-butanem

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    W przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18 ), dokładnie w § 157 ust. 5 i 6 znajdujemy zapisy, iż instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich, a ponadto zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego oraz gazu z sieci gazowej. Zgodnie z art. 8 w/w rozporządzenia budynkiem niskim, jest budynek do 12 metrów włącznie nad poziomem terenu, oraz budynek mieszkalny o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie. W drugim przypadku sprawa jest dość oczywista, jeśli w budynku jest podłączona sieć gazociągowa stosowanie gazu z butli jest zabronione.
    Należałoby zwrócić uwagę na zapis § 1 i 2 cytowanego rozporządzenia stanowiące, iż rozporządzenie ustala warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i związane z nimi urządzenia, ich usytuowanie na działce budowlanej oraz zagospodarowanie działek przeznaczonych pod zabudowę, a jego przepisy stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych. Należy zatem uznać, iż normy zawarte w tym rozporządzeniu kierowane są do osób projektujących czy budujących określone budynki. Nie powinny mieć zastosowania do osób fizycznych będących właścicielami lokalu, czy mieszkających w nim, na podstawie różnych stosunków prawnych. Przepisy rozporządzenia nie powinny więc stanowić podstawy wydania przez właściwy organ decyzji nakazującej zaprzestanie używania butli gazowej w w/w budynkach. Pomimo tego jednak, jeśli uznamy, iż budowa instalacji gazowej zasilanej z butli kwalifikuje się w świetle przepisów jako przebudowa budynku, czy lokalu mieszkalnego, to wtedy już przepisy w/w rozporządzenia jak najbardziej znajdują zastosowanie.
    Ale u mnie dopiero MA BYĆ podłączona siec z gazem ziemnym.
    W czasie, gdy miałbym zasilanie pieca z butli z propanem nie byłoby gazu ziemnego.
    A jak tylko podłączą ziemny - to pozbyłbym się butli z propanem.
    Inaczej mówiąc - nawet przez chwilę nie będzie równocześnie gazu ziemnego i propanu

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja bym nie odbierał segmentu jak nie ma pozwolenia na użytkowanie. Co zrobisz, jak wykończysz a z jakiegos powodu nie będzie pozwolenia?
    Ogladałem raz mieszkanie niby na sprzedaż. Blok stoi, ludzie mieszkają, a deweloper splajtował i nie dopioł formalności, ludzie nie mieli aktów.

    To za duża kasa, żeby ryzykować.
    To jest zupełnie inna sprawa i w moim przypadku mocno skomplikowana. Ja już jestem notarialnym właścicielem tego budynku i muszę teraz "poprzepisywać" na siebie wszystkie umowy dotyczące mediów itd. Również gazu.
    Również ja będę zgłaszał zakończenie budowy do starostwa. Za długo by pisać

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Sprawa jest bardzo prosta.
    Całość zaczynasz od dostawcy gazu!!!!!
    To on powinien Ci wydzierżawić za kaucją ze trzy butle 30 kg. Pewnie pożyczy Ci również reduktor do butli.
    Kolejnym krokiem jest serwisant pieca. Sam tego nie zrobisz. To On Ci całość powinien podłączyć , wyregulować piec itp. Gwarancji nie stracisz.
    I na koniec "propan" a nie "propan-butan"

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrmak Zobacz post
    Sprawa jest bardzo prosta.
    Całość zaczynasz od dostawcy gazu!!!!!
    To on powinien Ci wydzierżawić za kaucją ze trzy butle 30 kg. Pewnie pożyczy Ci również reduktor do butli.
    Kolejnym krokiem jest serwisant pieca. Sam tego nie zrobisz. To On Ci całość powinien podłączyć , wyregulować piec itp. Gwarancji nie stracisz.
    I na koniec "propan" a nie "propan-butan"
    OK, dzięki

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    samorób-

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Izold Zobacz post
    Przepraszam najmocniej, bo wielu z Was mi odpowiedziało, a ja siedzę cicho.
    Myślałem, że będę dostawał powiadomienia o odpowiedziach na pocztę, a nic nie dostawałem. Pewnie muszę coś zmienić w moich ustawieniach forum



    A czego wymaga?
    Powiedziano mi, że jakieś dysze muszą być wymienione.

    Kolejny problem jest taki, że ktoś mnie ostatnio ostrzegł, że jak zacznę grzebać z dyszami w nowym kotle, to mogę stracić gwarancję na niego.
    No i to jest kolejny element, który mnie trochę powstrzymuje przed tym propanem-butanem
    dusze to sobie może zmienić w starym atmosferyku

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    samorób-

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    71

    Domyślnie

    Cytat Napisał samorób- Zobacz post
    dysze to sobie może zmienić w starym atmosferyku. W Eco przekrecasz położenie elektrody i zmieniasz parametry w automatyce. zrobi Ci to serwisant w 15 minut
    ....

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał samorób- Zobacz post
    ....
    No to tym lepiej. Dzięki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony