dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie Ogród wertykalny w praktyce

    Chciałabym założyć w domu mały ogród wertykalny. Mam takie miejsce między kuchnią z salonem gdzie lodówka wystaje mi zza ściany ok 20cm i mogłabym tam dobudować ściankę KG, ale mąż podpowiedział ideę ogrodów wertykalnych. Znalazłam nawet takie specjalne pojemniki systemowe, które akurat mają 20cm szerokości, więc będą się nadawać idealnie w to moje miejsce, tylko bardzo mało jest informacji w necie jak faktycznie poprawnie wykonać taki ogród. Czy od środka zabezpieczyć wnękę / ścianę przeciwwilgociowo? Jeśli tak to czym? Folia? Jak z nawadnianiem takiego ogrodu. Czy musi być kroplownica, czy można zraszać ręcznie?

    Jeśli macie takie ogrody lub wiecie coś na ich temat to chętnie posłucham
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    musi być doświetlenie (jeśli ścianka nie jest przy oknie) i prąd do pompy obiegowej, która tłoczy wodę w układzie zamkniętym.
    Systemów jest kilka i dzielą się zasadniczo na system kontenerowy (pojemniki z tworzywa,tańsze, ale bardziej widoczne),kieszeniowy (kieszenie z maty filcowej) oraz maty wegetacyjne.
    Oczywiście konieczna jest izolacja p.wodna miedzy ścianką ogrodu a ścianą mieszkania.
    I tu też są różnice zależnie od systemu. W najprostszych to może być płyta pleksi.
    Najczęściej ściankę montuje się na ruszcie, by była tez wentylacja ściany.

    Tu masz system montażu jednej z najtańszych ścianek:
    https://www.youtube.com/watch?v=oRmXsJYyfwI

    Mam mieszane uczucia - wygląda świetnie, ale póki rośliny są młode. Poza tym kurzą się. Normalną roślinę wstawiam pod prysznic i już. A tu trzeba każdy liść z osobna odkurzać.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    musi być doświetlenie (jeśli ścianka nie jest przy oknie) i prąd do pompy obiegowej, która tłoczy wodę w układzie zamkniętym.
    Systemów jest kilka i dzielą się zasadniczo na system kontenerowy (pojemniki z tworzywa,tańsze, ale bardziej widoczne),kieszeniowy (kieszenie z maty filcowej) oraz maty wegetacyjne.
    Oczywiście konieczna jest izolacja p.wodna miedzy ścianką ogrodu a ścianą mieszkania.
    I tu też są różnice zależnie od systemu. W najprostszych to może być płyta pleksi.
    Najczęściej ściankę montuje się na ruszcie, by była tez wentylacja ściany.

    Tu masz system montażu jednej z najtańszych ścianek:
    https://www.youtube.com/watch?v=oRmXsJYyfwI

    Mam mieszane uczucia - wygląda świetnie, ale póki rośliny są młode. Poza tym kurzą się. Normalną roślinę wstawiam pod prysznic i już. A tu trzeba każdy liść z osobna odkurzać.
    Oglądałam ten filmik, właśnie ten system mi najbardziej odpowiada, bo można wyciągać doniczkę bez dewastacji całej ściany. Najbardziej zastanawiam się nad systemem nawadniania. Ta ściana będzie miała wymiary (wys x szer) 275cm x 20cm i nie wiem czy zmieszczę tam miejsce na pojemnik z woda i pompę. Myślałam, że ewentualnie poświęcę dwa dolne rzędy kwiatów na to ustrojstwo. Pytanie czy system nawadniania jest konieczny czy można to załatwić podlewaniem i zraszaniem - to są przecież normalne kwiaty w doniczkach, często sukulenty, które nie potrzebują aż tyle wody.

    Druga opcja to zaaranżowanie tam ściany z chrobotka reniferowego.

    Co do kurzenia, to ja nawet kwiaty w doniczkach przecieram liść po liściu. Kiedyś wsadziłam kwiaty do wanny i po wyschnięciu liście nie były wcale czystsze niż przed. Chociaz tu będzie ich ogrom w porównaniu do reszty domu: 22 doniczki.
    Ostatnio edytowane przez Doli. ; 19-10-2018 o 10:58
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie da się podlewać normalnie, bo doniczka pod kątem - wodą będzie spływać a nie wsiąkać. Systemem nawadniającym nawadniana jest każda doniczka osobno.

    Posadź w donicy 20 cm z kratką jakieś pnącze.
    ***
    chrobotek - to nie jest żywa roślina.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie da się podlewać normalnie, bo doniczka pod kątem - wodą będzie spływać a nie wsiąkać. Systemem nawadniającym nawadniana jest każda doniczka osobno.

    Posadź w donicy 20 cm z kratką jakieś pnącze.
    ***
    chrobotek - to nie jest żywa roślina.
    Pnącze byłoby najprościej, tylko tak średnio mi się bluszcze podobają. Chrobotek przynajmniej nie potrzebuje wody
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przecież nie musi (a nawet najmniej przydatny) być bluszcz.
    Jest scindapsus, cissus, filodendrony, hoja a jak masz cierpliwość to fikus pumila.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    przecież nie musi (a nawet najmniej przydatny) być bluszcz.
    Jest scindapsus, cissus, filodendrony, hoja a jak masz cierpliwość to fikus pumila.
    Dzięki za te rośliny, najbardziej mi się podoba ten ostatni, fikus pumila. A czemu muszę mieć cierpliwość do niego? Trudny w uprawie?
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony