dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rufus111

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-413
    Posty
    83

    Domyślnie studnia chłonna czy drenaż rozsądzający w oczyszczalni biologicznej.

    Witam wszystkich.
    Jestem na etapie projektu biologicznej oczyszczalni przydomowej.
    I jak zwykle czym więcej szukam tym mniej wiem.

    Pani projektantka upiera się nad wykonaniem studni chłonnej. Twierdzi że jest dużo lepsza niż system rozsądzający,jej argumenty to że zajmuje dużo mniej miejsca na działce a po drugie gdyby kiedyś doszło do zamulenia takiej studni nie ma problemy aby ją pogłębić i odmulić.

    Gdy zacząłem dowiadywać się u swoich lokalnych wykonawców stwierdzili że studnia chłonna dużo szybciej się zamuli niż system rozsądzający po działce a poza tym system rozsądzający ma dużo większą powierzchnię przyjmowania wody niż studnia chłonna. A najlepiej jakbym wykonał poletko rozsądzające.

    Po badaniach gruntu okazało się że wierzchnia warstwa to ziemia, następnie zanieczyszczony piasek, na ok. 1m - 1.2m zaczyna się ładny czysty piasek o granulacji średniej i drobnej. Woda podskórna jeśli w ogóle występuje to bardzo głęboko.

    Proszę o szybką odpowiedź, które informacje to mity a które to są prawdziwe bo już sam zgłupiałem i nie wiem co mam odpowiedzieć Pani projektant.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.312

    Domyślnie

    Grunt pozwala na wykonanie rozsączania i żadne zamulenie tu nie grozi bo po dwóch zbiornikach odstojnikach rozsączamy praktycznie samą wodęa ponadto oczyszczania ma swoje filtry i sita.
    Inną sprawą jest miejsce potrzebne do zamontowania jednego i drugiego typu oczyszczalni.
    Jeśli działka jest dość duża i rozkopanie dość dużej powierzchni nie robi na tobie wrażenia a także nie ma żadnych innych przeciwskazań związanych z poborem wody pitnej itp. to powiedz pani aby projektowała rozsączanie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufus111 Zobacz post
    Witam wszystkich.
    Jestem na etapie projektu biologicznej oczyszczalni przydomowej.
    I jak zwykle czym więcej szukam tym mniej wiem.

    Pani projektantka upiera się nad wykonaniem studni chłonnej. Twierdzi że jest dużo lepsza niż system rozsądzający,jej argumenty to że zajmuje dużo mniej miejsca na działce a po drugie gdyby kiedyś doszło do zamulenia takiej studni nie ma problemy aby ją pogłębić i odmulić.

    Gdy zacząłem dowiadywać się u swoich lokalnych wykonawców stwierdzili że studnia chłonna dużo szybciej się zamuli niż system rozsądzający po działce a poza tym system rozsądzający ma dużo większą powierzchnię przyjmowania wody niż studnia chłonna. A najlepiej jakbym wykonał poletko rozsądzające.

    Po badaniach gruntu okazało się że wierzchnia warstwa to ziemia, następnie zanieczyszczony piasek, na ok. 1m - 1.2m zaczyna się ładny czysty piasek o granulacji średniej i drobnej. Woda podskórna jeśli w ogóle występuje to bardzo głęboko.

    Proszę o szybką odpowiedź, które informacje to mity a które to są prawdziwe bo już sam zgłupiałem i nie wiem co mam odpowiedzieć Pani projektant.
    Oj chyba Pani projektant idzie na łatwiznę i szybciej na mapie narysuje kułeczko niż zwymiaruje drenaż . Nie doradzam studni chłonnych, a zwykły drenaż w ciągach na żwirze. Dno wykopu, czyli żwiru płuknego należy zagłębić w warstwie piasku. Przy 1,3m-1,5m zaczyna być całkiem głęboko na drenaż, ale w końcu raz, a pożądnie więc nie ma co tu oszczędzać na ilości drenażu i ilości żwiru płukanego frakcji 16-32mm

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam i na wstępie przepraszam właściciela za podpiecie pod temat ale też wkrótce stanę przed takim dylematem, a skoro już powstał... Tzn. budowy POS. A czy studnia czy drenaż to właśnie chciałam zapytać - u mnie skrajnie odmienne warunki glebowe: humus a potem bezdenne pokłady gliny (i to takiej raczej ciastowatej). Działka z kolei ogromna wiec ograniczeń od tej strony nie mam. Kiedyś próbowałam wgryzać się w temat ale tak jak autor - im wiecej czytałam tym mniej rozumialam. A już żeby decyzję podjąć - bez szans.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    Witam i na wstępie przepraszam właściciela za podpiecie pod temat ale też wkrótce stanę przed takim dylematem, a skoro już powstał... Tzn. budowy POS. A czy studnia czy drenaż to właśnie chciałam zapytać - u mnie skrajnie odmienne warunki glebowe: humus a potem bezdenne pokłady gliny (i to takiej raczej ciastowatej). Działka z kolei ogromna wiec ograniczeń od tej strony nie mam. Kiedyś próbowałam wgryzać się w temat ale tak jak autor - im wiecej czytałam tym mniej rozumialam. A już żeby decyzję podjąć - bez szans.
    Tu jeszcze przez chwilę jestem to dodam co nie co Skoro nie masz jakiś badań, które potwierdzą, że przebiłeś się przez glinę, to nie ma co kombinować, studnia chłonna raczej nie będzie działać . Sens to ma jak się przez warstwę gliny przebijesz.

    Skoro działka duża to można poszukać łachy piaszczystej lub warstwy mieszanej, ale to loteria. Na upartego zostaje jakaś porządna oczyszczalnia biologiczna z nasypem, aby przynajmniej odprowadzenia wody deszczowe, czy roztopowe nie zalewały.

    Prawda bywa brutalna i jak sam tego nie zrozumiesz, to szybko ktoś może Cię " wpuścić w maliny dla zysku "

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No właśnie, a co gorsza co fachowiec to ci inaczej doradza. Tak, że finalna decyzja to czysta loteria czesto. OK biologiczna to już jakiś trop. A czy nie można by wypuścić tych oczyszczonych już ścieków do rowu melioracyjnego bo mam takich parę na swojej działce?

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Sylvio83

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    1

    Domyślnie

    Odpowiedz dla Jolka Bobek. W takim przypadku jak opisujesz u siebie tylko oczyszczalnia biologiczna z nasypem . Nie ma możliwości odprowadzania do rowu melioracyjnego (pozwolenie wodnoprawne + badania dla ścieków odprowadzanych które w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków nigdy nie spełnią norm odnośnie ścieków oczyszczonych. ) W temacie jak wyżej żadna studnia chłonna w gruntach piaszczystych najlepiej sprawdzi się drenaż rozsączający w obsypce z kamienia frakcjonowanego 16-32 mm.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    U mnie biologiczna, a za biologiczną studnia chłonna.
    Na działce sucho jak pieprz nawet po intensywnych opadach, wiec nie będę bawił się już w jakiś drenaż... nawet jakby się zamuliło przypadkiem, to odkopie ziemie w tym konkretnym miejscu, a nie będę rwał pół podwórka.
    Wymienię na nowy i tyle mojej roboty.

  9. #9

    Domyślnie

    Stanę w obronie studni chłonnych ale przy jednym założeniu – piszemy o oczyszczalni biologicznej, która skutecznie działa.

    Występują sytuacje w których studnia chłonna jest jedynym rozwiązaniem uzasadnionym ekonomicznie. Wspomniał o tym Wojtek INS – mianowicie spora warstwa gliny pod którą zalega dobrze przepuszczalny grunt bez wody gruntowej.

    Niestety dość często się zdarza, że instalatorzy wciskają ten typ odprowadzania ścieków oczyszczonych do środowiska, bo jest po prostu dla nich bardziej opłacalny - zwłaszcza w sytuacji niepoprawnego jej wykonania (krąg betonowy, trochę żwiru na dno, rozliczenie i do domu). Takie skróty nie mogą działać.
    W porównaniu do tradycyjnego drenażu studnia chłonna dla tej samej ilości kruszywa posiada mniejszą powierzchnię styku z gruntem rodzimym. Oczywiście ma to znaczenie przy rodzimych gruntach słabiej przepuszczających wodę. Natomiast ma o wiele mniejszą powierzchnię zabudowy. Dlatego w lokalizacjach, gdzie występują grunty dobrze przepuszczalne np. piaski średnie lub grube – będzie świetnie działać (przy założeniu z początku niniejszego wpisu).

    Także pani projektant kolegi rufus111 może mieć rację – kwestia doboru odpowiedniej oczyszczalni.

    Natomiast sytuacja u Jolka Bobek – jeżeli nigdzie lepszych gruntów nie uda sie trafić to zostaje nasyp albo pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzenia wodnego odprowadzającego ścieki do rowu.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja tu tylko na chwilę dodam coś, do tego co napisał czystesrodowisko, w kwestii .... studnia chłonna dla tej samej ilości kruszywa ....

    Wydaje mi się, że chyba jeszcze nie widziałem takiego projektu, w którym ktoś, projektując studnie chłonną, dla potwierdzenia,
    przyrównuje ilość stosowanego żwiru płukanego do tego co byłoby w drenażu. W praktyce, zawsze żwiru w studni chłonnej projektują
    mniej. Ja jestem zwolennikiem sypania dużo podsypki, niezależnie, czy to drenaż, czy studnia chłonna

  11. #11

    Domyślnie

    Witam
    Ja także podepnę sie pod temat - ale ze strony prawnej.
    Dzis w starostwie poinformowano mnie że zarówno drenaż jak i studnia są urządzeniami wodnymi wg PW.
    I potrzeba jest na nie dodatkowa zgoda wodnoprawną.
    I taki dokument będzie wymagany przy składaniu wniosku.
    Czy macie takie zgody? Wymagali takich od was aby zbudować końcowy etap POŚa?

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    Witam,
    Niestety to jest właśnie różna interpretacja Prawa Wodnego przez różne starostwa. W jednym będą wymagać pozwolenia wodnoprawnego a w drugim nie będą wymagać pozwolenia wodnoprawnego.
    Poniżej masz informacje co to są urządzenia wodne, a jeszcze poniżej kiedy wymagane jest pozwolenie wodnoprawne. Zdecydowanie chodzi o wykonanie wylotów. Prawdę mówiąc to dziś nawet jak budujemy oczyszczalnie z drenażem to także mamy wylot i tez niby powinno być pozwolenie wodnoprawne

    65) urządzeniach wodnych - rozumie się przez to urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym:
    a) urządzenia lub budowle piętrzące, przeciwpowodziowe i regulacyjne, a także kanały i rowy,
    b) sztuczne zbiorniki lub stopnie wodne usytuowane na wodach płynących oraz obiekty związane z tymi zbiornikami lub stopniami,
    c) stawy, w szczególności stawy rybne oraz stawy przeznaczone do oczyszczania ścieków albo rekreacji,
    d) obiekty służące do ujmowania wód powierzchniowych oraz wód podziemnych,
    e) obiekty energetyki wodnej,
    f) wyloty urządzeń kanalizacyjnych służące do wprowadzania ścieków do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych oraz wyloty służące do wprowadzania wody do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych,

    Art. 389. [Przypadki, w których wymagane jest pozwolenie wodnoprawne]
    Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na:
    1) usługi wodne;
    2) szczególne korzystanie z wód;
    3) długotrwałe obniżenie poziomu zwierciadła wody podziemnej;
    4) rekultywację wód powierzchniowych lub wód podziemnych;
    5) wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów;
    6) wykonanie urządzeń wodnych;

    Jak byś potrzebował to zapraszam, chętnie przygotuje operat


    Cytat Napisał Lukasz B Zobacz post
    Witam
    Ja także podepnę sie pod temat - ale ze strony prawnej.
    Dzis w starostwie poinformowano mnie że zarówno drenaż jak i studnia są urządzeniami wodnymi wg PW.
    I potrzeba jest na nie dodatkowa zgoda wodnoprawną.
    I taki dokument będzie wymagany przy składaniu wniosku.
    Czy macie takie zgody? Wymagali takich od was aby zbudować końcowy etap POŚa?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz B Zobacz post
    Witam
    Ja także podepnę sie pod temat - ale ze strony prawnej.
    Dzis w starostwie poinformowano mnie że zarówno drenaż jak i studnia są urządzeniami wodnymi wg PW.
    I potrzeba jest na nie dodatkowa zgoda wodnoprawną.
    I taki dokument będzie wymagany przy składaniu wniosku.
    Czy macie takie zgody? Wymagali takich od was aby zbudować końcowy etap POŚa?
    Tylko dwa słowa dodane w nowej ustawie Prawo wodne tj. „do ziemi” do definicji urządzenia wodnego spowodowały, że inwestor przydomówki będzie czekał dodatkowe 30 dni na pozwolenie wodnoprawne i z jego kieszeni wypłynie dodatkowa kasa na opracowanie operatu i opłatę za wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Ciężko mi znaleźć jakikolwiek argument pozytywny dla inwestora wynikający z tej zmiany.

    Pozytyw ma wyłącznie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w formie finansowego profitu.

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    w moim temacie nikt mi nie odpowiedział, to może tutaj:

    -oczyszczalnia wobet - zbs 4c
    -użytkowana będzie przez 2 os.
    -grunt chłonny

    - ile ton kamienia frakcji 16-32 do studni chłonnej?
    Ostatnio edytowane przez Pitrekkk ; 14-11-2018 o 15:29

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Alekko

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Bełchatów
    Kod pocztowy
    97-400
    Posty
    219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pitrekkk Zobacz post
    w moim temacie nikt mi nie odpowiedział, to może tutaj:

    -oczyszczalnia wobet - zbs 4c
    -użytkowana będzie przez 2 os.
    -grunt chłonny

    - ile ton kamienia frakcji 16-32 do studni chłonnej?
    Ja bym dał 6 ton 16-32 dla minimum, a może 8 ton na zapas. Zależy za ile stoi tam taki żwir.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pitrekkk Zobacz post
    w moim temacie nikt mi nie odpowiedział, to może tutaj:

    -oczyszczalnia wobet - zbs 4c
    -użytkowana będzie przez 2 os.
    -grunt chłonny

    - ile ton kamienia frakcji 16-32 do studni chłonnej?
    Jak się robi to raz i dobrze . Skoro oczyszczalnia na max. 4 osoby to i odprowadzenie też. W większości sytuacji widzę przewagę tradycyjnego drenażu na żwirze płukanym nad studnią chłonną ale skoro tak chcesz - Twój wybór. Sądzę więc, że 10-12 ton jest wartością adekwatną i bezpieczną.
    Na żwirze płukanym w oczyszczalni nie ma co oszczędzać, niezależnie od jej typu . Mówiąc inaczej, chytry dwa razy traci, czy jakoś tak

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Pitrekkk
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    337

    Domyślnie

    Podczas wiercenia studni głębinowej widziałem jakie piaski mam na placu. W studni mam 3 kręgi betonowe, do tego wykopałem otwór na 1.5 metra(razem 3m) i obserwowałem co się dzieje po zimie, większych opadach - suchości.
    Tak więc nic nie powinno mi zalać, a jak się zamuli będzie łatwiej zerwać 10m2, niz 50... jakoś bardziej przekonuję mnie to rozwiązanie

    Tak czy siak dziękuję bardzo za odpowiedź, zastosuje się do rad, wypośrodkuje i wezmę z 10 ton(po 90 złotych żwir płukany w moich okolicach)

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Reasumując powyższe czy przy moich założeniach: 2 domowników na stałe (+ goście w okresach świątecznych), trudne warunki gruntowe (glina średnioplastyczna do głębokości 4m jakiegokolowiek piasku brak, brak wody gruntowej ale sączenia śródwarstwowe), duża działka - mogę celować w WH ZBS-4C z drenażem rozsączającym w nasypie? Czy można wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu (mam sporo pagórków na działce)? Czy montaż oczyszczalni zrobić na początku czy raczej przy końcu budowy (obecnie etap SSO)? Czy taką oczyszczalnię można "porzucić" na 2-3 tygodnie bez ryzyka szkody dla osadu czynnego?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony