dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 47
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Oczywiście że ubezpieczenie. Lecz żadna polisa nie pomoże na pytania dzieciaków przed snem. Dopiero trochę kabelków po ścianach plus nordyckie bydlę "u ich łóżeczek" skończyły pytania czyli lęki. No dobra, nordyk miał swoje.

  2. #22

    Domyślnie

    Witam,

    Dzień dobry. To jest mój pierwszy post. Witam Wszystkich. I przechodząc do rzeczy: rok temu profesjonalna firma, a właściwie producent systemu zrobił mi wdrożenie systemu automatyki budynkowej. Po czasie(roku) i trochę mojej pracy system wspiera mnie i moją rodzinę w codziennym życiu w następujący sposób:
    - Oczywiście standardowo - przyciski na panelach i w zależności od pomieszczenia "wyłącz dół, wyłącz góra, wyłącz wszystko" alarm załączany przy wyjściu z domu wyłącza światła, zamyka główny zawór wody, sterowane gniazda na żelazko itp.
    - Czujki ruchu dla automatyki domu - 22 sztuki w każdym pomieszczeniu + korytarze i hole. Osobno czujki systemu alarmowego.
    - Zaprogramowałem tak, że w pomieszczeniach przechodnich/toalecie czujnik ruchu zapala światła na kilka minut. W pomieszczeniach sypialnianych nie włącza z automatu świateł, ale gdy czujka ruchu nie wykryje ruchu przez 1-2h światła gasną - czujniki działają retrygowalnie. Mam bardzo dużo takich zależności. Oczywiście zaprogramowane doświadczalne w zależności od godzin dnia i z biegiem czasu od kiedy mieszkamy, tak aby automatyka była "niewidoczna" dla domowników a nie denerwująca. Celem tego rozwiązania jest, że np.: jak się przyśnie na kanapie każde światło/zawór/urządzenie w domu w końcu wyłączy się samo, ale nie wyłączy się nagle znienacka bez potrzeby. Oraz gdy idę z kuchni po słoik do magazynku za garażem, i mijam 4 czujki, to zaoszczędzam 8 ruchów ręką - 4 aby włączyć światło i 4 aby wyłączyć. A czasem takich wypraw jest kilkadziesiąt dziennie - jak to w domu.

    Dodatkowo co pamiętam:
    - Czujki ruchu zapalające światła w korytarzach nie robią tego po ustalonej godzinie np. 23:00 - nocne wyprawy do kuchni/kibelka ... nie są zakłócone przez światło w oczy.
    - Bramka od śmietnika odblokowuje się(elektro-zaczep rewersyjny) w dniach kiedy wywożą śmieci/odpady zielone. Blokuje wieczorem. Dojście do śmietnika oświetlają lampy po wyrzuceniu śmieci + 1min. gasną.
    - W domu w centralnym miejscu w holu mam na panelu sterującym feedback z każdej bramki/furtki czy zamknięta otwarta. Z doświadczenia nie wprowadziłem żadnej automatyki zamykania bramy wjazdowej/garażowej po określonym czasie, ponieważ zdarzają się sytuacje gdy bramy muszą być długo otwarte. W zamian mam feedback w salonie, aplikacji oraz po 1h dostaję sms.
    - płyta indukcyjna wyłącza się po 2h kiedy nie ma nikogo w kuchni. włącza się gdy ktoś się pojawi - działanie czujki ruchu retrygowalnie
    - Czujka ruchu w łazience wyłącza rano elektrozawór głównego zaworu wody. Główny zawór wody przy włączaniu czyli przy zablokowaniu dopływu ma 2h opóźnienia tak aby pralka/zmywarka włączona przed spaniem miała szansę dokończyć program.
    - Sterowanie otwarciem bram/furtek, świateł zaworów, podlewania ogrodu z aplikacji + panele w domu
    - Alarm - sterowanie włączanie/wyłączanie z aplikacji. Dodatkowo gdy włączy się alarm można sprawdzić stan każdej z 22 czujek automatyki w aplikacji z osobna. Czyli gdy włączy się alarm, można zobaczyć czy jest fałszywy, czy ktoś jednak "kręci" się po domu. Alarm "nocny" w dolnej części domu wyłącza jedna z czujek przy schodach - kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a wygodą dla reszty domowników

    - jest tego więcej ale już nie pamiętam wszystkiego co programowałem 8 miesięcy temu.
    - W kolejce czeka: muzyka włącza się w pomieszczeniach gdzie się przebywa(czujnik ruchu) Po wyjściu wyłącza głośniki w suficie. Przez aplikację można zmieniać stację. W każdym pomieszczeniu osobno - 4 strefy
    - Videodomofon internetowy - rozmowa z gościem przez smartfon w aplikacji przez internet.
    - Kamery ale tylko na zewnątrz - nie lubię klimatu Big Brothera w domu.

    I na koniec moje przemyślenia:
    - ciężko jest bazować tylko na Panach Integratorach dowolnego systemu. Nawet jak są najlepsi w mieście. Programowania systemu trzeba nauczyć się samemu i próbować różne rozwiązania. Ponieważ nie ma takiej możliwości, aby nowy użytkownik nawet w 50% wiedział czego oczekuje od "inteligentnego domu" przy wdrożeniu. To przychodzi z czasem. A dzwonienie za każdym razem po pomoc przy zaprogramowaniu drobiazgu po pewnym czasie zapisze nas do kategorii upierdliwego klienta.
    - Dobre zestrojenie systemu pod siebie - to kilkanaście-dziesiąt godzin testów.
    - Zgadzam się z przedmówcami. Inteligenty dom to dobrze zaprogramowany system . Aplikacja do klikania i sterowanie przez internet to dodatek. Ja po 11 miesiącach dopiero uruchomiłem aplikację na smartfona.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    U siebie muszę dorobić sterowanie pompą CWU z fotokomórek w łazience i kuchni bo mnie gaz na cyrkulację zje( w listopadzie o 0,5m3 dziennie więcej gazu niż bez załączonej). Teraz strata cyrkulacyjna jest zyskiem domu bo zima, ale bez przesady. Na pewno zaoszczędzi mi to $$.
    Z tym sterowaniem zaworem też nie głupi pomysł uchroni mnie to przed przypadkowym zalaniem(pralkę i suszarkę mam na górze).
    Ostatnio edytowane przez tkaczor123 ; 02-12-2018 o 21:02

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Sterowanie codziennie po kilka/kilkanaście razy elektrozaworem głównego dopływu wody nie jest dobre. Po 1-2 latach pewno będzie do wymiany a kosztuje koło 500 zł (wiem bo kupowałem). Elektrozawór do wody powinien być aktywowany po zadziałaniu czujki zalania (takie się w łazienkach i kuchni montuje) lub przy dłuższym wyjeździe z domu.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Oczywiście że od czujki zalania i jak nie ma nikogo w domu przy wyjeździe na wakacje. Wujek mi mówił żebym sobie takie coś sprawił bo się zdziwię jak mi wąż od pralki pęknie i zaleje.

  6. #26
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Na pytanie z tematu nie ma odpowiedzi. Dla jednego czujka włamania jest jedyna, a dla drugiego czujka spadku wilgotności w pomieszczeniu przechowywania wina lub szynki prosciutto.

    Z punktu widzenia mieszkacza domu to jaka automatyka by mi pomogła?
    1. Wyrzucająca śmieci do kubła
    2. Wystawiająca kubły za płot w danej dacie,
    3. Sprzątanie salonu z kłaków psa (to się da załatwić!)
    4. Podlewanie ogrodu w godzinach wczesno rannych (tez sie da)
    5. Reszta to przerost formy nad treścią. Zbytek. Nawet szkodliwy.
    Dom parterowy 180 m2 pow. 135m2 użytkowej. Pow. ogrz. podłogówką ok 125 m2, Okna Eurocolor Synego 0,8. Ściany beton kom. 24 - 20 cm grafit 0,032, podłoga 10 cm XPS pod płytą, na płycie 18 cm EPS 100, strop żelbet (40 cm wełny 0,039). Nad garażem 10 cm styro. Brak ocieplenia dom-garaż. OZC: projektowe obc. cieplne 4226 W. Pompa seria F, SDC 3-fazy 9 kW (tylko tania taryfa), Galmet 197 l, kominek o numerze seryjnym 666 i 6 , Reku - Zehnder 300. MIESZKAMY i dalej poprawiamy, budujemy, urządzamy.

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Na pytanie z tematu nie ma odpowiedzi. Dla jednego czujka włamania jest jedyna, a dla drugiego czujka spadku wilgotności w pomieszczeniu przechowywania wina lub szynki prosciutto.

    Z punktu widzenia mieszkacza domu to jaka automatyka by mi pomogła?
    1. Wyrzucająca śmieci do kubła
    2. Wystawiająca kubły za płot w danej dacie,
    3. Sprzątanie salonu z kłaków psa (to się da załatwić!)
    4. Podlewanie ogrodu w godzinach wczesno rannych (tez sie da)
    5. Reszta to przerost formy nad treścią. Zbytek. Nawet szkodliwy.
    Nie automatyka tylko lokaj Tobie by się przydał

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Eee tam, lokaj. Miła dla oka pokojówka.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Sterowanie codziennie po kilka/kilkanaście razy elektrozaworem głównego dopływu wody nie jest dobre. Po 1-2 latach pewno będzie do wymiany a kosztuje koło 500 zł (wiem bo kupowałem). Elektrozawór do wody powinien być aktywowany po zadziałaniu czujki zalania (takie się w łazienkach i kuchni montuje) lub przy dłuższym wyjeździe z domu.
    Co to znaczy, że Pana zawór " był do wymiany". Ktoś tutaj chyba Pana naciągnął... Zawór to proste jak cep urządzenie, składające się z cewki i bloku zaworu., A w środku bloku elektrozaworu jedynie co może się popsuć to, oring membrana czy sprężynka jeżeli występuje. Jak się kupi elektrozawór dobrej firmy, to u dystrybutorów można kupić części zamiennie i wcale nie trzeba wymieniać całego elektrozaworu - oczywiście mówimy o elektrozaworach które powinno stosować się w automatyce czyli serwowspomagane. Reszta napraw można wykonać bezkosztowo poprzez konserwację. Co do cewki - wytrzymuje codzienne włączanie kilka lat.

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    witer30

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Świecie
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    15

    Domyślnie

    Ja myślę że część z tych rzeczy to faktycznie gadżety ale do momentu jak człowiek się przyzwyczai że je ma. Później to fajny dodatek do codziennego życia.
    Mam pytanie bo poszukuję czujników ruchu do instalacji inteligentnej (gdzie macie je zamontowane) no i jaki zawór do wody tylko dobry...

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Generalnie w życiu bez wielu rzeczy można się obejść... Kiedyś nie miałem nawet klimy w aucie i też jeździłem. Ale w domu spędzamy większość swojego życia więc czemu by nie poprawić komfortu czy ergonomii?
    Niektórych rzeczy brak najbardziej gdy ich zabraknie. Taki przykład z motoryzacji - czujnik smogu, auto ściemniane lusterka, pamięć foteli, klimatyzacja automatyczna. Niby zbędne bajery - ale jak ich brakuje jak się przesiądzie do innego auta, w którym spędzamy o wiele mniej czasu.

    Ja właśnie robię okablowanie pod instalację u siebie w domu. Założenia są jak niżej.
    - sterowanie każdym punktem oświetlenia plus wybrane gniazdka - lampa, TV, itp - wewnątrz i na zewnątrz
    - czujniki ruchu w każdym pomieszczeniu, które będą np wykrywały i po braku aktywności przez określony czas gaszą światło plus wszystkie inne wybrane urządzenia
    - sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna - grzanie i chłodzenie
    - obniżanie temperatury na noc automatycznie
    - czujnik temp i wilgotności w każdym pomieszczeniu
    - sterowanie wilgotnością - nawilżanie i dodatkowe osuszanie przy chłodzeniu (jedna strefa)
    - automatycznie zapalanie przyciemnionego światła podczas wykrywania ruchu w konkretnych strefach
    - sterowanie centralne bramą, bramą garażową, furtką
    - automatyczne sterowanie refleksoli w zależności od położenia słońca i temperatury na zewnątrz oraz zamykanie po zmierzchu jako funkcja "firanki", składanie refleksoli przy wietrze powyżej 80km/h
    - w pełni automatyczne sterowanie światłem w łazienkach i korytarzach
    - sterowanie wentylacją - po wyjściu z domu obroty na min, gdy włączę wywiew w kuchni to balansowanie wywiewu rekuperacji
    - zwiększenie wentylacji gdy ktoś przebywa w łazienkach
    - sterowanie obiegiem CWU - gdy ktoś wejdzie do łazienki lub czasowe, wyłączenie całkowite gdy nie ma nikogo w domu wyłączenie tej funkcji
    - wyłączenie odbiorników (wybranych) gdy włączam alarm
    - sterowanie urządzeniami RTV/audio
    - sterowanie wentylatorem dodatkowym na prąd stały w kuchni
    - czujniki zalania w łazienkach i kuchni, które odłączą zawór główny wody
    - czujniki dymu
    - wideodomofon z hikconnect - już w sumie kupiony
    - biometryka dostępu do furtki i do domu - gdy np wyjdę na chwilę do ogrodu

    Na koniec chce połączyć wszytko w scenariusze i dodać sterowanie głosem - opcjonalnie.

    Pytanki do Dokan, jakie czujniki ruchu masz u siebie i czemu aż tyle ich? Czemu do alarmu użyłeś osobne?
    Myślę nad czujnikami obecności, a nie ruchu, aby max skrócić czas do wyłączenia światła - m.in. w łazienkach.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #32

    Domyślnie

    Wiekszosc z przedstawionych przez Ciebie rozwiazan jest zupelnie bezcelowa.
    Np. - sterowanie temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna - grzanie i chłodzenie
    - obniżanie temperatury na noc automatycznie

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli lubię mieć niższą temp nocą to co w tym bezsensownego?

    Albo sterowanie temperaturą z dużą dokładnością?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #34
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli lubię mieć niższą temp nocą to co w tym bezsensownego?

    Albo sterowanie temperaturą z dużą dokładnością?

    U mnie po wyłączeniu ogrzewania pokoje zaczynają się wychładzać po około dwóch godzinach, i stygną o około 1 stopień na dobę.
    Wyłączanie grzania wcześniej wieczorem też nie za bardzo działa, bo niedługo po wyłączeniu ogrzewania ludzion "robi się zimno" - cokolwiek to oznacza, bo nie spadek temperatury.

    Nauczyłem się też, że wskazanie termometru nie bardzo koreluje z tym, czy jest odczuwalnie zimno, czy ciepło.

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Masz ogrzewanie podłogowe?

    Jeśli chodzi o temp odczuwalna to racja - tak naprawdę trzeba poznać swoje preferencje, szczególnie orzy ogrzewaniu sceinnym gdzie temp rzeczywista jest niższa od odczuwalnej.

  16. #36
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Masz ogrzewanie podłogowe?
    Tak, podłogowe elektryczne, z akumulacją.
    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli chodzi o temp odczuwalna to racja - tak naprawdę trzeba poznać swoje preferencje, szczególnie orzy ogrzewaniu sceinnym gdzie temp rzeczywista jest niższa od odczuwalnej.
    Nie używałem ściennego - ale obstawiam, że odczuwalna jest wyższa od rzeczywistej wtedy, jak akurat grzeją.
    Jak wyłączysz grzanie, będzie moim zdaniem dokładnie odwrotnie.
    Ostatnio edytowane przez kroles ; 05-01-2019 o 17:12 Powód: lit.

  17. #37
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    I o ten efekt mi chodzi - generalnie to jest liczone tak, że przy ciągłym obiegu utrzymuje dana temp bazując na temp zewnętrznej. Po zatrzymaniu obiegu temperatura odczuwalna spada dość szybko. Choć rzeczywista spada o wiele wolniej. Jak to się sprawdzi w praktyce czas pokaże. Rozmawiałem z inwestorem, który mA identyczne rozwiązanie. Wysyłał mi dobowe wykresy temperatur i wygląda to obiecująco.

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    To może zadziałać, choć ma niewiele wspólnego ze sterowaniem temperaturą z dużą dokładnością.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Jeśli lubię mieć niższą temp nocą to co w tym bezsensownego?
    Koncepcja twoja jest z gruntu bezsensowna.

    https://youtu.be/jou5aEC4mPo?t=1166

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Koncepcja twoja jest z gruntu bezsensowna.

    https://youtu.be/jou5aEC4mPo?t=1166
    100 % Racji

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony