dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 129

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Question podłogówka, grzejniki czy hybryda

    Cześć,

    jestem w trakcie budowy i planuję grzać gazem płynnym. Pierwotnie pomysł był, żeby grzać klasycznie grzejnikami, ale żeby żonie nie było zimno na kafelkach, wymyśliliśmy, że w obu łazienkach (u góry i na dole) oraz w kuchni zrobimy podłogówkę.

    Teraz pomysł zaczyna się kruszyć, bo (za duża gonitwa, by wszystko przemyśleć i przeliczyć na początku) różne mądre głowy wykonawców i tych, co już dom sobie zbudowały mówiły, że najlepiej zrobić wszędzie podłogówkę. Że nie da się wykorzystać kotła kondensacyjnego, że nie ma na ścianach wiszących kaloryferów, że taniej, że nie ma komplikacji z koniecznością mieszania wody, żeby zredukować temperaturę z CO dla podłogówki, itp.

    Generalnie pomysł w końcu zaczyna się jawić pozytywnie, ale wątpliwości mam co do grzania pomieszczeń niemieszkalnych. Taki garaż jest w bryle budynku i nie wyobrażam sobie zostawić go samopas. Za garażem jest pomieszczenie, w którym urządzę sobie warsztat. Nad garażem poddasze ma obniżoną wysokość i ta część przeznaczona jest na strych. To z kolei przylega do sypialni i łazienki, więc nie może od niego "ciągnąć" zimnem. Poza tym chcemy tam m.in. rozwieszać pranie. W tych pomieszczeniach przecież nie dam podłogówki, a z kolei jakoś nie czuję tego, że rozwieszenie tam grzejników z wodą tak samo ciepłą jak w podłogówce zmieni coś wyraźnie w tych pomieszczeniach.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    ... W tych pomieszczeniach przecież nie dam podłogówki, a z kolei jakoś nie czuję tego, że rozwieszenie tam grzejników z wodą tak samo ciepłą jak w podłogówce zmieni coś wyraźnie w tych pomieszczeniach.
    Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby pomieszczenia gospodarcze, garaż itp. ogrzewać podłogówką. Zamiast grzejnika o niewielkiej powierzchni i wysokiej temperaturze zasilania wykorzystujesz znacznie większą powierzchnię posadzki. Oczywiście daje się tam mniejsze zagęszczenie rurek jeśli temperatura ma być niższa, ale wszystko działa pięknie, tym bardziej, że tam zwykle są płytki, które ładnie ciepło przewodzą. Grzechem byłoby spartolić instalację jakimś grzejnikiem.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 29-10-2018 o 01:31

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.129
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    HYBRYDOWA DYSTRYBUCJA CIEPŁA Po osiągnięciu zadanej temperatury wnętrza, rola grzejnika powinna sprowadzać się jedynie do precyzyjnego uzupełniania bieżących strat ciepła. W związku z niewielkimi potrzebami cieplnymi, coraz mniejsze grzejniki grzeją jedynie przez ułamek doby – nieco dłużej podczas mrozów, szczególnie nocą, natomiast w okresach przejściowych dogrzewają obiekt w sumie bardzo krótko. Okresy, w których centralne ogrzewanie nie musi grzać w ogóle, są zatem coraz dłuższe.
    Wyższa, niż ustabilizowana poprzez ustawienie sterowników temperatura wnętrza, wystąpi jedynie na wyraźne żądanie użytkownika, poprzez użycie komponenty dynamicznej ogrzewania hybrydowego. Grzejąca permanentnie słabo sterowalna „podłogówka” powoli także stanie się przeżytkiem.
    Użytkowanie ogrzewania płaszczyznowego w trakcie sezonu grzewczego może podlegać zmiennej strategii - innej w okresach przejściowych (temperatura ustabilizowana wnętrza - bazowa), innej w okresie dużego zapotrzebowania na ciepło (temperatura bazowa +1 do 2 oC). Przy hybrydowej dystrybucji ciepła, większa dT podłogówki stanie się zbędna.
    Instalacja hybrydowej dystrybucji ciepła dedykowana jest głównie niskotemperaturowym źródłom ciepła: pompom ciepła oraz kotłom kondensacyjnym.
    Odrzucając niepotrzebnie stawiana alternatywę: "podłogówka czy grzejniki?", można skonfigurować system dystrybucji ciepła konstruując:
    1/. mocno "odchudzoną podłogówkę" a zatem dużo tańszą, dysponującą około 30-40% potrzebnej maksymalnej mocy grzewczej lub także ograniczone co do powierzchni ogrzewanie ścienne tej samej mocy, połączone z
    2/. dynamicznie pracującym układem grzejnikowym, dysponującym 60-70% potrzebnej maksymalnej mocy grzewczej.

    Przy takiej koncepcji, układu grzejnikowego, pracującego w niskich parametrach czynnika grzejnego, nie trzeba przewymiarowywać. Rolę przewymiarowania grzejnika spełnia "chuda" podłogówka lub ograniczone co do powierzchni ogrzewanie ścienne, posiadające niezbędną rezerwę mocy.
    WAŻNE! Przy takiej koncepcji konfiguracji układu dystrybucji ciepła, zarówno ogrzewanie płaszczyznowe jak i ogrzewanie grzejnikowe pracują w tej samej temperaturze zasilania, zatem zasilanie rozprowadzone jest w posadzce z tego samego rozdzielacza. Odrębna sonda przypisana jest siłownikowi obsługującemu ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe lub ścienne), natomiast osobny czujnik współpracuje z siłownikiem obsługującym grzejnik.
    Ma to na celu zróżnicowanie okresów grzania poszczególnych składowych poprzez nakreślenie im (być może) odmiennych limitów grzania.
    Zatem niezwykle istotnym składnikiem, umożliwiającym zmienne strategie grzania, stanowią sterowniki.
    Instalacja hybrydowej dystrybucji ciepła dedykowana będzie niskotemperaturowym źródłom ciepła: pompom ciepła oraz kotłom kondensacyjnym lecz przy kotłach kondensacyjnych nic nie stoi na przeszkodzie, by w razie potrzeby grzać w wyższych parametrach czynnika grzewczego w celu osiągnięcia szybszego efektu cieplnego. Hybrydowa dystrybucja ciepła ma na celu wyeksponowanie wszystkich pozytywnych efektów obu typów dystrybucji ciepła - o dużej i o minimalnej bezwładności cieplnej.. Obecnie występujące na rynku relatywnie tanie sterowniki umożliwiają indywidualną dystrybucję ciepła przez każdy segment systemu oraz efekt synergii w razie zaistnienia takiej potrzeby.

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymonkc Zobacz post
    nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby pomieszczenia gospodarcze, garaż itp. Ogrzewać podłogówką. Zamiast grzejnika o niewielkiej powierzchni i wysokiej temperaturze zasilania wykorzystujesz znacznie większą powierzchnię posadzki. Oczywiście daje się tam mniejsze zagęszczenie rurek jeśli temperatura ma być niższa, ale wszystko działa pięknie, tym bardziej, że tam zwykle są płytki, które ładnie ciepło przewodzą. Grzechem byłoby spartolić instalację jakimś grzejnikiem.
    amen

    Jak dasz grzejniki i podłogówkę w jednym pomieszczeniu to kafelki będą chłodniejsze

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    amen

    Jak dasz grzejniki i podłogówkę w jednym pomieszczeniu to kafelki będą chłodniejsze
    Dokładnie tak, spokojnie rób podłogówkę "po całości".
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.129
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    (...) Jak dasz grzejniki i podłogówkę w jednym pomieszczeniu to kafelki będą chłodniejsze
    Kafelki będą chłodniejsze od grzejników czy chłodniejsze od sytuacji gdy grzeje sama podłoga? Chłodniejsze nie oznacza, że będą zimne. Grzejniki grzeją wtedy gdy trzeba i ile trzeba a posadzka grzeje cały czas...

    Kafelki przy ogrzewaniu hybrydowym mogą mieć niemal zawsze taką samą temperaturę a nie raz niższą a raz wyższą . Jej poziom ustala sam użytkownik. I o to chodzi.
    We współcześnie budowanym domu, nie zawierająca ogrzewania podłogowego posadzka, powinna mieć temperaturę pokojową czyli dla odczucia temperatury przez domownika - temperaturę neutralną. Czy to za mało czy to jest akurat?
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Chłodniejsze nie oznacza, że będą zimne. ?
    ile wg Ciebie to zimna ?
    W zaizolowanym domu zawsze jest zimna . Przy -20 C podłoga ma 25 a powietrze 23 C
    Po dołożeniu grzejnika temperatura podłogi spadnie np do 24 C.
    To prawie szok termiczny
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 30-10-2018 o 18:03

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.129
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Pisałem już na temat, jak działają termoreceptory człowieka. Doczytaj, jak ci się chce, choć wątpię byś zachował tyle dobrej woli....

    We współcześnie budowanym domu nie zawierająca ogrzewania podłogowego posadzka, powinna ma temperaturę pokojową czyli dla odczucia temperatury przez domownika - temperaturę neutralną.
    Czy to za mało czy to jest akurat?
    Jak dla mnie kafelki mające temperaturę pokojową to jest to. Nie są ani zimne ani ciepła - są neutralne.

    Kafelki przy ogrzewaniu hybrydowym mają niemal taką samą temperaturę a nie raz niższą a raz wyższą w zależności od temperatury panującej na zewnątrz domu..Poziom tej chcianej, pożądanej temperatury ustala sam użytkownik. I o to chodzi. To jest komfort cieplny a nie raz mniej a raz więcej na posadzce. Gdy grzeje tylko posadzka, jej temperatura musi się wahać w zależności od aktualnych potrzeb grzewczych domu.
    Ostatnio edytowane przez boguslaw ; 30-10-2018 o 19:46
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    I żadnej hybrydowej dystrybucji ciepła
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Nie słuchaj producenta grzejników, posadzka przy pełnym ogrzewaniu podłogowym też prawie zawsze może mieć stałą temperaturę. We współczesnym budownictwie dobrze zaprojektowane ogrzewanie podłogowe nie pracuje na wysokich temp, i posadzka ma najczęściej neutralną do lekko ciepłej temp odczuwalną. Przy dodaniu grzejników temp odczuwalna podłogi będzie jeszcze niższa. Dodatkowo taki system jest zdecydowanie droższy inwestycyjnie.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  11. #11

    Domyślnie

    Strasznie dużo napisaliście

    @bogusław
    Jeśli dobrze zrozumiałem Twoje stanowisko, to proponujesz zrobić hybrydę po całości, czyli wszędzie tę "odchudzoną podłogówkę" razem ze słabszymi grzejnikami, które będą zasilane wodą o tej samej temperaturze. Na mój laicki chłopski rozum (może się za mało znam), to ta "tańszość" odchudzonej podłogówki chyba zostanie zbilansowana droższością instalacji grzejnikowej.
    I z całym szacunkiem, ale Twoje odpowiedzi są przeklejone chyba z jakiegoś folderu reklamowego, bo wklejasz wybrane fragmenty do różnych wątków w tym forum. Pierwszy znalazłem już z 2015 roku -> link. Rozumiem, że tytuł "OLIMP FORUM" został Ci przyznany automatycznie za liczbę postów, którą osiągnąłeś m.in. za dublowanie swoich wpisów. Dziękuję za Twoje rady. Wybacz żołnierską bezpośredniość, ale robisz zamieszanie w założonym przeze mnie wątku, więc idź swoją drogą.

    do faktycznych doradców
    Czyli, że wszędzie radzicie podłogówkę, tylko w pomieszczeniach niemieszkalnych po prostu mniejsze zagęszczenie. Potrzebuję teraz do tego pewnie jakiś fachowy projekt takiego ogrzewania, bo pewnie trzeba wszystko przeliczyć na nowo
    Oryginalnie w projekcie były wszędzie grzejniki, a podczas adaptacji projektu powiedzieliśmy o tej hybrydzie, że tak to sobie wstępnie wymyśliliśmy, a projektantka (również autorka projektu) jakoś nie próbowała nas od tego odwieść. Stwierdziła tylko, że skoro ogrzewanie w górnej łazience będzie w podłodze, to trzeba dozbroić tam strop. Czy to faktycznie miało sens? Gdyby tak, to wynikałoby z tego, że nie mogę robić podłogówki na reszcie poddasza, bo strop nie jest wzmocniony. Jakieś to śliskie.

    I jeszcze pytanko. Czy w przypadku całościowej podłogówki mogę zainstalować w łazience grzejnik na ręczniki zasilany tą samą wodą czy lepiej zrobić elektryczny?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    Strasznie dużo napisaliście

    @bogusław
    Jeśli dobrze zrozumiałem Twoje stanowisko, to proponujesz zrobić hybrydę po całości, czyli wszędzie tę "odchudzoną podłogówkę" razem ze słabszymi grzejnikami, które będą zasilane wodą o tej samej temperaturze. Na mój laicki chłopski rozum (może się za mało znam), to ta "tańszość" odchudzonej podłogówki chyba zostanie zbilansowana droższością instalacji grzejnikowej.
    I z całym szacunkiem, ale Twoje odpowiedzi są przeklejone chyba z jakiegoś folderu reklamowego, bo wklejasz wybrane fragmenty do różnych wątków w tym forum.


    JAki masz ten strop ?
    Co do grzejnika - ja mam hybrude
    Tzn - jest on zasilany tą samo wodą, co podłogówka (jako osobna pętla), ale ma tez grzałkę elektryczną, jeśłi trzeba zagrzać łązienkę poza sezonem, albo coś podsuszyć
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post


    JAki masz ten strop ?
    Co do grzejnika - ja mam hybrude
    Tzn - jest on zasilany tą samo wodą, co podłogówka (jako osobna pętla), ale ma tez grzałkę elektryczną, jeśłi trzeba zagrzać łązienkę poza sezonem, albo coś podsuszyć
    tm1213 - ja mam prawie tak samo jak pisze fotohobby. jedynie zapomniałem na etapie elektryki zostawić kabelka pod tą grzałkę, stąd drabinka jest bez grzałki. Ale to nie jest problem. Jeśli włączałbym tą grzałkę, to w pojedyncze dni.Z suszeniem nie ma problemu, bo wszystko załatwia dobrze działająca wentylacja.
    Z czystym sumieniem mogę ci polecić takie rozwiązanie. Hybryda - tak - ale taka jak opisana wyżej
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  15. #15

    Domyślnie

    To teraz marzenie inwestora, czyli znaleźć szybko dobrego i taniego projektanta i wykonawcę...

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    To teraz marzenie inwestora, czyli znaleźć szybko dobrego i taniego projektanta i wykonawcę...
    Jeżeli w co 100% opartym na podłogówce zechcesz drabinki grzejne to śmiało weź duże 1,5 do 2 m wysokości bo grzejnik będzie ledwie ciepły ale pranie spokojnie wyschnie lub ręczniki tyle że nie w 30 min . Mam pytanie na marginesie dlaczego zamierzasz grzać gazem płynnym ???? I czy dokładnie to przeliczyłeś bo nie jest to ani tanie inwestycyjnie ani eksploatacyjnie i upierdliwe jak wszystkie kotłownie.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    Oryginalnie w projekcie były wszędzie grzejniki, a podczas adaptacji projektu powiedzieliśmy o tej hybrydzie, że tak to sobie wstępnie wymyśliliśmy, a projektantka (również autorka projektu) jakoś nie próbowała nas od tego odwieść. Stwierdziła tylko, że skoro ogrzewanie w górnej łazience będzie w podłodze, to trzeba dozbroić tam strop. Czy to faktycznie miało sens? Gdyby tak, to wynikałoby z tego, że nie mogę robić podłogówki na reszcie poddasza, bo strop nie jest wzmocniony. Jakieś to śliskie.
    Jeżeli to była pani architekt, to pod kątem zbrojenia stropu ma prawo się nie znać i może mówić od rzeczy, ona jest od tego jak dom wygląda, jaki ma układ pomieszczeń, czy jest funkcjonalny, liczenie konstrukcji zleca konstruktorowi, a ogrzewanie to też nie jej działka. Można zamówić projekt od razu u konstruktora, w którym nie będzie uczestniczył żaden architekt, ale nie można u architekta, pod którym nie podpisze się konstruktor. Krótko mówiąc, architekt to bardziej "artysta" niż inżynier, jego wkład w wygląd budynku bywa kluczowy, ale przy budynkach niewymagających nadmiernej inwencji twórczej, można się bez niego obyć.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 01-11-2018 o 09:17

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.129
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    Strasznie dużo napisaliście

    @bogusław
    Jeśli dobrze zrozumiałem Twoje stanowisko, to proponujesz zrobić hybrydę po całości, czyli wszędzie tę "odchudzoną podłogówkę" razem ze słabszymi grzejnikami, które będą zasilane wodą o tej samej temperaturze. Na mój laicki chłopski rozum (może się za mało znam), to ta "tańszość" odchudzonej podłogówki chyba zostanie zbilansowana droższością instalacji grzejnikowej.
    I z całym szacunkiem, ale Twoje odpowiedzi są przeklejone chyba z jakiegoś folderu reklamowego, bo wklejasz wybrane fragmenty do różnych wątków w tym forum. Pierwszy znalazłem już z 2015 roku -> link. Rozumiem, że tytuł "OLIMP FORUM" został Ci przyznany automatycznie za liczbę postów, którą osiągnąłeś m.in. za dublowanie swoich wpisów. Dziękuję za Twoje rady. Wybacz żołnierską bezpośredniość, ale robisz zamieszanie w założonym przeze mnie wątku, więc idź swoją drogą.
    Witaj. Dziękuję za "żołnierską bezpośredniość". Ja zrobiłem co należy. Poinformowałem Cię o istnieniu innej opcji. Pewnie że przeklejam swoje własne dawne wypowiedzi do wątków o określonej tematyce, gdyż nie mam czasu ani mi się nie chce od nowa opisywać dawno sformułowanych tez. Co najwyżej mogę coś niecoś doprecyzować i uzupełnić wywód. Będę robił tak nadal, oczywiście nie w Twoim wątku... Dzięki temu idea pod nazwą HYBRYDOWA DYSTRYBUCJA CIEPŁA zaistniała i istnieć będzie w świadomości użytkowników internetu a także czytelników rozmaitych publikacji branżowych jako pełnoprawna, komfortowa, uzasadniona ekonomicznie na etapie inwestycyjnym a przede wszystkim w trakcie eksploatacji instalacji c.o. alternatywa. Kto z niej skorzysta a kto nie to już nie mój problem. Czas z pewnością pokaże kto miał rację...

    Masz rację gdy napisałeś: cyt."Na mój laicki chłopski rozum (może się za mało znam), to ta "tańszość" odchudzonej podłogówki chyba zostanie zbilansowana "droższością" instalacji grzejnikowej." koniec cyt.
    Czyli w kosztach realizacji inwestycji na jedno wychodzi, natomiast zyskuje się nieporównywalnie więcej możliwości jeśli chodzi o strategie grzania z możliwością szybkiego całkowitego zaprzestania grzania włącznie.

    Jestem na FM od 14 lat i nie interesują mnie kryteria przyznawania tytułów, gdyż nie po to czasem uczestniczę w FM. Ja mam dwa.
    Są tacy, którzy w trzy lata "natłukli" dwa razy więcej postów niż ja przez przeszło lat 14... Mnie wychodzi przeciętnie raptem jeden post dziennie.

    Serdecznie Cię pozdrawiam i życzę dobrych, gwarantujących Ci dożywotnią satysfakcję, wyborów.
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    @tm1213 Czytam, że skutecznie rozszyfrowałeś Bogusława

    Przyznam że nie bardzo rozumiem dla czego miałby być dozbrojony strop z powodu wodnej podłogówki.
    Grubość posadzki (jastrychu) wydaje się być taka sama jeśli by podłogówki nie było. A nawet z podłogówką jastrych będzie lżejszy, bo rurki plastikowe i woda w nich krążąca jest lżejsza od litego betonu.

    Gaz płynny nie jest najtańszym medium grzewczym, więc lepiej rozważyć jednak podłogówkę po całości, drabinkę na dogrzanie łazienki i kocioł wykorzystujący kondensację. CO ogarniesz niską temperaturą z kotła, a wysoką tylko CWU w zasobniku.

    Namawiam też na zrobienie OZC i na jego podstawie projektu podłogówki. Oczywiście u kompetentnego audytora.
    Pieniądze wydane na projekt zbilansujesz oszczędzając na materiałach i nie będzie Cię bolała głowa od pytań: jaki rozstaw rurek

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A co jest upierdliwego w kotlowni gazowej ?

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony