dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 7
Pokaż wyniki od 121 do 129 z 129
  1. #121

    Domyślnie

    Wszystkim daje się sterować... nawet walcem. Kwestia tylko sprawnego operatora. Podłogówka to nie bolid F1, który wyhamuje w ekspresowym tempie i w takim samym tempie się rozpędzi. Załóżmy, że taki walec i bolid F1 mogą osiągnąć taką samą prędkość czyli uzyskać taką samą moc grzewczą dającą komfort ciepła dla mieszkańców. Załóżmy jeszcze, że odchylenia od zadanej prędkości nie będą wielkie. Tak naprawdę to potrzebujemy konkretnej temperatury w konkretnym czasie, czyli konkretnej prędkości w konkretnym czasie. I jeden i drugi i pojazd jest nam ją w stanie zapewnić. Owszem F1 bardzo szybko wystartuje i wyhamuje ale odpowiednio szybciej wypuszczony czy zahamowany walec też osiągnie pożądany efekt w zadanym czasie...

  2. #122
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Otóż to. Trzeba odpowiednio szybciej wystartować i odpowiednio wcześnie włączyć hamowanie. Do tego jest niezbędna odpowiednia ilość i jakość elektroniki. To właśnie nazywa się walka z inercją. Gdyby mówić o układzie wyizolowanym od otoczenia, to może byłoby (mniej więcej) ok.
    Niestety nie żyjemy w izolacji tylko w środowisku o bardzo dużej dynamice...Nie chcę być kierowcą takiego... walca.
    Kwestia wyboru, kwestia wyobraźni, kwestia osobistych potrzeb i preferencji.
    Na koniec i tak życie zweryfikuje wszystkie dokonane przez nas wybory. Czy mam do dyspozycji system modyfikowalny czy ostateczny, niewzruszalny? Z czasem różnica może się okazać kolosalna...

    Co do sposobu dotarcia do celu. Ja osobiście wolę mieć szybki pojazd, z dziesięciobiegową skrzynią biegów, z licznymi międzybiegami, biegiem wstecznym, znakomitym, łatwym w obsłudze hamulcem niż dysponować pojazdem, który ma wyłącznie dwa- trzy biegi do przodu. Moja rodzina także...
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  3. #123
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    bogusław
    Wiesz jaki ten twój proponowany system ma zasadniczą wadę?
    Że musisz mieć dwa obiegi grzewcze, czyli 2x więcej kasy wydać na reklamowy badziew (konwektory), który nic nie wnosi do komfortu użytkowania pomieszczeń, jest wręcz szkodliwy.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  4. #124

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Otóż to. Trzeba odpowiednio szybciej wystartować i odpowiednio wcześnie włączyć hamowanie. Do tego jest niezbędna odpowiednia ilość i jakość elektroniki. To właśnie nazywa się walka z inercją. Gdyby mówić o układzie wyizolowanym od otoczenia, to może byłoby (mniej więcej) ok.
    Niestety nie żyjemy w izolacji tylko w środowisku o bardzo dużej dynamice...Nie chcę być kierowcą takiego... walca.
    Kwestia wyboru, kwestia wyobraźni, kwestia osobistych potrzeb i preferencji.
    Na koniec i tak życie zweryfikuje wszystkie dokonane przez nas wybory. Czy mam do dyspozycji system modyfikowalny czy ostateczny, niewzruszalny? Z czasem różnica może się okazać kolosalna...

    Co do sposobu dotarcia do celu. Ja osobiście wolę mieć szybki pojazd, z dziesięciobiegową skrzynią biegów, z licznymi międzybiegami, biegiem wstecznym, znakomitym, łatwym w obsłudze hamulcem niż dysponować pojazdem, który ma wyłącznie dwa- trzy biegi do przodu. Moja rodzina także...

    Zgadzam się. Podłogówka głupieje w okresach przejściowych.
    Wczoraj rano temp -2st
    Popołudni temp 18st

    Tylko szybkie obniżenie temp może sobie poradzić z taką amplitudą. Strefa dzienna ok, ale w pokojach wole grzejniki. Podłogówka jest mułowata.
    Przyjemna, ale mułowata.

  5. #125
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    bogusław
    Wiesz jaki ten twój proponowany system ma zasadniczą wadę?
    Że musisz mieć dwa obiegi grzewcze, czyli 2x więcej kasy wydać na reklamowy badziew (konwektory), który nic nie wnosi do komfortu użytkowania pomieszczeń, jest wręcz szkodliwy.
    No widzisz... Kompletnie nie masz pojęcia o czym piszę... Doczytaj.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  6. #126
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał obrzydliwy Zobacz post
    Zgadzam się. Podłogówka głupieje w okresach przejściowych.
    Wczoraj rano temp -2st
    Popołudni temp 18st

    Tylko szybkie obniżenie temp może sobie poradzić z taką amplitudą. Strefa dzienna ok, ale w pokojach wole grzejniki. Podłogówka jest mułowata.
    Przyjemna, ale mułowata.
    Obniżyć temperaturę w dobrze akumulującym ciepło domu, bez posiadania grzejników rewersyjnych i PC, nie jest łatwo...
    W okresie przejściowym wystarczy, gdy ma się możliwość zastopowania grzania do ZERA. Przy podłogówce, z racji wyższej temperatury nagrzanego podkładu, jest to niewykonalne..
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  7. #127

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Obniżyć temperaturę w dobrze akumulującym ciepło domu, bez posiadania grzejników rewersyjnych i PC, nie jest łatwo...
    ciekawe, że im cieplejszy dom, tym łatwiej o to przy ogrzewaniu podłogowym. u siebie najwyższe obciążenie zaobserwowałem na poziomie średnio 16 W/m2 (pobór wg licznika) w ciągu jednej doby i był to początek sezonu grzewczego, kiedy faktycznie podłoga musiała się rozgrzać przynajmniej do temperatury powietrza w domu. tak dzieje się raz w roku, zwykle w połowie listopada. normalnie to raczej pobór nie przekracza 10 W/m2 średnio w ciągu jednej doby. policz o ile wtedy cieplejsza jest podłoga od powietrza. podpowiem Ci jeszcze, że jak zaświeci słońce to w zasadzie podłogówka kończy grzać natychmiastowo, bo powietrze jest cieplejsze od podłogi. więcej energii do pomieszczenia zdąży oddać kaloryfer rozgrzany do 40 stopni, czyli o 17 stopni więcej niż powietrze (podłogówka o 0,1 cieplejsza od powietrza).
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  8. #128
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    ciekawe, że im cieplejszy dom, tym łatwiej o to przy ogrzewaniu podłogowym. u siebie najwyższe obciążenie zaobserwowałem na poziomie średnio 16 W/m2 (pobór wg licznika) w ciągu jednej doby i był to początek sezonu grzewczego, kiedy faktycznie podłoga musiała się rozgrzać przynajmniej do temperatury powietrza w domu. tak dzieje się raz w roku, zwykle w połowie listopada. normalnie to raczej pobór nie przekracza 10 W/m2 średnio w ciągu jednej doby. policz o ile wtedy cieplejsza jest podłoga od powietrza. podpowiem Ci jeszcze, że jak zaświeci słońce to w zasadzie podłogówka kończy grzać natychmiastowo, bo powietrze jest cieplejsze od podłogi. więcej energii do pomieszczenia zdąży oddać kaloryfer rozgrzany do 40 stopni, czyli o 17 stopni więcej niż powietrze (podłogówka o 0,1 cieplejsza od powietrza).
    Podłogówka rozgrzana o o,1 oC bardziej od powietrza posiada moc grzewczą 1W/ m2.... Czyli potrzebujesz 100W do ogrzania 100m2? Toż to pasywniak... A co dopiero gdy pojawia się uzyski ciepła? Ameryka Południowa! Wonderfull !!
    Odpowiednio podłogówka rozgrzana o 1 oC powyżej temp. powietrza posiada moc grzewczą około 10W/ m2 co na 100 m2 daje moc 1 kW...

    1 m2 powierzchni grzejnika na każdy 1 oC posiada moc analogiczną - około 10W.
    Dla dT 17 oC daje to moc grzewczą 170W. By emisja wyniosła 1 kW ten grzejnik musiałby mieć powierzchnie wymiany około 6 m2... Wyemituje i koniec grzania. Przy braku potrzeb grzewczych budynek (wszystkie przegrody) taką ilość ciepła "łyknie" bez żadnego istotnego efektu...

    Proste pytanko... A ile ciepła wyemituje 100 m2 posadzki betonowej (o średniej masie 30 ton), jeśli jej wyjściowa temperatura jest wyższa od temp. powietrza o 1oC?

    Przyjemnego weekendu.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  9. #129

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Podłogówka rozgrzana o o,1 oC bardziej od powietrza posiada moc grzewczą 1W/ m2.... Czyli potrzebujesz 100W do ogrzania 100m2?
    a widzisz, jednak coś tam umiesz policzyć, jeśli chcesz. oczywiście walnąłem się o rząd wielkości, co tak naprawdę niewiele zmienia. 16 W/m2 to dt=1,5°C, ale tak jak pisałem - tyle mocy ładowałem w system przez jeden dzień (w zasadzie noc), żeby w rozgrzać posadzkę. potem już znacznie mniej, np. teraz w ogóle.

    ostatnio przy ujemnej temperaturze mierzyłem temperaturę posadzki i była o około 0,5°C wyższa niż temperatura powietrza na wysokości około 1,4 m. świeci słońce, lub temperatura zewnętrzna rośnie - grzanie stop, jak to piszesz. tak, 1 m2 grzejnika przy dt=17 to niby 170 W. takich grzejników miałbym pewnie więcej niż jeden. robią się kilowaty mocy oddawanej tak długo jak grzejnik ma wyższą temperaturę od powietrza. podłogówka w zasadzie natychmiast przestaje u mnie grzać. dodatkowo dzięki jej pojemności cieplnej mogę sobie grzać bez taktowania pomimo że mam zainstalowaną moc wielokrotnie większą niż przeciętne obciężenie cieplne domu.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

Strona 7 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony