dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 129
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    Strasznie dużo napisaliście

    @bogusław
    Jeśli dobrze zrozumiałem Twoje stanowisko, to proponujesz zrobić hybrydę po całości, czyli wszędzie tę "odchudzoną podłogówkę" razem ze słabszymi grzejnikami, które będą zasilane wodą o tej samej temperaturze. Na mój laicki chłopski rozum (może się za mało znam), to ta "tańszość" odchudzonej podłogówki chyba zostanie zbilansowana droższością instalacji grzejnikowej.
    I z całym szacunkiem, ale Twoje odpowiedzi są przeklejone chyba z jakiegoś folderu reklamowego, bo wklejasz wybrane fragmenty do różnych wątków w tym forum. Pierwszy znalazłem już z 2015 roku -> link. Rozumiem, że tytuł "OLIMP FORUM" został Ci przyznany automatycznie za liczbę postów, którą osiągnąłeś m.in. za dublowanie swoich wpisów. Dziękuję za Twoje rady. Wybacz żołnierską bezpośredniość, ale robisz zamieszanie w założonym przeze mnie wątku, więc idź swoją drogą.
    Witaj. Dziękuję za "żołnierską bezpośredniość". Ja zrobiłem co należy. Poinformowałem Cię o istnieniu innej opcji. Pewnie że przeklejam swoje własne dawne wypowiedzi do wątków o określonej tematyce, gdyż nie mam czasu ani mi się nie chce od nowa opisywać dawno sformułowanych tez. Co najwyżej mogę coś niecoś doprecyzować i uzupełnić wywód. Będę robił tak nadal, oczywiście nie w Twoim wątku... Dzięki temu idea pod nazwą HYBRYDOWA DYSTRYBUCJA CIEPŁA zaistniała i istnieć będzie w świadomości użytkowników internetu a także czytelników rozmaitych publikacji branżowych jako pełnoprawna, komfortowa, uzasadniona ekonomicznie na etapie inwestycyjnym a przede wszystkim w trakcie eksploatacji instalacji c.o. alternatywa. Kto z niej skorzysta a kto nie to już nie mój problem. Czas z pewnością pokaże kto miał rację...

    Masz rację gdy napisałeś: cyt."Na mój laicki chłopski rozum (może się za mało znam), to ta "tańszość" odchudzonej podłogówki chyba zostanie zbilansowana "droższością" instalacji grzejnikowej." koniec cyt.
    Czyli w kosztach realizacji inwestycji na jedno wychodzi, natomiast zyskuje się nieporównywalnie więcej możliwości jeśli chodzi o strategie grzania z możliwością szybkiego całkowitego zaprzestania grzania włącznie.

    Jestem na FM od 14 lat i nie interesują mnie kryteria przyznawania tytułów, gdyż nie po to czasem uczestniczę w FM. Ja mam dwa.
    Są tacy, którzy w trzy lata "natłukli" dwa razy więcej postów niż ja przez przeszło lat 14... Mnie wychodzi przeciętnie raptem jeden post dziennie.

    Serdecznie Cię pozdrawiam i życzę dobrych, gwarantujących Ci dożywotnią satysfakcję, wyborów.
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Jak dla mnie kafelki mające temperaturę pokojową to jest to. Nie są ani zimne ani ciepła - są neutralne.
    słusznie. Jak dla ciebie. Jednak dla wszystkich lub prawie wszystkich oprócz ciebie to wygląda inaczej. Wolą te podłogę mieć letnią, a nie zimną.
    Mam też wrażenie, że nie rozróżniasz temperatury podłogi od temperatury powietrza, analogicznie nie widzisz różnicy w chodzeniu boso po podłodze zimnej i letniej..
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post


    JAki masz ten strop ?
    Co do grzejnika - ja mam hybrude
    Tzn - jest on zasilany tą samo wodą, co podłogówka (jako osobna pętla), ale ma tez grzałkę elektryczną, jeśłi trzeba zagrzać łązienkę poza sezonem, albo coś podsuszyć
    tm1213 - ja mam prawie tak samo jak pisze fotohobby. jedynie zapomniałem na etapie elektryki zostawić kabelka pod tą grzałkę, stąd drabinka jest bez grzałki. Ale to nie jest problem. Jeśli włączałbym tą grzałkę, to w pojedyncze dni.Z suszeniem nie ma problemu, bo wszystko załatwia dobrze działająca wentylacja.
    Z czystym sumieniem mogę ci polecić takie rozwiązanie. Hybryda - tak - ale taka jak opisana wyżej
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  4. #24

    Domyślnie

    To teraz marzenie inwestora, czyli znaleźć szybko dobrego i taniego projektanta i wykonawcę...

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał tm1213 Zobacz post
    To teraz marzenie inwestora, czyli znaleźć szybko dobrego i taniego projektanta i wykonawcę...
    Jeżeli w co 100% opartym na podłogówce zechcesz drabinki grzejne to śmiało weź duże 1,5 do 2 m wysokości bo grzejnik będzie ledwie ciepły ale pranie spokojnie wyschnie lub ręczniki tyle że nie w 30 min . Mam pytanie na marginesie dlaczego zamierzasz grzać gazem płynnym ???? I czy dokładnie to przeliczyłeś bo nie jest to ani tanie inwestycyjnie ani eksploatacyjnie i upierdliwe jak wszystkie kotłownie.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A co jest upierdliwego w kotlowni gazowej ?

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A co jest upierdliwego w kotlowni gazowej ?
    dodatkowe pomieszczenie lub kawałek kuchni , komin, płacenie abonamentu za gaz w2/w3 ok 600/800 zł jak psu w d..., do tego serwis kotła coroczny 300-500 zł i przegląd kominiarski 100 zł . Razem około 1000 zł zapłacone dla idei nie wiem jakiej .

  8. #28

    Domyślnie

    Gaz płynny dlatego, że nie mam szans na ziemny. Nie chcę się natomiast szarpać z paliwem stałym czy olejem, bo człowiek będzie coraz starszy, a nie coraz młodszy. Wygoda jest jednym z istotnych kryteriów wyboru. Wbrew temu, co piszesz, właśnie kotłownia gazowa jest najmniej upierdliwa ze wszystkich innych. Paliwo składujesz poza nią, nie wynosisz popiołu, itp. No chyba, że grzejesz prądem, to nawet paliwa nie składujesz.

  9. #29

    Domyślnie

    No dobra, a czym teraz kryć to ogrzewanie podłogowe. We wcześniej wersji myśleliśmy o salonie z drewnianą podłogą, dywanie w sypialni i wykładzinach i panelach podłogowych w innych pokojach. W korytarzach i salonie jestem w stanie się przestawić na wizję z kaflami, ale w sypialni już nie. Różne źródła twierdzą, że się da kryć innymi materiałami, ale pojawiają się hasła typu zagęszczenie wężownicy, rozsychanie drewna, uwalniające się opary klejów, itp. Nie chciałbym sobie strzelić w kolano i podnieść koszty instalacji ogrzewania i bardzo ograniczyć możliwości krycia podłogi.

    Czym "podłogowcy" kryją swoje sypialnie?

    Jak długo można taką decyzję odwlekać? Przy zlecaniu projektu trzeba podać czym się będzie kryło. Pytanie na ile tę decyzję będzie można później zmienić...

  10. #30

    Domyślnie

    sypialnie? - panele, wykładziny dywanowe...różnie, co kto lubi
    Jak masz obawy, to zawsze możesz dać hybrydowo grzejnik
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    sypialnie? - panele, wykładziny dywanowe...różnie, co kto lubi
    Jak masz obawy, to zawsze możesz dać hybrydowo grzejnik
    Witam,
    Podłogówkę i grzejniki (takie stalowe, policzone pod zasilanie CO z pompy ciepła) połączyłem z wodną nagrzewnicą przepływową przy rekuperatorze.
    Temperatura zasilania CO (pompa ciepła i bufor) idzie po krzywej: 32stC przy 0 na zewnątrz i 38stC przy -10stC, liniowo.
    Z zasobnika CO mam trzy obwody - na nagrzewnicę powietrza, na grzejniki i na podłogówkę. W pomieszczeniach z podłogówką miałem spore kłopoty z wahaniami temperatury, zwłaszcza gdy w nocy było zimno, a następnie w dzień świeciło słońce. Po południu w salonie było 27stC. Alternatywą była zimna podłoga nad ranem, albo majstrowanie przy głowicy na mieszaczu.
    Na grzejnikach wstawiłem termostaty bezprzewodowe, bezprzewodowe termostaty w pomieszczeniach z podłogówką, elktroniczny termostat na nagrzewnicy powietrza z rekuperatora. Termostaty spięte w jeden bezprzewodowy system, który reaguje na zmiany temperatury zewnętrznej. Doskonale radzą sobie z bezwładnością podłogówki, bo zna prognozę pogody (internet) i ją uwzględnia. Akurat oprogramowanie producenta tego systemu analizuje również zmiany wspomagając się informacjami z podobnych systemów w regionie. Jest dość popularny, wymaga instalacji dwóch modułów stacji pogodowej.
    Po 5 tygodniach układ wie, jak zmienia się temperatura wewnątrz domu w zależności od tego czy świeci słońce, czy wieje wiatr, jaka jest wilgotność (temp. odczuwalna) itd. Wie kiedy wyłączyć podłogówkę, bo wie, jaką ma bezwładność i że za 6 godzin będzie na zewnątrz słońce i 10 stopni więcej.
    Gdy temperatura dobowa na zewnątrz spada poniżej 17stC pracuje tylko nagrzewnica powietrza. Zazwyczaj dzień jest wtedy jeszcze długi i bywa słoneczny. Pompa odpala się po południu (z paneli prąd) i nagrzewa bufor. Poniżej +10stC ruszają grzejniki i czasowo podłogówka. Rośnie temperatura zasilania itd. Generanie automat.
    W salonie mam 23,5 +/-0,3stC. W pokojach w ciągu dnia 22stC , w czasie snu 20. Nad ranem, o 4:30 - zgodnie z harmonogramem, termostaty popuszczają i jak wstajemy jest znów 22stC. I tak od września do maja.
    Podłoga jest przyjemnie ciepła gdy na zewnątrz zmino i pochmurnie a letnia, gdy przez okna wpada słońce (dużo okien od południa). Temperatura powietrza w domu zmienia się nieodczuwalnie o dziesiąte stopnia. No chyba, że żona piecze ciasto - czekam, aż na rynku pojawi się piekarniki homekit lub zigbee
    Ogrzewanie za sezon 2018/2019 (190mkw) - prąd 2100kWh.
    Głowice, termostaty, przekaźniki, stacja pogodowa, mostki i centralka - około 4,5kpln. Pewnie da się taniej, może bez wifi czy mostka do systemu inteligentnego domu.
    Uważam, że połączenie podłogówki, grzejników i ogrzewania nawiewowego - rozsądnie spięte i sterowane, daje komfort nieporównywalnie większy, niż sama podłogówka.
    Układ z ogrzewaniem nawiewowym ma jeszcze jedną zaletę, bo komfort w pomieszczeniu to również wilgotność i poziom CO2. Przy kontroli CO2 (wew. moduł stacji pogodowej) może odpowiednio zareagować rekuperator sterując przepływem nawiewanego powietrza, a nagrzewnica utrzymuje jego temperaturę. Robi dużą różnicę przy kolacji dla kilku osób.

    Ciekawym rozwiązaniem są systemy z promiennikami podczerwieni. Zastanawiałem się, bo jest super przy instalacji fotowoltaicznej. Fajnie działa ogrzewanie nawiewowe montowane w kanałach podłogowych i sufitowych, badaliśmy je bardzo dokładnie ze szfagrem u kolegi w drewnianym domu. Zimy mamy już bardziej greckie niż rosyjskie..
    Podłogówka wszędzie dobry pomysł, ale teza, że sama podłogówka jest najlepszym rozwiązaniem jest trudna do obrony.

    Pozdrawiam!
    Dom 189,9mkw z poddaszem użytkowym, kubatura 858m3, OZC 7,9kW, Porotherm25+styro15, dach wełna skalna 25cm, strych 40cm wełna skalna - w niej kanały rekuperacji Berluf Daytona DC350 z nagrzewnicą wstępną i dodatkową, pompa ciepła NIBE F1245-8R zbiornik CWU 185l, bufor CO 300l, odwierty 2x110mb, elektroniczne pompy obiegowe, ogniwa fortowoltaiczne 9,7kW Fronius 10kW, podłogówka 50%, sypialnie grzejniki CV33 ze sterowaniem czasowym ogrzewaniem grzejnikowym Netatmo.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Nie wiem jak Ci się udało osiągnąć taki efekt... Mam na myśli te męczarnie z podłogówką.
    Zigbee itd. są od dawna i są zdecydowanie za drogie, ale świetnie nadają się do skomplikowania rzeczy prostych.

    Jedną rzecz - najprostszą - masz strasznie schrzanioną. Mam na myśli podłogówkę. Pozostałe strasznie przekombinowałeś, ale widzę że masz jeszcze parę pomysłów... Ciekawe czy odwiedzający Cię goście zdają sobie sprawę jaki potencjał ogrzewa ich ciała? Nie no spoko, ja ładuję kasę w akwarium.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie Wybór nasuwa się sam...

    „Regulusy” czy „podłogówka” oto jest pytanie… Czy grzejnik po osiągnięciu pożądanej temperatury pomieszczeń powinien przestać grzać czy ma nadal grzać?
    Oczywiście, że powinien przestać grzać. Grzejąc nadal, naraża nas na straty finansowe i pogorszenie komfortu cieplnego.
    Co właściwie oznacza pojęcie „nowoczesny”? Modny, na czasie, zgodny z aktualnymi trendami, z aktualnym poziomem wiedzy i dostępnej dzisiaj technologii? Czy jak coś jest nowoczesne oznacza również że jest mądre, optymalne, ponadczasowe? Z pewnością nie. Stare rzymskie przysłowie mówi: to co dzisiaj jest stare, kiedyś było nowe. Nowoczesna instalacja to także instalacja dobrze zaprojektowana i dobrze obliczona. Zdecydowanie warto policzyć obciążenie cieplne budynku. Obciążenie cieplne to moc źródła ciepła, która potrzebna jest do utrzymania komfortu cieplnego we wnętrzu budynku, wyliczona na podstawie zliczenia jego strat ciepła. O. c dla typowego nowego domu wynosi 6-12 kW. Montowania zbyt mocnego źródła ciepła jest całkowicie nieracjonalne. Każdy chce dobrze dla rodziny, każdy chce dobrze wydać swoje pieniądze… Idąc tym tropem, ja osobiście, gdzie tylko się da, stawiam na rozwiązania modyfikowalne, nad którymi posiadam maksymalną kontrolę a nie na rozwiązania niezmieniane, ostateczne. Nikt nie wie, jak daleko posuniemy się choćby w elektronizacji naszej codzienności… Co ma piernik…? Jeśli podłogówka jest z natury swojej mało sterowalna (1m2 ma masę od 150-300 kg!), to dokładanie do niej dowolnej ilości elektroniki w niczym tego faktu nie zmieni. Niektórzy koncentrują się na maksymalnie niskim koszcie ponoszonym na ogrzewanie – sławetna pompa ciepła + grzanie w II taryfie. Sterowanie temperaturą w domu grzanym posadzką ładowaną tylko w nocy możliwe jest tylko przez otwarcie okien . Zapas ciepła w posadce musi być a nikt nie jest w stanie wcześniej przewidzieć czy np. wyjdzie słońce czy nie i na jak długo… Czy np. pompa ciepła jest urządzeniem długowiecznym? Z pewnością za jakiś czas trzeba będzie kupić nową… Czy lepszą? Na dzisiaj jest dobrym wyborem, choć ilość ciepła pozyskiwanego od niej w jednostce czasu jest mocno ograniczona. Kto lubi i potrzebuje by podaż ciepła była u niego zmienna i znacznie szybsza, z pewnością wybierze inne źródło ciepła.

    Cieszę się, ze temat wrócił w ten właśnie sposób... Świadomość użytkowników rośnie w miarę wzrostu możliwości elektroniki oraz jej cenowej dostępności. Przewidywałem to.
    Instalacja powinna być modyfikowalna.

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Sterowanie temperaturą w domu grzanym posadzką ładowaną tylko w nocy możliwe jest tylko przez otwarcie okien . Zapas ciepła w posadce musi być a nikt nie jest w stanie wcześniej przewidzieć czy np. wyjdzie słońce czy nie i na jak długo…
    Bogusław
    Tyle lat wciskasz różne brednie o podłogówce - już tyle ludzi wp.........się w układ dół podłogówka-góra grzejniki.....
    Przyjmij do wiadomości że ryzyko pojawienia się słońca nie przekreśla podłogówki. Nie mam Ci nic (kulturalnego) więcej do powiedzenia.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  15. #35
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    webach

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Kołobrzeg
    Kod pocztowy
    78-102
    Posty
    3

    Domyślnie

    Może moja sytuacja coś pomoże. Też borykałem się z wyborem sposobu ogrzewania długo oj długo. Zdecydowałem się na pełne ogrzewanie podłogowe, mam też pojedyncze kaloryfery w salonie i łazienkach właściwie do suszenia ręczników. Jestem zadowolony i przy automatycznym piecu na pellet wszystko działa jak w zegarku, w domu ciepło, podłoga cieplutka. Dom mam ocieplony.

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie Dynamiczne grzanie lub dwa w jednym.

    Bezpieczeństwo cieplne użytkowników. Kto uważa, że stała temperatura wnętrza wcale nie oznacza maksymalnego komfortu cieplnego, nigdy nie dokona samoograniczenia w postaci zdecydowania się na samą podłogówkę. W budynku ciepłym o niskiej akumulacyjności (np. domy szkieletowe) ilość podawanego ciepła musi być bardzo precyzyjna, taki dom łatwo nie dogrzać i łatwo przegrzać.W budynku o dużej akumulacyjności temperaturę wnętrza stabilizują wszystkie nagrzane do pożądanej temperatury przegrody czyli ściany, sufit oraz posadzka a także elementy wyposażenia. Wszystkie przegrody a zatem posadzka także. W każdym typie obiektu rola grzejnika- dystrybutora ciepła, winna sprowadzać się do precyzyjnego uzupełniania bieżących strat ciepła lub do nieznacznego (często krótkotrwałego) podwyższenia temperatury powietrza w pomieszczeniu w razie pojawienia się takiej potrzeby (przemarznięcie, zmęczenie, ciepłolubni goście itp.)
    W związku ze stale malejącymi potrzebami cieplnymi, wystarczy, by coraz mniejsze grzejniki grzały wnętrza przez ułamek doby – dłuższy podczas mrozów, krótszy w okresach przejściowych. Im mniejsza bezwładność grzejnika, tym dystrybucja ciepła jest precyzyjniejsza zarówno co do ilości podanego ciepła jak i co do czasu jego podania ciepła (lub całkowitego zaprzestania jego podawania). Im precyzyjniej grzeją grzejniki, tym lepiej dla kieszeni i najszerzej pojętego komfortu cieplnego.
    Chcemy mieszkać w temperaturze zadanej a nie w non stop takiej samej. Gdy temperatura zadana zostanie osiągnięta, grzejnik powinien możliwie jak najszybciej przerwać grzanie. Mając poczucie bezpieczeństwa cieplnego, wynikającego z faktu posiadania szybko i sprawnie działających grzejników (Regulus®-system - mała masa całkowita, duża powierzchnia wymiany ciepła), możemy wydłużać sumę okresów, w których centralne ogrzewanie nie musi grzać w ogóle. W miarę wzrostu naszych oczekiwań co do komfortu cieplnego w wymiarze całorocznym, grzejąca permanentnie „podłogówka” z czasem także stanie się przeżytkiem. Jakie rozwiązanie wybrać by było ono i ”nowoczesne” według aktualnej mody a zarazem modyfikowalne, tanie i komfortowe w eksploatacji, umożliwiające stosowanie rozmaitych strategii grzania, dopasowane do naszej strefy klimatycznej z przewagą okresów przejściowych?

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Pudło ! dom ma być ciepły i stabilny jeśli chodzi o wahania temperatury! Podłogówka daje bardzo dobry komfort i jest tylko jeden kierunek.
    Podłogówka nie musi szaleć z temp, w bdb ciepłym domu, podłogówka jest ciut wyżej jak temp powietrza.
    Takie mieszania, takie kombinacje, a może grzejnik, a może coś, to dobre było dla ceglanych zamczysków, bez izolacji termicznej.
    Im cieplejszy dom, tym wahania temperatur są mniejsze! Ba idzie oszacować pojemność cieplną danego budynku i wyliczyć jak długo będzie stygł i do jakiej temperatury.

  18. #38
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie ad vocem

    Rydwan. Nie czytasz ze zrozumieniem cyt: "Kto uważa, że stała temperatura wnętrza wcale nie oznacza maksymalnego komfortu cieplnego, nigdy nie dokona samoograniczenia w postaci zdecydowania się na samą podłogówkę." koniec cyt. Zatem Ciebie mój wywód nie dotyczy...

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw Zobacz post
    Rydwan. Nie czytasz ze zrozumieniem cyt: "Kto uważa, że stała temperatura wnętrza wcale nie oznacza maksymalnego komfortu cieplnego, nigdy nie dokona samoograniczenia w postaci zdecydowania się na samą podłogówkę." koniec cyt. Zatem Ciebie mój wywód nie dotyczy...

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Najlepiej wstawić koze do każdego pokoju. Wtedy sobie wyregulujesz wedle uznania każde pomieszczenie. Nawet zaworów nie potrzeba, czy innej drogiej elektroniki. Nie wspomnę o takich niepotrzebnych rzeczach jak nawiew ciepłego powietrza, kaloryfery, czy podłogówka
    To jest najlepsze rozwiązanie, do tego najtańsze, bo koza tańsza od np szpetnego grzejnika...
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 02-11-2019 o 16:37
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  20. #40

    Domyślnie

    Ja bym Ci polecał to co zrobiłem u siebie, czyli grzejniki plus podłogówka.

    Podłogówkę dałem na całym dole tj. 160m2 co 10cm, do tego dodatkowo grzejniki (koniecznie stalowe) w salonie, biurze i wiatrołapie.

    Na górze w łazience i przedpokoju podłogówka plus grzejniki w sypialniach. W łazienkach to wiadomo jeszcze drabinki.

    Pamiętaj, że wszystko musi być na osobnych obwodach.

    Całość warto spiąć w jakieś fajne, dające wiele możliwości sterowanie- ja u siebie zastosowałem rozwiązania Salusa, ze sterownikami elektronicznymi podzielonymi na strefy. Pamiętaj, że do sterowników warto wcześniej doprowadzić kable, gdyż rozwiązania bezprzewodowe są mniej stabilne.

    Warto zwrócić uwagę by wszystkie rozdzielacze i inne elementy hydrauliczne znajdowały się w jednym miejscu- kotłowni. A nie, że w niektórych domach hydraulicy robią kichę i montują skrzynki od rozdzielaczy na parterze i piętrze. Zresztą z elektryką podobnie- też wszystko powinno być w jednym miejscu.

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony