dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20

Temat: Pompy ciepła Bosch

  1. #1

    Domyślnie Pompy ciepła Bosch

    Witam,

    staram się od jakiegoś czasu znaleźć informację, opinię nt powietrznych PC firmy Bosh-Junkers modele Compress. Niestety bezskutecznie.


    Mam instalatora, który zaproponował mi Bosch Compress 3000 AWS i nie bardzo wiem czy ten sprzęt jest godny polecenia.

    Czy jest ktoś w stanie mi doradzić ?

    Dodatkowo czy jest tutaj użytkownik w/w PC ?

    Z góry dziękuję za wszelkie opinie.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    A jak z serwisem ?

  3. #3

    Domyślnie

    Też dobre pytanie.

    Serwisantem byłby montażysta więc całe ogrzewanie miałbym z jednej firmy.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Czasem ktoś zachoruje albo za 5 lat zamknie biznes . Poszukaj jeszcze jednego i porozmawiaj .
    Teraz zaczniesz szukać i zobaczysz jak będzie w czasie problemu. A problemy bywaja częściej niż się wydaje . To z reguły duperele , ale bez fachowca stają się wielkie.
    Serwisanci innych pomp niechętnie jeżdżą do nieznanych marek . Szkoda czasu

  5. #5

    Domyślnie

    Cześć,

    również myślę o tej pompie. Czy ktoś używa jej i moze się wypowiedzieć?

  6. #6

    Domyślnie

    Witam,

    Przy wyborze producenta pompy ciepła warto zwrócić uwagę na renomę producenta na rynku oraz to, czy posiada dobrze działający i rozbudowany serwis. Marka Junkers-Bosch jest liderem rynku urządzeń grzewczych, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań oraz produkcji wysokiej jakości urządzeń. Nasz serwis pomoże przy ewentualnym montażu oraz przeglądach okresowych urządzenia. Pompy ciepła Bosch Compress 3000 AWS cechują się solidnym wykonaniem, oraz posiadają wysokiej klasy sprężarkę i wymiennik ciepła. Gwarantuje to długą żywotność i wysoką sprawność wytwarzania energii cieplnej. Marka Junkers-Bosch oferuje gwarancje na swoje pompy ciepła do 5 lat.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers - Bosch

  7. #7

    Domyślnie

    Dzień dobry wszystkim.
    Używam sprzętu Bosch Compress 3000 AWS (+ODUSPLIT 11t) od 2 lat do ogrzewania wody użytkowej (zbiornik Biawar W-E 300.82) oraz ogrzewania domu (grzejniki).
    I teraz kilka pytań do Specjalisty z firmy Bosch:

    1. Czy powinien być wykonany po takim czasie jakiś przegląd techniczny? Instalator niby potwierdził telefonicznie, że mogą wykonać odpłatny przegląd. Mieli zadzwonić aby się umówić i już nie zadzwonili... Generalnie sprzęt działa poprawnie.

    2. Czy zbiornik cwu został dobrze dobrany do pompy ciepła? Jest to zbiornik z dwoma wężownicami, Autoryzowany Instalator połączył obie wężownice. Widziałem jednak na stronie producenta zbiorniki dedykowane do pomp ciepła z większą pojemnością wężownicy.

    3. CWU - ustawione grzanie na 58 stopni, kiedy grzeje sprężarka to dogrzanie zbiornika kończy się gdy temperatura zasilania osiągnie 58 stopni - wtedy woda w zbiorniku ma ok. 48 stopni. Kiedy jednak dołączają się grzałki, grzeją aż woda w zbiorniku osiągnie 58 stopni. Wtedy i temperatura zasilania oczywiście jest wyższa. Instalator ustawił korekcję CWU na +10K.

    4. Pytanie o wskazania zużycia energii.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20220915_163402.jpg
Wyświetleń:	146
Rozmiar:	76,1 KB
ID:	460869
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20220915_163409.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	75,3 KB
ID:	460870
    z matematyki wychodzi, dogrzewacz: 146+504=650, odczyt wskazuje 680
    sprężarka też coś dziwnie wskazuje z tym chłodzeniem? 15367-9913-5277=177, chłodzenie jest 42949672 pytanie czego? może podczas uruchomienia coś się testowało...

    Będę bardzo wdzięczny za pomoc bo Instalator, który zakładał nie za bardzo wie i chce odpowiadać na pytania. "Wszystko działa? Jak działa to nie ma co ruszać"
    Ostatnio edytowane przez rasell ; 16-09-2022 o 23:28

  8. #8

    Domyślnie

    Te zużycia energii można włożyć między bajki. Tylko zamontowany podlicznik prawdę powie. I zmniejsz temp. CWU z tych 58stopni to bo jest bez sensu. Ustaw grzanie z deltą 5stopni i daj jakieś 50-52stopnie. Widać przecież, że PC dogrzewa wodę do tych 48 a potem już tylko grzałki. Ja u siebie mam ustawione na 50stopni i grzałki wyłączone.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  9. #9

    Domyślnie

    Delta rozumiem tutaj, minimalna to 8 stopni niżej się nie da.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20220917_095804.jpg
Wyświetleń:	150
Rozmiar:	78,7 KB
ID:	460882


    Jeżeli mam ustawione grzanie cwu do temp. 56 stopni, sprężarka bez załączenia grzałek grzeje wodę w zbiorniku do ok. 44-45 stopni i tyle.

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Te zużycia energii można włożyć między bajki. Tylko zamontowany podlicznik prawdę powie. I zmniejsz temp. CWU z tych 58stopni to bo jest bez sensu. Ustaw grzanie z deltą 5stopni i daj jakieś 50-52stopnie. Widać przecież, że PC dogrzewa wodę do tych 48 a potem już tylko grzałki. Ja u siebie mam ustawione na 50stopni i grzałki wyłączone.
    Ostatnio edytowane przez rasell ; 17-09-2022 o 10:02

  10. #10

    Domyślnie

    A potrzebujesz realnie więcej niż 50stopni?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  11. #11

    Domyślnie

    Potrzebuję powiedzmy 48-50 ale czy bez załączenia grzałek jest to możliwe? Wg tego co obserwuję nie jest bo sprężarka nie daje rady, pytanie skąd jest różnica skoro mam ustawione 56 a grzeje do 45 realnie w przypadku sprężarki?

  12. #12

    Domyślnie

    Jaką masz temperaturę w zbiorniku w takiej konfiguracji?

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Te zużycia energii można włożyć między bajki. Tylko zamontowany podlicznik prawdę powie. I zmniejsz temp. CWU z tych 58stopni to bo jest bez sensu. Ustaw grzanie z deltą 5stopni i daj jakieś 50-52stopnie. Widać przecież, że PC dogrzewa wodę do tych 48 a potem już tylko grzałki. Ja u siebie mam ustawione na 50stopni i grzałki wyłączone.

  13. #13

    Domyślnie

    Nie mam PC Bosch więc to chyba wiele Ci nie powie. Mam grzenie z deltą 5stopni. Ustawione na 50st, dogrzewa gdzieś do 51-52 a włącza się jak spadnie do około 45-46.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  14. #14

    Domyślnie

    Nikt nie używa pompy Boscha?

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar michal0712
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    195
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał rasell Zobacz post
    Nikt nie używa pompy Boscha?
    Ja mam Bosha. Instalacja na grzejnikach. Jaka jest Twoja Instalacja, jakie złużycie prądu?
    http://forum.muratordom.pl/blog.php?109790 - krótkie zapiski z przebiegu budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...03#post4785203 - tu jest ciąg dalszy zapisków z przebiegu budowy.

  16. #16

    Domyślnie

    Grzejniki (post #7). ok. 160m2 do ogrzania. Brak zbiornika buforowego. Nie mam podlicznika na pompie ciepła. Wg licznika w pompie zużycie pompy to prawie 15,5MWh na c.w.u. i ogrzewanie domu od uruchomienia tj. lipiec 2020.

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    forescik76

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-219
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cześć Ja też mam pompę Bosch Compres 3000 AWS 8E
    W tym roku rozpoczynam moją przygodą z tą pompą . Czy wiecie ile średnio mogę zużyć prądu za sezon zimowy. CWU nie grzeję pompą .

    Dom - 160 m2 ; ocieplony 15 cm , dach 15 cm wełna

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar michal0712
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    195
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    Mam taką samą pompę, też chętnie poczytam opinie i wymienię się uwagi.
    http://forum.muratordom.pl/blog.php?109790 - krótkie zapiski z przebiegu budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...03#post4785203 - tu jest ciąg dalszy zapisków z przebiegu budowy.

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Jari1

    Zarejestrowany
    Dec 2022
    Skąd
    Kamionki
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cześć.
    Ja mam Bosch Compress 3000 AWS M 8 + bufor.
    Do ogrzania 200m podłogi (165m użytkowe).
    Dom z 2010r. 20cm wata mineralna na stropie i 15cm styropian na ścianach ( ściany 25cm phoroterm).
    50% podłogówki i 50% kaloryfery Purmo.
    Do tego automatyka z firmy TECH - siłowniki na rozdzielaczu podłogówki i siłowniki na kaloryferach (tych największych czyli w pokojach). Pozostałe kaloryfery (te małe - klatka schodowa, łazienka mała, wiatrołap, garderoba) na zwykłych termostatach
    .
    No i sam jestem ciekawy jak to wygląda u innych.
    U nie pompa pracuje od czerwca. I za bardzo nie wiem jak ustawić krzywą grzewczą!!!! Kombinuję i od dziś zmieniłem na max 48*C a min 40*C- grzejniki. Było max55*C i min42*C-podłogówka
    C.W.U. mam ustawione na max48*C i min40*C i cyrkulacja 4x3min/h przez całą dobę.
    W jednym z pokoi jest regulator Bosch CR-10H
    Podam dane za listopad:
    Początek miesiąca ciepły 6-14*C na dworze zużycie między 11 a 27kW/doba, obecnie -3 do +4 na dworze zużycie 28-42kW/doba.
    Za listopad zużyło mi 700kW
    Za październik 310
    Za wrzesień 235 (ok.10.09 włączyłem ogrzewanie)
    Za sierpień 70kw (byłem 12 dni na wakacjach) - tylko c.w.u.
    Za lipiec 105 kW - tylko c.w.u.
    Za czerwiec 90kW - tylko c.w.u.
    Dziś mamy 06.12 i mam już 201 kW od początku miesiąca.
    Te dane są z pompy ciepła (aplikacja Bosch HomeCom).
    Podajcie jakieś swoje dane: zużycie prądu, krzywa grzewcza, temperatura min i max dla c.w.u.
    Pozdrawiam.

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Maciej_1975

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-950
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam
    Od pół roku użytkuję Bosch Compress 3000 AWES 6 bez bufora
    Podczas chłodnych dni i nocy w okolicach 0 stopni pompa wykazuje błąd Z1 czyli problem z defrostem. Znajomy instalator twierdzi że rury które mam zastosowane (fi32mm przekrój zewn) są zbyt małe choć serwis Boscha twierdzi ze jest ok. Dom 95m tylko ogrzewanie podłogowe. Czyszczenie filtra siatkowego nie pomaga. W dni w okolicach 0st pompa w ciągu doby potrafi się "zawiesić" 3-4 razy wykazując błąd zbyt niskich przepływów i problemów z odlodzeniem.
    Bosch mnie odsyła do instalatora którego podczas montażu doglądali u uruchomili jego instalację a deweloper odsyła mnie do Boscha jako odpowiedzialnego za sprawne działanie pompy. Kółko się zamyka. Pompa jest na gwarancji do marca.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony