dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Jaki fundament pod słupy?

    Witam
    Mam do wykonania 4 słupy jak w tym projekcie: https://www.extradom.pl/projekt-domu...owej-5-KRK1284
    Słupy nie są konstrukcyjne, nie przenoszą żadnych obciążeń, pełnią tylko rolę ozdobną, rozmiar 16x16.
    U góry będą złapane do więźby, zastanawiam się nad fundamentem pod nie na dole.

    Pierwsza opcja to kupić tubę szalunkową, pociąć na 4 kawałki, zakopać i zalać betonem
    Druga to wykopać dziurę, wylać mini stopę fundamentową, na to wymurować 3-4 betonowe bloczki fundamentowe
    W obu opcjach mocowanie do fundamentu kotwą

    Kolejna sprawa, to na jakiej wysokości mocować słupy. Planuję taras z kostki, czy kotwę mogę umieścić poniżej poziomu kostki, czy lepiej żeby wystawała nad ten poziom? Jak umieszczę poniżej, to pewnie będzie problem z zabezpieczeniem drewna przed wilgocią, ale będzie bardziej estetycznie.

    Co myślicie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    W zakupionym projekcie nie ma informacji na ten temat ?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie ma. Projekt był indywidualny, architekt sobie o tych fundamentach "zapomniał".
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Tuba posadowiona poniżej wysokości przemarzania i tyle.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A zbroić to jakoś? Zostało mi trochę pręta fi6, czy ewentualnie nada się na zbrojenie?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nie ma. Projekt był indywidualny, architekt sobie o tych fundamentach "zapomniał".
    To może trzeba mu przypomnieć?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Nie ma. Projekt był indywidualny, architekt sobie o tych fundamentach "zapomniał".
    Części konstrukcyjnej projektu tez nie ma ?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Możesz wrzucić jakiegoś pręta, ale skoro to nie jest słup konstrukcyjny, to fundament przenosi wyłącznie siłę ściskającą wynikającą z ciężaru słupa jako takiego. Zbrojenie nie ma tu znaczenia. Twoim zasadniczym zmartwieniem jest to, żeby fundament był posadowiony poniżej głębokości przemarzania gruntu, bo inaczej może Ci cały słup nieco unieść, uszkadzając to, co jest ponad nim.

    A jeśli chodzi o wysokość - jakiś prześwit między drewnem a podłożem by się przydał, choćby centymetr.
    Ostatnio edytowane przez samotnik ; 11-11-2018 o 17:38

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Części konstrukcyjnej projektu tez nie ma ?
    Jest, ale nie ma tam wrysowanych tych fundamentów. I nie będzie, ile by nie padło, nie wnoszących nic do sprawy pytań o projekt i architekta.
    Jak ktoś ma jakieś konstruktywne uwagi, chętnie posłucham.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Możesz wrzucić jakiegoś pręta, ale skoro to nie jest słup konstrukcyjny, to fundament przenosi wyłącznie siłę ściskającą wynikającą z ciężaru słupa jako takiego. Zbrojenie nie ma tu znaczenia. Twoim zasadniczym zmartwieniem jest to, żeby fundament był posadowiony poniżej głębokości przemarzania gruntu, bo inaczej może Ci cały słup nieco unieść, uszkadzając to, co jest ponad nim.
    Myślałem o tubie 1m, u mnie strefa przemarzania to 80 cm a grun to pisek więc wysadziny mi raczej nie grożą.


    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    A jeśli chodzi o wysokość - jakiś prześwit między drewnem a podłożem by się przydał, choćby centymetr.
    Tylko jak to zrobić? Jak wyciągnę tubę do poziomu tarasu, to jak później ułożę kostkę w tym miejscu?
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post

    Słupy nie są konstrukcyjne, nie przenoszą żadnych obciążeń, pełnią tylko rolę ozdobną, rozmiar 16x16.
    U góry będą złapane do więźby, zastanawiam się nad fundamentem pod nie na dole.


    Co myślicie?
    Ale pieprzenie, słupy złapane do więźby........... Więźba się opiera na słupach a nie ona trzymają jej. Uwierzę że to slupy się trzymają więźby jak masz krokwie tak 20x25......masz takie? Nie......więc słupy są konstrukcyjne.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Ale pieprzenie, słupy złapane do więźby........... Więźba się opiera na słupach a nie ona trzymają jej. Uwierzę że to slupy się trzymają więźby jak masz krokwie tak 20x25......masz takie? Nie......więc słupy są konstrukcyjne.
    Mam wiązary, dach już dawno stoi i ma się dobrze bez tych słupów. Jak pisałem słupy są tylko do ozdoby.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Wykop dziurę w ziemi na głębokość przemarzania i zalej betone.
    Daj na górze betonu kotwę do łapania słupa drewnianego 16x16cm i postaw słup (słupy) mocując je do spodu konstrukcji dachu.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.209

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Mam wiązary, dach już dawno stoi i ma się dobrze bez tych słupów. Jak pisałem słupy są tylko do ozdoby.
    To może warto pokazywać rysunki zgodne z pytaniem? W projekcie który linkujesz nie ma wiązarów.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    To może warto pokazywać rysunki zgodne z pytaniem? W projekcie który linkujesz nie ma wiązarów.
    Nie pisałem, że to TEN projekt, tylko, że słupy są jak w tym projekcie.

    Wygląda na to, że już wszystko jasne, dzięki za pomoc.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Tylko jak to zrobić? Jak wyciągnę tubę do poziomu tarasu, to jak później ułożę kostkę w tym miejscu?
    No nie, jeśli masz tam mieć kostkę, to beton robisz niżej o: 1cm odstępu kostka-słup, 6cm kostka (na przykład) i 5cm podsypka. Razem 12cm poniżej końca słupa i 11cm poniżej poziomu tarasu. Jeśli się pomylisz o centymetr, to najwyżej dasz nieco mniej lub więcej podsypki, najważniejsze, żebyś nie zalał do poziomu kostki czy coś, bo potem kupa roboty z cięciem betonu

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ok, tylko w takim razie te 12 cm miedzy końcem słupa a fundamentem czym wypełnić? Czy są takie kotwy które mógłbym do tego zastosować?

    Znalazłem coś takiego https://allegro.pl/kotwa-typu-h-do-b...502920570.html nada sie?
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 12-11-2018 o 18:24
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  18. #18

    Domyślnie

    Podepnę się pod temat.

    Mam w projekcie narożny taras z kostki brukowej o szerokości ok 3m.
    Niestety konieczne będzie zadaszenie, gdyż taras jest skierowany na południowy-zachód, co w bardzo ciepłe dni uniemożliwi korzystanie z takiego tarasu bez zadaszenia.
    Nie wiem jakie zrobię zadaszenie, może nawet dachówka.
    Jednak potrzebne będą słupy, pewnie 8.
    Jak powinien być wykonany fundament pod takie słupy zadaszenia?
    Czy to powinien być fundament punktowy pod słupami (np. z tuby szalunkowej), czy może liniowy po całym obwodzie?
    Na pewno musi sięgać poniżej granicy przemarzania.

    Dzięki i pozdrawiam.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Ok, tylko w takim razie te 12 cm miedzy końcem słupa a fundamentem czym wypełnić? Czy są takie kotwy które mógłbym do tego zastosować?

    Znalazłem coś takiego https://allegro.pl/kotwa-typu-h-do-b...502920570.html nada sie?
    To słupy zrób na równo do wysokości kostki, a ten 1-2 cm uniesione będzie na tej kotwie. Słupy betonowe możesz otynkować w kolor kostki brukowej - np. tynkiem mozaikowym. Takie kotwy nie uniosą Ci tego na 12cm, bo za mało będą "zanurzone" w betonie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony