dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Andrzej414

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    5

    Domyślnie Brak domu, brak rozdzielni budowlanej a wniosek o przyłączenie instalacji odbiorczej.

    Witam. W umowie z Enea jest taki punkt, który mów o tym, że od chwili zakończenia prac związanych z przyłączem (czyli postawieniem szafki) przy działce, a w zasadzie od momentu odebrania pisma z informacją o tym, że prace z tym związane zostały zakończone mam 60 dni na to żeby podpisać z Enea stosowną umowę o dystrybucję prądu. Sęk w tym, że olałem sprawę tzn dałem sobie ten czas 60 dni aby podjąć stosowne kroki no i jestem w kropce. Pismo dostałem 24.09. także termin już się zbliża, a dom się nie buduje. Stoją tylko fundamenty, które były budowane z prądu od sąsiada i szafka wówczas jeszcze nie stała. Niestety jak to z budowlańcami. Przeciągnęli mnie no i w tym roku już dom nie będzie budowany tylko na wiosnę. Ja tego prądu teraz nie chcę. I co zrobić. Nie mam rozdzielnicy budowlanej więc nie mam żadnego dokumentu/projektu ani poświadczenia że instalacja tej rozdzielni jest zgodna itp. Krótko mówiąc nie ma instalacji odbiorczej. Jak byłem w energetyce pół roku temu i poruszyłem ten temat to mi babka tylko powiedziała że mam przyjść podpisać umowę czy tam wniosek o przyłączenie i wówczas oni przyjadą założą liczniki a ja umowę zerwę i z powrotem je ściągną. Problem w tym że żeby taki wniosek podpisać to ja muszę mieć te instalację odbiorczą tak zwaną RB albo RM jeśli dom istnieje. Co ja mam teraz zrobić? Poradzi ktoś?

  2. #2

    Domyślnie

    Warunki techniczne przyłączenia zostały wydane przez Enea ?
    Bo przecież tylko i wyłącznie na tej podstawie można wykonać np. rozdzielnicę budowlaną.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    Umowę kompleksowa możesz zawrzeć i po tygodniu rozwiązać. Warunek umowny spełnisz, a nigdzie nie jest napisane że musisz przez x czasu mieć aktywną umowę.
    Zakładam że masz już skrzynkę w granicy działki i wszystko gotowe do uruchomienia poboru prądu.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Andrzej414

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Panowie żeby było jasne warunki wydane są przez Enea skrzynka stoi już na działce od dwóch miesięcy. W warunkach technicznych napisane jest że z projektowanej skp wyprowadzić linię zalicznikowa do rozdzielnicy RB na plac budowy docelowo do RM do mieszkania. Nie ma natomiast nic napisane jak wykonać rozdzielnice budowlana natomiast we wniosku o podłączenie instalacji odbiorczej do sieci jest rubryka w której proszą o kopia projektu instalacji odbiorczej i numer tego projektu/załącznika a ja przecież nie posiadam projektu rozdzielni budowlanej tylko projekt rozdzielni w domu który jeszcze nie stoi więc jak mam podpisać tę umowę skoro nie ma instalacji odbiorczej budowlanej? Czy konieczne będzie skorzystanie z elektryka który taki projekt mi da? Ja chcę te umowę podpisać i zerwać bo nie potrzebuje prądu budowlanego aż do wiosny i nie chce płacić za nic. pytanie tylko czy muszę te rozdzielnie stawiać by móc podpisać umowę czy wystarczy papierek od elektryka z projektem i poświadczeniem że ta RB spełnia warunki bezpieczeństwa itp itd.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej414
    Nie ma natomiast nic napisane jak wykonać rozdzielnice budowlana natomiast we wniosku o podłączenie instalacji odbiorczej do sieci jest rubryka w której proszą o kopia projektu instalacji odbiorczej i numer tego projektu/załącznika a ja przecież nie posiadam projektu rozdzielni budowlanej tylko projekt rozdzielni w domu który jeszcze nie stoi więc jak mam podpisać tę umowę skoro nie ma instalacji odbiorczej budowlanej?
    Co Energetykę obchodzi instalacja odbiorcza klienta ? Co za dziwne, zwyczaje ?
    Moze jeszcze trzeba napisać, ile gniazdek i lamp będzie u Odbiorcy ? Paranoja. A rozdzielnica budowlana ma być standardowa, np. https://www.elektrykasklep.pl/towar/9036003w-pce-rozdzielnica-stacjonarna-adamow/?gclid=EAIaIQobChMI8tPtuZ3l3gIV16iaCh25xQBcEAQYASA BEgIt2vD_BwE.
    Zresztą po to są rozdzielnice na plac budowy, by właśnie tę budowę ułatwić.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Andrzej414

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam. Dowiedziałem się dziś paru rzeczy prosto z ENEA. Mój tok myślenia był dosyć prawidłowe ale pewne rzeczy zostały sprostowane a więc tak. Umowa o wykonanie przyłącza zobowiązuje mnie do podpisania umowy o przyłączenie do sieci w ciągu 60dni od zakończenia prac nad wykonaniem przyłącza tj postawienie SKP (szafki kablowo pomiarowej - jak się domyślam). Jako że dom nie stoi trzeba w myśl zasady postawić RB czyli rozdzielnicę budowlaną, do której musi być dokumentacja tj jakiś prosty projekt oraz opis i deklaracje zgodności ze sztuką elektryki. Spytałem czy sama dokumentacja wystarczy do złożenia wniosku o przyłączenie instalacji odbiorczej i czy nie trzeba fizycznie tej rozdzielnicy stawiać. Odpowiedź brzmiała - tak. Czyli muszę od elektryka zdobyć jakiś prosty projekt z dokumentacją do RB. Złożyć ten wniosek i podpisać umowę kompleksową a następnie ją zerwać i mam spokój z dalszymi opłatami. Jedyne opłaty to za plombowanie liczników jeśli zdążą tam pojechać i je założyć zanim ja złożę rezygnację z umowy. Jutro jadę do energetyki i jeszcze się dowiem czy to wystarczy na pewno i dam Wam znać jak ta sprawa się zakończy.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    dez

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    693

    Domyślnie

    W zeszłym roku wystarczyło oświadczenie że ma się przygotowana instalacje wewnętrzna zgodnie ze sztuką i wsio. Żadnego projektu nie przedstawiałem. Pogłupieli.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Andrzej414

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam ponownie. Infolinia swoje a oddział swoje. Sprawa zakończyła się tak. Żaden dokument do RB nie był potrzebny. Mało tego nawet do RM nie będą żądać żadnego projektu - nic. Byłem w oddziale i powiedzieli że najpierw mam wykonać RB bo jak zrobia zlecenie powieszenia licznika w SKP to elektryk może tam być w ciągu trzech dni. Tak więc kupiłem kabel, rozdzielnice i zbiłem skrzynkę i powiesiłem na kołku wbitym w ziemię, przyszedł kumpel elektryk położylismy kabel połączylismy skp z moją rozdzielnią no i na drugi dzień pojechałem podpisać umowę o dystrybucję prądu. Na następny dzień był już elektryk z Enea i powiesił licznik! No i teraz trzeba poczekać około 2tygodni zanim licznik będzie widoczny u nich w systemie i dopiero mogę zerwać umowę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony