dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tomi1540

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-230
    Posty
    3

    Domyślnie Prawo a obowiązki rozbiórki połowy blizniaka

    Witam wszystkich .
    Jestem tu nowy, wiec jezeli temat w zlym dziale lub cos nie tak prosze o porady.

    Niedawno zakupilem dom w zabudowie blizniaczej i jak po kilku dniach sie okazalo, przyszedl sasiad i oznajmil mi ze wyburza swoja czesc budynku, na poczatku myslalem ze wszystko ok wkoncu jego dom, lecz po zburzeniu polowy blizniaka w moim domu zaczela wdawac sie wilgoc, wlasnie od jego strony . Dom jest z lat 40 budowany z cegly .
    Sciana od tamtej strony zostala teraz bez tynku ani ocieplenia , z tego co mi wiadomo takowe ocieplenie musi wykonac sasiad .
    Wiec moje pytanie jest nastapujace , jakiej grubosci styropian musi urzyc i co z fundamentem od jego strony , bo wlasnie przez niego mur pije wode

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Rozumiem że sąsiad miał urzędową zgodę na rozbiórkę? Tam powinno być wpisane co musi wykonać przed i po usunięciu budynku. Jak nie uszkodził twojego budynku to raczej nic od niego nie dostaniesz. Chyba że miedzy waszymi budynkami była izolacja która sie uszkodziła, odpadła ?

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tomi1540

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-230
    Posty
    3

    Domyślnie

    Czy posiadał zgode tego nie wiem, zostalem poinformowany o rozbiórce gdy dach był juz "demontowany"
    praktycznie mieszkalismy w tym domu dopiero kilka dni . To byl budynek dostawiany więc moja sciana to byla i jego sciana z tym , że po rozbiórce
    zostala mi "goła" cegła bez tynku, a w dodatku jego dolaczony fundament przeszkadza mi w zrobieniu izolacji mojego fundamentu, a dokładniej narożników.
    Co do uszkodzenia raczej nic i tak nie udowodnie bo to stary dom i nawet nie chodzi mi, aby coś od niego dostac .
    Poprostu chce zebrac informacje co powinnien zrobic po takiej rozbiórce zanim bedzie za pózno.A co do tego urzędu czy uzyskam tam jakies informacje na ten temat?
    Ps. jakies 2 dni temu oswiadczył ze ociepli mi to styropianem 50mm i jeżeli chce grubszy musze sie do tego dołożyć.
    I jeszcze jedno pytanie , ile ma na to wszystko czasu bo idzie zima i mowi ze chyba w tym roku sie nie wyrobi.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    doux20

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-100
    Posty
    3

    Domyślnie

    Aby rozebrać część domu-bliźniaka potrzebna jest zgodna urzędu. Sąsiad zanim przystąpił do pracy rozbiórkowych powinien mieć wydaną zgodę na rozbiórkę. Jeżeli takiej nie miał a wg mnie tak było doprowadził do samowoli budowlanej. Musi Pan udać się do Urzędu dowiedzieć się czy sąsiad miał wymaganą zgodę. Zgodnie z prawem powinien był złożyć projekt rozbiórki, projekt zabezpieczenia Pana części budynku. Z chwilą rozbiórki ściana łącząca Wasze budynki stała się ścianą zewnętrzną a tego typu ściany wymagają izolacji czego powinien był dokonać sąsiad.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    po dwóch latach pewnie juz to rozwiązał

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony