dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 90
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.080
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT SYSTEMÓW GRZEJNIKOWYCH Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Grzejniki: Ścienne REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR; Wewnątrzścienne - INSIDE; Niskotemperaturowe E-VENT www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE + WNP

    Domyślnie

    Potrzebna jest szybsza reakcja na potrzeby grzewcze.
    Jeśli pompa ciepła to tylko z grzejnikami albo E-VENT albo rewersyjnymi Regulus-REVERS. Reversy można także używać w funkcji chłodzenia.
    Instalacja zalana dowolnym glikolem lub innymi odpowiednimi płynami a nie wodą !!!

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.080
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT SYSTEMÓW GRZEJNIKOWYCH Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Grzejniki: Ścienne REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR; Wewnątrzścienne - INSIDE; Niskotemperaturowe E-VENT www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE + WNP

    Domyślnie

    Posiadaczy domów drewnianych zapraszam do zapoznania się z artykułem:
    https://www.regulus.com.pl/domy-szki...a-jak-ogrzewac

    Pozdrawiam weekendowo
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zbiq

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Białystok
    Posty
    383

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Mozna zastosować ogrzewanie HYBRYDOWE - w salonie klima a w sypialni grzejnik elektryczny Regulusa ( mam nadzieje że nie trzeszczy jak się rozgrzewa)
    Witam,

    jak w takim wypadku rozwiązane jest grzanie łazienki ?
    zastanawiam się nad ogrzewaniem hybrydowym ( klima + grzejniki ) lub nad PC PW do domku letniskowego całorocznego

  4. #24
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.080
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT SYSTEMÓW GRZEJNIKOWYCH Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Grzejniki: Ścienne REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR; Wewnątrzścienne - INSIDE; Niskotemperaturowe E-VENT www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE + WNP

    Domyślnie

    Do współpracy z PC w funkcjach centralne ogrzewanie/ centralne chłodzenie należy posiadać grzejniki rewersyjne (grzejniki bazowe RB posiadające możliwość wpinania wentylatora 24V).
    Grzejniki rewersyjne umożliwiają działanie w trzech opcjach:
    1/. Grzanie standardowe - wentylator wypięty (magnesy)
    2/. Grzanie dynamiczne - wentylator wpięty
    3/. Chłodzenie pomieszczeń - wpięty wentylator + rynienka na skropliny (magnesy)
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Oxyvia

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Szczytno
    Kod pocztowy
    12-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Czytam tu bardzo ciekawe rzeczy, ale nie wszystko rozumiem.
    Kupiliśmy z mężem mały domeczek letniskowy, podpiwniczony, parter murowany, stryszek drewniany zaadaptowany jako sypialnia, na dole dobudówka z łazienką z osobnym wejściem. Powierzchnia zabudowy to zaledwie 24 m2. Chcemy go ocieplić i zainstalować jakieś sensowne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń oprócz piwnicy (ale może niekoniecznie oprócz? - piwnica bardzo chłodzi podłogę pokoju i kuchni).
    Zastanawiamy się, czym ocieplić drewniany strych od wewnątrz oraz jakie ogrzewanie zainstalować w domku.
    Widzę, że znacie się na tym i macie dobre rady, ale proszę: piszcie do nas "chłopskim językiem" jak krowie na rowie, bo nie jesteśmy budowlańcami i nie znamy się na systemach grzewczych, rodzajach grzejników itp.
    Nie musimy ogrzewać domku przez cały rok i sterować ogrzewaniem przez internet, nie jest to konieczne.

  6. #26

    Domyślnie

    Mam podobną sytuację - nowy, całoroczny domek weekendowy, parterowy, murowany, 64 mkw., okna i drzwi o podwyższonej izolacyjności, będzie 20 cm styropianu na elewacji i instalacja fotowoltaiczna. Waham się między dwiema opcjami ogrzewania:
    - dwufunkcyjny piec elektryczny plus grzejniki konwektorowe,
    - grzejniki elektryczne w każdym pomieszczeniu, przepływowe ogrzewacze wody w kuchni i łazience.
    Obie opcje ze sterowaniem wifi.
    Co byście wybrali?

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Oxyvia

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Szczytno
    Kod pocztowy
    12-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Marcowy70, my właśnie stosujemy teraz grzejniki konwektorowe w każdym pomieszczeniu, ale dość drogo nas to kosztuje. Zastanawiamy się, czy nie lepszy byłby jakiś piec na ekogroszek z automatycznym podajnikiem. Ale nie wiemy, czy istnieje odpowiedni gabaryt do takiego małego domku jak nasz (ok. 45 m2 podłóg). Poza tym mamy trzy osobne pomieszczenia do ogrzewania, więc trzeba by pewnie przekuwać cała instalację przez ściany i podłogi.
    Co o tym myślicie? Co by się bardziej opłacało?

  8. #28

    Domyślnie

    Oxyvia, nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że jak ocieplicie dom, to rachunki za prąd Wam się znacznie zmniejszą. Oczywiście, że opalanie ekogroszkiem byłoby tańsze, ale zimą wymaga dosypywania i obecności co parę dni. Instalacja c.o. nie musi oznaczać kucia ścian - jeśli będziecie robić instalację w miedzi, rurki wymagają tylko nawiercania. Nie wiem też, jaki macie budżet, ale przy 45 mkw. ja bym nie inwestował w wielkie systemy c.o., tylko w ocieplenie ścian i sufitu oraz grzanie prądem, najlepiej z fotowoltaiki. To chyba najbardziej praktyczne rozwiązanie
    Ostatnio edytowane przez Marcowy70 ; 08-11-2020 o 20:12

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcowy70 Zobacz post
    Mam podobną sytuację - nowy, całoroczny domek weekendowy, parterowy, murowany, 64 mkw., okna i drzwi o podwyższonej izolacyjności, będzie 20 cm styropianu na elewacji i instalacja fotowoltaiczna. Waham się między dwiema opcjami ogrzewania:
    - dwufunkcyjny piec elektryczny plus grzejniki konwektorowe,
    - grzejniki elektryczne w każdym pomieszczeniu, przepływowe ogrzewacze wody w kuchni i łazience.
    Obie opcje ze sterowaniem wifi.
    Co byście wybrali?
    Pozwolę sobie raz podbić pytanie, bo nadchodzi czas decyzji. Jakieś pomysły?

  10. #30

    Domyślnie

    Ja w domu mieszkalnym ale właśnie wykorzystywanym na cele letniskowe o powierzchni niecałe 100m2 planuję tradycyjne grzejniki płytowe + piec elektryczny kospel.

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Zapewne masz przyłącze energetyczne trójfazowe czyli tzw. siłę.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał norbitek Zobacz post
    Ja w domu mieszkalnym ale właśnie wykorzystywanym na cele letniskowe o powierzchni niecałe 100m2 planuję tradycyjne grzejniki płytowe + piec elektryczny kospel.
    Bez sensu grzanie prądem wody żeby grzać grzejnik i powietrze.

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.080
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT SYSTEMÓW GRZEJNIKOWYCH Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Grzejniki: Ścienne REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR; Wewnątrzścienne - INSIDE; Niskotemperaturowe E-VENT www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE + WNP

    Domyślnie

    Kocioł Kospel lub Elterm + regulusy - (dla bezpieczeństwa instalacja napełniona płynem niezamarzającym) oznacza szybkie ciche grzanie centralne wszystkich pomieszczeń jednocześnie lub wybranych pomieszczeń z jednego łatwo sterowalnego, niewielkiego źródła ciepła, które można umieścić wszędzie, nawet w szafce zabudowy kuchennej...
    Temperatura ogrzania czynnika grzewczego w szerokim zakresie - od pokojowej do nawet 90 oC oznacza możliwość grzania z bardzo zróżnicowaną dynamiką.
    Kocioł elektryczny jest praktycznie bezobsługowy, nie wymaga komina, czerpni powietrza, odrębnego pomieszczenia. Możliwość zdalnego sterowania aplikacją.
    Każdy ma prąd doprowadzony do budynku.
    Niewielkie potrzeby grzewcze odpowiednio ciepłego domu oznaczają także niewielkie koszty grzania.
    Same plusy.
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

  14. #34

    Domyślnie

    Przy tak małej powierzchni to klimatyzator split + mata/grzejnik olejowy w łazience.
    Ewentualnie jakieś małe PV hobbystycznie złożone z używanych komponentów.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gustus Zobacz post
    Dzień dobry,

    stoimy przed podobnym wyborem. Parterówka o powierzchni użytkowej około 100m², beton komórkowy, bez piwnicy, bez poddasza użytkowego. Dom przez następne dwadzieścia lat będzie użytkowany tylko na weekendy i urlopy, również zimą. Potem mamy zamiar się na stale do niego przeprowadzić. Zamierzaliśmy go ogrzewać pompą ciepła p/w + podłogówka zmniejszając temperaturę podczas naszej nieobecności a w czasie pobyty ją podwyższać. Jednak po przeczytaniu tego wątku już nie jesteśmy pewni swojej decyzji. Czy taka manipulacja temperaturą ma sens przy podłogówce i pompie ciepła? Jakie alternatywne rozwiązanie ogrzewania byście zaproponowali biorąc pod uwagę iż dom będzie kiedyś naszym miejscem stałego pobytu?

    Pozdrawiam.
    W takim przypadku chyba bardziej nadały by się przewymiarowane grzejniki. Jak odpuścisz grzanie lub ustawisz temperaturę np na 12 czy 14* będziesz potrzebował 24-36h aby zagrzać ponownie pewnie do 21-22* i pochłonie to mnóstwo energii. Odpowiednio większy grzejnik nagrzeje pomieszczenie bardzo szybko. Pompa PW z grzejnikami to wcale nie taki beznadziejny pomysł. Nie chce nikogo reklamować ale byłem dziś na stronie regulusa i coś tam znalazłem właśnie do takiego zastosowania. Również buduje ale 70m2. Rozważam jeszcze dobre konwektory + klima i może koza bo komin postawiłem. Ostatnia opcja to centralne grzejnikowe z kotłem Elektrycznym.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bez sensu grzanie prądem wody żeby grzać grzejnik i powietrze.
    Może to i tak wygląda ale po pierwsze nie chcę żadnego ogrzewania podłogowego.
    Chcę mieć szybką reakcję na włączenie ogrzewania. W letniskowym domu opcja jak znalazł. Szczególnie, że nie ma aż takich ograniczeń co do temperatury wody. Można sporo szybciej nagrzać dom.
    Po drugie w małym domu najczęściej są małe pokoje i wygospodarowanie podłogi nie jest wcale łatwe.
    W domu letniskowym często jest kominek. Ludzie piszą że kominek i ogrzewanie podłogowe słabo ze sobą współpracują. Za duża bezwładność podłogi. Często też ciepło z kominka zaburza pracę termostatu.
    Po trzecie można pójść ew. w konwektory ale już z tym prądem zostaniemy do końca. U mnie w drodze jest np. gaz.
    Można wtedy pójść w panele. Ale w domu letniskowym to nie wiem czy warto. Trochę strach czy ktoś ich nie ukradnie. Ja dodatkowo mam drzewa od południa. Więc zostaje spółdzielnia energetyczna. Jeśli jest w gminie.
    Rozważałem konwektorowy ale nie lubię takiego nadmuchiwanego w ten sposób ciepłego powietrza.
    Grzejniki olejowe są drogie.
    O podłogowym napisałem wyżej.
    Zatem robię kaloryfery + piec elektryczny.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał norbitek Zobacz post
    Rozważałem konwektorowy ale nie lubię takiego nadmuchiwanego w ten sposób ciepłego powietrza.
    Przecież konwektor jest tak samo (nie)nadmuchowy, jak grzejnik wodny.
    Więc jaki sens grzania wody centralnie, komplikacje z dystrybucją ciepła i sterowaniem, jak można to zrobić lepiej i taniej grzejnikiem elektrycznym?
    Gaz nie opłaci się przy małym zużyciu przez opłaty stałe (w tym kominiarz i przeglądy), koszt przyłącza, instalacji i kotła.

    Jakiegoś sensu można by się doszukiwać przy buforze z grzałkami - magazynowanie energii z taniej strefy. Ale to znowu zajmuje miejsce i kosztuje więcej i nie zwróci się przy małym zużyciu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-11-2020 o 21:41

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przecież konwektor jest tak samo (nie)nadmuchowy, jak grzejnik wodny.
    Więc jaki sens grzania wody centralnie, komplikacje z dystrybucją ciepła i sterowaniem, jak można to zrobić lepiej i taniej grzejnikiem elektrycznym?
    Gaz nie opłaci się przy małym zużyciu przez opłaty stałe (w tym kominiarz i przeglądy), koszt przyłącza, instalacji i kotła.

    Jakiegoś sensu można by się doszukiwać przy buforze z grzałkami - magazynowanie energii z taniej strefy. Ale to znowu zajmuje miejsce i kosztuje więcej i nie zwróci się przy małym zużyciu.
    Nie wiedziałem, że są grzejniki konwektorowe bez wentylatora. Jeśli mają taką samą moc jak wodne i nie są tak drogie jak olejowe to ta opcja pewnie będzie najlepsza do małych dobrze ocieplonych domów. Ale nie zawsze nasze wybory muszą być najlepsze. Nie wiadomo też jak ceny prądu kształtować się będą w przyszłości. Ja tam wolę mieć alternatywę. Nawet jeśli z niej w życiu nie skorzystam.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał norbitek Zobacz post
    Nie wiedziałem, że są grzejniki konwektorowe bez wentylatora.
    Sprawdź definicję konwekcji.
    Na grzejniki z wentylatorem w Polsce od dziesięcioleci potocznie mówi się "Farelka" tak jak na wszelkie buty sportowe "Adidasy". Ale na pewno nie mówi się na buty sportowe "Martensy" ani na grzejniki z wentylatorem "konwektorowe".

    Cytat Napisał norbitek Zobacz post
    Jeśli mają taką samą moc jak wodne i nie są tak drogie jak olejowe
    Od wielu lat używam na działce rekreacyjnej czegoś podobnego do tego a od trzech wspomagam tym

    Cena i jednego, i drugiego znacząco poniżej 100zł. Czyli odpowiednio 35 i 80zł/1kW. Ile kosztują grzejniki wodne tej mocy? A do tego trzeba doliczyć kocioł i całą instalację - a grzejnik elektryczny zwyczajnie wpinasz do gniazdka.

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.080
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT SYSTEMÓW GRZEJNIKOWYCH Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Grzejniki: Ścienne REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR; Wewnątrzścienne - INSIDE; Niskotemperaturowe E-VENT www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE + WNP

    Domyślnie

    Ogrzewanie centralne - wygoda, oszczędność czasu, możliwość sterowania zdalnego pracą instalacji, ogrzewanie praktycznie bezobsługowe, cicha praca, możliwość podtrzymywania "dyżurnej", bezpiecznej dla substancji domu, niskiej temperatury. Decydować powinna ilość pomieszczeń, ich funkcja i ewentualne plany dalszej rozbudowy.

    Czy tylko cena decyduje? Jeśli tak, wówczas koza, w której spalimy wszystko oraz "farelki" i "olejaki". "Farelka" do grzania szybkiego, "olejaki" do grzania powolnego. Grzejniki takie posiadają opcję włącz/wyłącz. Np. podczas zimnej nocy trzeba wstać i je włączyć a bywa że wyłączyć, ale czego się nie robi by oszczędzić.

    Rada I. Jak najwięcej kasy wpakować w ocieplenie a wówczas grzanie czymkolwiek zawsze będzie tanie.
    Rada II. Należy wchodzić w swoje buty a nie w cudze. Nasze wizje, nasze potrzeby, nasze możliwości, nasze perspektywy, nasza, większa lub mniejsza Rodzina.
    Budujemy domek czy dom na swoją miarę a nie na cudzą.

    Pozdrawiam
    Bogusław
    Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona - Albert Einstein
    Multi multa sciunt, nemo omnia - Wielu wie dużo, nikt wszystkiego.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony