dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 55
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie Problemy już na początku. Pomóżcie w kwestii projektu w powiązaniu z fotowoltaiką.

    Witam wszystkich.
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu kwestii PV i ewentualnym doborze projektu pasującego na moją działkę.
    Założenia: dom parterowy bez poddasza użytkowego, około 110-130 m kw. powierzchni użytkowej (nie licząc garażu i pomieszczeń technicznych), garaż dwustanowiskowy. Dach jak najprostszy, chętnie dwuspadowy. Wszystko na prąd (zapewne kable Devi 18T), oczywiście z dużą fotowoltaiką, żeby rachunek wychodził na 0 lub blisko zera w rozliczeniach z ZE.

    Nasza działka (strony N-S położone jak na zdjęciach):



    Po początkowym wyborze projektu Iwo II G2 zmieniliśmy zdanie na Simple 5 G2 - kwestia oddzielenia naszej strefy prywatnej (sypialnia, łazienka, garderoba) od pokojów gościnnych. Gościnne wiadomo, jakby rodzina przyjechała i nocowała. Być może w przyszłości któreś z rodziców wprowadzi się, jeśli drugie odejdzie. Dzieci brak i raczej tak pozostanie. Tyle ze szczegółów istotnych dla wyboru projektów.

    Konsultacja z architekt adaptującą projekt doprowadziła do porzucenia myśli o Simple 5 G2, bo podobno salon z oknem jedynie na wschód spowoduje chłód i ciemność w salonie - drzewa ponoć "wchłaniają" światło. Nie jestem przekonany, może ktoś z Forumowiczów ma taką sytuację to bardzo proszę o opinię.

    Teraz pochyliliśmy się nad projektami Wymarzony i Wymarzony 5 w wersji lustrzanej. I choć mógłby być on odpowiedni, to pozostaje kwestia fotowoltaiki. Połacie na wschód-zachód bardzo komplikują nasze założenia. Na działce wyglądałby on mniej więcej tak jak na zdjęciu (MPZP - kalenica główna równoległa do drogi).


    Czy możecie podpowiedzieć rozwiązania problemów? Czy ktoś potrafi określić jak będzie wyglądać produkcja prądu w takiej instalacji? Jak duża powinna być? Na której połaci?

    Teoretycznie mówi się o konieczności zwiększenia zakładanej mocy instalacji o 20-25%, ale czy to ma sens? Z dotacją (jeśli się uda pozyskać) będzie taniej o 30% w naszych okolicach (kwestie dochodu na osobę).

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie lepiej postawić jednak dom kalenicą równolegle do południa?
    Oczywiście niekoniecznie ten projekt, co powyżej.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    nie lepiej postawić jednak dom kalenicą równolegle do południa?
    Oczywiście niekoniecznie ten projekt, co powyżej.
    MPZP - kalenica MUSI być równoległa do drogi.

    Żeby taka możliwość istniała, to nie byłoby tego tematu.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    to może dom o łamanej kalenicy? w literę L

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post

    Czy możecie podpowiedzieć rozwiązania problemów? Czy ktoś potrafi określić jak będzie wyglądać produkcja prądu w takiej instalacji? Jak duża powinna być? Na której połaci?.
    Na obu.
    Będziesz miał bardzo równomierną produkcję.
    Jeden obwód paneli na wschodniej stronie, drugi obwód paneli na zachodniej stronie.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    to może dom o łamanej kalenicy? w literę L
    Myślałem o tym, również o nieco bardziej skomplikowanych dachach, ale...
    1. Czy moc uzyskana z instalacji na takiej połaci wystarczy do moich potrzeb? Przy dachu czterospadowym będzie raczej za mała, przy kształcie w L istnieje taka sama obawa, a przy tym kwestia interpretacji kalenicy głównej przez gminę.

    Mam pewien pomysł, ale najpierw muszę wystąpić do gminy z wnioskiem o interpretację przepisów prawa w kwestii definicji kalenicy głównej. Może coś się z tego urodzi.
    Ostatnio edytowane przez Aydin ; 01-12-2018 o 19:23

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Na obu.
    Będziesz miał bardzo równomierną produkcję.
    Jeden obwód paneli na wschodniej stronie, drugi obwód paneli na zachodniej stronie.
    O tym tez myślałem, ale... dwa obwody to dwa falowniki czy jakieś tam inne urządzenia, czyż nie? To znowu podnosi koszty, a spadek wydajności przez niekorzystne położenie i tak pozostaje.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Jeden falownik - zwykle ma 2 trackery MPP

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Jeden falownik - zwykle ma 2 trackery MPP
    No ok, jeśli to nie podbije kosztów zbyt mocno to do przyjęcia, jednak czy dwa obwody dadzą większą sumaryczną wydajność? Miejsca na dachu dwuspadowym byłoby aż nadto po obu stronach aby zrobić pełną instalację na jednej z nich.

    Jaka byłaby różnica kosztów instalacji na 1 połaci vs. dwie połacie i inwerter z 2 trackerami?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post

    Jaka byłaby różnica kosztów instalacji na 1 połaci vs. dwie połacie i inwerter z 2 trackerami?
    Żadna.
    Na obydwu połaciach miałbyś mniejszą moc, ale korzystałbyś z niej znacznie dłużej. Na jednej połaci krótko miałbyś większą moc.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Żadna.
    Na obydwu połaciach miałbyś mniejszą moc, ale korzystałbyś z niej znacznie dłużej. Na jednej połaci krótko miałbyś większą moc.
    A to już jest jakieś rozwiązanie Dzięki wielkie, wezmę pod uwagę.

    Inna jeszcze rzecz. Jakie może być średnie dobowe zużycie energii w domu o takich założeniach jak moje? Czyli około 130 metrów ogrzewane kablami, zbiornik c.w.u. 200 l. z grzałkami el. i cała reszta na prąd? Czy ktoś ma taki dom i może podzielić się obserwacjami?

    Wiem, że muszę obliczyć maksymalną moc potrzebną do użycia wszystkich urządzeń podzieloną przez współczynnik jednoczesności (0,5-0,6). Ile zużywają kable grzejące jednocześnie wszystkie pomieszczenia?
    To ciekawe zagadnienie pojawiło się, kiedy trafiłem na tzw. kwadraturę koła przy załatwianiu formalności. Podzielę się dla uśmiechu, bo zbaraniałem przez pewien czas.
    Otóż architekt od adaptacji aby pomóc mi w wyborze konkretnego projektu potrzebuje m.in. warunki przyłączenia en. el. Udałem się więc do ENEA i we wniosku mam wpisać planowane zapotrzebowanie na en. el. oraz moc przyłączeniową. Żeby to rzetelnie wyliczyć muszę mieć konkretny projekt, z którego dowiem się, jaki metraż i jakie rodzaje pomieszczeń będą ogrzewane, bo to jest główne źródło zużycia prądu

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    zobacz jakie dają zabezpieczenia dla danej mocy. U mnie do 17kW było 25A, więc wziąłem 18 kW i mam 32A.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    U mnie 25A do 16kW. 32A to dla mocy do 20kW. Czy taką moc mam brać pod uwagę przy 100% elektryki? Jakie Ty masz rozwiązania w domu przy takich zabezpieczeniach i mocy? Też full elektryka? Masz PV?

    Wiem też, że dla Prosumentów musi być spełniony warunek, że ilość energii wyprodukowanej i przesłanej do sieci nie może być większa, niż zapotrzebowanie na energię wpisane w umowie. Jakoś tak to brzmiało chyba. Czy istnieje realne zagrożenie, że się tego warunku nie spełni?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    też dom będzie na kablach, full elektryka, PV też będzie.
    We wniosku wpisałem im 8000 kWh.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    też dom będzie na kablach, full elektryka, PV też będzie.
    We wniosku wpisałem im 8000 kWh.
    A jaki metraż i ile PV?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    po podłogach 140m2, użytkowej 127m2, a PV to zobaczę na ile wystarczy pieniędzy. Chciałbym z 6-7 kW.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Ok dzięki.

    Czekam teraz czy napisze ktoś, kto ma salon rozwiązany podobnie do tego:


    I czy potwierdzi się twierdzenie, że w takim miejscu z oknami na wschód będzie za ciemno i za zimno.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    będzie ciemno zimą.
    Tym bardziej, że od wschodu masz las, więc słońce będzie zaglądać w okna późno.
    A w domach parterowych słońca jest zawsze nieco mniej niż w piętrowych.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    Ja mam położenie wschód-zachód i mam okna w kuchni na wschód ale salon ma okna wschód-zachód. Jak się nazywa ten projekt powyżej?. Przemyśl fotowoltanikę, jak nie macie dzieci i pracujecie oboje to zużycie prądu nie będzie duże. Co do projektu: wejście do domu wprost na salon nie jest dobre, brak WC dla gości, sprawdź odległości w salonie, odległość do ściany TV, zmierz Sobie rogówkę i stół bo wydają mi się pomniejszone, sprawdź wymiary garażu bo jak garaż nie jest szeroki na 6 m to jest niewygodny na 2 samochody
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    Ja mam położenie wschód-zachód i mam okna w kuchni na wschód ale salon ma okna wschód-zachód. Jak się nazywa ten projekt powyżej?. Przemyśl fotowoltanikę, jak nie macie dzieci i pracujecie oboje to zużycie prądu nie będzie duże. Co do projektu: wejście do domu wprost na salon nie jest dobre, brak WC dla gości, sprawdź odległości w salonie, odległość do ściany TV, zmierz Sobie rogówkę i stół bo wydają mi się pomniejszone, sprawdź wymiary garażu bo jak garaż nie jest szeroki na 6 m to jest niewygodny na 2 samochody
    Ten projekt powyżej nazywa się Simple 5 2G. Fotowoltaikę chciałem mieć, ale problemy z ukierunkowaniem połaci. Jednak dzięki firewall już mam jaśniejszą sytuację - damy po 5kW na wschodniej i tyle samo na zachodniej i do tego inwerter z dwoma trackerami mpp.
    Jakie inne rozwiązanie masz (bo nie pierwszy raz już to słyszę), że nie powinno się wchodzić prosto do salonu. To gdzie? Salon zresztą też niepotrzebny przesadnie wielki. Czasem zajrzą goście, ale jeśli nie zwali się nam na głowy 15 osób to się pomieścimy Jednak mierzyć wszystko będę na kupionym projekcie i najwyżej wtedy małe poprawki przy adaptacji.
    WC dla gości byłoby po prawej stronie, cała ta łazienka. Nie widzę potrzeby budować specjalnie WC, żeby parę razy w roku skorzystali z tego goście.
    Możesz podesłać rozkład swojego domu? Zwłaszcza salonu z oknami E-W.
    Ostatnio edytowane przez Aydin ; 02-12-2018 o 16:04

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony