dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 55 z 55
  1. #41
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Liczymy.
    120m2, załóżmy że zbudujesz solidnie ciepły dom, 60KWh/m2. Na samo ogrzewanie potrzebujesz... 7000KWh
    Jak zbudujesz nawet 40KWh to potrzebujesz 4800KWh.
    Jeśli potrzebujesz 200L ciepłej wody dziennie podgrzać prądem o 40C.To masz jakies 10KWh dziennie, 3500KWh rocznie.
    Lodówka, pralka, zmywarka, kuchnia elektryczna plus cała reszta. Jesli to nie jest dom zamiezskały przez emerytów tylko młodą rodzine z dziecmi, to ze 2-3 tys KWh pójdzie na reszte. Najmarniej z 10tys KWh wychodzi, przy domu 40KWh/m2. Spokojnie możesz dobić do 15tys.

    Mozesz uczyć pompy ciepła powietrznej, zredukujesz CO/CWU 2-3 razy.

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Spokojnie możesz dobić do 15tys.

    Mozesz uczyć pompy ciepła powietrznej, zredukujesz CO/CWU 2-3 razy.
    Rozumiem, że mówisz o 15kWp instalacji PV? Raczej za drogi interes, pozostanę zapewne przy 10kWp i pomyślę nad oszczędzaniem energii. Zbiornik 200l. na cwu raczej przewymiarowałem. Przy grzaniu prądem w zasadzie wystarczy 100-150, najwyżej w potrzebie podniosę temperaturę grzania. PV ma mi obniżyć rachunki, ale jakieś tam i tak będę pewnie płacić. Fajnie, jeśli dopłacę tylko 50zł miesięcznie. Zresztą zobaczymy, zanim zacznę budowę, zanim ją zamknę, zanim pomyślę o instalacji PV to może za 3 lata będzie? Panele może nadal będą tanieć, liczę też na dobre dofinansowanie. A przy dofinansowaniach to już trzeba się liczyć z ograniczeniami. A to max. 30% ci zwrócą, a to maksymalny koszt kwalifikowany będzie mieć górną granicę, a to może znowu ZE coś nakręca z przepisami, że trzeba będzie kombinować. Teraz po przekroczeniu 10kWp zabierają ci 30%, może w przyszłości ich apetyty wzrosną. A żeby ich... :/

    PC nie chcę, bo na samo grzanie wody inwestycja nieopłacalna. Kilka tysięcy trzeba wrzucić, serwisować to, sporo elementów może się popsuć. Elektryka jest dla mnie najprostszym rozwiązaniem i wolę dopłacić do niej, niż stresować się dodatkowymi instalacjami.

    A co do wyliczeń zapotrzebowania na ciepło, to mam nadzieję na pomoc architekt albo jakiegoś speca od takich rachunków. Może Asolta poproszę jak nie znajdę nikogo innego w mieście. Jednak to dopiero po adaptacji projektu, kiedy będę wiedział na czym stoję

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post
    Nie można mieć wszystkiego. Ileż razy może się zdarzyć taki zbieg okoliczności? Nie ma co się przejmować takimi pierdołami
    Byś się zdziwił jak często tak się zdarza... natura ludzka
    Właśnie takie detale i pierdółki składają się na poczucie komfortu w domu.
    Ale jak zaznaczałem to moje własne doświadczenie. Inni na tym forum mają zupełnie inne preferencje, np. dużo wysiłku wkładają by móc przy podłogówce sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu np. w sypialni mieć chłodniej... a dla mnie równa temp. w całym domu to własnie zaleta. Mnie akurat wahania temperatur strasznie irytują - ten typ tak ma.
    Akurat na wiatrołap zwróciłem uwagę, bo kolega ma taki układ i jak siedziałem w salonie czułem pewien brak komfortu, choć sam domek ma bardzo fajny, na płycie, dobrze ocieplony i w ogóle wypas.

    Jasne, jak masz już architekta wnętrz to niech się wykaże
    U mnie jest inaczej, lubię wszystko sam przemyśleć i zrozumieć dlaczego powinno być tak a nie inaczej w projekcie.
    Hobbistycznie bawię się obróbką zdjęc w GIMP i wiem, że nie jest to dobre narzędzie do projektownia. Dlatego zacząłem rysować ściany w 3D (prościutkie KazaPlan na stronie LeroyMarlin), bo nawet nie znalazłem gotowca, który by pasował na moją dziąłkę. To mnie na tyle wciągnęło (w ogóle w tematy architektury), że opracowałem gotowy plan z dokładnymi wymiarami, który architekt musi tylko przerysować. Wiem tyle, że dzięki temu, że mogłem w zaciszu domu wymodelować i zwizualizować dowolną ilość koncepcji (oj, sporo tego było), dzisiejszy projekt jest zupełnie inny niż początkowe założenia. Ja miałem z tym masę frajdy, ale nie każdego musi to kręcić (teraz uczę się Blendera, bo narzędzia on-line to dla mnie już zbyt ograniczone - to dopiero kosmos).

    U mnie na 45m2 w bloku mieszkają 4 osoby. Muszę się w przyszłym roku wybudować - każdy dom to będzie luksus.

  4. #44
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post
    Rozumiem, że mówisz o 15kWp instalacji PV? Raczej za drogi interes, pozostanę zapewne przy 10kWp i pomyślę nad oszczędzaniem energii. Zbiornik 200l. na cwu raczej przewymiarowałem. Przy grzaniu prądem w zasadzie wystarczy 100-150, najwyżej w potrzebie podniosę temperaturę grzania. PV ma mi obniżyć rachunki, ale jakieś tam i tak będę pewnie płacić. Fajnie, jeśli dopłacę tylko 50zł miesięcznie. Zresztą zobaczymy, zanim zacznę budowę, zanim ją zamknę, zanim pomyślę o instalacji PV to może za 3 lata będzie? Panele może nadal będą tanieć, liczę też na dobre dofinansowanie. A przy dofinansowaniach to już trzeba się liczyć z ograniczeniami. A to max. 30% ci zwrócą, a to maksymalny koszt kwalifikowany będzie mieć górną granicę, a to może znowu ZE coś nakręca z przepisami, że trzeba będzie kombinować. Teraz po przekroczeniu 10kWp zabierają ci 30%, może w przyszłości ich apetyty wzrosną. A żeby ich... :/

    PC nie chcę, bo na samo grzanie wody inwestycja nieopłacalna. Kilka tysięcy trzeba wrzucić, serwisować to, sporo elementów może się popsuć. Elektryka jest dla mnie najprostszym rozwiązaniem i wolę dopłacić do niej, niż stresować się dodatkowymi instalacjami.

    A co do wyliczeń zapotrzebowania na ciepło, to mam nadzieję na pomoc architekt albo jakiegoś speca od takich rachunków. Może Asolta poproszę jak nie znajdę nikogo innego w mieście. Jednak to dopiero po adaptacji projektu, kiedy będę wiedział na czym stoję
    Nie oszczędzisz energii za bardzo. W 15stopniach będziesz siedzaił? Pół domu ogrzewał? Do 2017 nowo budowany dom miał wymóg żeby jego zapotrzebowanie na ciepło wynosiło 120kwh/m2 rocznie. Czyli przy grzaniu prądem 120m2 masz juz 14.4 tys KW zużycia, wiec dużo.
    Obecna norma to chyba 90KWh/m2. W 2021 ma byc 70KWh/m2. Ja Ci oszacowałem lepiej 60 i 40KWh/m2 i to jest zuzycie na CO tylko, 7tys KWh lub 5tys KWh. Dom zuzywajacy 40kwh/m2 to juz drastyczne rozwiazania. Sciany z 40cm styropainu, najlepszej klasy okna 3-4 szybowe itd itp. Płyta fundamentowa, rekuperacja to rzeczy oczywiste. WIec nie doplacisz 50PLN miesiecznie ale 300-400PLN miesiecznie.
    1KWp paneli idealnie na południe bez cienia itd da Ci produkcje zbliżona do 1000KWh. 900 nadal byłoby dobre. W domu elektrycznyc 40% zuzyjesz na bieżąco. Od reszty zabiorą Ci 20%. Czyli w dniu startu masz idealnie 900KWh tylko.

    Masz zła pogląd na pompy ciepła. Tam się niczego nie serwisuje. Serwisujesz lodówke? To jest tak samo skomplikowane urządzenie. Zepsuć się może kompresor w zasadzie. Poczytaj fora o PC czy sie komus kompresor zepsuł. Wyguglaj sobie zdjęcia pompa ciepła w środku.

    Błąd. Adapatacje projektu powinieneś robić po zapadnięciu decyzji ile chcesz mieć zuzycia ciepła na CO. To może mieć wpływ na to jak ten projekt ma byc adoptowany. Od tego zależy gruybosc ścian chociażby, rodzaj materiału na ściany nośne itd, itp.Juz nie mówiac o samej budowie. Po zbudowaniu domu postawnowisz dołozyc Ccm styropianiu i okazuje się że odleglość od granicy działki Ci nieprzepisowo zmaleje. Budowa powinna być maksymalnie zaplanowana w szczegółwach. A i tak popełnisz błedy. Też polecam jakiegoś architekta wnętrz. Wnerwia jak nie mozesz potem postawić szafy, bo się drzwi do pokoju nie otworzą

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Dom zuzywajacy 40kwh/m2 to juz drastyczne rozwiazania. Sciany z 40cm styropainu, najlepszej klasy okna 3-4 szybowe itd itp.(
    A to ciekawe. W domach pasywnych nawet nie potrzeba takich zabiegów.
    Np. https://ciepledomy.pl/dom-dcb115a-projekt.html ma zapotrzebowanie 30kWh/m2*rok
    Technologia:
    domu energooszczędnego.
    Ściany zewnętrzne:
    Ściana dwuwarstwowa z cegły silikatowej „Silka” (Xella) grubości 44 cm (24 cm ściana murowana + 20cm styropian „Termo Organika”, o wsp. λ=0,033W/mK). Wsp. Uo = 0,15 W/m²K
    Możliwa zamiana cegły silikatowej na bloczek gazobetonowy Ytong 24cm (Uo = 0,13 W/m²K).
    Fundamenty:
    Tradycyjne żelbetowe ławy fundamentowe, ściany fundamentowe z bloczków betonowych M6, posadzka na płycie żelbetowej wspartej na ścianach fundamentowych.
    Izolacja od gruntu: posadzki na płycie z twardego nienasiąkliwego styropianu gr 20cm; dodatkowo izolacja ścian fundamentowych przy pomocy bloczków izolacyjnych izomur.
    Konstrukcja dachu:
    Prefabrykowana konstrukcja dachowa z litego drewna łączonego płytkami kolczastymi - MITEK
    Schody:
    Schody składane do poddaszy.
    Instalacje:
    Grzewcza i przygotowania ciepłej wody użytkowej - pompa ciepła typu powietrze woda.
    Alternatywnie możliwość zastosowania ogrzewania gazowego bądź na paliwo stałe.
    instalacje c.o. z zast. systemów „Purmo”
    ogrzewanie podłogowe łazienek - elektryczna mata grzejna
    instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją z zastosowaniem rozwiązań firmy „Rekuperatory”
    opcjonalnie instalacja kolektorów słonecznych do podgrzewania c.w.u.
    opcjonalnie gruntowy wymiennik ciepła „Awadukt thermo” firmy „REHAU”
    Stolarka okienna i drzwiowa:
    Okna PCV firmy Schüco LivIng o wsp. Uo = 0,6 W/m²K dla szyb i Uo = 0,96-1,0 W/m²K dla ramy, wsp. gn = 0,5.
    Okna połaciowe firmy „Fakro” - FTT Thermo o wsp. Uo = 0,5 W/m²K dla szyb i Uo = 0,94 W/m²K dla ramy, wsp. gn = 0,62.
    Drzwi zewnętrzne firmy „Hörmann” o całkowitym wsp. Uo = 1,3 W/m²K.
    Brama garażowa firmy „Hörmann” o całkowitym wsp. Uo = 1,3 W/m²K.

    A ty proponujesz ludziom 40kWh ze scianami z 40cm styropianu.

  6. #46
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post

    Masz zła pogląd na pompy ciepła. Tam się niczego nie serwisuje. Serwisujesz lodówke? To jest tak samo skomplikowane urządzenie. Zepsuć się może kompresor w zasadzie.
    W przypadku monobloka takie porówanie pewnie jest uprawnione. Ale czy w przypadku splita jest tak samo? Nie spotkałem lodówki, której system chłodniczy składany jest u klienta w domu.

  7. #47
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jastrząb Zobacz post
    Nie oszczędzisz energii za bardzo. W 15stopniach będziesz siedzaił? Pół domu ogrzewał? Do 2017 nowo budowany dom miał wymóg żeby jego zapotrzebowanie na ciepło wynosiło 120kwh/m2 rocznie. Czyli przy grzaniu prądem 120m2 masz juz 14.4 tys KW zużycia, wiec dużo.

    Masz zła pogląd na pompy ciepła. Tam się niczego nie serwisuje. Serwisujesz lodówke? To jest tak samo skomplikowane urządzenie. Zepsuć się może kompresor w zasadzie. Poczytaj fora o PC czy sie komus kompresor zepsuł. Wyguglaj sobie zdjęcia pompa ciepła w środku.

    Błąd. Adapatacje projektu powinieneś robić po zapadnięciu decyzji ile chcesz mieć zuzycia ciepła na CO.
    Normy są po to, aby ich nie przekraczać. Juz teraz wiele domów budowanych jest tak, że spełniają normy 2021 i nie jest to bardzo skomplikowane. Kwestia lepszych materiałów, ale przede wszystkim wykonawstwa. Co z tego, że wyliczę sobie OZC wg charakterystyki materiałów, jeśli ekipa spieprzy mi coś i będę mieć mostki termiczne z każdej strony. Tak samo trzeba zwrócić uwagę, którędy są największe ubytki ciepła. Jeśli przez ściany ucieka przypuśćmy 15% ciepła przy ścianach 24bk+20grafit to dołożenie kolejnych centymetrów styropianu niewiele da. Najwięcej ucieka, zgodnie z fizyką, górą. Jednak jestem dobrej myśli, bo jeśli mój projekt spełnia normy poniżej 70kWh/m2 już teraz i przy takich założeniach, to po moich zmianach może spadnie nawet do 40kWh/m2. Zamierzam zmienić ławy na płytę ocieploną min. 20cm XPS, pustaki porotherma na bk ytong energo, nie będzie poddasza użytkowego więc nie będzie żadnych okien połaciowych (a to duże mostki). Tak samo zamierzam zrobić ciepły montaż okien, a tego na pewno nie ma w projektach. WM z rekuperatorem to dla mnie także oczywistość. Tak więc jeśli mój dom miałby „palić” więcej energii niż średnia to już nie wiem co jeszcze można poprawić.

    PC o ile wiem wymaga serwisowania (gwarancja) przez kilka lat. Poza sprężarką może paść pompa, ogrzewanie wodne też bywa problematyczne (ryzyko uszkodzenia rur, kwestie szczelności, ciśnień, odpowietrzenia itp.). Wiem, że teoretycznie można zaoszczędzić, ale nie chcę dokładać dodatkowej instalacji, inwestować w to kilkanaście tysięcy, bo przy tanim prądzie (z PV) kiedy mi się to zwróci? PC ma sens kiedy rachunki są wysokie, dom nie do końca szczelny itp. bo im więcej się grzeje, tym większe oszczędności w porównaniu do innych źródeł ciepła. A ja po to minimalizuję zapotrzebowanie, izoluję dom, inwestuję w materiały, aby ten prąd miał sens. A wiem, że to nie moje fantazje tylko, bo coraz więcej osób myśli podobnie.

    Co do adaptacji to architekt zrobi charakterystykę energetyczną i z niej wyjdzie, jakie będzie teoretyczne zapotrzebowanie u mnie. Jeśli za duże, to pomyślimy co zrobić, aby było mniejsze. Nie zakładam budowy bunkra z 40cm styropianu
    Mam nadzieję kiedyś podzielić się wynikami tego projektu, zużyciem energii i kosztami, ale to dość odległa jeszcze przyszłość.
    Dzięki za wpis.


    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    A to ciekawe. W domach pasywnych nawet nie potrzeba takich zabiegów.
    Np. https://ciepledomy.pl/dom-dcb115a-projekt.html ma zapotrzebowanie 30kWh/m2*rok
    Technologia:
    domu energooszczędnego.
    Okna połaciowe firmy „Fakro” - FTT Thermo o wsp. Uo = 0,5 W/m²K dla szyb i Uo = 0,94 W/m²K dla ramy, wsp. gn = 0,62. ?????????????????????????????
    A ty proponujesz ludziom 40kWh ze scianami z 40cm styropianu.
    Te projekty chyba są po łebkach robione. Ja na tych wizualkach nie widzę żadnych okien połaciowych, a oni je uwzględniają w opisie materiałów? Chyba, że chodzi o przykładowe materiały przez nich polecane, aby przy podanych parametrach dom osiągnął teoretyczny parametr 30kWh/m2. Ja jednak uważam, że teoria teorią a praktyka pokaże nieco inaczej. Z lektury forum i z innych opinii użytkowników nowych domów wnoszę jednak, że dobrze zrobiony dom mieści się w założeniach projektowych, a czasem jest nawet jeszcze lepszy. Cieplejszy, energooszczędny, tani w eksploatacji etc. Jestem optymistą mimo wszystko
    Dzięki za wpis.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja mam dom spełniający wymogi roku 2021. Jak budować się, to tak, by (odpukać) dom nie tracił zbyt dużo na wartości, gdyby trzeba było go sprzedać.
    Jaki jest problem domów na rynku wtórnym budowanych 10-15 lat temu? Ano, przestarzały system grzewczy (piece na paliwo stałe) + duża energożerność.

    W tym projekcie co pokazujesz dla mnie problematyczny jest garaż. W bryle domu bywa mostkiem cieplnym, bo nie jesteś idealnie odciąć go od pomieszczeń ogrzewanych. W domach energooszczędnych i pasywnych garaż jest dostawiany do bryły domu (i jak najbardziej może mieć drzwi wewnętrzne łączące z domem), ale stanowi osobną konstrukcję, z oddzieleniem izolacją.

  9. #49
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    W tym projekcie co pokazujesz dla mnie problematyczny jest garaż. W bryle domu bywa mostkiem cieplnym, bo nie jesteś idealnie odciąć go od pomieszczeń ogrzewanych. W domach energooszczędnych i pasywnych garaż jest dostawiany do bryły domu (i jak najbardziej może mieć drzwi wewnętrzne łączące z domem), ale stanowi osobną konstrukcję, z oddzieleniem izolacją.
    Wiem o tym, ale coś za coś. Postaram się zaizolować jak najlepiej, w garażu dam też parę cm styropianu albo innego PIR-a.

    EDYCJA

    Tak zastanawiałem się nad tą uwagą i dochodzę do wniosku, że może ten sposób umiejscowienia garażu może być akurat lepszy niż dostawiony obok i połączony korytarzem czy doklejony tylko jednym bokiem z drzwiami do domu.
    Weźmy przykład: nasz poprzedni wybór Iwo II G2 z garażem doklejonym bokiem. Przejście pomieszczeniem technicznym będącym już w bryle domu. Mimo zapewne podobnej warstwy ocieplenia jak dom (a może nie, może tam się robi cieńsze?) mamy 3 ściany garażu wystawione na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Do tego dach, który przeważnie nie jest tak dobrze zaizolowany jak w części mieszkalnej. W Iwo II był płaski, więc raczej wielki most termiczny a nie mostek. No i oczywiście, jak wszędzie - brama. W tamtym przypadku garaż będzie znacznie bardziej zimny, a co za tym idzie przez pomieszczenie techniczne do domu wpadnie znacznie niższa temperatura.

    W aktualnej sytuacji mostkiem będzie praktycznie tylko brama, bo reszta jest schowana w bryle budynku i zaizolowana tak samo dobrze jak część mieszkalna. Jest w takim wypadku realny sens montować dobrą bramę o jak najlepszych parametrach izolacyjności. Choć rozumiem, że pewnych strat się nie uniknie i tak. W sumie to i tak zamierzałem również w garażu dać kable w posadzce. Na wszelki wypadek, jakbyśmy mieli jakimś cudem nadmiar energii
    Liczę, że jeszcze za mojego życia nastąpi jakaś rewolucja technologiczna i do ogrzania i zasilenia domu wystarczy w przyszłości połowa albo może nawet 1/10 tych paneli co dzisiaj.
    I tym optymistycznym akcentem...
    Ostatnio edytowane przez Aydin ; 05-12-2018 o 18:28

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post

    W aktualnej sytuacji mostkiem będzie praktycznie tylko brama, bo reszta jest schowana w bryle budynku i zaizolowana tak samo dobrze jak część mieszkalna. Jest w takim wypadku realny sens montować dobrą bramę o jak najlepszych parametrach izolacyjności. Choć rozumiem, że pewnych strat się nie uniknie i tak. W sumie to i tak zamierzałem również w garażu dać kable w posadzce. Na wszelki wypadek, jakbyśmy mieli jakimś cudem nadmiar energii
    Będziesz mieć 2 salony w domu.
    Jeden dla siebie, drugi dla auta, gdzie zamiast dobrych szyb, będą drzwi garażowe
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 06-12-2018 o 23:45
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Będziesz mieć 2 salony w domu.
    Jeden dla siebie, drugi dla auta, gdzie zamiast dobrych szyb, będą drzwi garażowe
    Przyjmując powierzchniami to masz rację. Ale co zrobić. Czy garaż w bryle czy wolnostojący i ocieplony to praktycznie to samo. Jednak mimo minusów pierwszego rozwiązania, to ma ono tez wiele plusów. Zawsze można wziąć coś z garażu bez wychodzenia z domu. Narzędzia, może jakieś graty tam składowane. A jesienią i zimą w brzydkie dni nie chce się wyściubiać nosa poza dom

  12. #52

    Domyślnie

    Napisałem ogólnie, dla zobrazowania sytuacji
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 08-12-2018 o 00:16
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Ostatni post skasowany, bo nieaktualny.

    Wybór się dokonał - projekt indywidualny.
    Ostatnio edytowane przez Aydin ; 21-02-2019 o 16:53 Powód: nieaktualny post

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Po długiej przerwie wkleję praktycznie ostateczny układ pomieszczeń. Może ktoś tu jeszcze zajrzy i coś dorzuci
    Projekt indywidualny na podstawie Wymarzony 5 i innych Wymarzonych. Przedyskutowany z biurem projektowym a później z kilkoma architektami wnętrz.

    https://zapodaj.net/46950135c230f.png.html

    EDIT: nowy link do rzutu parteru. Witam sąsiada
    Ostatnio edytowane przez Aydin ; 10-06-2020 o 08:21

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar tomkowz
    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    272

    Domyślnie

    Zdjęcia padły.

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony