dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 55
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post
    Jakie inne rozwiązanie masz (bo nie pierwszy raz już to słyszę), że nie powinno się wchodzić prosto do salonu. To gdzie?
    Chodzi o to, żeby domownicy wchodząc do domu nie musieli defiladować przez cały salon do swojego pokoju. Zysk jest podwójny - ani osoba wchodząca nie musi się witać ze wszystkimi domownikami, jeśli nie ma na to ochoty, ani osoba w salonie nie musi czuć się skrępowana wizją tego, że w każdym momencie mogą się otworzyć drzwi. Można wtedy spokojnie drzemać na kanapie i nie zostać zbudzonym
    W twoim projekcie jest to o tyle istotne, że nie wykluczasz sprowadzenia do was seniorów, a wtedy potrzeba prywatności może się zwiększyć.

    Sam załączyłeś rzut projektu, gdzie nie wchodzi się z przedpokoju do salonu. Z tego co widzę, to ani Wymarzony, ani Iwo, ani Simple, więc co?
    Załącznik 422659

    Wzięłabym jeszcze pod uwagę, żeby wasza sypialnia nie była skierowana na zachód - latem to strasznie uciążliwe, bo pomieszczenie jest koszmarnie nagrzane przed snem.
    Are you going to Scarborough Fair? Parsley, sage, rosemary, and thyme;
    Remember me to the one who lives there, for once he was a true love of mine.

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał sandwitch Zobacz post
    Chodzi o to, żeby domownicy wchodząc do domu nie musieli defiladować przez cały salon do swojego pokoju. Zysk jest podwójny - ani osoba wchodząca nie musi się witać ze wszystkimi domownikami, jeśli nie ma na to ochoty, ani osoba w salonie nie musi czuć się skrępowana wizją tego, że w każdym momencie mogą się otworzyć drzwi. Można wtedy spokojnie drzemać na kanapie i nie zostać zbudzonym
    W twoim projekcie jest to o tyle istotne, że nie wykluczasz sprowadzenia do was seniorów, a wtedy potrzeba prywatności może się zwiększyć.

    Sam załączyłeś rzut projektu, gdzie nie wchodzi się z przedpokoju do salonu. Z tego co widzę, to ani Wymarzony, ani Iwo, ani Simple, więc co?
    Załącznik 422659

    Wzięłabym jeszcze pod uwagę, żeby wasza sypialnia nie była skierowana na zachód - latem to strasznie uciążliwe, bo pomieszczenie jest koszmarnie nagrzane przed snem.
    Szczerze mówiąc tych domowników jest raptem dwoje na chwilę obecną. Jeśli (JEŚLI) będzie kiedyś jakiś senior lub junior to też nie będzie problemu. Drzemać bez stresu (ja tam się nie stresuję takimi rzeczami) można w swoim pokoju, a nawet w salonie nie jest to przecież jakaś wstydliwa rzecz wśród domowników. A prywatność w tym SImple 5 jest maksymalna - sypialnie oddzielone salonem i te dwie południowe łazienką.
    Gdyby wprowadził się senior, dostałby ten pokój pd-wsch. właśnie ze względów na nieprzegrzanie przed snem.

    A rzut załączony to Wymarzony (albo wymarzony 5, są podobne), ale wersja lustrzana jak napisałem na początku. Zaś drugi to właśnie Simple 5, o którym teraz rozmawiamy.

    Nasza sypialnie w wersji Simple 5 jest na pn-wsch. Pewnie trochę ciemno, ale po to są sypialnie

    Oczywiście nadal nie mamy pewności jaki projekt wybrać. Chciałbym ten Simple 5, ale obawa ciemnego i chłodnego salonu mnie odstrasza, natomiast Wymarzone mają znowu wszystkie pokoje obok siebie - zero prywatności jak będzie ktoś więcej gościć lub zamieszkiwać

  3. #23

    Domyślnie

    Rozważacie projekt indywidualny? Bo macie bardzo specyficzne wymagania (maksymalne oddalenie sypialni) z bardzo specyficzną działką i warunkami zabudowy.
    Wątpię, żeby udało się wam znaleźć projekt, który będzie idealny bez żadnych poprawek, a z kolei poprawki generują koszty.
    Are you going to Scarborough Fair? Parsley, sage, rosemary, and thyme;
    Remember me to the one who lives there, for once he was a true love of mine.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ten projekt nie jest za dobry.
    Kominek w kącie a głównym elementem dekoracyjnym salonu jest telewizor.
    kanapa jest zdecydowanie zmniejszona, więc pytanie czy w takim ustawieniu nie będzie przeszkadzać w komunikacji w salonie.

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    A co mogę zrobić w projekcie indywidualnym czego nie ma np. ten Simple 5? Jeśli ten Simple mi prawie pasuje, to lepiej go adaptować. Ze zmian to na pewno nie będzie kominka, wyposażenie (narożnik czy stół) także kwestia nieważna. Skupiam się na komunikacji i jakości życia przy takim rozwiązaniu konstrukcyjnym - połacie z PV i salon od wschodu.

    Na chwilę obecną mam jeszcze tylko zgryz z tym salonem właśnie. Czekam czy nie znajdzie się ktoś, u kogo to działa bez problemów. Kto potwierdzi, że zmniejszona ilość światła nie jest dużym problemem. Jeśli macie jakieś swoje idealne projekty to wrzućcie link albo zdjęcie, bo obraz robi za 1000 słów
    Ostatnio edytowane przez Aydin ; 02-12-2018 o 19:44

  6. #26
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Inne podejście do domu, zobacz sobie np.119-11M, Omakotitalo firmy Jukka Talo. Dla Ciebie jako lustrzane odbicie i doklejony garaż.
    Zawsze można coś podpatrzyć jak to robią w innym kraju.

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Dzięki, ale KALENICA U mnie musi być równolegle do drogi, więc ten projekt odpada.

    W zasadzie prawie zdecydowałem się dziś po Waszych wpisach na Wymarzony 5 z przeróbkami.


    Zrobię później kilka kresek w Paincie aby to pokazać (sorry za amatorszczyznę).

    Edycja:
    No więc tak to mniej więcej by wyglądało:


    Czerwone to drzwi - oddzielą i stworzą prywatność. Sypialnię chyba zamienimy stronami z łazienką, ewentualnie łazienkę trochę się pomniejszy i z tego wygeneruje większą garderobę, kwestia przesunięcia ścianek działowych, żaden problem.

    Nie będzie poddasza, więc schody do likwidacji, powiększą pomieszczenie gospodarcze, gdzie zmieści się wówczas zbiornik 200l. na c.w.u., rekuperator wentylacji, pralka i jakaś umywalka. Miejsca dość.

    Zastanawiam się też nad likwidacją WC obok kuchni. Tuż obok będzie przecież łazienka gościnna, to wystarczy. W miejscu WC albo powiększona spiżarnia albo powiększymy kuchnię i dodamy w niej wyspę (moja lepsza połowa chce mieć koniecznie wyspę z płytą indukcyjną). Można też powiększyć wiatrołap aby pomieścił więcej ubrań wierzchnich. No jest pole do popisu.

    A może też (w wersji ekonomicznej) pomniejszymy bryłę domu przesuwając prawą ścianę o jakieś 1-2 metry, bo powstała duża przestrzeń salonu i kuchni.
    Ostatnio edytowane przez Aydin ; 02-12-2018 o 21:02

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    główna sypialnia - drzwi z korytarza( krótszy korytarz, więcej przestrzeni). wylatuje wtedy też ta krótka ścianka między korytarzem,a sypialnią.

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    główna sypialnia - drzwi z korytarza( krótszy korytarz, więcej przestrzeni). wylatuje wtedy też ta krótka ścianka między korytarzem,a sypialnią.
    Tak tak, ta lewa strona do dowolnej modyfikacji, więc nie patrz na ścianki. Nie chciało mi się wszystkiego wymazywać


    Edycja:
    Jutro wrzucę jeszcze dokładniejszy szkic, bo z moją Panią doszliśmy do konsensusu po kilkugodzinnych konsultacjach
    Mamy już więc chyba wszystko ustalone. Nareszcie!

    Dzięki wszystkim za sugestie, to Forum jednak jest niezbędne przy budowach.
    Ostatnio edytowane przez Aydin ; 03-12-2018 o 00:26

  10. #30

    Domyślnie

    Jako dzieciak miałem sypialnię od wschodu (z minimalną odchyłką do północy). Jak to dzieciak, spędzałem w niej sporo czasu, to bawiąc się, to czytając... Jasno było tylko rano, max do 9. Poza tym ciemno i niebyt ciepło (choć tu technologia budynku swoje dorzuciła). Zdecydowanie nie chciałbym mieć takiego salonu.

    Co do paneli PV polecam stronę suncalc.net. Zobaczysz sobie, pod jakim kątem słońce będzie padało w poszczególne dni roku i może się coś w ten sposób wyjaśni

  11. #31
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    michalck81

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Kod pocztowy
    26-065
    Posty
    359

    Domyślnie

    Przy PV wziąłbym pod uwagę pobliskie drzewa, które będą rosły i jeśli o to się nie "zadba" to w przyszłości mogą znacznie ograniczać produkcję z PV (z uwagi na dość krótką działkę już teraz widziałbym kłopot w zbytnim zacienieniu połaci wschodniej), więc jeśli będziecie montować to rozłożyłbym je jak najbliżej kalenicy, choć osobiście zastanowiłbym się nad zainstalowaniem PV raczej na połaciach południowej i zachodniej. Najlepiej poobserwować w naturze jak słońce operuje np. po dachu sąsiadów.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    A gdzie będzie stała pralka?
    WC gości mozna byłoby dyskretniej umieścić (np. wydzielić z pow. kotłowni) a za to powiększyć mikroskopijną spiżarkę.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post

    Tak sobie teraz popatrzyłem na dom trzy działki wyżej. Główna kalenica ewidentnie prostopadła do drogi. Jeśli im się udało, to i Ty możesz

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tern Zobacz post
    Jako dzieciak miałem sypialnię od wschodu (z minimalną odchyłką do północy). Jak to dzieciak, spędzałem w niej sporo czasu, to bawiąc się, to czytając... Jasno było tylko rano, max do 9. Poza tym ciemno i niebyt ciepło (choć tu technologia budynku swoje dorzuciła). Zdecydowanie nie chciałbym mieć takiego salonu.
    Co do paneli PV polecam stronę suncalc.net. Zobaczysz sobie, pod jakim kątem słońce będzie padało w poszczególne dni roku i może się coś w ten sposób wyjaśni
    Dzięki za namiar na suncalc. zaglądałem tam dawno temu i zapomniałem o tym portalu, może się przyda.
    Co do salonu - właśnie to mówiła mi architekt, dzięki za kolejną opinię potwierdzającą jej uwagi. W wybranym już na 99% projekcie salon będzie wschód-południe, połączony z kuchnią doświetloną od południa-zachodu.

    Cytat Napisał michalck81 Zobacz post
    Przy PV wziąłbym pod uwagę pobliskie drzewa, które będą rosły i jeśli o to się nie "zadba" to w przyszłości mogą znacznie ograniczać produkcję z PV (z uwagi na dość krótką działkę już teraz widziałbym kłopot w zbytnim zacienieniu połaci wschodniej), więc jeśli będziecie montować to rozłożyłbym je jak najbliżej kalenicy, choć osobiście zastanowiłbym się nad zainstalowaniem PV raczej na połaciach południowej i zachodniej. Najlepiej poobserwować w naturze jak słońce operuje np. po dachu sąsiadów.
    Też rozważałem umieszczenie PV od wschodu jak najwyżej, przy kalenicy. Jednak o ile sie zdążyłem zorientować, to cień nie dochodzi nawet do połowy działki. Muszę jeszcze pojechać tam któregoś słonecznego poranka i to sprawdzić. Cenna uwaga. Na południowej połaci nie mogę zainstalować, bo nie ma połaci południowej

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A gdzie będzie stała pralka?
    WC gości mozna byłoby dyskretniej umieścić (np. wydzielić z pow. kotłowni) a za to powiększyć mikroskopijną spiżarkę.
    WC gości nie będzie, zbędne zajmowanie miejsca. 2 łazienki wystarczą, z czego jedna przy salonie (wystarczająco dyskretnie) będzie do użytku ogólnego. W miejscu tego małego WC będzie przestrzeń kuchni i gdzieś tam wydzieli się spiżarkę niewielką, ale raczej przy ścianie frontowej, bo od strony salonu chcemy powiększyć przestrzeń aby zrobić tam niewielką wyspę z płytą indukcyjną.
    Pralka będzie w kotłowni, po to właśnie ją powiększyłem likwidując schody, bo poddasze będzie nieużytkowe.

    Cytat Napisał Tern Zobacz post
    Tak sobie teraz popatrzyłem na dom trzy działki wyżej. Główna kalenica ewidentnie prostopadła do drogi. Jeśli im się udało, to i Ty możesz
    Słuszne spostrzeżenie. Niestety w lipcu 2017 uchwalono MPZP do którego muszę się bezwzględnie stosować a tamte domy były budowane na WZ-kach, zanim opracowano MPZP. Argumentowałem w gminie, że przecież to i tak nie będzie miało ładu ni składu, więc mogliby dać już teraz dowolne kierunki kalenicy. Ale nie, nie da się i już
    A faktycznie wyjdzie na to, że kalenic takich jak moja, równoległych do drogi zgodnie z mpzp, będzie mniejszość. Na zdjęciach sat nie widać jeszcze, ale tam jest już więcej domów, większość z kalenicami prostopadle do drogi
    Ostatnio edytowane przez Aydin ; 19-12-2018 o 05:37

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post
    I czy potwierdzi się twierdzenie, że w takim miejscu z oknami na wschód będzie za ciemno i za zimno.
    W moim rodzinnym domu był taki układ - salon od wschodu i jeszcze sosna przed oknem. I tak, szybko robi się ciemniej, co jest mocno odczuwalne w czasie około zimowym. Ale za to w lecie cały dzień jest tam przyjemnie i raczej nikt nie narzekał na brak światła (a to prlowska "kostka", więc przeszklenia nie były wcale największe).
    Teraz w mieszkaniu salon od południowego zachodu i ogólnie jest lepiej, więcej światła, itp. Ale jak latem słońce pół dnia świeci bezpośrednio przez okna to nie da się wytrzymać.
    Wychodzę z założenia, że łatwiej zasłonić (rolety, a lepiej żaluzje) za dużo słońca niż zostąpić czymś brak słońca. W moim przyszłym domu salon wypada również z zachodu, więc jestem zadowolony z tego układu. Ale jednego mi brakuje z rodzinnego domu - bo jednak poranek od wschodu, gdy słońce wschodzi i z salonu przy śniadaniu można oglądać jak rozświetla ogród to jest mega klimat, od zachodu nie do uzyskania.
    Nie można mieć wszystkiego.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post
    . Muszę jeszcze pojechać tam któregoś słonecznego poranka i to sprawdzić.
    Nie musisz jechać.
    Zrób sobie zrzut z googlemaps okolicy, wstaw do findmyshadow, na tym zbuduj ( i nałóż) makietę swojego domu, domu sąsiada i las ( jako prostopadłościan wzdłuż swojej działki o określonej wysokości) i zobaczysz każdego dnia o każdej godzinie zacienienie swojego przyszłego domu.

    ps. dom dwuspadowy najlepiej buduje się z dwóch brył, gdzie kalenicę tworzysz z obiektów złączonych większą wysokością boku.
    Kwadrans zabawy, a potem znakomite narzędzie do poznania swojej działki.

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.391

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aydin Zobacz post
    Drzemać bez stresu (ja tam się nie stresuję takimi rzeczami) można w swoim pokoju, a nawet w salonie nie jest to przecież jakaś wstydliwa rzecz wśród domowników.
    Dla mnie byłby tu trochę inny problem, co prawda odczuwalny raczej zimą, ale jednak obniżający komfort. Otwierajac drzwi do domu, osoby które siedzą w salonie odczułyby podmuch zimnego powietrza - przynajmnije dla mnie nie byłoby to przyjemne, co stwierdzam z doświadczenia. Sytuację odrobinę ratują drugie drzwi, choć też z praktyki takie drzwi często nie są zamknięte, bo ktoś zapomniał, itp.

    Cytat Napisał Aydin
    Ze zmian to na pewno nie będzie kominka, wyposażenie (narożnik czy stół) także kwestia nieważna. Skupiam się na komunikacji i jakości życia przy takim rozwiązaniu konstrukcyjnym - połacie z PV i salon od wschodu.
    Ważna-nieważna... Wszak stoły, narożniki, itd. zawsze można kupić mniejsze-większe w zależności co będzie pasować. Jednak polecam przed ostateczną decyzją pobawić się jakimś programem do wizualizacji 3D, gdzie można odzworować rozmiary pomieszczeń i mebli/sprzętów. Ustawiając je w różnych konfiguracjach - można czasem dojść do ciekawych wniosków, np. przesunięcie jakiejś ścianki albo okna niby tylko o parę centymetrów a mogłoby dać dużo do funkcjonalności, itp.

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Post

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Nie można mieć wszystkiego.
    True

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Nie musisz jechać.
    Jednak wolę pojechać. Programy są głupie, poza tym nie chce mi się kombinować i uczyć się obsługi programu dla jednorazowego użycia. Za dużo czasu spędziłem już nad graficznymi aby przerobić rzut parteru.

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Dla mnie byłby tu trochę inny problem, co prawda odczuwalny raczej zimą, ale jednak obniżający komfort. Otwierajac drzwi do domu, osoby które siedzą w salonie odczułyby podmuch zimnego powietrza - przynajmnije dla mnie nie byłoby to przyjemne, co stwierdzam z doświadczenia. Sytuację odrobinę ratują drugie drzwi, choć też z praktyki takie drzwi często nie są zamknięte, bo ktoś zapomniał, itp.
    Nie można mieć wszystkiego. Ileż razy może się zdarzyć taki zbieg okoliczności? Nie ma co się przejmować takimi pierdołami

    Co do mebli, to jak wyżej - nie chce mi się bawić bo to za dużo czasu. Podczas adaptacji projektu poznam szczegółowe wymiary, wszystko przedyskutuję a architektem i przez porównania ocenię, czy zmieści się narożnik, stół itp. Łatwiej dopasować meble do pomieszczenia, niż odwrotnie. A miejsca na pewno nie zabraknie. Nie wiem jak Wy, ale ja mieszkam na razie w ciasnej kawalerce, 26 m kw. Uwierzcie, że każdy dom, nawet najmniejszy, będzie pałacem w porównaniu z tą klitką.


    A na koniec moje poranne wypociny z GIMP-a i Painta. Masakra to była nie robota
    Nie zwracajcie uwagi na strony otwierania drzwi. Już mi się nie chciało szukać a program zrobił się złośliwy i nic sie nie udawało. Tylko zasygnalizowałem, gdzie będą drzwi.
    Ostatnio edytowane przez Aydin ; 03-12-2018 o 13:47

  19. #39

    Domyślnie

    Przerysuj to w Homestylerze Będzie szybko, łatwo o poprawki i od razu masz w 3D. Do amatorskiego projektowania wystarczy, a kosztuje mniej zdrowia niż programy graficzne

    I zgadzam się z maszaakiem: nie lekceważ mebli, bo można się nieźle zdziwić na koniec Warto od razu zakładać pewne wymiary i pewien układ mebli, bo tylko w ten sposób możesz ocenić, czy dane wnętrze będzie tak wygodne i ustawne, jak się wydaje na projekcie.

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Już nic nie będę robić przy tym bo nie warto zawracać sobie głowy. Architekt zrobi to w adaptacji, sama też na pewno sprawdzi, czy nie ma jakichś sprzeczności w ustawieniach okien, drzwi, ścian itp. Ja tylko będę sugerować gdzie jaki mebel byśmy widzieli, a ona powie, czy może być. Ogarnięta babka raczej, a jak nie ona to projektantka wnętrz (bo moje Kochanie się uparło żeby projektantka nam urządziła dom) i projektantka będzie uczestniczyć w całym cyklu budowlanym już na etapie adaptacji projektu.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony