dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie jaki kocioł na pellet polecacie? oraz pomoc z rozwiązaniu kotłowni

    Witam,

    jako nowy użytkownik miło mi powitać wszystkich serdecznie. Sporo ostatnio czytałem tutaj na forum, ale jako, że mam sporo pytań, postanowiłem się zarejestrować. Mam nadzieję, że otrzymam pomoc, za co z góry dziękuję.

    Jak w temacie - czyli poszukuję pieca na pellet.
    Z ciepła właściwego wyszły mi takie oto parametry:
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4oec
    Zapotrzebowanie na kocioł - 11 kw, czyli kocioł zasypowy 12-14 kw.
    Poszukuję pieca o mocy 15KW. Czytałem już, że najlepsze włoskie i duńskie, zatem wstępnie kieruję się w stronę biawara (ale nie wiem jaki), reda (tu też mam dylemat), lub laguna p18. Wstępnie za piec z przeróbkami jestem w stanie zapłacić ok. 20.000 zł (uwzględniam dotację).

    I teraz pytania:
    - który kocioł najlepszy? (mam możliwość zrobienia sobie zasobnika na pellet i podawania rurą)
    - obecnie mam piec na ekogroszek od 10 lat - heiztechnik Qeko 15kw i jest za mały - nie wydala z mocą do mojego domu. Robiłem różne cuda i z groszkiem i z ustawieniami, jednak wychodzi na to, że najlepszy to czeski opał za 650 zł, ale dużo popiołu do wybierania. W zimie gdy na dworze jest -10 i więcej, muszę dogrzewać kominkiem (posiadam makrotherm 18kw z płaszczem wodnym i jest od niego wydajniejszy - palę grabem) - czy któryś z wymienionych piecy lepiej/gorzej współpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym?
    - posiadam sterownik do pieca euroster wewnętrznym, którym mogę ustawić temperatury, jednak posiadam 30 m2 podłogówek (kuchnia, korytarz, łazienki i wiatrołap) oraz na reszcie grzejniki i nijak nie jestem w stanie dobrać temperatur tak, żeby była jednakowa temperatura w domu. Już się zastanawiałem nad danfoslink - jednak czy warto z ogrzewaniem na pellet?
    - czy piec na pellet powinien posiadać bufor. Jeśli tak, to jaka wielkość? Mam zasobnik wody 120l galmeta do ogrzania wody użytkowej.
    - czy piece na pellet powinny posiadać sterowniki pokojowe? Jeśli tak, to jak to rozwiązać z ogrzewaniem podłogowym?

    Na razie tyle pytań, żeby od razu nie zniechęcić innych użytkowników

    dziękuję za wszelkie porady
    Ostatnio edytowane przez longlay1 ; 03-12-2018 o 08:52

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał longlay1 Zobacz post
    Witam,

    jako nowy użytkownik miło mi powitać wszystkich serdecznie. Sporo ostatnio czytałem tutaj na forum, ale jako, że mam sporo pytań, postanowiłem się zarejestrować. Mam nadzieję, że otrzymam pomoc, za co z góry dziękuję.

    Jak w temacie - czyli poszukuję pieca na pellet.
    Z ciepła właściwego wyszły mi takie oto parametry:
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4oec
    Zapotrzebowanie na kocioł - 11 kw, czyli kocioł zasypowy 12-14 kw.
    Poszukuję pieca o mocy 15KW. Czytałem już, że najlepsze włoskie i duńskie, zatem wstępnie kieruję się w stronę biawara (ale nie wiem jaki), reda (tu też mam dylemat), lub laguna p18. Wstępnie za piec z przeróbkami jestem w stanie zapłacić ok. 20.000 zł (uwzględniam dotację).

    I teraz pytania:
    - który kocioł najlepszy? (mam możliwość zrobienia sobie zasobnika na pellet i podawania rurą)
    - obecnie mam piec na ekogroszek od 10 lat - heiztechnik Qeko 15kw i jest za mały - nie wydala z mocą do mojego domu. Robiłem różne cuda i z groszkiem i z ustawieniami, jednak wychodzi na to, że najlepszy to czeski opał za 650 zł, ale dużo popiołu do wybierania. W zimie gdy na dworze jest -10 i więcej, muszę dogrzewać kominkiem (posiadam makrotherm 18kw z płaszczem wodnym i jest od niego wydajniejszy - palę grabem) - czy któryś z wymienionych piecy lepiej/gorzej współpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym?
    - posiadam sterownik do pieca euroster wewnętrznym, którym mogę ustawić temperatury, jednak posiadam 30 m2 podłogówek (kuchnia, korytarz, łazienki i wiatrołap) oraz na reszcie grzejniki i nijak nie jestem w stanie dobrać temperatur tak, żeby była jednakowa temperatura w domu. Już się zastanawiałem nad danfoslink - jednak czy warto z ogrzewaniem na pellet?
    - czy piec na pellet powinien posiadać bufor. Jeśli tak, to jaka wielkość? Mam zasobnik wody 120l galmeta do ogrzania wody użytkowej.
    - czy piece na pellet powinny posiadać sterowniki pokojowe? Jeśli tak, to jak to rozwiązać z ogrzewaniem podłogowym?

    Na razie tyle pytań, żeby od razu nie zniechęcić innych użytkowników

    dziękuję za wszelkie porady
    A od kiedy biawar jest duński ? Biawar jest tak skandynawski jak polski fiat 125p z końca produkcji był włoski
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    A to jednak jeszcze dużo muszę się nauczyć

  4. #4

    Domyślnie

    Polecam Lagunę Edilkamina.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    Chyba muszę zmodyfikować poszukiwania, ponieważ widzę że ceny tych kotłów znacznie poszybowały z górę (laguna p18 - powyżej 16,500) więc myślę, że nie zmieszczę się z kosztami z przeróbkami?

    Może jakiś inny kocioł godny polecenia, który współpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym? No i jeszcze prośba aby odnieść się do moich wcześniejszych pytań?
    - który kocioł najlepszy? (mam możliwość zrobienia sobie zasobnika na pellet i podawania rurą)
    - obecnie mam piec na ekogroszek od 10 lat - heiztechnik Qeko 15kw i jest za mały - nie wydala z mocą do mojego domu. Robiłem różne cuda i z groszkiem i z ustawieniami, jednak wychodzi na to, że najlepszy to czeski opał za 650 zł, ale dużo popiołu do wybierania. W zimie gdy na dworze jest -10 i więcej, muszę dogrzewać kominkiem (posiadam makrotherm 18kw z płaszczem wodnym i jest od niego wydajniejszy - palę grabem) - czy któryś z wymienionych piecy lepiej/gorzej współpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym?
    - posiadam sterownik do pieca euroster wewnętrznym, którym mogę ustawić temperatury, jednak posiadam 30 m2 podłogówek (kuchnia, korytarz, łazienki i wiatrołap) oraz na reszcie grzejniki i nijak nie jestem w stanie dobrać temperatur tak, żeby była jednakowa temperatura w domu. Już się zastanawiałem nad danfoslink - jednak czy warto z ogrzewaniem na pellet?
    - czy piec na pellet powinien posiadać bufor. Jeśli tak, to jaka wielkość? Mam zasobnik wody 120l galmeta do ogrzania wody użytkowej.
    - czy piece na pellet powinny posiadać sterowniki pokojowe? Jeśli tak, to jak to rozwiązać z ogrzewaniem podłogowym?

    Nowe piece:
    Smartfire Compact 15
    Slimpel Automat 15+
    Czy może jeszcze jakieś porady? Albo jak te się zachowują?
    Chodzi mi o coś automatycznego w miarę

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Bierz Lagune. Na pewno kupisz ją u Pulawiaka za 14500zł. Czasami jest tak że trzeba zaktualizować stronę z promocjami. Kocioł moduluje 3-16,5KW, bufora nie potrzebujesz. Kocioł mam, używam, mocno go testowałem. Cichy, bezobslugowy, radzi sobie z gorszym pelletem.

    https://youtu.be/VFR3zhRCPRg

    A tak rozbija coś gorszego.
    https://drive.google.com/file/d/12rIIV_H1XDv7oPfmEGhMMsHYLjyPCoty/view?usp=drivesdk
    Ostatnio edytowane przez eliks ; 03-12-2018 o 17:17

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    Dzięki - oglądałem już te filmiki.
    Ogólnie piec bardzo mi się podoba.
    Teraz muszę jeszcze znaleźć jakiegoś dobrego magika, który będzie umiał go zamontować, bo u mnie instalacja nieźle spieprzona niestety.
    Do tego czy będzie umiał połączyć z kominkiem z płaszczem wodnym?

    Czyli bufor nie jest potrzebny? TO jakie jest zużycie pelletu na powierzchnię mojego domu - mniej więcej?
    Czy ten bufor nie miał oszczędzać ilości spalania?

    Sorki za pytania, ale dopiero rozpoznaję temat, a wiedzę o pellecie mam słabą.

  8. #8

    Domyślnie

    Bierz Lagunę a napewno będziesz zadowolony. Puławiak ogarnie Ci instalację i napewno nie będziesz żałował. Użytkuje Lagunę P 12 od października i do kotla nie zaglądam, jedynie dosypuje pellet. Nic nie ustawiam, nie w wprowadzam żadnych parametrów, kocioł sam sobie wszystko dobiera w zależności od zapotrzebowania. Także polecam.

  9. #9

    Domyślnie

    Slimpel niestety nie ma ecodesigne, więc się nie łapie na dotacje, ale Blackstar +16 już tak, no i z 3miasta nie mamy daleko do Torunia

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał longlay1 Zobacz post
    Dzięki - oglądałem już te filmiki.
    Jak filmiki widziałeś to pod pierwszym masz numer i nazwisko, dzwoń i się wszystkiego dowiesz. Ten kocioł ma być zainstalowany zgodnie ze sztuką a Ty masz zostać przeszkolony z obsługi.

    Mówisz o oszczędnościach z bufora, tutaj ciężko mi mówić o procentach, ale na pewno nie zwróci Ci się nigdy, jeśli policzysz koszt zakupu, instancji i przeliczysz to na pellet.

    Generalnie ludzie montuja bufory żeby nie zajechać kotłów na niskiej mocy, ale akurat ten na mocy minimalnej ma sprawność większą niż na maksymalnej, taka ciekawostka.


    Co do spalania to wróżenie z fusów, ale więcej niż 3-3,5t nie spalisz.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kroitz Zobacz post
    Slimpel niestety nie ma ecodesigne, więc się nie łapie na dotacje, ale Blackstar +16 już tak, no i z 3miasta nie mamy daleko do Torunia
    Witam i dziękuję za radę, napisałem PW z prośbą o kontakt, gdyż mam parę pytań

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    Co do spalania to wróżenie z fusów, ale więcej niż 3-3,5t nie spalisz.[/QUOTE]

    Ja ekogroszku spalam 5 ton - więc wszystko możliwe
    Ale wie też, że moja instalacja jest raczej wadliwa więc teraz chcę to poprawić.
    Rozmawiałem już wstępnie z Puławiakiem. Zobaczymy co z tego wyjdzie

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Tyle to nie spalają moi rodzice. Mają 224m2 w niekorzystnych warunkach. Dom półtora pustaka, w środku 5cm styro. Ewidentnie masz coś nie tak z instalają. Pozdrawiam.
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    Dziękuję za rozmowy z Puławiakiem i Kroitz.
    Bardzo rzeczowi Panowie.
    Czekam na wyceny

    Swoją drogą zastanowiło mnie, że obydwaj Panowie stwierdzili, że najlepszym rozwiązaniem w moim przypadku byłby jednak gaz ziemny.
    Sytuacja jest taka, że mam projekt, plany, wyceny, jednak właścicielka drogi nie wyraziła zgody na przejście mediów, ponieważ życzy sobie sporo za to, żeby gmina kupiła od niej drogę. Ale to inna historia, jednak pewnie skończy się w sądzie i nie wiadomo jak długo to potrwa (pewnie ze dwa lata najkrócej).
    I teraz patrząc na to, że moja kotłownia ma już 10 lat i kocioł już ledwo zipie stwierdziłem, że jeśli nie ma gazu to warto iść w pellet. I dlatego zacząłem szukać informacji, i jak już wymienić, to na dłużej i nie przejmować się gazem. Mi nie przeszkadza dokładanie paliwa do kotła. Skoro są takie modele, że są prawie automatyczne to dlaczego nie?
    Jednak w głowie mam namieszane teraz i nie wiem co lepsze gaz czy pellet? Ogrzewanie pelletem też jest tańsze... No i jaki kocioł gazowy współpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym...

    A co do spalania - to mam skichaną instalację i dlatego takie zużycie jest.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał longlay1 Zobacz post
    Dziękuję za rozmowy z Puławiakiem i Kroitz.
    Bardzo rzeczowi Panowie.
    Czekam na wyceny

    Swoją drogą zastanowiło mnie, że obydwaj Panowie stwierdzili, że najlepszym rozwiązaniem w moim przypadku byłby jednak gaz ziemny.
    Sytuacja jest taka, że mam projekt, plany, wyceny, jednak właścicielka drogi nie wyraziła zgody na przejście mediów, ponieważ życzy sobie sporo za to, żeby gmina kupiła od niej drogę. Ale to inna historia, jednak pewnie skończy się w sądzie i nie wiadomo jak długo to potrwa (pewnie ze dwa lata najkrócej).
    I teraz patrząc na to, że moja kotłownia ma już 10 lat i kocioł już ledwo zipie stwierdziłem, że jeśli nie ma gazu to warto iść w pellet. I dlatego zacząłem szukać informacji, i jak już wymienić, to na dłużej i nie przejmować się gazem. Mi nie przeszkadza dokładanie paliwa do kotła. Skoro są takie modele, że są prawie automatyczne to dlaczego nie?
    Jednak w głowie mam namieszane teraz i nie wiem co lepsze gaz czy pellet? Ogrzewanie pelletem też jest tańsze... No i jaki kocioł gazowy współpracuje z kominkiem z płaszczem wodnym...

    A co do spalania - to mam skichaną instalację i dlatego takie zużycie jest.
    To co na wierzchu to sie poprawi to nie problem gorzej jeśli skopane jest w betonie to już trudniej.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    W betonie raczej wszystko jest ok.
    Najbardziej skopane jest w kotłowni - wszystko na wierzchu.
    Mam zdjęcia, widziałem jak robili - wyglądało wszystko super.
    A że nie znam się na połączeniach w kotłowni to zrobili jak zrobili i myślałem że wszystko ok.
    Niestety wyszło zupełnie inaczej.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał longlay1 Zobacz post

    Swoją drogą zastanowiło mnie, że obydwaj Panowie stwierdzili, że najlepszym rozwiązaniem w moim przypadku byłby jednak gaz ziemny.
    Bo są uczciwi...
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    dokładnie - nie namawiali mnie, ale konkretnie poinformowali
    Uczciwi jak najbardziej.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    longlay1

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    29

    Domyślnie

    Witam ponownie.

    Po kilku kolejnych rozmowach dowiedziałem się, że mojego domu jednak najlepiej będzie pasował pellet.
    Zatem powoli sytuacja się krystalizuje.
    Pytania:
    - czy jest szansa, aby w kotłowni na pellet zrobić pralnię?
    - jak myślicie czy cena pelletu może mocno pójść w górę? Co bardziej stabilne cenowo na przyszłość? - prąd to chyba największe ryzyko
    Ostatnio edytowane przez longlay1 ; 17-12-2018 o 21:34

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Ja mam w piwnicy kocioł , bufor , magazyn peletu , pralkę i suszarki do prania obok kotła to wszystko na beżowej posadzce (czysta , a nie jak przy węglu przypominająca chodnik w kopalni ).

    Ceny peletu od 2011 roku ( od kiedy palę) były stabilne , ja w tym roku musiałem zapłacić 50zł wiecej za tonę - zamiast 650 to 700 , ceny markowego u co bardziej pazernych też trochę poszły w górę , ale można dostać w stałych cenach czyli 900-1000zł/t .

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony