Cytat Napisał Aydin Zobacz post
Z instalacji do 10kWp po oddaniu prądu do sieci możemy odebrać sobie później 80%. Powyżej 10kWp już tylko 70%.

Z czego liczy się ową moc? Z ilości paneli * moc panela? Czy może z maksymalnej ilości oddanej do sieci? Bo są nieco inne sprawy. Jak wiadomo moc paneli to sprawa teoretyczna, bo i tak nigdy nie produkują z taką mocą jak wyliczono w laboratoriach. Poza tym nawet większa instalacja np. 15kWp może być ograniczona przez mniejszy inwerter.

No i to jest właśnie moje pytanie. Zamierzam dać inwerter 10kW natomiast moc z paneli około 12-15KWp. Mam niestety słabe warunki - dach 2-spadowy na wschód-zachód. Na pewno przy 12kWp i tak nigdy nie osiągnę pełnej mocy inwertera, bo połowa będzie na wschodniej a połowa na zachodniej połaci. Nawet 15kWp nie wiem czy da tyle energii.
A jak będzie to widział ZE? Będę mógł odebrać 70% tylko z uwagi na sumaryczną szczytową moc paneli, czy 80%, bo inwerter i tak nie przyjmie więcej niż 10kW?
Zainstaluj lepiej do 10 kWp wydasz mniej na instytucje i nie tracisz dodatkowo tych 10% za przesył. Albo na gruncie jak jest gdzie