dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Post Czy trzeba odrolnić działkę

    Witam,
    Czy trzeba odrolnić działkę (zmienić z rolnej na budowlaną) w sytuacji gdy:
    a) wydane zostało pozwolenie na budowę na działce rolnej, urzędnik przy wydawaniu pozwolenia zaznaczył że w sumie to nie ma wymagania by była to działka budowlana
    b) obszar jest uwzględniony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako osiedle
    c) nadzór budowlany nie widzi przeszkód żeby odebrać dom na działce rolnej, ich to nie interesuje jeśli pozwolenie zostało wydane na działce rolnej
    d) działka ma około 1000 m

    Geodeta jest przekonany że przed odbiorem działkę trzeba zmienić na budowlaną zgodnie z prawem tak jak robią to prawie wszyscy dookoła.

    Moje pytanie:
    a) jakie konkretnie prawo wymaga by zmienić działkę na budowlaną
    b) jaki organ to egzekwuje? Bo póki co wygląda że dom może być odebrany bez tej zmiany

    pozdrawiam,
    Kamil

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wyłączenie z produkcji rolnej robi geodeta przy okazji inwentaryzacji powykonawczej. Co najwyżej pogadaj z nim, czy da się wydzielić tylko część- przepisy nie są jasne i niektóre gminy pozwalają na pozostawienie części rolnej, a podatek od zabudowanej jest dużo wyższy.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Ad. a. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160001034/O/D20161034.pdf
    Ad. b. organ prowadzący EGiB, najczęsciej starosta lub prezydent. Nie może być odebrany bez zmiany w EGiB
    Geodeta nie jest od tego aby narżnąć cię na kasę, tylko aby twoje postępowanie mieściło się w granicach prawa. Więc łaskawie podpisz "Wniosek o ujawnienie zmian w .... " i nie mędrkuj.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 07-12-2018 o 21:18

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki serdeczne!

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen
    Wyłączenie z produkcji rolnej robi geodeta przy okazji inwentaryzacji powykonawczej. Co najwyżej pogadaj z nim, czy da się wydzielić tylko część- przepisy nie są jasne i niektóre gminy pozwalają na pozostawienie części rolnej, a podatek od zabudowanej jest dużo wyższy.
    Tutaj piszą, że trzeba przed uzyskaniem pozwolenia na budowe:
    https://www.prawo.pl/biznes/przed-uz...ej,150594.html

    Z tego co wiem po budowie to geodeta tylko robi aktualizacje w egib co jest inna czynnością niż wyłączenie z produkcji rolnej.
    Ostatnio edytowane przez Felik ; 07-10-2021 o 12:45 Powód: Brak cytatu

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Felik Zobacz post
    Tutaj piszą, że trzeba przed uzyskaniem pozwolenia na budowe:
    https://www.prawo.pl/biznes/przed-uz...ej,150594.html

    Z tego co wiem po budowie to geodeta tylko robi aktualizacje w egib co jest inna czynnością niż wyłączenie z produkcji rolnej.
    Znowu wszyscy (łącznie z tym artykułem powyżej) mieszają kilka różnych decyzji do jednego worka "odrolnienie".
    Mamy 3 fazy:
    1. Zmiana przeznaczenia terenu - tutaj jak pisze pytający w punkcie b) mamy to załatwione przez MPZP
    2. Zgoda na wyłączenie z produkcji rolnej - to ja uzyskałem przed PnB. To jest tylko zgoda na wyłączenie z określeniem ewentualnych opłat, a nie faktyczne wyłączenie. Działka w Ewidencji może nadal pozostać rolna.
    3. Zmiana sposobu użytkowania - to robi geodeta w czasie inwentaryzacji (najkorzystniej przy inwentaryzacji powykonawczej i najlepiej jak najmniejszy obszar).

    A to co mówił urzędnik w punkcie a) to też jest pomieszanie pojęć. W jakim sensie "budowlana"? W sensie "przeznaczenia" czy "sposobu użytkowania". W sensie przeznaczenia to ona jest budowlana, bo jest określona przez MPZP. W sensie sposobu użytkowania to stanie się dopiero po ewidencji geodety. Czyli PnB dostajesz na działkę, która jest "budowlana" w MPZP, ale rolna w EGiB. Po drodze jest jeszcze ta "zgoda" przed PnB. U mnie była potrzebna, bo grunt klasy RIIIa. Nie wiem czy zawsze zgoda jest potrzebna, więc się nie wypowiadam. U mnie była potrzebna, więc miałem krok 2. jak powyżej.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 07-10-2021 o 08:25 Powód: poprawa nawiasu
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  7. #7

    Domyślnie

    Zgodzę się z tym co napisałeś ale nadal nie zgadzam się ze stwierdzeniem.
    Cytat Napisał Kaizen
    Wyłączenie z produkcji rolnej robi geodeta przy okazji inwentaryzacji powykonawczej. Co najwyżej pogadaj z nim, czy da się wydzielić tylko część- przepisy nie są jasne i niektóre gminy pozwalają na pozostawienie części rolnej, a podatek od zabudowanej jest dużo wyższy.
    (chyba ze ktoś mnie wyprowadzi z takiego toku rozumowania) gdyż według https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pism...jako-523285996
    Wyłączenie nastąpiło (...) stycznia 2012 r., kiedy rozpoczęto budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego na wskazanej działce.
    A wiec według mnie powinien być dodatkowy punkt

    1. Zmiana przeznaczenia terenu - tutaj jak pisze pytający w punkcie b) mamy to załatwione przez MPZP
    2. Zgoda na wyłączenie z produkcji rolnej - to ja uzyskałem przed PnB. To jest tylko zgoda na wyłączenie z określeniem ewentualnych opłat, a nie faktyczne wyłączenie. Działka w Ewidencji może nadal pozostać rolna.
    3. Wyłączenie z produkcji rolnej (poprzez rozpoczęcie budowy lub jakichkolwiek czynności w terenie zmierzających w tym kierunku - np postawienie skrzynki energetycznej - chociaż tutaj pewnie sąd musiałby się wypowiedzieć bo granica się rozmywa,
    4. Zmiana sposobu użytkowania - to robi geodeta w czasie inwentaryzacji (najkorzystniej przy inwentaryzacji powykonawczej i najlepiej jak najmniejszy obszar).

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Felik Zobacz post
    Zgodzę się z tym co napisałeś ale nadal nie zgadzam się ze stwierdzeniem.
    I masz rację bo geodeta nie jest od tego to raz a dwa odralnia się ziemie przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Felik Zobacz post
    A wiec według mnie powinien być dodatkowy punkt
    Wyłączenie jako czynność faktyczna.... Niby faktycznie zabetonowanie kawałka działki to wyłączenie z produkcji rolnej. To samo się faktycznie dzieje, jak wysypiesz kupę kamieni na działce. Tyko jakie znaczenie to ma dla budującego dom? Dla niego ważne są czynności prawne - kiedy dostanie zgodę i kiedy wyłączy prawnie co skutkuje zmianą stawki podatku.

    A w przypadku z orzeczenia chodzi o to, że ten sam budynek gdy jest częścią gospodarstwa rolnego nie wyłącza gruntu z produkcji rolnej (dach nad głową rolnika jest produkcją rolną można powiedzieć) a gdy nie jest częścią gospodarstwa wyłącza. Stan fizyczny dokładnie ten sam - a jednak "czynność faktyczna" nie całkiem taka sama.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-10-2021 o 18:32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony